Skocz do zawartości
IGNORED

Zlece budowę prostego wzmacniacza hybrydowego


kinimod
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 3.11.2021 o 17:52, Grzegorz7 napisał:

Myślałem, że układ jest ustalony a zaczynasz kombinować.

Co niby ma ci dać wtórnik? Zapewne zbudowany z takiej samej lampy w zbliżonym punkcie pracy? Nadal prąd przeładowujący będzie w zasadzie podobny.

A zresztą co do Cwej MOSFET`ów. Przy prądzie triody na poziomie 10mA Cwej=1,4nF przeładowuje się z czasem około 10V/us.

Wystarcza...

Możesz napisać jak wyznaczyć ten czas?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dwa podobne urządzenia , jeden dzielony ; końcówkę i pre amp lampowy ...i ten gra ale  występuje to buczenie .

Drugi , zintegrowany który próbuję uruchomić . Stąd możliwość wymiany układów , sprawdzenia który " szeleści po 15 tu minutach gry . 

Z tym przeładowaniem " to nie za bardzo rozumiem , za mało wiedzy i doświadczenia  na ten temat .  Pozdrawiam .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 7.11.2021 o 11:18, MSki napisał:

a co w nim takiego rewelacyjnego, oprócz tego, że lampy się rozjeżdżają i napięcia Gate również.

Znalazłem inny układ hybrydy, który nie powinien być obciążony pewnymi niedoróbkami, co powyższy i bez rezystorów pomiarowych w stopniu mocy i bez kondensatora wyjściowego na wyjściu. Każdy dodatkowy element w torze sygnału potrafi popsuć dźwięk.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.b45b77732c59a29c59b2c0a0ccf86f58.png

Proszę zwróć uwagę jak na schemacie narysowany jest Q4. Myślę że to jest błąd i powinien być odwrócony w pionie. Wtedy jest poprawnie i bias można wyznaczyć tak jak pisze autor ok 3 A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2022 o 13:47, kinimod napisał:

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i wskazówki. Ostatecznie kupiłem już gotowy produkt polskiej firmy.

Jaki gdzie za ile?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, hansolek napisał:

Jaki gdzie za ile?

 

Kupiłem wzmacniacz firmy Taga Harmony HTA-800 za 1649zł na popularnym serwisie aukcyjnym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kinimod napisał:

Kupiłem wzmacniacz firmy Taga Harmony HTA-800 za 1649zł na popularnym serwisie aukcyjnym.

I jak to gra? Miałem przez chwile Taga HTa 25B, grało na orginalnych lampach tak sobie, może po wymianie na rosyjskie byłoby lepiej, poza tym na dzień dobry był zepsuty bluetooth więc oddałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, hansolek napisał:

I jak to gra? Miałem przez chwile Taga HTa 25B, grało na orginalnych lampach tak sobie, może po wymianie na rosyjskie byłoby lepiej, poza tym na dzień dobry był zepsuty bluetooth więc oddałem

Brzmienie jest ocieplone, gładkie. Wokal jest prezentowany bardzo naturalnie bez wyostrzeń. To samo tyczy się wysokich tonów. Jest dobra przestrzeń i stereofonia. Bas nie ociąga się ani nie jest spowolniony. Jest powiedział bym nawet twardy, taki jak lubię. Ogólnie jestem zadowolony i nie spodziewałem się aż tak dobrego dźwięku za te pieniądze. Całość gra z kolumnami Dynaudio Audience 62 i CD Denon DCD-720AE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kinimod napisał:

Brzmienie jest ocieplone, gładkie. Wokal jest prezentowany bardzo naturalnie bez wyostrzeń. To samo tyczy się wysokich tonów. Jest dobra przestrzeń i stereofonia. Bas nie ociąga się ani nie jest spowolniony. Jest powiedział bym nawet twardy, taki jak lubię. Ogólnie jestem zadowolony i nie spodziewałem się aż tak dobrego dźwięku za te pieniądze. Całość gra z kolumnami Dynaudio Audience 62 i CD Denon DCD-720AE.

Ciekawe jak na ruskich lampach by brzmiało.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Czy myślałeś  o tym tańszym wynalazku " ?

Taga jest 3x droższa od Fenton-a , a na pierwszy rzut oka są bardzo podobne .

W pre ampie są podobno lampy 6N1 . Miałem kila chińskich pre ampów z tymi lampami , na pewno 6N4 ( czy 6K4 ? ) grają " zdecydowanie lepiej . Rosyjskie 6Ż3P-E też niewiele wnosiły . Najlepiej było z 5654 GE nos USA tu była zauważalna poprawa ( cena ok 45-100 zł / para) . 

W urządzeniach z lampami , jakość lamp decyduje o brzmieniu i to jest najważniejsze . Nie mam dużego doświadczenia ale wydaje mi się że od lamp 6N3 można startować z hybrydami . Dla bardziej wytrawnych poszukiwaczy może ECC88 były by takim startem ?  Na pewno , dobre 12AX7 pokazały by jeszcze więcej możliwości . Oczywiście wszystko zależy też od konfiguracji , oczekiwań  , możliwości , ucha ...

Fajnie było by porównać te dwa wzmacniacze pod względem brzmieniowym . Czy są tu jakieś istotne różnice , warte te 1000 zł dopłaty . Czy to tylko marketing ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, Julo102 said:

W urządzeniach z lampami , jakość lamp decyduje o brzmieniu i to jest najważniejsze .

Niefortunnie sie składa, że Steph fimami udowadnia coś zupełnie przeciwnego. Szczególnie jeśli chodzi o chińczyki. Polecam te filmy:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Daniel_68412
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim Fosi Audio T20 - miałem lampy chińskie (6J5, 6J1,6K5), angielskie Mullardy M8100, Tesla 6f31, ameryakńskie GE5654, rosyjskie 6z1p, 6J4p, 6J5p z różnych fabryk - najlepszy dzwięk dają 6j38p z lat 70 z fabryki Voskhod - coraz trudniej je kupić - super bas, nie grzeją się jak amrykańskie, ładnie świecą:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez hansolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten FILM . Przykro mi ale to nie są dowody , to tylko ; wskazania parametrów . 

Myśląc o jakości lamp , piszę głównie o ich  brzmieniu , różnicach w odsłuchu . Gdzie przykładowo  słuchając sprzętu z lampą ( 12ax7 )  RTF słyszymy bułę "zamulenie  i obcięte skraje pasm i porównujemy np z Mullardem  który jest przejrzysty , klarowny i szczegółowy i to daje nam tą jakość brzmienia - audiofilską , poszukiwaną przez uszy a nie przez urządzenia z ładnymi niebieskimi ekranikami . Parametry mogą być wspaniale ale i tak wybieramy emocjami podczas odsłuchu . Po to są ; pokoje odsłuchowe , pokazy , audio szoły ".... czy tam ktoś bawi się w oglądanie wskazań na telewizorku ?   Co pisma audio  przyznają jako jakość dźwięku ?  ;  Uszy  !!! lub gwiazdki a najważniejszy jest opis brzmienia . Dla mnie to jedyna weryfikacja  choć rozumiem oparcie się o aspekt techniczny  . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Julo102 said:

Ten FILM . Przykro mi ale to nie są dowody , to tylko ; wskazania parametrów . 

drogi kolego w tym filmie jest pokazane, że ten wzmacniacz wali zniekształceniami na kilometr

lub inaczej: słuchając takiego wzmacniacza który na 2 watach ma 10% zniekształceń słyszysz dzwięki których nie ma w nagraniu 😄

Jasne, że pomiary nie grają ale tylko wtedy jeśli coś jest poprawnie zaprojektowane (i np ma zniekształcenia poniżej tych 2% na zadeklarowanej mocy) - a ten film wykazuje, że chińczycy sklejają te pudełka z czego mają pod ręką używając pierwszego lepszego schematu jaki znajdą.

Jesli jesteś zadowolony z tego co robisz z lampami - dobra twoja!

Piszę to tylko po to, żeby ludzie nie łykali głupot, że można kupić zwalony chiński klocek a później go naprawiać lampami - niejednokrotnie zostało to obalone na filmach Steph. Recenzje na YT można sobie włożyć między bajki - recenzujący za pochlebne opinie dostaje sprzęt + niejednokrotnie dodatkową gratyfikację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też z tą jakością lamp , pojechałem może zbyt ogólnikowo . Wspomniałem o wymianie lamp > w chińskich pre amp-ach  6N1  oraz ... pewien skok jakości chociażby w lampie 6N3 .... ( inne hybrydy ).

Może powinny być zgłaszane przykłady dobre  hybryd i nie najlepsze   dla przykładu , o ile autor wątku pozwoli .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy 6N3 z pre amp-a chińskiego , trochę delikatne , odniosłem wrażenie cofniętego środka , sporej szczegółowości ale bez nadmiernej klarowności , na pierwszy rzut ucha były ok , ale przy innych wydawały się nieco gorsze . 

Rosyjskie 6N3P / 6H3P-E / EW ... W zależności od kondensatorów obok lamp , brzmiały nieco bardziej kulturalniej z rozciągnięciem pasma na dół i jakby większe bogactwo w średnicy i na górze , ale były  tendencje do przyciemniania i zamulania . Na przestrzeni lat sięgałem do lamp rosyjskich ale nie potrafię wytłumaczyć ich powodzenia . Każde inne były lepsze ; np Tesle , Philipsy i GE nos   .    Przy czym nie jestem znawcą , tylko czasem ...

Najlepsze z testowanych to lampy  GE 5670 W ( General Electric ) W dobrym zestawieniu potrafiły stworzyć bardzo holograficzną barwną przestrzeń , namacalność , drajw krótkiego basu , prawdziwość średnicy i barwny akcent odpowiedniej góry potrafił stworzyć spektakl o dużej intensywności wrażeń . Jedynie bas nie sięgał najniższych dołów  ale i tak całość brzmiała wspaniale . ( Mniejsze lampki  ; (6N1) GE 5654 też im brakowało tego dołu ale w zastawieniu pre ampa z dołami mocnej końcówki mocy , brzmiało też całkiem nieźle , ale raczej polecam do sprzętu przygodę od 6N3 / 5670 )

Oczywiście wszystko zależy od towarzystwa , nawet przewodów . Kolimny AA Helene " po mocnym upgrejcie zwrotnicy + wzmacniacz hybrydowy z opisów powyżej A121 . Przewody Hi Open . CD 6000 Marantz też po wyrzuceniu końcowych ograniczników brzmienia ( 4 kon + 4 tranz )( trzeba wtedy tylko pamiętać o kolejności włączania aby uniknąć puku " w kolumnach , zabieg naprawdę poprawia wiele rzeczy od szczegółowości do przestrzeni na cały pokój odsłuchowy ) 

Tak wyglądały moje przygody audio z lampami 6N3 . Głównie z chińskich pre ampów np takiego jak ze zdjęcia . Ten jest nieco ciemniejszy w brzmieniu ( od takiego z niebieskimi kostkami ) , podejrzewam że te zielone kondy są za to odpowiedzialne ale dobry transformator potrafił chyba dodać energii dla stworzenia w/w wrażeń z odsłuchu .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Daniel_68412 napisał:

słuchając takiego wzmacniacza który na 2 watach ma 10% zniekształceń słyszysz dzwięki których nie ma w nagraniu 😄

Ale On to lubi.

Lubi też utwierdzać się w tej drodze, czytając kolorowe magazyny z recenzjami, jaki inni jarają się tym badziewiem... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może ale później ludzie się wzorują i pakują się nieświadomie w bagno. Znam jednego faceta co życie przez to przegrał. To już hazard jest mniej szkodliwy bo gry są proste i chociaż jakieś prawdopodobieństwo wygranej jest - małe ale jest.

W życiu bym nie pomyślał że jak dziedzina jest nieregulowana to może powstać aż taka patologia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Julo102 napisał:

 Czy myślałeś  o tym tańszym wynalazku " ?

Taga jest 3x droższa od Fenton-a , a na pierwszy rzut oka są bardzo podobne .

W pre ampie są podobno lampy 6N1 . Miałem kila chińskich pre ampów z tymi lampami , na pewno 6N4 ( czy 6K4 ? ) grają " zdecydowanie lepiej . Rosyjskie 6Ż3P-E też niewiele wnosiły . Najlepiej było z 5654 GE nos USA tu była zauważalna poprawa ( cena ok 45-100 zł / para) . 

W urządzeniach z lampami , jakość lamp decyduje o brzmieniu i to jest najważniejsze . Nie mam dużego doświadczenia ale wydaje mi się że od lamp 6N3 można startować z hybrydami . Dla bardziej wytrawnych poszukiwaczy może ECC88 były by takim startem ?  Na pewno , dobre 12AX7 pokazały by jeszcze więcej możliwości . Oczywiście wszystko zależy też od konfiguracji , oczekiwań  , możliwości , ucha ...

Fajnie było by porównać te dwa wzmacniacze pod względem brzmieniowym . Czy są tu jakieś istotne różnice , warte te 1000 zł dopłaty . Czy to tylko marketing ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Myślałem o tych dwóch wzmacniaczach. Ostatecznie wybrałem ten model HTA-800. Czy warto dopłacać więcej to już zależy od Ciebie. Trzeba sobie posłuchać i porównać. Wybrać co się spodoba. Inna sprawa to wygląd i wyposażenie. Mój wybór był kompromisem wyżej wymienionych czynników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie sprawy robi się z głową aby życia nie przegrać . Oceny mogą pomóc ale ...  . Oczywiście czas robi swoje , doświadczenie z wieloma odsłuchanymi urządzeniami  i różnymi  wzmacniaczami  u różnych kolegów audiofili  , gdzie nawet same przewody potrafiły kosztować po 80 a nawet 100 tys zł . ( to jest trochę patologia ... ale jak kogoś stać ? i to słyszy ...  )  Niektórzy ustawiają system całe życie . Inni mają po kilka systemów dla zabawy .

Powiem  tak , nie strzępił bym pióra na czcze opisy . Pre amp jest za 150-200 zł / bez obudowy / Wzamacniacz 600+ dobre  wtyki  . W tej cenie dostajemy to co w/w opisie z dobrym towarzystwem " . Dorównuje wrażeniami znacznie droższym urządzeniom i życia nie trzeba marnować . ( ale tylko w tym tandemie ! , z innymi pasywkami albo pre amp -ami było bardzo przeciętnie )

Co do opinii w pismach , to miałem kolegę przedstawiciela znanych kolumn . Zawsze miał 5 gwiazdek , a tu nagle postawili mu cztery * . Dzwoni do szefów pisma ; co się stało ?  ... i dostał odpowiedź ; ktoś inny wykupił tekst sponsorowany , reklamę , okładkę  i musiał dostać 5 gwiazdek ! 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz czcze gadanie przeniosło się na fora w postaci marketingu szeptanego - zgadzam się z kolegą w tym temacie w pełni 🙂

albo raz się kroi na 100tys albo 100 razy na 1tys - Chińczycy przyjęli drugie podejścpodejście.

Póki dany sprzęt nie jest zmierzony odnośnie poprawności parametrów podanych przez producenta to jest to wyrzucanie kasy w błoto.

Ja cię rozumiem że to łatwa forsa ale oddasz później komuś jak jednak będzie miał dobry słuch?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym słuchem " to różnie bywa , wiele chorób wieku dziecięcego uszkadza go do końca życia , z wiekiem też potrafi mocno zawodzić , potem mało kto słyszy powyżej 10 000 Hz , ale to na ogól wystarczy aby dobrze coś tam ocenić .Przy sprzęcie lampowym są pewne trudności w ocenie np przewodów . Przy tranzystorach jest nieco łatwiej . 

Chińczycy potrafią podrabiać różne przewody , jest ponoć cale zagłębie , tańsze firmy czerpią kable do produkcji wyrobów , droższe firmy biorą od japońskiego Neotecha . Kiedyś kupiłem IC Furutecha chińskiego , potem japońskiego , przyznam że może ten japoński był nieco lepszy ale dużych różnic w zasadzie nie było . Japończyk jako oryginał był z wyglądu bardziej matowy i mial mniejsze napisy , 3-4 dni  musiałem go rozgrzewać zanim zaczął normalnie grać " . Nawet rozgrzewka ' to też ważna sprawa . Kupiłem kiedyś MF A3 od kolegi , dopiero po miesiącu przyszły basy , a zapewniał mnie kolega że gra po 20 min dziennie . podobną sytuację mialem kiedyś z zestawem Audiolab CD + wz. kupiłem zestaw który tak długo stał nieużywany , że ok 1,5 grał bardzo zgryźliwie . Po tym okresie wygrzał się i zmienił swoją barwę na dziwnie miękką , jakby oklejoną kisielem . Nie za bardzo mi się to podobało , odsprzedałem go . Z kablami podobnie , zamieniłem się na USA  Stereovoxa do kolumn , ciekawy konstrukcyjnie ; rurka miedziana z cienkimi linkami srebra dookoła . Jazgotał 1,5 miesiąca zanim zupełnie zmienił swoje oblicze  . Tak więc często można trafić na minę " ale trzeba wtedy wiedzieć , co można z tym zrobić . Choć obecnie nie mam już takiej cierpliwości , ma grać od razu dobrze i już ! 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby przewodnik elektryczny miał właściwości jakie mu przypisujesz inżynieria nigdy by nie powstała, byłoby wielu szamanów a po zaopatrzenie biegalibysmy na polane 🙂

Tez lubię książki s-f lub fantasy jednak trzeba mózg nauczyć odróżniać jedno od drugiego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińczycy też umieją wszystko obliczyć i stworzyć urządzenia audio  ,  tylko dlaczego opinie o ich produktach są tak słabe ?

Znałem osoby budujące genialne urządzenia audio np kolumny za 50 tys zł . Po 2 tygodniach / po wygrzaniu ' / przybywa twórca i koryguje zwrotnicę  pod ucho nabywcy i wtedy tylko ucho się liczy .Oczywiście rozumiem wagę sprzętu pomiarowego który jest pomocny do określenia parametrów ( ... np  przy naprawach ) ale same parametry i wskazania zupełnie nie odzwierciedlają innych możliwości  . Można to nazywać voo doo i wyśmiewać . Ci co  znają te tematy poważnie podchodzą do sprawy a współczesny świat na tzw wartości dodanej'  i ideach ( ... nawet chorych ) robi największy kapitał .

Kiedyś kolega wybrał sobie kolumny i z różnymi wzmacniaczami je testowaliśmy . Wszystkie marki wzmacniaczy były wspaniałe i z czołówki ówczesnej propagandy audio . Na pewno każdy wzmacniacz spełniał wysokie wymagania konstrukcyjne i pomiarowe !!!! Ale tylko z jednym urządzeniem te kolumny zagrały genialnie i to na wszystkich płaszczyznach odsłuchowych . Zapewniam że miernikiem by tego nie wyłonił .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Julo102
dopisek przykład
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiary są niezbędne , żeby wychwicić błędy , ale ostatecznie słuch decyduje co mu się podoba - ja kolumny po zbudowaniu mierzyłem , potem wiele miesięcy korygowałem zwrotnicę na ucho i na koniec pomierzyłem , czy nie jest źle zestrojone i o dziwo pomimo wielu drobnych modyfikacji pomiarowo nadal było ok , a odsłuchowo duuuużo lepiej niż ze zwrotnicą pierwotną. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bogdan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2021 o 07:07, MSki napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zamiast 6SN7 można by pomyśleć o zastosowaniu ECC88, które to lampy używają konstruktorzy w wielu wzmacniaczach z uwagi na możliwość ich pracy przy względnie niskich napięciach zasilania.

Na schemacie są niepoprawnie opisane złącza tranzystorów końcowych. Poprawcie mnie jeśli źle piszę.

Jaki jest cel stosowania tranzystora w tym układzie SRPP ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kinimod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złącza są opisane poprawnie tylko symbolika tranzystorów niezgodna z rzeczywistą, po prostu bramki mają być bliżej źródeł a nie przy drenach.  Tranzystor z kanałem N u góry, z P na dole. Jeśli bym miał robić taki wzmacniacz to raczej wziąłbym część prądową z First Watt M2 bo jest lepiej przemyślana i tranzystory zastosowałbym odpowiednio IRFP240/IRFP9240.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, moltos napisał:

Złącza są opisane poprawnie tylko symbolika tranzystorów niezgodna z rzeczywistą, po prostu bramki mają być bliżej źródeł a nie przy drenach.  Tranzystor z kanałem N u góry, z P na dole. Jeśli bym miał robić taki wzmacniacz to raczej wziąłbym część prądową z First Watt M2 bo jest lepiej przemyślana i tranzystory zastosowałbym odpowiednio IRFP240/IRFP9240.

Dziękuję za odpowiedź. To prawda że bramki powinny być przy źródłach zgodnie z symboliką. Jest to wtórnik więc źródła powinny być narysowane w kierunku wyjścia wzmacniacza, a na schemacie jest odwrotnie. O to mi chodziło pisząc poprzedniego posta. Popatrz dokładnie. A jaki jest cel zastosowania tranzystora T1 zamiast rezystora ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.