Skocz do zawartości
IGNORED

Moje obawy i wasze porady czyli zestaw 2.1 do pokoju w bloku, jak uzyskać dobry bas i jak najmniej problemów z nim?


bassfreak93
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Zastanawiam się nad sprzedaniem KEF-ów i kupnie czegoś innego bo dochodzę do wniosku że one nie dają rady przy tym subie.

 

np Monitor Audio Bronze 100

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.10.2021 o 23:21, bassfreak93 napisał:

Znalazłem bardzo ciekawy materiał na YT głównie o basie właśnie.

 

Tyle co zrozumiałem to EQ odcinać podbicia a bass trapami uzupełniać "doły".

Znalazłem w tym filmie odpowiedź na moje odwieczne pytanie czyli jak wyeliminować problemy z basem, potrzebne by były jedynie specjalne absorbery o grubości 3m na każdą ścianę 😆🤣.

Wracając do mojego posta że 37hz było dobrze słychać a od 36hz i poniżej ZERO na jakimś tam subie do kompa który był w miarę ok jak na zestaw pc, czy dobry sub jak np SVS pro 1000 dał by lepszy efekt? na logikę generował by zakres poniżej 37hz dużo głośniej i z większą mocą.

Nie może być chyba tak że jest pomieszczenie w którym nie było by słychać NIC poniżej X hz (no pomijam już granicę dla ludzkiego ucha) nawet na SVS PB ultra 16?

 

Jutro zrobię zdjęcia pokoju i pokażę wam mniej więcej obecny odsłuch jak to wygląda.

Ja chcę podobny efekt w domu, takie tam w twierdzy Modlin pod koniec czerwca 🥰

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A tutaj kawałek 

 

Ciekawy materiał filmowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J.Jerry @xajas

Dziś zaszedłem do albatrosa przedyskutować temat wymiany KEF q100 na coś innego, koniec końców dyskusja zeszła tak na bok że pan z salonu zaproponował mi odsłuch drogiego zestawu żebym sobie zobaczył jak to gra.

 

To były te klipshe 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  (na 99% ta wersja bo jest droższa z BR)

Pomieszczenie kwadratowe 10m2 bez żadnych ustrojów specjalnych czy bass trapów, ściany i sufit były wyłożone płytami GK które miały małe kwadratowe dziurki a na podłodze wykładzina. Szczerze zdębiałem z jakością na odsłuchu (co prawda nie miałem swoich kawałków ale jakaś elektronika była na odtwarzaczu z resztą też drogi sprzęt)

 

Pokój 10m2, te kolumny mają 48 Hz – 20 kHz +/- 4dB a basu jakościowo i ilościowo dużo? zero jakiegoś EQ, specjalnych podbarwień czy room gaina nie było słychać, czary?

Mam zjebany pokój bo prostokąt nie kwadrat? mam zjebany zestaw? te dziurkowane płyty GK w całym pomieszczeniu tyle dają? Przypominam że mój pokój ma około 11m2

 

No głośników za tyle kasy nie kupię ale sam fakt, dlaczego to tak dobrze grało w tak małym pokoju?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, bassfreak93 napisał:

No głośników za tyle kasy nie kupię ale sam fakt, dlaczego to tak dobrze grało w tak małym pokoju?

Żeby to stwierdzić na 100% trzeba by porównać pokój z/bez adaptacji i oba zestawy.

Te płyty najprawdopodobniej służyły do wytłumienia, dziurki mogły być strojeniem do jakiejś częstotliwości, za płytami jest ściana i może pusta przestrzeń.  Kiedyś widziałem salę do odsłuchów być może z podobnymi płytami - białe. porowate z otworami.

51 minut temu, bassfreak93 napisał:

Pokój 10m2, te kolumny mają 48 Hz – 20 kHz +/- 4dB a basu jakościowo i ilościowo dużo? zero jakiegoś EQ, specjalnych podbarwień czy room gaina nie było słychać, czary?

Mam zjebany pokój bo prostokąt nie kwadrat? mam zjebany zestaw? te dziurkowane płyty GK w całym pomieszczeniu tyle dają? Przypominam że mój pokój ma około 11m2

Sprzęty trzeba porównywać w tych samych warunkach. Może tak być, że źle rozstawiłeś i źle skonfigurowałeś lub nie miałeś możliwości rozstawienia jak trzeba i poprawnej konfiguracji. Takie rzeczy się zdarzają, ludzie ciągle coś wymieniają. O ile pamiętam nie miałeś możliwości posłuchania całości przed zakupem, więc właściwie nie wiadomo jak to może zagrać w innych warunkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@J.Jerry

 

Gościu mówił że te płyty są po to aby nie było echa a za nimi od razu ściana, jak wcześniej wspomniałem nie było tam totalnie żadnych ustrojów/ bass trapów itd.

U mnie jest 4.3m długości x 2.6m szerokości x 2.5m wsokości

Tam było na oko 3 szer x3,5 dług x 3 wys? zdecydowanie bliżej kwadratu proporcje i sufit trochę wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jego pomieszczenie było jeszcze gorsze, bo mody nakładają się, ale może tak się nałożyły, że nie trafiły w nuty albo tego nie zauważyłeś. Tak to wygląda w praktyce, że nagle małe pomieszczenie jest lepsze i do tego o złych proporcjach, dlatego trzeba wszystko sprawdzać w praktyce.

Przywieź do niego swój zestaw, to będziesz miał prawdziwe porównanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
[mention=23349]J.Jerry[/mention]
 
Gościu mówił że te płyty są po to aby nie było echa a za nimi od razu ściana, jak wcześniej wspomniałem nie było tam totalnie żadnych ustrojów/ bass trapów itd.
U mnie jest 4.3m długości x 2.6m szerokości x 2.5m wsokości
Tam było na oko 3 szer x3,5 dług x 3 wys? zdecydowanie bliżej kwadratu proporcje i sufit trochę wyżej.

Takie perforowane plyty sa skuteczne, ale nalezy pamieatc, ze dzialaja (podobnie jak kazdy inny srodek) w okreslonym zakresie czestotliwosci, a ten chyba nie siegal niskiego basu (czyli te plyty nie zastepowaly bass trappy). Mysle ze przyczyna dobrej reprodukcji basu bylo co innego.

BTW.
Nie onanizowal bym sie tym ciaglym porownywaniem proporcji pomieszczenia. Zapomnij to! Sa dalsze publikacje/badania wykazujace nikle znaczenie tego aspektu w „praktyce“. To dziala tylko „teoretycznie“ tylko dla okreslonego rozmieszczenia zrodel dzwieku i okreslonego miejsca odsluchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, xajas napisał:

Mysle ze przyczyna dobrej reprodukcji basu bylo co innego.

 

No właśnie w tym rzecz, co? o niczym innym od wczoraj nie myślę tylko o tym dlaczego to grało tak dobrze? Może dobrze że nie miałem jak wczoraj tam posłuchać moich kawałków bo bym stamtąd nie wyszedł 😛 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.01.2022 o 08:56, xajas napisał:

Mysle ze przyczyna dobrej reprodukcji basu bylo co innego.

Niestety tego nie ustalimy, chyba że osobiście udamy się tam i posłuchamy swoich kawałków. Może nie wszystko widać na pierwszy rzut oka.

Przy okazji pytanie - kiedy wracasz do dyskusji  "Open baffle na aktualnie dostępnych głosnikach" ?

W dniu 19.01.2022 o 08:56, xajas napisał:

Nie onanizowal bym sie tym ciaglym porownywaniem proporcji pomieszczenia. Zapomnij to! Sa dalsze publikacje/badania wykazujace nikle znaczenie tego aspektu w „praktyce“. To dziala tylko „teoretycznie“ tylko dla okreslonego rozmieszczenia zrodel dzwieku i okreslonego miejsca odsluchu.

Jak napisałem - trzeba by posłuchać osobiście. Na wystawie sprzętu mają niby podobne małe pokoje odsłuchowe, a nie wszędzie jest podobnie z brzmieniem, zależy od rozstawienia i sprzętu, a także repertuaru. Ten sam zestaw w innym pomieszczeniu - inne proporcje, metraż wytłumienie zagra jak inny zestaw.

Żeby dobrze wykorzystać pomieszczenie można metodą prób i błędów znaleźć dobre miejsca, zrozumieć akustykę pomieszczenia albo powierzyć to komuś doświadczonemu, ale wtedy będą koszty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Administratorzy
1 minutę temu, J.Jerry napisał:

Autor zachowuje się niezrozumiale dla mnie, ale może uznał, że tak zyska więcej, a może nawet jego czytelnicy.

Dzięki za wyjaśnienie.

Bardziej chodziło o ciągłe zbaczanie z tematyki i rozwijanie w innym kierunku niż autor tematu chciał.

 

Miłego dnia (ps wpisy te ukryje aby nie robić off topów)

 

 

premiumLogo.png.4898b6efb5f58c29de38035906862b7a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

@J.Jerry @xajas

 

Pozwolę sobie odświeżyć temat, sub trochę godzin pograł i mam wrażenie że bas się polepszył i też mam pytanie odnośnie suba.

Jako że lubię dać czasem wszystko prawie na cały gwizdek (głośność suba max i 14 godzina na NAD-dzie) to czego mam wysłuchiwać aby sub nie dostawał za mocno po dupie? do póki nic nie pierdzi/ nie trzeszczy jest ok? czy może być jeszcze jakiś inny znak że sub może już nie wyrabiać?

 

Czasem mam wrażenie że mogłem kupić SB 2000 PRO xD

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

Pozwolę sobie odświeżyć temat

Znów powracam do was po imprezie z niedosytem, następnego dnia włączam traki które znam i w domu to po prostu NIE GRA. To już nie chodzi o kwestię samego basu ale coraz bardziej podoba mi się na takich imprezach ta scena i przestrzeń dźwięku której nie uzyskasz małym pomieszczeniu.

Zdecydowanie w okresie letnim takie imprezy powinny być robione na otwartej przestrzeni, subbasy estradowe plus otwarta przestrzeń = mistrzostwo świata dla basoluba. Ten sprzęt gra tak jak powinien ze względu na praktycznie zerowe odbicia a druga zajebista sprawa że ten bas jest tak idealnie i równomiernie rozłożony że słychać go 360 mimo że suby są tylko z przodu. Tekstura, "ilość tłuszczu" i  gęstość tego basu jest taka że można go ciąć nożem w powietrzu. Mimo że są to estradówki to na otwartej przestrzeni jestem pełen podziwu jeśli chodzi o szybkość i kontrolę.

 

Nie wiem jak wiele tysięcy trzeba by zainwestować w pomieszczenie odsłuchowe i sprzęt aby uzyskać chociaż 1/4 takiego efektu? 

 Też niech ktoś mnie oświeci ale to raczej nie było placebo, za każdym razem gdzie był tak zwany "drop" i w kawałku było dużo basu szczególnie tych niższych rejestrów to z 1 uderzeniem ewidetnie było czuć podmuch ciepła 😄 ?

Pierwszy raz słyszałem Paula i Erica live, nigdy tego nie zapomnę szczególnie Eric Prydz aka. pryda, najlepsze muzyczne 2 godziny w moim życiu. Tak jak Boris Brejcha o którym wspominałem wcześniej jest mistrzem swojego gatunku (high tech minimal) tak samo Prydz jest królem progressive house. Jak wleciał kawałek Prydy "mirage" w 1:36:20 to się prawie popłakałem. Wejście  i początek setu od 0:50 można odpłynąć.

Set Paula prawie cały

Propsy dla kogoś kto nagrał cały set Erica (w komentarzach trak lista)

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 10 lat temu był taki forumowicz który słuchał death metalu i szukał takich wrażeń jak Ty w sprzęcie audiofilskim. Kupił JM Lab, bo go zachwyciły, ale wcześniej kupił sobie integrę lampową, która nie była w stanie odpowiednio wysterować tych kolumn. Zakończył poszukiwania na kolumnach estradowych i szczęśliwie słuchał, już nie czytając o brzmieniu kabli i szukaniu idealnej końcówki mocy.

Może i Tobie najlepiej się sprawdzi np. taki zestaw:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Oczywiście czy stosować subbasy to zależy od wielkości pomieszczenia którym dysponujesz. A że będziesz słuchał w pokoju to i tak będą pobudzane rezonanse i bas nie będzie idealnie liniowy, bez zastosowania korekcji i pułapek basowych. Jednak daje to większą szansę na zadowolenie basolubowi, niż audiofilskie marki, szczególnie w małym budżecie gdzie midbas ma najczęściej 16cm średnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wracając bardziej do tematu to powiem wam że dopiero teraz po +/- 500h solidnego grania sub gra o wiele wiele lepiej niż na początku. W zasadzie mam ustawione odcięcie 80/90 hz na spadku 18 db reszta ustawień fabryczna tylko reguluję głośność suba.

 

Fakt że nie mam super warunków na jego odsłuch ale na tyle co mogę go ustawić u siebie w pokoju to powiem że w tej cenie taki sub to klasa. SVS faktycznie pokazuje że ich pasją są suby a ja jestem w szoku że konstrukcja zamknięta daje tyle funu (od zawsze byłem chowany na subach z BR). 

Szkoda że nie udało mi się go kupić tydzień szybciej przed podwyżką o 599 zł 😛

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bassfreak93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Z jednej strony jest tu dużo trafnych i słusznych porad, z drugiej równie dużo błędów, wynikających z niezrozumienia oczekiwań autora i idących za tym propozycji (np. wstawiania estrady do pokoju), czy błędów rzeczowych w rozumowaniu autora (przykładowo: pomiar ciśnienia akustycznego telefonem, nie wspominając o braku uwzględnienia charakterystyki pomiaru - nie wiadomo, czy była to krzywa dB A czy dB C).

Osiągnięcie efektów, których oczekuje autor, w 99% zależy od akustyki pomieszczenia, a dokładniej: od jego wielkości i proporcji ściany krótszej do dłuższej - to w największym stopniu definiuje wstępny i największy charakter basu (np. które częstotliwości będą podbijane, a których będzie brakować). Ma to największy wpływ i jednocześnie najtrudniej temu przeciwdziałać, bo fizyki nie da się przeskoczyć. 

W drugiej kolejności wpływ ma ustawienie sprzętu oraz umiejscowienie miejsca odsłuchowego - inaczej sprzęt będzie brzmiał ustawiony przy krótszej ścianie, a inaczej przy dłużej, o czym autor przekonał się po sprawdzeniu kilku ustawień. 

Następnie - umeblowanie i adaptacja akustyczna (np. dywan, zasłony itp.), pomijam profesjonalną adaptację poprzedzoną pomiarami - to zaawansowana i kosztowna procedura. 

Jako, że temat jest mi bliski, bo mam takie same preferencje brzmieniowe, a jednocześnie osiągnąłem wymarzony i idealny efekt w swoim systemie, spróbuję odnieść się do tematu, ale po kolei.. 

 

W dniu 26.10.2021 o 23:08, bassfreak93 napisał:

Nie ukrywam że jestem basolubem i chciał bym mieć w domu chociaż namiastkę tego co słychać na dużych imprezach z użyciem subów estradowych, tam ten bas jest taki zajebiście ciężki i gęsty że można go ciąć nożem w powietrzu.

W dniu 27.10.2021 o 23:21, bassfreak93 napisał:

Ja chcę podobny efekt w domu, takie tam w twierdzy Modlin pod koniec czerwca 🥰

W dniu 28.10.2021 o 13:01, bassfreak93 napisał:

Taki mięsisty, tusty i w uj dociążony bas. Tak jak wspomniałem wcześniej że kawałek który soczyście brzmiał na imprezie w domu brzmiał prawie bez basowo i nie chodzi o ten kawałek prydy. 

W dniu 28.10.2021 o 22:14, bassfreak93 napisał:

Teraz mi się przypomniało że estradowy efekt basu (którego chcę namiastkę w domu) to osiąganie wysokiego SPL bez kompresji dźwięku czy jakość tak.

Mam na myśli ten nieziemski impakt i tłustość tego basu.

Doskonale wiem co masz na myśli i w 100% taki efekt osiągnąłem w swoim systemie. 

Dla większego zrozumienia dodam, że słucham zbliżonych gatunków, a na wspomnianej imprezie (występie Borisa w Modlinie, w czerwcu 2021) również byłem i dokładnie pamiętam ten bas - był taki jak piszesz. 

W dniu 29.10.2021 o 20:37, bassfreak93 napisał:

Znalazłem jeden film jak jeszcze było jasno z tej imprezy tylko słaba jakość, to wszystko co stoi za barierką pod sceną to są subwoofery a jeszcze gdzieś z tyłu stały po bokach.

Stałem w tym samym miejscu, ale też w kilku innych miejscach: 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez filipo_g4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiadomość jest taka, że przy sprzyjającej akustyce, taki efekt można osiągnąć zaskakująco niepozornym sprzętem. 

Podam to na swoim przykładzie - oczekiwany przez Ciebie bas osiągam na małych kolumnach Elac ELX 8068, po jednym głośniku niskośredniotonowym 6,5" na stronę, napędzanych podstawowym Denonem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Uderzenie miękkim, gęstym i głębokim basem, ale bez zalewania reszty pasma, z wyraźną górą, zaskakująco zbliżonym do takiego jak na występie Borisa, puszczając te same utwory - mam na wyciągnięcie ręki. Daje to prawdziwą frajdę przy odsłuchu 🙂 Choć Boris jak i techno mnie nudzi, osobiście słucham hardstyle i hardcore. 

Największe zaskoczenie spowoduje na pewno pokój, w którym ten zestaw mam. 
Otóż jest on podobny do Twojego, to typowy prostokąt, a ponadto jest wyjątkowo mały, ma poniżej 10 m2 - teoretycznie kompletnie nie nadaje się do wstawienia jakiegokolwiek sprzętu audio. 
A mimo to, to właśnie w nim osiągnąłem wymarzone brzmienie, takie, jakiego oczekujesz. 
Kolumny ustawione są przy krótszej ścianie, miejsce odsłuchowe na przeciwko kolumn, centralnie, blisko tylnej ściany na której jest okno. 

Cały sekret tkwi w tym, że pokój jest niewielki, co samo w sobie powoduje podbicie basu (tzw. room gain), jednocześnie mały metraż ma krótki czas pogłosu. Dodatkowo, tuż za lewą kolumną stoi szafa, która pełni rolę pudła rezonansowego, dodaje to "mięso" w basie, na którym Tobie zależy, a dodatkowo pozwala regulować ilość tego mięsa. 
Przy otwartych obu drzwiczkach, bas jest najmocniejszy i jest go najwięcej. Niestety, podbicie nie jest wtedy równomierne - największe pomiędzy 42 a 46 Hz. 
Druga opcja to zamknięte lewe skrzydło drzwiczek tuż za kolumną, a otwarte prawe, obok kolumny - to moja ulubiona konfiguracja. Wtedy nadal bas jest głęboki, mocny, miękki i gęsty, ale wzmocnienie jest już bardziej liniowe i nie pojawia się dudnienie. 
Trzecia opcja to zamknięte oba skrzydła drzwiczek - wówczas basu jest najmniej, teoretycznie to najlepsze rozwiązanie, jednak wtedy momentami brakuje mi basu, jest ciut za sucho. 


Mimo zupełnie różnych środowisk w okolicach każdej kolumny, bas słychać wszechkierunkowo - nie da się zlokalizować skąd dobiega, nie słychać, że dobiega w większości z lewej kolumny, w miejscu odsłuchu jest słyszalny równomiernie. Nie jest prawdą, że subwoofer musi stać centralnie na środku, bo w przeciwnym wypadku, bas będzie słyszalny bardziej z lewej lub prawej strony, mimo, że u Ciebie tak było - to wynikało z odbić i tego konkretnego rozmieszczenia mebli / subwoofera. Natomiast można postawić subwoofer skrajnie z prawej lub lewej strony lub jeszcze w innym miejscu i uzyskać idealnie równomierny bas w miejscu odsłuchowym. Wynika to z tego, że niskie częstotliwości (poniżej 300 Hz) rozchodzą się wszechkierunkowo, czyli równocześnie we wszystkich kierunkach (a nie bezkierunkowo jak ktoś wcześniej napisał). 

Kupiłem również drugą parę większym kolumn, dokładnie Pylon Opal 23 i używam ich naprzemiennie z Elacami, bo trudno mi zdecydować, których wolę słuchać bardziej. W przypadku Pylonów, cały efekt jest jeszcze mocniejszy i nie wchodzi tutaj w grę pierwsza opcja (otwarcia obu skrzydeł szafy), bo basu jest już za dużo i jest przesycony. 

Zła wiadomość jest taka, że przy niesprzyjającej akustyce, osiągnięcie takiego brzmienia będzie bardzo trudne, lub nawet niemożliwe, choćby ustawić ścianę subwooferów.
W swoim drugim systemie w mieszkaniu u rodziców mam duże kolumny Cerwin-Vega XLS 12 z wooferami 12" i mimo wypróbowania siedmiu ustawień w trzech różnych pokojach, nie udało mi się osiągnąć zamierzonego efektu. 
W najmniejszym, kwadratowym pokoju brakowało mi niższego i miękkiego basu, była dziura poniżej 40 Hz:
 

(Filmik oczywiście tylko poglądowy - wiadomo, że nie odzwierciedli brzmienia). 

W drugim, prostokątnym pokoju o podobnym metrażu jest lepiej, jest miękki i głęboki bas, ale podbity nierównomiernie, bardzo mocno wzbudza się pomiędzy 40 - 42 Hz:
 


Z kolei w trzecim, największym pokoju, 21 m2 jest niski bas, ale brakuje tego powyżej 40 Hz, całość brzmi dla mnie zbyt sucho, bo brakuje właśnie tego mięsa, uderzenia:

 

Natomiast w pokoiku opisanym na początku - odsłuch to czysta przyjemność. 

Jeśli będziesz w Warszawie, daj znać - zorganizujemy u mnie odsłuch i przekonasz się, że efekt, jak na występie Borisa, można uzyskać w domu - łącznie z odczuwalnym uderzeniem po klacie. 
Z kolumienkami Elac bez trudu osiągam 120 dB C w miejscu odsłuchowym, na Pylonach - nawet 126 dB C, mierzone oczywiście sonometrem, a nie telefonem. W najbliższych dniach mogę nagrać filmik, oczywiście poglądowo, ale będzie jakaś namiastka. 

Możesz nawet przywieźć swój subwoofer i monitory - jestem ciekaw jak tej klasy subwoofer zabrzmi u mnie. Wrażenia mogą być naprawdę mocne. 

Co do Twojego pokoju - fajnie, że wypróbowałeś różnych ustawień - dzięki temu, na własnej skórze przekonałeś się, że umiejscowienie sprzętu i miejsca odsłuchowego ma znaczenie. Niestety, ścian nie przesuniesz, a właśnie to w największym stopniu wpłynęłoby na brzmienie basu i uzyskanie takiego efektu.. Możesz jeszcze eksperymentować z umiejscowieniem subwoofera i miejsca odsłuchowego

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez filipo_g4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 11/15/2022 at 5:26 PM, filipo_g4 said:

Z kolumienkami Elac bez trudu osiągam 120 dB C w miejscu odsłuchowym, na Pylonach - nawet 126 dB C, mierzone oczywiście sonometrem, a nie telefonem

Z ciekawości: czy Ty słuchasz na tych poziomach, czy to tylko dla pomiaru? Tylko po co taki pomiar wogóle robisz, co wynik ma do rzeczy temacie dobrego basu? No i co sąsiedzi z bloku na taki poziom dźwięku?

 

On 11/15/2022 at 5:26 PM, filipo_g4 said:

Wynika to z tego, że niskie częstotliwości (poniżej 300 Hz) rozchodzą się wszechkierunkowo, czyli równocześnie we wszystkich kierunkach (a nie bezkierunkowo jak ktoś wcześniej napisał). 

Trochę się zagalopowałeś z tymi 300 Hz. A w zasadzie pomyliłeś dwa zjawiska.

Umowna granica 300 Hz to przybliżona granica częstotliwości Schroedera dla małych pomieszczeń, a nie granica częstotliwości rozchodzenia się fali wszechkierunkowo. Co to jest ta częstotliwość Schroedera i jak ją obliczyć dla danego pomieszczenia to łatwo można znaleźć na necie.

Co do zasady każdy głośnik ma pewną swoją charakterystykę kierunkowości, a więc dla różnych głośników ta granica wszechkierunkowości rozchodzenia się dźwięku będzie inna. Generalnie im większa średnica głośnika tym niższa częstotliwość przy której głośnik zaczyna promieniować kierunkowo. Wynika to wprost z fizycznych gabarytów drgającej membrany - im jest ona większa tym granica dla której nadal jest ona „źródłem punktowym promieniowania” (w porównaniu z długością fali) przesuwa się w dół. 
 

Podsumowując - można generalnie z dużym przybliżeniem przyjąć że przy realistycznych gabarytach głośników, dla systemów trójdrożnych, prawdziwie wszechkierunkowo będą promieniowane dźwięki do ok 100-200 Hz, a później zaczyna się już jakaś kierunkowość.

Zresztą porównaj charakterystyki off-axis dla swoich zestawów jeśli ktoś je pomierzył - często w magazynach o sprzęcie w artykułach z ocenami kolumn są publikowane charakterystyki częstotliwościowe - w niektórych też dla pomiarów off-axis. Zobacz dla jakiej częstotliwości rozchodzą się charakterystyki skrajne off-axis w porównaniu do on-axis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, avilla napisał:

Z ciekawości: czy Ty słuchasz na tych poziomach, czy to tylko dla pomiaru?

Zdarza się, że słucham, choć aż na takim poziomie sporadyczne i przez krótki czas. Pomiary robiłem przy słuchaniu muzyki - z ciekawości jakie ciśnienie można osiągnąć. 

Przy moim standardowym odsłuchu, w miejscu odsłuchowym osiągam zazwyczaj pomiędzy 100 - 110 dB C przy uderzeniu basu (i adekwatnie jest to ok. 80 - 90 dB A). 

5 godzin temu, avilla napisał:

Tylko po co taki pomiar wogóle robisz, co wynik ma do rzeczy temacie dobrego basu?

Pomiar robiłem tylko z ciekawości, aby sprawdzić jakie ciśnienie występuje przy moim standardowym i skrajnie głośnym odsłuchu, czysto amatorsko. Ten wynik oczywiście niewiele ma do rzeczy w temacie dobrego basu, miałem na celu raczej odniesienie się do wpisów autora tematu, w których pisał o mierzeniu decybeli telefonem, a taki pomiar ma niewiele wspólnego z rzeczywistością (porównywałem pomiary z aplikacji w telefonie z prawdziwym decybelomierzem (urządzeniem). Podałem więc orientacyjne, faktyczne poziomy jakie występują u mnie. 

 

5 godzin temu, avilla napisał:

No i co sąsiedzi z bloku na taki poziom dźwięku?

Najczęściej nic, choć 2 - 3 razy zdarzyła się wizyta sąsiadki. 

 

5 godzin temu, avilla napisał:

Trochę się zagalopowałeś z tymi 300 Hz. A w zasadzie pomyliłeś dwa zjawiska.

Umowna granica 300 Hz to przybliżona granica częstotliwości Schroedera dla małych pomieszczeń, a nie granica częstotliwości rozchodzenia się fali wszechkierunkowo. Co to jest ta częstotliwość Schroedera i jak ją obliczyć dla danego pomieszczenia to łatwo można znaleźć na necie.

Co do zasady każdy głośnik ma pewną swoją charakterystykę kierunkowości, a więc dla różnych głośników ta granica wszechkierunkowości rozchodzenia się dźwięku będzie inna. Generalnie im większa średnica głośnika tym niższa częstotliwość przy której głośnik zaczyna promieniować kierunkowo. Wynika to wprost z fizycznych gabarytów drgającej membrany - im jest ona większa tym granica dla której nadal jest ona „źródłem punktowym promieniowania” (w porównaniu z długością fali) przesuwa się w dół. 
 

Podsumowując - można generalnie z dużym przybliżeniem przyjąć że przy realistycznych gabarytach głośników, dla systemów trójdrożnych, prawdziwie wszechkierunkowo będą promieniowane dźwięki do ok 100-200 Hz, a później zaczyna się już jakaś kierunkowość.

Zresztą porównaj charakterystyki off-axis dla swoich zestawów jeśli ktoś je pomierzył - często w magazynach o sprzęcie w artykułach z ocenami kolumn są publikowane charakterystyki częstotliwościowe - w niektórych też dla pomiarów off-axis. Zobacz dla jakiej częstotliwości rozchodzą się charakterystyki skrajne off-axis w porównaniu do on-axis.

Pełna zgoda, po prostu poszedłem na skróty w swojej wypowiedzi i stąd nieporozumienie.

W praktyce, zdarza się, że można osiągnąć idealnie równomierny bas bez niepożądanego efektu lokalizacji źródła basu, mimo ustawienia subwoofera nie centralnie na środku, a np. skrajnie z lewej lub prawej strony, a nawet w innym miejscu (np. za słuchaczem). Oczywiście może też zdarzyć się (w zależności od konkretnego pomieszczenia, umeblowania i umiejscowienia), że kierunkowość jednak będzie występować i lokalizacja źródła basu będzie słyszalna, a bas będzie przechylony na którąś ze stron. 

To samo dotyczy też umiejscowienia samych kolumn - nieprawdą jest, że obie kolumny muszą być ustawione w takich samych środowiskach (np. w podobnych odległościach od narożników pomieszczenia, szafek itp), bo w przeciwnym wypadku jedna kolumna będzie generowała więcej basu niż druga (co jest prawdą), a w konsekwencji, bas w miejscu odsłuchowym będzie "przechylony" w prawo lub w lewo lub będzie lokalizowany jako dobiegający głównie z prawej lub lewej kolumny - jest to mit, bo oczywiście może się tak zdarzyć, ale równie dobrze, mimo skrajnie różnych środowisk wokół kolumn i generowania przez jedną więcej basu niż przez drugą, może zdarzyć się, że bas w miejscu odsłuchowym będzie równomierny, pełny, nie lokalizowany i nie przechylony na żadną ze stron. Piszę to na własnym przykładzie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez filipo_g4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 hours ago, filipo_g4 said:

W praktyce, zdarza się, że można osiągnąć idealnie równomierny bas bez niepożądanego efektu lokalizacji źródła basu, mimo ustawienia subwoofera nie centralnie na środku, a np. skrajnie z lewej lub prawej strony, a nawet w innym miejscu (np. za słuchaczem). Oczywiście może też zdarzyć się (w zależności od konkretnego pomieszczenia, umeblowania i umiejscowienia), że kierunkowość jednak będzie występować i lokalizacja źródła basu będzie słyszalna, a bas będzie przechylony na którąś ze stron. 

Filip, masz bardzo trafne spostrzeżenia, jednak trochę gubisz się w uzasadnieniach teoretycznych.

Mylisz efekty modalne (różny przebieg charakterystyki słyszalny w różnych miejscach w pomieszczeniu) z możliwościami lokalizacji źródła dźwięku. Doczytaj trochę teorii bo fajne masz wnioski praktyczne i ciekawie się tego czyta. Tylko te teoretyczne błędy mocno psują przekaz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bassfreak93

To pewnie nie na temat, ale nie chcę przekopywać wątku od początku.

Był taki temat w HIFI o wycofaniu się z podłogówek - tu przypomniało

mi się zbliżone pomieszczenie - i warto przeczytać w nim #6

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.11.2022 o 10:53, avilla napisał:

Filip, masz bardzo trafne spostrzeżenia, jednak trochę gubisz się w uzasadnieniach teoretycznych.

Mylisz efekty modalne (różny przebieg charakterystyki słyszalny w różnych miejscach w pomieszczeniu) z możliwościami lokalizacji źródła dźwięku. Doczytaj trochę teorii bo fajne masz wnioski praktyczne i ciekawie się tego czyta. Tylko te teoretyczne błędy mocno psują przekaz.

Dzięki, zagłębie się bardziej w ten temat. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, myślę i dodaniu subwoofera do monitorów podłączonych do wzmacniacza stereo w celu wyrównania odpowiedzi częstotliwościowej mojego pokoju.Jakie są Wasze odczucia z takiej integracji, czy warto próbować zrobić to na słuch np kupując sub svs sb 1000 pro, czy dac sobie spokój i od razu zainwestować w jakieś dsp ? Czy minidsp 2x4 HD  wystarczy ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem Apo, nie wiem jednak teraz ile  mi psuje w dźwięku windows , jak to ewentualnie ustawić żeby tylko Apo miało kontrolę nad dźwiękiem w systemie, do tej pory z moim dac mam zainstalowane asio z amanero i to jest ok no tylko nie ma możliwości korekcji , czyli na początek kupić umik1 , REW wygenerować filtry  i wgrać je do Apo , czy jednak na razie subwoofer z dsp i próbować bez Apo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoje problemy z Windowsem i ASIO nie moge nic poradzic bo ich nie rozumiem. Dotychczas podlaczylem do Windowsa 10 trzy rozne USB-DAC, i wszystkie lecialy bez jakichkolwiek problemow. Odpalily od razu, bez instalowania jakichs ASIO itp. I od razu zostaly rozpoznane przez APO jako output device.

Ale do rzeczy.

Wybor rozwiazania zalezy od tego, co chcesz skorygowac i ile masz pojecia o tej materii (albo jestes gotow zainwestowac w nauke)

1. Jeslli chcesz skorygowac tylko subwoofer, to wystarczy subwoofer z zintegrowanym malym DSP (kilka EQ).

2. Mozesz tez uzyc prosty hardwarowy DSP typu miniDSP 4x4 HD (tego bez HD bym nie polecal). Dzieki temu masz otwarta opcje rozszerzenia korekcji na caly system, nie tylko subwoofera, i mozesz sie pozbyc przetwornika DAC (zbedny). Mozliwosci korekcji sa o wiele wieksze, niz te zabudowane w sub

W takim wypadku kupil bym tanszy sub (bez DSP), sprzedal DAC, sprzedal wzmacniacz, a za zaoszczedzona kase kupil MiniDSP Flex, ktory laczy w sobie USB-DAC, DSP i przedwzmacniacz. Do tego koncowke mocy na hypexach i masz odjazdowy system.

3. Rozwiazaniem, ktorego nie pobije zadny hardwarowy DSP jest APO. Softwarowe DSP maja nieograniczone mozliwosci, sa otwarte na rozszerzenia, a to co osiagniesz, zalezy tylko od twojej kreatywnosci i wiedzy.

Ja bym wybral tylko i wylacznie nr. 3.

Ale dziala tylko jesli zrodlem jest PC

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne uwagi, no niestety wiedzy na razie to żadnej nie mam jeżeli chodzi o REWa oraz Apo. W każdym razie dzisiaj zamawiam mikrofon pomiarowy bo bez tego ani rusz.Bede próbował zrobić pomiar mojego pokoju i zobaczę co mi z tego wyjdzie.Na razie jednak suba nie kupuję, spróbuję przeprowadzić korekcję systemu stereo 2.0, w moim pokoju a dopiero gdy się już się czegoś nauczę dokupię subwoofer.W razie problemów i pytań  liczę na pomoc🙂Mam nadzieję że jakoś to ogarnę 🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2022 o 20:45, xajas napisał:

Na twoje problemy z Windowsem i ASIO nie moge nic poradzic bo ich nie rozumiem.

Tzn jest jeden taki problem który mnie denerwuje bo go słychać, chodzi o trzaski, kilka na minutę, tak jakbym płyty winylowej słuchał...są one słyszalne zawsze chyba że użyję np trybu exclusive w Tidalu, lub asio w foobar2000.Jeżeli ustawię żeby program do odtwarzania muzyki nie miał wyłączności  do użytkowania urządzenia audio to windows coś psuje i pojawiają się te trzaski.Nie wiem na co zwrócić uwagę w systemie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
W dniu 29.11.2022 o 09:39, mariuszkubik napisał:

Dzięki za cenne uwagi, no niestety wiedzy na razie to żadnej nie mam jeżeli chodzi o REWa oraz Apo. W każdym razie dzisiaj zamawiam mikrofon pomiarowy bo bez tego ani rusz.

Na youtube jest pełno filmików jak przeprowadzić pomiar z REW i wgrać go do Equalizer APO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.