Skocz do zawartości
IGNORED

Wymiana DALI 18 na coś lepszego ? Co proponujecie ?


katazipen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciał bym podpytać was na co zamienić w tej klasie kolumn , Obecnie DALI 18 gra to z Denon PMA 1510AE , będzie Musical Fidelity , prawdopodobnie na M3si , bo braknie kasy , ale myślę o kolumnach coś lepszego kto może zmieniał z DALI18 na coś lepszego , może macie doświadczenie w tym temacie ?

Może tak na marginesie dopowiem , miałem te kolumny w salonie gdzie ściana na ich przodzie od garderoby była z k/g , te kolumny w salonie 35m2 dudniały a nie grały , jak je przestawiłem do pokoju 21m2 jakiś mebel ( wszystko to samo DENON PMA 1510AE+ DALI 18+ MALINA + Zasilanie Maliny , TV tylko jedna jest blisko ściany w narożniku druga jakby dalej od ściany bocznej , pojawił się bas , głęboki bas , i o to mi chodzi . Dlatego szukam kolumn z wylotem basu na froncie , chyba dobrze ? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega prawdę napisał, nie ta zakładka. Podpowiem tylko, że przy takim ustawieniu kolumn, szkoda kasy na audio i na lepsze kolumny. Wpierw postaraj się o lepsze ustawienie kolumn, a potem można pomyśleć czy warto wydawać kasę na lepsze. Może nie będzie trzeba. Teraz w obecnym ustawieniu Twoje kolumny grają na 30-40% swoich możliwości. I jeszcze jedno. Bas podbity przez kolumnę w narożniku, to jest bas najgorszej jakości, wynikający z pewnych aspektów akustyki pokoju. Należy tego unikać jak ognia, bo nie dość, że sam bas jest fatalny, to jeszcze tą fatalność przelewa na pozostałe zakresy i psuje cały przekaz muzyczny. Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, w porządku a na jaką zakładkę zmienić ? STEREO ?

Proszę o przesunięcie wątku do właściwego działu .

Czy to ustawienie w/g manual jest ok ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez katazipen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katazipen napisał:

ok, w porządku a na jaką zakładkę zmienić ? STEREO ?

Proszę o przesunięcie wątku do właściwego działu .

Czy to ustawienie w/g manual jest ok ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny muszą mieć trochę przestrzeni po bokach i za sobą. Nie mogą stać tuż przy ścianie i broń Boże w narożnikach. Wiadomo, że mamy domowe ograniczenia i nie zawsze możemy dać kolumnom po 1.5m ale trochę im dać musimy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytując tego manuala chyba powinno się unikać rogów pomieszczenia,

a podane centymetry są tylko absolutnym minimum ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założę się z wami że odstawiam te kolumny od narożników i deficyt basu będzie na 90% , ale zrobię tak odstawię je jutro i odsłucham  , bo muszę to wszystko uporządkować . Dam znać około południa ,,,,jak sąsiedzi pójdą do kościoła ...:-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas to nie jest buczenie i mruczenie  jak dostawisz zg blisko ściany. Bas to naturalny element każdego utworu muzycznego i ma być dopełnieniem pozostałych częstotliwości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ATC SCM150SL // NAIM NDX 2 + NAIM XPS DR + Furutech DPS - 4.1// Musical Fidelity M8Pre + 3 x M8s-500s + 4x GigaWatt LC-2 EVO// GigaWatt PF-2 EVO + Enerr Transcenda Ultimate// Albedo Monolith Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, muzofan napisał:

Bas to nie jest buczenie i mruczenie  jak dostawisz zg blisko ściany. Bas to naturalny element każdego utworu muzycznego i ma być dopełnieniem pozostałych częstotliwości. 

Proszę o nie zaniżanie jakości wypowiedzi...analogia....

A jak będzie jego brak to co wypełni ...... średnica???? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez katazipen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radzę na początek przygody z audio trochę liznąć podstaw przed dalszą polemiką. Zdjęcie ustawienia sprzętu raczej słabo pasuje do tej zakładki więc należy w tym zakresie poszukać poprawy 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ATC SCM150SL // NAIM NDX 2 + NAIM XPS DR + Furutech DPS - 4.1// Musical Fidelity M8Pre + 3 x M8s-500s + 4x GigaWatt LC-2 EVO// GigaWatt PF-2 EVO + Enerr Transcenda Ultimate// Albedo Monolith Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okey ustawienie kolumn nie wydaje być najlepsze , ale myślę co do reszty nie ma zastrzeżeń w budżecie 5000 zł , max 6 tyś zł . Może kol. @muzofan dysponujesz większym zasobem gotówki , więc raczej ciężko będzie nam znaleźć wspólny temat 😞 , nie chciał bym wypowiadać się na Twój temat odnośnie sprzętu bo to nie o to chodzi , powiem od siebie szukam alternatywy i dlatego zadaje ( co dla niektórych za proste pytania ) pytania ,  oby oni nigdy nie byli w takiej sytuacji . 

Nie sztuką jest iść i wydać kilkadziesiąt tyś zł i potem rozpychać się na forum , sztuką jest : tanio a dobrze kupić ..w przenośni kupić ... 

Wracając do tematu , jutro zmieniam ustawienia kolumn , i nie zamierzam czytać całego forum , żeby uskuteczniać niepotrzebną dla mnie polemikę ....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie zmusza to sprzedawania domu żeby kupić sobie high end. Każdy grzecznie próbuje Ci zasugerować że powinieneś zacząć od ustawienia sprzętu we własnym pomieszczeniu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ATC SCM150SL // NAIM NDX 2 + NAIM XPS DR + Furutech DPS - 4.1// Musical Fidelity M8Pre + 3 x M8s-500s + 4x GigaWatt LC-2 EVO// GigaWatt PF-2 EVO + Enerr Transcenda Ultimate// Albedo Monolith Reference

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ciebie do blokowanych ? KAVITER

7 minut temu, muzofan napisał:

Nikt nie zmusza to sprzedawania domu żeby kupić sobie high end. Każdy grzecznie próbuje Ci zasugerować że powinieneś zacząć od ustawienia sprzętu we własnym pomieszczeniu...

Jedno kolego piszesz a drugie sugerujesz każesz czytać jak gówniarzowi  sugerując czytanie a potem polemikę a potem Twierdzisz że grzecznie , co Ty w polityka się bawisz ?

Powiedział Tobie że wspólnego języka nie znajdziemy bo mamy dwa różne światy , nie chodzi o pieniądze  źle interpretujesz moje wypowiedzi  kolego MUZOFAN.....

Ja mam sprzęt sam w 50% sam go wykonałem nie mając praktycznie zielonego pojęcia zajęło mi to 2 lata a Ty poszedłeś do sklepu i kupiłeś ( kto ma większą satysfakcję ? ) , spójrz na staż w audiostereo .... ..

Ale zostawmy to ... walczymy z moim basem a bardziej jego brakiem ..... jeśli ustawienie nie pomoże zmieniam kolumny tylko na jakie ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez katazipen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, katazipen napisał:

okey ustawienie kolumn nie wydaje być najlepsze , ale myślę co do reszty nie ma zastrzeżeń w budżecie 5000 zł , max 6 tyś zł . Może kol. @muzofan dysponujesz większym zasobem gotówki , więc raczej ciężko będzie nam znaleźć wspólny temat 😞 , nie chciał bym wypowiadać się na Twój temat odnośnie sprzętu bo to nie o to chodzi , powiem od siebie szukam alternatywy i dlatego zadaje ( co dla niektórych za proste pytania ) pytania ,  oby oni nigdy nie byli w takiej sytuacji . 

Nie sztuką jest iść i wydać kilkadziesiąt tyś zł i potem rozpychać się na forum , sztuką jest : tanio a dobrze kupić ..w przenośni kupić ... 

Wracając do tematu , jutro zmieniam ustawienia kolumn , i nie zamierzam czytać całego forum , żeby uskuteczniać niepotrzebną dla mnie polemikę ....

Takie jest brzmienie jakie możliwości klamotów, w dodatku ustawienie/akustyka odbiera resztę. 

Czyli powinieneś być zadowolony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zbi_Rek w 80 % masz rację ale tak po cichu myślę że coś tam 2-3 tyś zł ugram , oczywiście mogę się mylić i to bardzo.... .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katazipen napisał:

@Zbi_Rek w 80 % masz rację ale tak po cichu myślę że coś tam 2-3 tyś zł ugram , oczywiście mogę się mylić i to bardzo.... .

🤔

Dajesz sobie 20% - optymistycznie dużo

No cóż, Twoje pieniądze, Twój optymizm ale realia mają to w...

Tak czy inaczej powodzenia 👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zbi_Rekmoże też nie do końca się dobrze wyraziłem , chcę podnosić jakość dźwięku , jakość sprzętu ale nie kosztem -20-60 tyś zł to już mnie nie bawi , wiem że muszę zmienić wzmaka, i zmienię na MF M3si , kolejne kolumny do 5-6 k zł , kable mam swojej roboty ( miałem Wireword oasis na 2 koła i te wymiatają je spokojnie więc kable zostają i tyle , ewentualnie jak wpadnie mi trochę z totolotka no to może coś dokupię parę elementów z górnej półki .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż temat w dziale Akustyka. Wklej foto pokoju, jakiś rzut. Tam panowie pomogą, inaczej będziesz się kręcił bez skutku.

A pierwsze co bym zrobił, to przeniósł wszystko na lewą ścianę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katazipen napisał:

@Zbi_Rekmoże też nie do końca się dobrze wyraziłem , chcę podnosić jakość dźwięku , jakość sprzętu ale nie kosztem -20-60 tyś zł to już mnie nie bawi , wiem że muszę zmienić wzmaka, i zmienię na MF M3si , kolejne kolumny do 5-6 k zł , kable mam swojej roboty ( miałem Wireword oasis na 2 koła i te wymiatają je spokojnie więc kable zostają i tyle , ewentualnie jak wpadnie mi trochę z totolotka no to może coś dokupię parę elementów z górnej półki .

Wspominałeś o kłopotach z basem, a jak się ma Dali 18 i takie ustawienie jak u Ciebie, to jest ewidentne proszenie się o kłopoty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, quatross napisał:

 

Ta, czy nie ta. Co za różnica

 Nakierować, pomóc. Popchnąć temat dalej. 

Kto z nas tak nie zaczynał?  Ja nie, jakby co 😁😁

Było chyba gorzej 😄😂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ośmielę się twierdzić, że nieco lepsze kolumny w tym samym ustawieniu

zagrają podobnie, a brak basu, jak pisze autor może uzupełnić subwoofer.

I to też ustawiony w odpowiednim miejscu, a nie przypadkowo.

Przeniesienie BR na front może też dać odwrotny skutek do zamierzonego,

dlatego lepiej byłoby porównać na miejscu, choć przy tych gabarytach

może to być dość trudne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem ustawienie kolumn , zgadnijcie co się stało . 

Siedząc 1 m od kolumn po środku supre stereo , średnica ok , wysokie też , naprawdę słychać że jest na 4 - , ale zero basu jak dodam potencjometrem i wyłączę source direct no to jakoś to jest ale dosłownie brak basu .  Domyślam się że jak wydam z 40 koła to będzie lepiej , ale nie o to tutaj chodzi , czy wymiana kolumn na mniejsze średnice pomoże na mniejsze średnice przetworników ? np: 165 mm ? Z uwzględnieniem bas reflex do przodu ? A może te DALI 18 to do d.... ? Kupiłem tak do porównania ONKYO 8850 już idzie do mnie zobaczę co wniesie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, katazipen napisał:

Kupiłem tak do porównania ONKYO 8850 już idzie do mnie zobaczę co wniesie ?

Nic nie wniesie. Będzie tak jak z obecnym Denonkiem. Mało pary.

IMO, zmiana ustawienia pokoju, zmiana elektroniki. Kolumny zostawić (o ile są w dobrym stanie i niegrzebane).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rochunie grzebane stan 5 - nawet zakurzone , wszystkie przetworniki oryginały , zwrotnice też . 

Czeka mnie Zmiana Wzmacniacza ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, katazipen napisał:

@rochu

Czeka mnie Zmiana Wzmacniacza ?

Nie tylko.

Gdybym miał takie klasyczne, duże kolumny, z dobrego okresu audio na pewno bym je dopieścił.

Zasługują na coś lepszego niż budżetowy wzmacniacz i tani chiński DAC z maliną.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez rochu

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katazipen napisał:

@rochunie grzebane stan 5 - nawet zakurzone , wszystkie przetworniki oryginały , zwrotnice też . 

Czeka mnie Zmiana Wzmacniacza ?

Jestem tego samego zdania co @rochu

Kupując po taniości z łapanki tracisz tylko bezsensownie kasę i czas

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katazipen napisał:

Domyślam się że jak wydam z 40 koła to będzie lepiej.

Nie, nie będzie lepiej. Nawet jak wydasz 400 koła to akustyki pokoju i swoich przyzwyczajeń nie zmienisz. Musisz w pierwszej kolejności pójść gdzieś, gdzie akustyka jest w miarę ogarnięta, np. do jakiegoś salonu audio. Niech Ci podłączą coś w zakładanym przez siebie budżecie. Zobaczysz wtedy jak to gra w zaadaptowanych do słuchania muzyki warunkach - jeśli się okaże, że w Twoim mniemaniu, jednak tam też brak basu, to na 99% masz problem ze swoimi przyzwyczajeniami, które wynikają z tego, że po prostu polubiłeś, czy też przyzwyczaiłeś się do modów swojego salonu, które tak Ci podbiły bas zwłaszcza w lewej kolumnie.

Na Twoim miejscu nie robiłbym oprócz zabawy z umiejscowieniem kolumn w swoim pomieszczeniu odsłuchowym żadnych nerwowych ruchów, do których należy zakup polecanych przez branżę na forum kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rochu napisał:

Nie tylko.

Gdybym miał takie klasyczne, duże kolumny, z dobrego okresu audio na pewno bym je dopieścił.

 

Dokładnie, paczki z ubiegłego stulecia, strojone na 30Hz i granie bez basu ?

Problem jest z ampli i aranżacją pomieszczenia

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej wypróbowałbym ustawienie diagonalne.

xTHkjpj.jpeg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rochu fajne masz te kolumny , lepiej grają od moich ? Jak zaczynałem w audio 10 lat temu to zawsze gdzieś tam były mocne duże podłogowe , ale okazuje się że niekiedy takie jak Twoje biją je na głowę , muszę wybrać się chyba do Q21 , ma 15 km może 20 km , i posłuchać różnicy w takich monitorach ? Co sądzicie o Rotel 1070 RB i przedwzmacniacz 1070 RC ? Czy szukać KRELL ? ale kasaaaaaa uuuuu .... 

@Zbi_Rek A co Ty o tym Myślisz ? Zmieniać na ROTEL RB I RC 1070 ?  Wiem że KRELL to super sprzęt ale .... hmmmm . Na teraz korci mnie zmiana APLI .... za jakiś czas zobaczymy wystawię DALI na ALII 🙂 .

@grzegorz po części masz rację , ale zawsze jest to czego brakuje i chęć kombinowania z innym sprzętem . Kasa piecze w łapska.... Dodam że ciężko zarobiona .  Ale Ampli chyba zmienię a i wcześniej udam się do Q21 , niedaleko mnie .

2 godziny temu, audioburak napisał:

Ośmielę się twierdzić, że nieco lepsze kolumny w tym samym ustawieniu

zagrają podobnie, a brak basu, jak pisze autor może uzupełnić subwoofer.

I to też ustawiony w odpowiednim miejscu, a nie przypadkowo.

Przeniesienie BR na front może też dać odwrotny skutek do zamierzonego,

dlatego lepiej byłoby porównać na miejscu, choć przy tych gabarytach

może to być dość trudne.

Mam Subwoofer Rubicona A-12 , jak dobrze pamiętam ale to jest taki bass hmmmm ciężki , nie muszę czegoś posłuchać innego zobaczę jak to powinno grać a może faktycznie moje przyzwyczajenie . Oczywiście Rubicon jest w salonie podłączony do KD i TV i HK 507 LE . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, katazipen napisał:

 

@Zbi_Rek A co Ty o tym Myślisz ? Zmieniać na ROTEL RB I RC 1070 ?  Wiem że KRELL to super sprzęt ale .... hmmmm . Na teraz korci mnie zmiana APLI .... za jakiś czas zobaczymy wystawię DALI na ALII

Najgorsze z tego to korcenie na łapu capu bez przemyślenia tematu i dalej będziesz kręcił się w miejscu, nie robiąc nawet kroku w bok

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.