Skocz do zawartości
IGNORED

Sala kinowa w piwnicy


Gmow1977
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie 

Chciałbym w swojej piwnicy wykonać salkę kinową.Pomieszczenie to będzie  zaadoptowane akustycznie(w miarę możliwości) .Pomieszczenie o wymiarach 3.56m szer.4.65m dł i 2.20m wys.Zostało wydzielone pod tarasem dlatego jest nisko  Zwracam się do was z prośbą o kilka porad .Posiadam po moim "starym kinie" w salonie  zestaw kolumn Dali oberon on wall 5szt. 

2szt Monitor Audio Fx 6g

Do tego zestaw 4 szt Dali Alteco c1 jako atmos/auro3d .Suby  to 2 DIY JBL CS1214 które wykonałem na podstawie opisu z pudełka czyli obudowa zamknięta w miarę kompaktowa.Chcę je zabudować w ścianie za ekranem ala takie SBA ( tylna ściana  pochłaniająca) 

To wszystko podpięte będzie do Denona AvC x4700H .Do subów chciałbym dokupić  Crown  xti 1002 z DSP. Ekran DIY  16:9 z automatycznym maskowaniem góra /dół  transparentnie akustyczny(Będzie z tym trochę zabawy ale ja lubię takie zabawy;) .Projektor to narazie mój stary EPSON TW 9200W .  Pytania do was :

1 Jaki setup wybrać? 

Zastanawiam się nad 7.1.4 bo to taka uniwersalna konfiguracja pod Auro3d 

2 Czy te suby dadzą radę?

Czy sprawdzą się w takiej zabudowie? Jaka grubość ścianki tylnej?

Dodam ,że za nią znajduje się pomieszczenie techniczne Tam zawiśnie projektor I stanie sprzęt . Jest to też moja kanciapa na  narzędzia .

3 Czy muszę  startować z pomiarami akustycznymi?  Niestety 0 doświadczenia I 0 sprzętu pomiarowego.

4 Kolumny Monitor Audio fx6g  chciałbym użyć jako boczne surround,ale to dipole...Nie będą się" gryzły " z atmosami ?Posiadają z tyłu przełącznik na Bipol. 

Co do akustyki chcę dokupić Rokwool Sonorock I wyłożyć  cały przód 25cm  plus 1/3 sufit z przodu 10cm  a także cały tył (tu grubiej ok 50cm ) Czy to dobry pomysł?

Trochę to chaotycznie opisałem ale proszę mnie nie linczować. 

Chciałbym w miarę postępów prac zamieszczać tu zdjęcia....Wiem jest to żmudny proces  ale wrażenia....bezcenne 

Zdjęcie przedstawia tak na prędce rzut wydzielonego pomieszczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z góry dziękuję za wasze rady.Za błędy przepraszam,  mam nadzieję że wytrwam do końca...

Pozdrawiam wszystkich i czekam na odzew...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Gmow1977 napisał:

Jaki setup wybrać? 

Zastanawiam się nad 7.1.4 bo to taka uniwersalna konfiguracja pod Auro3d 

Ciężko chyba by było chyba połączyć Auro3D z Dolby Atmos w 11 kanałach. Albo jedno, albo drugie, ewentualnie zaopatrujesz się w dodatkowe kolumny i przełączasz się między trybami bo np. Dolbowskie Atmosy w suficie mają inną lokację jak przednie górne i tylne górne w Auro.

Godzinę temu, Gmow1977 napisał:

To wszystko podpięte będzie do Denona AvC x4700H

Pamiętaj o dodatkowej końcówce mocy. Ten Denon dekoduje 11 kanałów, ale zasila tylko 9.

Godzinę temu, Gmow1977 napisał:

Kolumny Monitor Audio fx6g  chciałbym użyć jako boczne surround,ale to dipole...Nie będą się" gryzły " z atmosami ?Posiadają z tyłu przełącznik na Bipol.

Nie ma powodu by się gryzły, o ile zachowasz zalecenia. Głośniki dookólne w Dolby i DTS montuje się na wysokości odsłuchu.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Butler napisał:

Ciężko chyba by było chyba połączyć Auro3D z Dolby Atmos w 11 kanałach. Albo jedno, albo drugie, ewentualnie zaopatrujesz się w dodatkowe kolumny i przełączasz się między trybami bo np. Dolbowskie Atmosy w suficie mają inną lokację jak przednie górne i tylne górne w Auro.

Pamiętaj o dodatkowej końcówce mocy. Ten Denon dekoduje 11 kanałów, ale zasila tylko 9.

Nie ma powodu by się gryzły, o ile zachowasz zalecenia. Głośniki dookólne w Dolby i DTS montuje się na wysokości odsłuchu.

 

Dziękuję za  odzew.

Śledzę na YouTube taki kanał Grobi TV jest to niemiecki kanał.Oni tam budują kina właśnie  w setapie Atmos /Auro 3d I to na jednym zestawie głośników .Denon 4700x  ma w ustawieniach możliwość przełączania między Atmos a euro 3d wiem bo używałem tego w salonie. 

Dodatkowa końcówka oczywiście jest w planach ...do teraz miałem to podpięte pod jakiś tani wzmacniacz 2 kanałowy typu D.Ja nie jestem Audiofilem .Do tej pory hulało to u mnie na podobnym metrażu I było spoko jedynie żona wychodziła z siebie bo na końca to już tych głośników było naprawdę zbyt wiele...😅

Nie ukrywam że nie będzie to jakieś Highendowe Kino .Po prostu buduję sobie taką budrzetową salkę .

Dipole zamierzam zostawić na bokach.Mam trochę obawy że nie będą miały jak rozwinąć skrzydeł ....no jak ja wcisnę praise po rogach to czy da to dobry efekt 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy trzeba bardzo dobrze zadbać o akustykę ze względu na wysokość i materiałów użytych przy budowie. Wiem z doświadczenia, że nie jest to łatwe, ale gra warta świeczki. To jest najważniejsze w pomieszczeniu i na tym radziłbym nie oszczędzać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny: Monitor Audio PL500II oraz Franco Serblin Accordo Essence ::: Wzmacniacz: VTL MB 185 Series 2 Monoblock ::: PRE: Lamm LL2.1 :: DAC: DIY by Pan Waldemar + Audiobyte Black Dragon ::: IC: Audioquest SKY DBS 72V, Van Den Hul The D-102 III XLR Głośnikowe: Transparent Audio Reference 2x4m, Coaxial: Apogee Wyde Eye + WBT Nextgen 0110Cu::: Zasilające: Shunyata Sidewinder + 4x Wireworld Aurora 7.2, Ekran: Adeo Velvet 135" Projektor:JVC X7900/RS540 4K::: Amplituner:Onkyo TX-RZ50 + NAD M25 + NAD C352 Kolumny Dolby Atmos 7.4.2: Monitor Audio PL500II (front) ,Franco Serblin Accordo Essence (boki) Focal Chorus 806(tył, sufit), Monitor Audio PLC3500II (centralny), 4x SW800V (Subwoofer)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kivlov napisał:

W piwnicy trzeba bardzo dobrze zadbać o akustykę ze względu na wysokość i materiałów użytych przy budowie. Wiem z doświadczenia, że nie jest to łatwe, ale gra warta świeczki. To jest najważniejsze w pomieszczeniu i na tym radziłbym nie oszczędzać.

Witam dzięki za radę .Mogłbyś bardziej rozwinąć myśl ?

Ze względu,że projekt jest "budżetowy" to muszę też patrzeć na koszta .Ogólnie oglądając te wszystkie fora niemieckie czy polskie ,jak i filmy z budowy to te salki z reguły powstają w oparciu o wełnę kamienną bo ona ma dobre parametry w pochłanianiu fal akustycznych. Nie ukrywam ,że to nie jest tanie hobby .Wełna kamienna Rockwool Sonorock jak i Termorock to moi faworyci. Tu gdzie mieszkam paczka kosztuje ok .30 EUR(100x62x10cm 5,6 blatów ) a więc w porównaniu do Pianek to znacząca różnica...a to tylko wełna a gdzie kantówki okablowanie oświetlenie....kończąc na materiale akustycznym  i sprzęcie.Nakładu pracy nie liczę bo ten jest własny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, długi89 napisał:

Musisz pamiętać że w Niemczech jest wszystko droższe niż w PL, ja tez będę zamawiał z Polski do Niemiec materiał akustyczny, wełnę mineralna i owe kantówki jak i karton gips. Z transportem wyjdzie taniej niż zakup w Hornbach czy innym sklepie.

Tak wiem ....cholernie drogie .Jakoś będę się pomału za to zabierał.Jednak nie mam czasu ani sił (praca i obowiązki dnia codzienneg )na zamawianie i organizację transportów z Polski.Liczę je w 2000 góra 3000 tyś Euro sie zmieszczę ....mam na myśli przygotowanie pomieszczenia w ten deseń: 

To kilka inspiracji  na ,których będę się wzorował...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Screenshot_20211216-200117_YouTube.jpg

Screenshot_20211216-201352_YouTube.jpg

Screenshot_20211216-202036_YouTube.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
3 minuty temu, margaryna85 napisał:

Wow jak jesteś z Wrocławia to wpraszam się z popcornem i coca colą 🙂

Kolego czytaj ze zrozumieniem. A nie pisz by pisać…

36 minut temu, Gmow1977 napisał:

To kilka inspiracji  na ,których będę się wzorował...

Pierwsze dwie to z firmy takeofmedia24 a mówiłeś że oglądasz Grobi.tv 😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, długi89 napisał:

Kolego czytaj ze zrozumieniem. A nie pisz by pisać…

 

51 minut temu, Gmow1977 napisał:

To kilka inspiracji  na ,których będę się wzorował...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, długi89 napisał:

Pierwsze dwie to z firmy takeofmedia24 a mówiłeś że oglądasz Grobi.tv 😂

Tak masz rację ....te pierwsze to  takeofmedia .Gość ma pojęcie .Ja oglądam wszystko co dotyczy domowych sal kinowych Tak naprawdę Grobi to taka "budżetowa" kopia tego pierwszego

Poza tym jest tego mnustwo na youtube. W USA też lecz te ich pokoje kinowe to jakieś takie babcine...  .Nie mniej jednak to ostatnie kina w Grobi się wyrobiły,jest co podpatrzeć ....U mnie to będzie taki mix z tych dwóch producentów .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, Gmow1977 napisał:

Tak masz rację ....te pierwsze to  takeofmedia

Tylko musisz wziąć pod uwagę że oni są drożsi niż Grobi.tv

Tutaj możesz kupić np materiał obiciowy, subwoofery pasywne, końcówki mocy, dyfuzory i inne 

https://heimkinobau-shop.de/

Ja się inspirowałem właśnie na Grobi.tv, teraz robi mi się projekt akustyki pomieszczenia przez akustyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, długi89 napisał:

, teraz robi mi się projekt akustyki pomieszczenia przez akustyka. 

Można wiedzieć ile kosztuje taki projekt? Te od Grobi znam coś 1000euro ale to cały projekt wraz z koncepcją wykonania.Nie wiem czy pchać się w jakieś projekty czy po prostu książkowe zasady zastosować,  a na końcu pomierzyć za pomocą Rew i dać to tu do oceny i ewentualnie poddać dyskusji. Problem w tym że z pomiarami nie mam pojęcia .Poprostu nie znam się na tym Te wykresy to czarna magia.Posiadam Denona x4700h on ma dostęp do tej Apki  za 20 Euro co to można edytować pomiar .Jest sens pchać się w coś takiego?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Mi projekt robi ktoś z Polski, u mnie będzie właśnie uwzględniona ściana Baffle Wall i system SBA oraz adaptacja sufitu oraz ściana za odgrodą by odizolować sąsiadów( mieszkam w bloku ) Gdybym umiał odczytywać wykresy, liczyć mody pomieszczenia oraz węzły to bym w tedy nie korzystał z pomocy akustyka tylko sam bym to se ogarnął. Miałem 4700 ale po wyjęciu z kartona, podłączeniu i skalibrowaniu przez audyssey to ja nic więcej nie kupowałem ani nic nie robiłem wiec nie wiem jak to wyglada z tą apką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, RAF77 napisał:

Chyba nie majątek, te 20 EUR, żeby samemu wypróbować?

Oczywiście ,że nie majątek i na pewno wydam te dwie dychy.... tylko jeszcze nie teraz .Fajnie by było jakby  ktoś z szanujących Forumowiczów znających materię podpowiedział coś niecoś  w temacie...

Filmik jak działa Apka 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Denon 4700x  ma w ustawieniach możliwość przełączania między Atmos a euro 3d wiem bo używałem tego w salonie. 

Przeciez tu chodzi o to ze optymalne ustawienie glosnikow do jednego i do drugiego jest zupelnie inne.

23 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Ja nie jestem Audiofilem

A co to w ogole ma do tematu? 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, rafa napisał:

Przeciez tu chodzi o to ze optymalne ustawienie glosnikow do jednego i do drugiego jest zupelnie inne.

Tak wiem masz rację.Lecz pomieszczenie ze specyfikacji zakłada idealne wymiary i odległości, a jak wiesz takie idealne pomieszczenia to tylko w studiach planowanych pod daną specyfikację.U mnie jak i u wielu innych to się nie zdaża .Sama wysokość to już problem (u mnie 2.2m).Jednak większość instalacji domowych to jakiś kompromis .Ja żeby zachować kąt dla Auro 3d międz, 20a45 st. ,muszę sie zbliżyć do pozycji odsłuchowej z góra o ok 1.5 m przed ekran  .Kanapa lądują ok 3 m przed ekran  tym samym Atmosy znajdują sie praktycznie w tym samym miejscu .Czy poznam różnicę ?Nie wiem ale zdam relację jak wykonam. W ustawieniach Denona jest jednak możliwość przy takim ustawieniu (czyli 4 high dla Auro i 4 dla atmos )automatyczne przełączanie się między setapami. Poza tym w wielu instalacjach wymienionych wyżej firm jest to wielokrotnie stosowane podejście i ludzie sobie chwalą .Wielokrotnie też uzasadniają to niemożnością zachowania sztywnych ram ,a bo to ekran abo to wysokość lub kąt.Wybacz jak oni tak robią i to zagra to chyba mogę się ma nich wzorować

Co do Audiofila....Zaraz pewnie znajdzie się jeden czy drugi, co powie a bo nie taki kabel albo nie  to nie pasuje  do kolumn,kolumny nie takie ,kąty nie taki  itp, itd....bez obrazy 😀

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.12.2021 o 23:28, długi89 napisał:

Gdybym umiał odczytywać wykresy, liczyć mody pomieszczenia oraz węzły to bym w tedy nie korzystał z pomocy akustyka tylko sam bym to se ogarnął.

Ty niczego nie liczysz, programy robią to za ciebie a Ty sobie "myszką" chwytasz kolumną czy miejsce odsłuchu i widzisz jak zmiany pozycji wpływa na przebieg charakterystyki. To jest dziecinnie proste.

Schody zaczynają się potem bo trzeba to poprawnie zinterpretować i znaleźć rozwiązanie. To też nie jest trudne im forum starsze tym wiedza głębiej zakopana a prekursorów dzielących się wiedza już praktycznie nie ma.

W dniu 17.12.2021 o 14:29, Gmow1977 napisał:

Tak wiem masz rację

Oczywiście że ma, problemem jest Twoje nastawianie bo wolisz zrobić dwa słabe systemy niż jeden sensowny. Po co Ci Auro3D?

Które to pomieszczenie bo wymiary się coś nie zgadzają ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, fetek napisał:

Po co Ci Auro3D?

Witaj dziękuję za zainteresowanie 

Śledzę te kanały o których pisałem wyżej (Grobi)i  oni tam w większości polecają Auro 3D ze względu na większe zaangażowanie głośników górnych.Prowadzą taką pokazówkę z filmami gdzie porównują Atmos do Auro i tam przeważa Auro .  Również ich kina budowane w różnych pomieszczenia o różnych wymiarach i wysokościach w większości bazują na Auro3d.Ja chcę sobie zostwaić takzwaną "furtkę" do porównania .Wiem że trochę błądzę we mgle. Filmy z atmosem oglądałem jeszcze w salonie kompletnie nie zaadoptowanym akustycznie w konfiguracji 7.1.4 ,gdzie miałem zamontowane pod sufitem high Front i high Back. Jedyny film, który mnie urzekł to Pan i władca Z Rasellem Crow.Ta scena walki na początku myślałem,że sąsiad na demną demoluje mieszkanie.

20 minut temu, fetek napisał:

Które to pomieszczenie bo wymiary się coś nie zgadzają ?

 

 To rzut piwnicy w budynku jednorodzinnym  zrobiłem na szybko szkic długopisem .Prawy dolny róg to owo pomieszczenie.

Długość 4.6m szerokość 3.55m wysokość 2.2m.Tylna ściana jeszcze nie istnieje ,ale powstanie ze względu na kantorek tuż za nim gdze zamierzam wygospodarować regał na osprzęt centralkę do oświetlenia no i projektor pod sufitem. Będzie też to ściana absorbująca około 50cm bo za ekranem planuje SBA z czterema subami w konstrukcji zamkniętej  Jbl cs 1214 ok 28 l wedł.specyfikacji producenta .Na zachodzie bardzo go sobie chwalą jako tani  a zarazem dobry Sub do takiej zabudowy.Ogólnie to jestem otwarty na sugestię .Z racji że posiadam Avc x4700h  to chciałbym też go wykorzystać w miarę możliwości.Konfiguracja 7.1.4 bardzo mnie interesuje 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

Śledzę te kanały o których pisałem wyżej (Grobi)i  oni tam w większości polecają Auro 3D ze względu na większe zaangażowanie głośników górnych.Prowadzą taką pokazówkę z filmami gdzie porównują Atmos do Auro i tam przeważa Auro .  Również ich kina budowane w różnych pomieszczenia o różnych wymiarach i wysokościach w większości bazują na Auro3d.Ja chcę sobie zostwaić takzwaną "furtkę" do porównania .Wiem że trochę błądzę we mgle. Filmy z atmosem oglądałem jeszcze w salonie kompletnie nie zaadoptowanym akustycznie w konfiguracji 7.1.4 ,gdzie miałem zamontowane pod sufitem high Front i high Back. Jedyny film, który mnie urzekł to Pan i władca Z Rasellem Crow.Ta scena walki na początku myślałem,że sąsiad na demną demoluje mieszkanie.

Moim zdaniem jest to jeden wielki bezsens, zwłaszcza że nie masz takich możliwości. Zrób porządne dolby atmos a będziesz zadowolony, nie trać czasu i pieniędzy na pierdoły i pośrednią kombinatorykę. Porządne mam na myśli zgodnie ze specyfikacją a nie na jak wielu filmach wedle "własnego widzi mi się", klient i tak zapłaci.

1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

 To rzut piwnicy w budynku jednorodzinnym  zrobiłem na szybko szkic długopisem .Prawy dolny róg to owo pomieszczenie.

teraz widzę.

50cm wełny to dużo albo mało, po za tym nie wszystko musisz wypełniać wełną. Ścianki działowe od strony pomieszczenia częściowo od razu pokryj płytą z perforacją (i analogicznie po drugiej stronie), akustykę z grubsza będziesz miał z głowy, pozostanie tylko walka z basem ale tutaj bez pomiarów to czyste gdybanie. Możliwe że wystarczą Ci 2 suby a jak chcesz już 4 to może lepiej DBA ?

Pamiętaj by wykorzystać ściany, ludzie budują całe pomieszczenia a potem tracą miejsce i kasę na ustroje. Kantorek i konstrukcje ścian zrób solidną (nie używaj drewna), pomieszczeni jest małe więc ciśnienie wybudzi sporo elementów.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fetek napisał:

Pamiętaj by wykorzystać ściany, ludzie budują całe pomieszczenia a potem tracą miejsce i kasę na ustroje.

No właśnie ze ścianami to troche problem.Patrząc na rzut z góry ta dolna ściana i ta po prawej to beton .Ściana wejściowa czyli ta  górna  to narazie stelarz pokryty od zewnątrz 2x 1.2cm GK .Od środka jest jeszcze otwarte .Muszę rozprowadzić instalacje elektryczną i jakąś wentylację zrobić. Mam ten komfort ,że jest to w pewnym stopniu stan surowy.Nie chcę na ten moment wstawiać zdjęcia bo tam narazie totalna rupieciarnia jest muszę ogarnąć do świąt pozostałe pomieszczenia i wtedy będę się za to brał.Co do perforowanych regipsów wolałbym się w to nie pchać chciałbym zachować  koncepcję ze zdjęć które zamieściłem wyżej (jeszcze nie wiem którą ,może jakiś mix).DBA rozważałem ale ze względu na to ,że (rzut z gòry)po lewej stronie a więc z tyłu  będzie pomieszczenie techniczne i zarazem kanciapa na narzędzia, których mi się troche nazbierało i gdzieś to muszę upchać.No i trzecia kwestia te Suby które posiadam ,mam tylko 4 sztuki , a już ich nie ma na rynku .DBA to 8szt.Jak wiemy nie jest to tania sprawa i tak muszę jeszcze dokupić jakieś ustrojstwo do tych subów.Myślałem o czym takim...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

32 minuty temu, fetek napisał:

Możliwe że wystarczą Ci 2 suby a jak chcesz już 4 to może lepiej DBA ?

Czy DBA tylko na 2 Subach z przodu i 2 subach z tyłu ma sens?Mogłbym wejście do tego kantorku trochę przesunąć na środek pod projektor.Będzie trochę nisko ale może by to miało sens?

Czy takie pomieszczenie za salą wypełnione "po brzegi "różnymi  elektronarzędziami,regałami, szafkami,może służyć jako Basowa pułapka ?taka fala straci moc i rozbije się na tylu zakamarkach?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tomasz Firestone7 czarnego hdtv.com siedzi mocno w Auro .

Kupiłem od niego , jeden z jego projektów  ( spliter ) 

Sam zbudowanym system opary na 17 takich samych głośnikach , Denon 6700 ( ma 2 banki pamięci dla kalibracji Auro , Atmos ) , spliter Tomasza , 2 X sub SVS SB 1000 i Zidoo z9x 

Czekam na zasłony ( będą we wtorek ) i startuję z kalibracją .

Szukaj D/M 6700/8015 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

No właśnie ze ścianami to troche problem.Patrząc na rzut z góry ta dolna ściana i ta po prawej to beton .Ściana wejściowa czyli ta  górna  to narazie stelarz pokryty od zewnątrz 2x 1.2cm GK .Od środka jest jeszcze otwarte .Muszę rozprowadzić instalacje elektryczną i jakąś wentylację zrobić.

Na betonowej zbuduj dużą ramę, daj tam 5-10cm wełny i przykryj KG perforowanym jak na ścianie, którą masz jeszcze otwartą. Ważne by zrobić symetrię.

1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

Co do perforowanych regipsów wolałbym się w to nie pchać chciałbym zachować  koncepcję ze zdjęć które zamieściłem wyżej (jeszcze nie wiem którą ,może jakiś mix)

Jedno nie zaprzecza drugiemu, nie musisz dawać 100% ściany (co z resztą nie jest dobrym pomysłem) a resztę i tak możesz przykryć płótnem z nadrukiem, przy okazji rozwiążesz sobie problem z malowaniem perforacji. Firan oraz innych ciężkich płócien bym unikał, za bardzo wytnie agresję.

1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

DBA to 8szt

2 przód + 2 tył wysokość 1/2 , 8 sztuk to już ostra zabawa.

1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

Myślałem o czym takim...

słuszna koncepcja

1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

Czy DBA tylko na 2 Subach z przodu i 2 subach z tyłu ma sens?Mogłbym wejście do tego kantorku trochę przesunąć na środek pod projektor.Będzie trochę nisko ale może by to miało sens?

Sam nie mam DBA i nie planuję więc nie mam doświadczenia w tej materii ale widziałem trochę takich instalacji.

1 godzinę temu, Gmow1977 napisał:

Czy takie pomieszczenie za salą wypełnione "po brzegi "różnymi  elektronarzędziami,regałami, szafkami,może służyć jako Basowa pułapka ?taka fala straci moc i rozbije się na tylu zakamarkach?

Fala przejdzie przez GK odbije się od betonowej i wróci ponownie wytracając energię w ścianie. Siedzisz w najgorszym możliwym miejscu czyli na środku długości  a tu wychodzi gigantyczny mod lekko powyżej 42hz. Zdejmujesz go przednią lub tylną ścianą więc przegroda jak i 50cm zabudowa po stronie ekranu może (gdybanie) bardzo dużo pomóc a wręcz rozwiązać problem.  Ogólnie symulacja wychodzi całkiem dobrze (lepiej niż u mnie) ale nie wiadomo jak się zachowają przegrody, drzwi, przejścia.

Postaw ściany, zrób szkielet pod zabudowę i uzupełnij go wełną (nawet prowizorycznie). Kup mikrofon i pomierz subwoofery, zacznij od przedniej ściany.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizujmy ....Czy jeśli ustawię  2 Suby z przodu  1/4 od ścian bocznych  i 1/2 od podłogi , sufitu +głośniki przednie Dali oberon on wall i analogiczne ustawienie na tylnej ścianie  w zabudowie szkieletowej o grubości z przodu ,jak i z tyłu 30cm  wypełnione szczelnie wełną kamienną Rockwool Sonorock  ,wystarczy?Czy jednak z tyłu powinienem zwiększyć grubość do 50 cm .Chodzi mi o odległości .Skrzynki subów o głębokości 27cm już wykonałem .Do tego ramka obciągnięta jakimś materiałem akustycznym ,która to wszystko schowa ok .3cm .Potem odstęp kolejne 5cm, no i ekran transparentny akustycznie (rama +zabudowa maskownic to kolejne 15cm  czyli mamy +/- 50cm .Odległość oglądających od ekranu 3-3.2m  w 16:9   chcę zachować ok.3.2m czyli ląduję na 3.70 .   Pomieszczenie do tylnej ściany (po zabudowaniu jej GK to10cm ) będzie miało 4.5m .Jeśli z tyłu zabuduję 30cm to zabiorę ogólnie 80cm z pomieszczenia i wyląduję ok. 50cm od tylnej ściany.Jak zabuduję tył 50 cm to zostaje    30cm .Sofa musi wylądować na kółkach bo do technicznego tez muszę wejść.. 😅.W jakiej konfiguracji DBA lepiej sie spełni?Czytałem ,że tylne suby pochłaniają bas a nie generują.Czyli powinno te 30cm (nawet 27cm bo sub jest tej głębokości) wystarczyć....Czy się mylę? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

11 godzin temu, fetek napisał:

2 przód + 2 tył wysokość 1/2

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, fetek napisał:

Jedno nie zaprzecza drugiemu, nie musisz dawać 100% ściany (co z resztą nie jest dobrym pomysłem) a resztę i tak możesz przykryć płótnem z nadrukiem, przy okazji rozwiążesz sobie problem z malowaniem perforacji. Firan oraz innych ciężkich płócien bym unikał, za bardzo wytnie agresję.

Co do tych płyt Perforowanych znalazłem Knauf Akustik

Tu gdzie mieszkam ok 53 €.za płytę .Jeśli Ostatni metr w pomieszczeniu i cały tył bym nimi wyłożył ? Zamiast jakiś dyfuzorów?Czy to dobry pomysł.

W moim przypadku były by to 3 płyty ok 160 Euro...też nie majątek a jeśli zaoszczędzę na dyfuzorach ...to jestem za.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Zamontuj z przodu SBA na czterech głośnikach da dużo lepszy efekt, wtedy będziesz mógł zrobić front na 50 cm a tył na 30 cm gł. Ja u siebie będę robił odgrodę na 50 cm z systemem SBA ale dwu głośnikowym. 

A dyfuzory możesz samemu se wykonać korzystając z kalkulatora. Trzeba tylko wiedzieć na jakie pasmo ma działać…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, długi89 napisał:

Zamontuj z przodu SBA na czterech głośnikach da dużo lepszy efekt, wtedy będziesz mógł zrobić front na 50 cm a tył na 30 cm gł. Ja u siebie będę robił odgrodę na 50 cm z systemem SBA ale dwu głośnikowym. 

No właśnie czy te 50cm z przodu ? Czy lepiej z tyłu ?Bo przy SBA  jak fala ruszy to chyba lepiej żeby ją coś za słuchaczem wyhamowało ...Te 50cm chyba jest w stanie .Nawet jak fala przejdzie  przez tą przegrodę od technicznego o gr.50cm  ,to po odbiciu się od tylnej betonowej ściany ,tak jak kolego Fetek zauważył wróci i ją ta przegroda pochłonie.Patrząc na DBA to chyba nie ma różnicy bo tu założenie jest inne. Suby tylne pochłaniają falę z  przednich... Teoretycznie jest to zabudowa pewniejsza, bo wytnie to co przyjdzie z przodu  ...czy tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Przeanalizujmy

nie wiem jak się to zachowa, nie wiem jaka będzie wełna i ile pochłonie ale tylna ściana (tzn ściana działowa) będzie miała dużo większa efektywność niż ściana przednia.

4 godziny temu, Gmow1977 napisał:

.Sofa musi wylądować na kółkach bo do technicznego tez muszę wejść.. 😅

przenieś te drzwi na "korytarz", tylko Ci przeksadzają.

4 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Tu gdzie mieszkam ok 53 €.za płytę .Jeśli Ostatni metr w pomieszczeniu i cały tył bym nimi wyłożył ? Zamiast jakiś dyfuzorów?Czy to dobry pomysł.

W moim przypadku były by to 3 płyty ok 160 Euro...też nie majątek a jeśli zaoszczędzę na dyfuzorach ...to jestem za.

możesz wyłożyć sufit (z wełną) i np tylną ścianę bo tu masz najmniej miejsca, boki możesz zrobić w innym stylu.

4 godziny temu, Gmow1977 napisał:

No właśnie czy te 50cm z przodu ? Czy lepiej z tyłu ?Bo przy SBA  jak fala ruszy to chyba lepiej żeby ją coś za słuchaczem wyhamowało ...Te 50cm chyba jest w stanie

50+30 nie działa jak 80, możliwe że nie będziesz potrzebował aż tyle. Zbuduj podstawową wersję i zrób pomiary bo nadmiar też stwarza problemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miarę możliwości szykuj 6 x Atmos i 6 Auro ( z VOG ) 

Jest mega różnica na duży +

 

Dzisiaj odpaliłem bez kalibracji  (brak zasłon )  Auro 3D 11.1 i Atmos 5,2.6 . Mega , mega jazda i banan , nawet u żony 🙂

Nie bierz jeńców  🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.