Skocz do zawartości
IGNORED

Sala kinowa w piwnicy


Gmow1977
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Groot napisał:

Frąty grają pierwsze skrzypce! Czytałem że stosujesz SBA single! A czytałeś to….

Chyba wiem co masz na myśli ...to opracowanie /symulacja różnych ustawieñ SBA/DBA? Gdzie gościu dowodzi że SBA jest tak samo dobre jak DBA?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
2 minuty temu, Gmow1977 napisał:

Chyba wiem co masz na myśli ...to opracowanie /symulacja różnych ustawieñ SBA/DBA? Gdzie gościu dowodzi że SBA jest tak samo dobre jak DBA?

Dokładnie☺️ 100 ojro bym ci powinienem wypłacić… 

Mam jeden tekst jak i drugi od dwóch różnych wykładowców jak powinno się ustawiać, stroić itp całe SBA i DBA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzujmy....

Ja buduję SBA .

Czyli zabudowę z 4 przetworników na przedniej ścianie gdzie  fala jest generowana w kierunku tylnej ściany absorbującej.Energia jest przez nią(ścianę wełna kamienna Rockwool  50cm ) pochłaniania. DBA działa inaczej.Przód 4x i tył4 razy.Przód generuje falę a tył ją pochłania ....Dla mnie to zbył skomplikowane ...no i dodatkowy wydatek i nakład pracy ...już przy tym się urobiłem dzisiaj po kolana😅

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  wszystko wedle zasad na siatce 4x4 czyli w punktach przecięcia będzie Sub.Zabudowa już stoi może jutro wsadzę skrzynki ....

Wracając do Dali.Na froncie będą blisko ściany i ramy ekranu.Jak ich nie skręcę to boki Fal mogą bardzo się odbijać ?To chyba nie dobrze ?Oczywiście na bocznych ścianach będą absorbery jak i na frontowej ale czy starczy energii do miejsca odsłuchu? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Dziś skończyłem obudowy subów ....oj działo się😁

Po wnikliwym studiowaniu internetów...Decyzja zapadła.Suby będą w zabudowie 58 L.Odejmując głośnik i wzmocnienia +mata zostanie ok 50 L.Zobaczymy jak to wyjdzie ...

Parę zdjęć...

Pozdrawiam fanów kina 😎 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20220203_230418.jpg

20220203_230400.jpg

20220203_230334.jpg

20220203_230145.jpg

Jak ja lubię taką pracę 😍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update  dnia dzisiejszego 😎

Dziś na tapecie ściana frontowa....

Za radą  kolegi Groota naprawiłem "czeski błąd ".Tak jak pisałem wcześniej , planowałem nakierować głośniki na miejsce odsłuchowe.Kolega Groot słusznie zauważył ,że Dali Oberon on wall (  takie głośniki mam w dolnej warstwie )  należy zamontować prosto na ścianie .Instrukcja dokładnie zwraca na to uwagę ostrzegając jednocześnie ,że skręcenie może wpłynął na odsłuch ...Także dolne Dali zostają prosto na ścianie😁 .Koledze dziękuję za nakierowanie na właściwy tor 👍🤝  .

Wracając do projektu.Zabudowa uzupełniona o skrzynie Subów i jedną warstwę wełny mineralnej. 

Z tyłu agrowłuknina.Zapewni wełnie dystans od ściany i wentylację ,odizoluje  też co by wełna  nie pyliła. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20220204_201108.jpg

20220204_201208.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretna robota. Widze ze tam gdzie suby dales solidne mocowanie do sciany. Polecam dac sporo lacNikow sciana-pinoww belki no orzy tych subach to chyba wszystko moze chodzic.  Fajnie sie oglada takie ralizacje.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, KotSylwester napisał:

Konkretna robota. Widze ze tam gdzie suby dales solidne mocowanie do sciany. Polecam dac sporo lacNikow sciana-pinoww belki no orzy tych subach to chyba wszystko moze chodzic.  Fajnie sie oglada takie ralizacje.

 

Dzięki odbieram to  jako komplement.😎

Suby stoją jak wmurowane użyłem 20mm sklejki konstrukcyjnej z brzozy...sztywna twarda i ciężka jak cholera.😅Ale to dobrze. Tam gdzie masa tam i energia. Łączniki są odizolowane od ściany  gumami podkładowymi 10mm.Mam nadzieje ,że zda to egzamin .Słupów z frontowymi głośnikami specjalnie nie łączyłem z bokami zabudowy subów ,żeby nie przenosić drgań na resztę.

Się narobiłem....?😫😫😫

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale front będzie z plyty GK i skrecone. Wiec plyta gk przeniesie drgania na te pionowe kantowki.

 

Pewnie ze komplement. Mialem duzo frajdy jak robilem swoje a potem sypialnie. Lubie takie prace i lubie ogladac jak inni dzialaja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KotSylwester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, KotSylwester napisał:

Ale front będzie z plyty GK i skrecone. Wiec plyta gk przeniesie drgania na te pionowe kantowki.

Nie nie będę zabudowywał płytami .Dojdzie jeszcze trochę wełny , rozprowadzę kable i znów agrowłuknina. Dzięki temu, jak dojdzie ekran to pierwsze  odbicia  od frontów I ekranu  pochłonie wełna w zabudowie ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Gmow1977 napisał:

Nie nie będę zabudowywał płytami .Dojdzie jeszcze trochę wełny , rozprowadzę kable i znów agrowłuknina. Dzięki temu, jak dojdzie ekran to pierwsze  odbicia  od frontów I ekranu  pochłonie wełna w zabudowie ...

w rezerwie zostaw sobie możliwość założenia płyty

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, fetek napisał:

w rezerwie zostaw sobie możliwość założenia płyty

Da coś ta płyta na froncie? 90 % zu ekran....

9 minut temu, KotSylwester napisał:

A na agrowloknine jakis ladny material obiciowy

Boki przy ścianie  i dòł pod ekranem zostanie przykryty ramami obitymi aksamitem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Da coś ta płyta na froncie? 90 % zu ekran....

zrobi z ustroju szerokopasmowego bass trap. Wełna tępi dźwięk, przytłumia nie wiem jak to nazwać więc lepiej mieć rezerwę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fetek napisał:

zrobi z ustroju szerokopasmowego bass trap. Wełna tępi dźwięk, przytłumia nie wiem jak to nazwać więc lepiej mieć rezerwę

Wszędzie gdzie czytam ,oglądam  w salkach kinowych mówi sie o dwuch głównych zasadach  martwy przód i żywy tył....Podążając za tą koncepcja taką zasadę chciałem zastosować u mnie .Dlatego na froncie powinno być wszystko pochłonięte,a na tyle rozpraszane ...Stosując na przodzie Gk ,a potem ekran 16:9 akustycznie transparentny na całej ścianie  w momencie uruchomienia fale przednie zczną się od ekranu też w jakimś stopniu odbijać zniekształcając dźwięk .Wełna powinna temu zaradzić.Czy žle myślę?🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Dokładnie tak się robi w kinach, co do ekranu to zależy jaka masz przepustowość i za razem degradacje dźwięku… jeżeli jest znikomy wpływ ekranu na fale akustyczna to nic to nie da.

Ja bym żadnych płyt nie stosował. Zostawił tylko sama agrowluknine pod ekranem a tam gdzie go nie ma materiał na ramkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Groot napisał:

Ja bym żadnych płyt nie stosował. Zostawił tylko sama agrowluknine pod ekranem a tam gdzie go nie ma materiał na ramkach. 

Tak mam w planie.

A tył ?Myślałem żeby tylną ścianę, która obecnie wygląda tak: 

Od strony pomieszczenia technicznego 2x  GK 12,5mm potem 45cm wełna Rockwool Sonorock następnie w dolnej warstwie na lini głośników  Termorock 5cm (to na wyższe frekwencje ), żeby nie tłumić wysokich tonów czarną budowlaną folie na całość .Na wierzch kilka dyfuzorów Hofa po bokach i na środku 1D zbudować na podstawie jakiegoś kalkulatora z internetu...Oczywiście po między  powieszeniem folii zrobię jakiś pomiar  Umikiem .Co myślicie będzie to funkcjonować?🤔

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Przekombinowane. Ja bym zamiast GK dał agro+materiał na ramki, na sufit bym zamontował Skyline ze styroduru i tyle. Co będziesz miał na bocznych? Jeżeli chcesz tez dać w całości z wełny to bym odpuścił. Dał bym tylko w pierwszych odbiciach a resztę zostawił pusta. Tam gdzie wełna to agro a reszta bez i na ramki materiał. Podczas testu akustyki będziesz miał w tedy pole by coś w te wolne miejsca zamontować czy to wełnę lub dyfuzor w zależności jak to będzie wyglądało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramki będą tak czy tak .Cała salka będzie wykończona tak jak na zdj.w pierwszych postach. Chyba trochę nie zrozumiałeś tego punktu, gdzie pisałem o GK w technicznym...tam musi być twarda ściana...raz ,że to też kantorek na narzędzia i dwa ,potrzebuję tu też miejsce aby zamontować monitor kontrolny jak i gniazdka czy kanały wentylacyjne. To też lekko wyhamuje bas który przejdzie przez tę przegrodę odbije się od ściany betonowej na końcu pomieszczenia i wróci  w przegrodę...Co do ramek na tylnej ścianie...oczywiście przygotowałem odpowiednie miejsca za nimi ma dyfuzor i tak jak piszesz ,po pomiarach albo dołożę wełny albo dyfuzory.Skyline też o nich myślałem ale nie wiem czy znajdę miejsce.Pod sufitem będzie w tym miejscu raptem 12cm miejsca .Wszystko przykryte specjalnym materiałem akustycznym ,który rozprasza dźwięk...nie wiem jak on się zachowa .Za nim będą też schowane "Atmosy". Pytałem tu na forum ,o jego zastosowanie bo niestety już go kupiłem ,ale bez odzewu, nikt się nie wypowiedział,a szkoda... Muszę sam stwierdzić jak zamontuję...Co do folii ?Chodzi oto, że ona odbije wysokie tony a to ma pomóc w zachowaniu i ożywieniu tylnej strony ...nie chcę za bardzo wytłumić pomieszczenia.Bastrapy też owijają folią, żeby tylko niskie pochłaniały.Tak to widzę ...może się jeszcze ktoś wypowie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Spokojnie Cię zrozumiałem. Mi chodziło byś nie dawał tej folii oraz GK od strony salki kinowej. To że za ściana będziesz miał pomieszczenie techniczne wiem bo piszesz o tym. Dlatego tam jak najbardziej możesz dać GK tylko nie dawałbym go od przodu, zamiast tego tak jak wspomniałem agro+ramki z materiałem. Co do bocznych ścian ja mam do połowy długości wypełnione wełna 100 mm a dalsza cześć to regał na filmy ( 150 mm od podłogi zaczyna się regał 640x1500x130 następnie jest panel z wełny 640x1500x130 na wysokości tylnych głośników dla pierwszych odbić następnie jest znowu regał 700x1500x130 wys.x szer.x gł. całość ma 2000 mm wysokości wiec od regału do sufitu pozostaje 150 mm wypełnione wełna. Owy regał pełni role dyfuzorów i znajduje się po obu stronach pokoju na wysokości kanapy.

Edytowane przez Groot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Groot napisał:

nie dawałbym go od przodu, zamiast tego tak jak wspomniałem agro+ramki z materiałem

Tak będzie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Wszędzie gdzie czytam ,oglądam  w salkach kinowych mówi sie o dwuch głównych zasadach  martwy przód i żywy tył...

chodzi o stopień i zakres pochłaniania nie miejsce, po za tym pamiętaj że w razie problemów większą efektywność pochłaniania długich fal masz na tylnej ścianie.

8 godzin temu, Gmow1977 napisał:

gdzie pisałem o GK w technicznym...tam musi być twarda ściana...raz ,że to też kantorek na narzędzia i dwa ,potrzebuję tu też miejsce aby zamontować monitor kontrolny jak i gniazdka czy kanały wentylacyjne.

daj OSB12+GK

BTW: za dużo pochłaniania średnich i wysokich, to nie będzie fajnie grało.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fetek napisał:

daj OSB12+GK

Już jest 2x GK 

 

2 minuty temu, fetek napisał:

dwie przeciwległe ściany w 100% jako absorber szerokopasmowy ? weź to przemyśl...

Dlatego chcę dać tę folię od strony salki,żeby odbijała średnie i wysokie na to ewentualnie jeszcze dyfuzory Hofa po 2 nad Back surraundL/R  oraz 1D na środku po między nimi ....Zagra to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam i respektuje naklad pracy i twoje zaangazowanie, ale brakuje mi tu troche „big picture“ i rozwiazan opartych o „potrzeby“ a nie „zapedy“, zeby cos zrobic. Co mam na mysli
- czy ma sens zakrywanie welny plyta GK
- czy ma sens stosowac folie w celu zwiekszenia odbic
- czy ma sens stosowac dyfuzory HOFA z tylu z boku (patrz kierunek padania fal i rozpraszania)
- jaka musialy by miec wielkosc, by znacznie zadzialaly

Czy rozrysowales sobie na planie jak te ustrojstwa sa umiesczone w relacji do miejsca siedzenia? (Chodzi o dyfuzory).
Jesli masz mozliwosc, czy nie bylo by sensowniej w „miedzyczasie“ zrobic pomiar i stwierdzic, co jest jeszcze potrzebne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

czy ma sens zakrywanie welny plyta GK

Wedłóg mnie  nie ma sensu. Ani z przodu ani z tyłu.

1 godzinę temu, xajas napisał:

czy ma sens stosowac folie w celu zwiekszenia odbic

To jest opcja jeszcze otwarta.Najpierw wykonam surową zabudowę ścian i sufitu zamontuję głośniki i wtedy pierwszy pomiar ,analiza z waszej pomocą i następny krok...

-może folia na tyle 

-może dyfuzory na tyle

1 godzinę temu, xajas napisał:

czy ma sens stosowac dyfuzory HOFA z tylu z boku (patrz kierunek padania fal i rozpraszania)
- jaka musialy by miec wielkosc, by znacznie zadzialaly

Patrz wyżej

1 godzinę temu, xajas napisał:

Czy rozrysowales sobie na planie jak te ustrojstwa sa umiesczone w relacji do miejsca siedzenia? (Chodzi o dyfuzory).
Jesli masz mozliwosc, czy nie bylo by sensowniej w „miedzyczasie“ zrobic pomiar i stwierdzic, co jest jeszcze potrzebne?

Patrz wyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Jak już tak bardzo Ci zależy na dyfuzorach to daj tylko na tylnej ściance 1D ale minimum 1 metr musisz od niego siedzieć by miał on racje prawa bytu. Im bliżej to w ogóle nie będzie on działał. Mimo to na sufit się bym nie zastanawiał zastosować sturydoru w postaci Skyline, przynajmniej na 1/3 części sufitu nad słuchaczem a 2/3 dał panele pochłaniające lub wełnę w zabudowie. 
 

Skyline: https://allegro.pl/oferta/dyfuzor-akustyczny-qrd-2d-n19x2-skyline-panel-duzy-9154046680

QRD 1D: https://allegro.pl/oferta/dyfuzor-schroedera-1d-n98-fractal-wall-panel-10774212077

A nad ekranem coś takiego https://allegro.pl/oferta/8-x-panele-akustyczne-vicoustic-cinema-round-11539325896

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.