Skocz do zawartości
IGNORED

Sala kinowa w piwnicy


Gmow1977
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, ryback napisał:

czyli u mnie nie majac nic, sprzedalem z mieszkaniem jak zaczolem budowac dom, to lekko 100k
a powiedz te glosniczki car audo do basu to daja rade?:> bo widze ze to bedzie fajne budzetowe rozwiazanie

Na razie jeszcze nie odpaliłem z braku czasu .

Właśnie dlatego je kupiłem ,bo tanie były . Bardzo je polecali jako rozwiązanie budżetowe na zachodnich forach  wcale nie odbiegały w pomiarach od markowych jednostek .Niestety już niedostępne .Inne znana  modele Minimum 280€ sztuka .Wolałem przyżulić i kasę w co innego wsadzić może kiedyś,jak się to rozwiązanie sprawdzi,to wymienię na coś z górnej półki...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Gmow1977 napisał:

Na razie jeszcze nie odpaliłem z braku czasu .

Właśnie dlatego je kupiłem ,bo tanie były . Bardzo je polecali jako rozwiązanie budżetowe na zachodnich forach  wcale nie odbiegały w pomiarach od markowych jednostek .Niestety już niedostępne .Inne znana  modele Minimum 280€ sztuka .Wolałem przyżulić i kasę w co innego wsadzić może kiedyś,jak się to rozwiązanie sprawdzi,to wymienię na coś z górnej półki...

a co przewaznie polecaja do SBA na forach? i czy sba czy lepiej i taniej i latwiej w regulacji wyjdzie 2 suby wolnostojace? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, ryback napisał:

a co przewaznie polecaja do SBA na forach? i czy sba czy lepiej i taniej i latwiej w regulacji wyjdzie 2 suby wolnostojace? 

To pytanie skierowałbym raczej do Specjalistów od Subów  na forum .

Ja mogę tylko powiedzieć ,że taka zabudowę WSZYSCY znawcy tematu polecają ze względu na równomierne rozłożenie Basu w pomieszczeniu jak i jego  lepsze  kontrolowanie .Taki Bas jest inny niż ten z gotowych skrzynek .Bardziej precyzyjny szybszy bez żadnych przebarwień i słyszalny w całym pomieszczeniu  jednakowo ...nie trzeba go szukać 😁 

A na dole polecane Przetworniki

Peerless XXLS12 P830845 

Scan Speak 30w-4558t00 

Mivoc AWM124 

Mivoc AW3000 

JBL CS1214 

Dayton RSS390HF

Eminence Lab12  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Na szybko ok 12000€ 

A ja głupi w pierwszych postach na adaptacje  pomieszczenia liczyłem 3000€ Ach 

Ja na początku liczyłem że zamknę się w 10000zł. Później w 15000zł. A później... przestałem liczyć 😄 Podliczę na koniec, zbieram rachunki, paragony... Obstawiam że zawału dostanę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś wiedział że jeśli chodzi o ceny to jestem dużo do przodu. Bardzo dużo. Zakupy zacząłem robić dokładnie w zeszłym roku w maju, lekko 30% mam "w kieszeni". Jak bym miał teraz robić zakupy, to nie zdecydował bym się przy moich przeciętnych zarobkach na taki rozmach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkim należy zachować umiar 🙂 Z kosztami łatwo się nakręcić. Dopiero co kupowałem sub i tez wszyscy droższy, droższy, a najlepiej dwa. Kupiłem jeden, mniejszy i jestem mega zadowolony. 

 

I tak na końcu się okazuje że filmów z efektami jest niewiele a do całej reszty sprzęt 10 razy słabszy wystarczy.. Albo się ogląda ciągle to samo dla efektów... Albo ogląda się seriale na Netflix 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra dobra Panowie....

Efekty to nie wszystko

 Te salki robimy nie tylko po to żeby premiery oglądać..To też nasz AZYL miejsce spokoju w którym odpoczywamy uciekamy od dnia powszedniego ,problemów  lub zatapiając  się w magię kina  szukamy nowych wyzwań zmian... dopieszczamy ,żeby jeszcze wyciągnąć to coś...przecież na tym polega to hobby .

Co do sprzętu to się zgodzę.

Ale wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia...

To jak z budowa domu ma początku weźmiemy blachodachówkę,

A kończy sie na ceramicznej,

Ale efekt bez porównania .Kto jak woli i na ile go stać.Ważne żeby każdy był zadowolony...😎 

Pozdrawiam  serdecznie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. O ile to hobby to to jest never ending story.  Ja robiłem kino zeby miec ladny i funkcjonalny pokoj do ogladania kina z ew. Drinkiem i zagrychą. Moze dlatego moje zakuoy i zmiany sa robione rzadzien niz sporadycznie. Kino 10 lat temu, kolumny lepsze 8 a w zeszłym roku sub. I w dodatku jestem wiecej niz zadowolony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, KotSylwester napisał:

I w dodatku jestem wiecej niz zadowolony

No i oto chodzi....Pan zadowolony .A jak najdzie ochota  na zmiany nawet po 10 latach  to ty o tym decydujesz....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dobra dobra Panowie....
Efekty to nie wszystko
 Te salki robimy nie tylko po to żeby premiery oglądać..To też nasz AZYL miejsce spokoju w którym odpoczywamy uciekamy od dnia powszedniego ,problemów  lub zatapiając  się w magię kina  szukamy nowych wyzwań zmian... dopieszczamy ,żeby jeszcze wyciągnąć to coś...przecież na tym polega to hobby .
Co do sprzętu to się zgodzę.
Ale wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia...
To jak z budowa domu ma początku weźmiemy blachodachówkę,
A kończy sie na ceramicznej,
Ale efekt bez porównania .Kto jak woli i na ile go stać.Ważne żeby każdy był zadowolony... 
Pozdrawiam  serdecznie 
A ja sobie podest zrobiłem, żeby tarasu nie zajmować i na podeście dmuchane jakuzi postawiłem, takie 2.7m na 1.8m, owal.
Bajka. Kolejna opcja do podziwiania ogrodu z palmą, którą sam wychodowałem.
Dwa piwka, ciepła woda, bąbelki. Polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, RAF77 napisał:

A ja sobie podest zrobiłem, żeby tarasu nie zajmować i na podeście dmuchane jakuzi postawiłem, takie 2.7m na 1.8m, owal.
Bajka. Kolejna opcja do podziwiania ogrodu z palmą, którą sam wychodowałem.
Dwa piwka, ciepła woda, bąbelki. Polecam

Ja równierz polecam ale z    chlorinatorem  do słonej wody. Skòra po takim relaksie  jak u niemowlaka 🌴🍹 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Gmow1977 napisał:

Ja równierz polecam ale z    chlorinatorem  do słonej wody. Skòra po takim relaksie  jak u niemowlaka 🌴🍹 

Lepiej basen. Ale taki z podestem do siedzenia i przeciwpradem. Polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.04.2022 o 21:24, RAF77 napisał:

A ja sobie podest zrobiłem, żeby tarasu nie zajmować i na podeście dmuchane jakuzi postawiłem, takie 2.7m na 1.8m, owal.
Bajka. Kolejna opcja do podziwiania ogrodu z palmą, którą sam wychodowałem.
Dwa piwka, ciepła woda, bąbelki. Polecam.

Czemu tylko dwa? 😉  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po długiej przerwie ogarnąłem trochę w salce i podłączyłem fronty oraz SBA tak na surowo bez ustawień i Stare Onkyo +Crown XTi1002 puściłem all Chanel Direct ....odpaliłem Dema Dolby Atmos i  znane Bas I love you  ....i...

SZCZENA  mi opadła 😙😙😙

Jacie kręce ale CZAD.👌👌👌🤝

Czyściutki soczysty Basik.Chodząc po pomieszczeniu nie stwierdziľem jakiš dziur  czy dudnienia.Powiem szczerze bardzo zaj...ty efekt. Aż sam jestem zaskoczony.Salka znajduje się w piwnicy ,dema oglądałem na poziomie 75db ,żona w salonie NIC nie słyszała...Kolejne miłe zaskoczenie👌😁 A więc wcale nie trzeba inwestować w drogie suby ,żeby osiągnąć fajny efekt.Oczywiście teraz pomiary potem dopieszczanie i cała zabawa z pierwszymi odbiciami.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20220511_223248.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
A więc wcale nie trzeba inwestować w drogie suby ,żeby osiągnąć fajny efekt.




Jakosc to przede wszystkim kwestja koncepcji i setupu a nie ceny, wagi i wielkosci subwoofera

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, DrWredman napisał:

Brawo brawo, pewnie skończysz zanim ja zacznę 😉

No nie wiem ostatnio mam nawał pracy ....no i rodziną też trzeba się zająć 😅

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.04.2022 o 14:25, KotSylwester napisał:

We wszystkim należy zachować umiar 🙂 Z kosztami łatwo się nakręcić. Dopiero co kupowałem sub i tez wszyscy droższy, droższy, a najlepiej dwa. Kupiłem jeden, mniejszy i jestem mega zadowolony. 

 

I tak na końcu się okazuje że filmów z efektami jest niewiele a do całej reszty sprzęt 10 razy słabszy wystarczy.. Albo się ogląda ciągle to samo dla efektów... Albo ogląda się seriale na Netflix 😄

Cześć. Jakiego suba kupiłeś i jakie pomieszczenie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
We wszystkim należy zachować umiar  Z kosztami łatwo się nakręcić. Dopiero co kupowałem sub i tez wszyscy droższy, droższy, a najlepiej dwa. Kupiłem jeden, mniejszy i jestem mega zadowolony. 
 
I tak na końcu się okazuje że filmów z efektami jest niewiele a do całej reszty sprzęt 10 razy słabszy wystarczy.. Albo się ogląda ciągle to samo dla efektów... Albo ogląda się seriale na Netflix
Ogólnie masz rację. Ale gdybyś posmakował paru testów dopiero byś zobaczył jakie są różnice między sprzętami. I wtedy dopiero trzeba sobie zadać pytanie. Czy warto do tego lepszego dźwięku dopłacić. Miałem nie jedną zabawę i wiem, że różnice potrafią być spektakularne. Nie raz dopłacając nie wielką kwotę (pojęcie względne). Albo widać przerost formy nad treścią. Ale to po jakiś porównaniach jeden do jednego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, STELVIO napisał:
W dniu 25.04.2022 o 14:25, KotSylwester napisał:
We wszystkim należy zachować umiar

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  Z kosztami łatwo się nakręcić. Dopiero co kupowałem sub i tez wszyscy droższy, droższy, a najlepiej dwa. Kupiłem jeden, mniejszy i jestem mega zadowolony. 
 
I tak na końcu się okazuje że filmów z efektami jest niewiele a do całej reszty sprzęt 10 razy słabszy wystarczy.. Albo się ogląda ciągle to samo dla efektów... Albo ogląda się seriale na Netflix emoji1.png

Ogólnie masz rację. Ale gdybyś posmakował paru testów dopiero byś zobaczył jakie są różnice między sprzętami. I wtedy dopiero trzeba sobie zadać pytanie. Czy warto do tego lepszego dźwięku dopłacić. Miałem nie jedną zabawę i wiem, że różnice potrafią być spektakularne. Nie raz dopłacając nie wielką kwotę (pojęcie względne). Albo widać przerost formy nad treścią. Ale to po jakiś porównaniach jeden do jednego.

Wlasnie dlatego mowie o umiarze. Byc zadowlonym i nie szukac dalej. 

Szukac dalej i nie kuoic to juz wyzszy etap.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, KotSylwester napisał:

Wlasnie dlatego mowie o umiarze. Byc zadowlonym i nie szukac dalej. 

Kto się nie rozwija, ten się cofa. Mimo iż jesteś obecnie zadowolony nie musi oznaczać że nie możesz mieć czegoś lepszego z bliższej lub dalszej przyszłości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tomasz_23 napisał:

Dzięki. 

A co to ka wspolnego? Czy brakiem umiaru jest zakup subwoofera jako zakup  po wielu latach uzytkowania?

 

Z tym cofaniem to dobry slogan ale niekoniecznie w tej materii.

Oczywiscie ze kazdy uwaza ze robi dobrze i z umiarem. W koncu kazdy kto nas wyprzedza to wariat a lazdy kto jedzie wolniej to zawalidroga 😉

@Butler pewnie ze tak, ale lepiej kuoic od razu cos dobrego niz 3 razy kupowac słabe albo siwdomie kuoic slabsze i akceptowac. Zawsze ktow bedzie mial szybsze auto, chcąc byc najszybszym trzeba nom stop gonic kroliczka.  Owszem mozna ale o ile nie jest sie milionerem mozna to robic w bardzo wąskiej dziedzinie. Tylko po co. 🤷

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodziło. Masz spoko suba, jesteś zadowolony. Ale to nie powód by nie spróbować czegoś lepszego za jakiś czas. Mam wrażenie że zamykasz się absolutnie na to co masz nie przyjmując do wiadomości że mógłbyś mieć realnie coś lepszego. Za jakiś czas oczywiście. Ja to bym chciał lepszy sprzęt, są tu tacy co od polaczków biedaczków wyzywali podśmiechując się jakie to guano sobie kupuję. Ale AV to nie małżeństwo, kilka lat posłucham co mam i zakładam że nastąpią jakieś zmiany na lepsze. No ale już nie róbmy offtopu koledze. Tu trochę inna filozofia basu będzie niż wolnostojące skrzynki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
1 godzinę temu, Butler napisał:

Ja to bym chciał lepszy sprzęt, są tu tacy co od polaczków biedaczków wyzywali podśmiechując się jakie to guano sobie kupuję

Pijesz do mnie…? 
 

To trzeba było sobie kupić lepszy, po co wywalać pieniądze na całość jeżeli mogłeś najpierw zainwestować pieniądze w lepsze 5.1 z tym że pokój przygotować już pod 7.2.4 a za jakiś czas pomału dokupywać inne elementy i cieszyć się z każdej rozbudowy o dalsze kanały czy elementy. Masz teraz wszystko już kupione, otwory porobione pod dedykowane głośniki tak że wymiana ich za pare lat będzie wiązała się z większym remontem, śmiem nawet twierdzić że tyłów czy też atmosów nie dotkniesz, jak już to pójdzie front, suby i ewentualnie elektronika😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę chłopaki nie nudzicie się...

Ja również, zaczynam kompletować szafkę na sprzęt.

Postanowiłem z oczywistych względów 😁Wykonać ją własnoręcznie.

Profil 25mm na 25mm pospawane pozamiatane ...💪

Prysnąłem na czarno co by pasowało do reszty...

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20220524_214617.jpg

Winkle aluminiowe posłużyły jako półki ...

20220524_214701.jpg

Regał wykonałem tak żeby  można w każdym momęcie mieć dostęp do okablowania

Trzpień zamocowany w prawy rogu ,robi za zawias pozwalający otwierać szafkę jak zwykłe drzwi w lodówce .

20220524_213256.jpg

20220524_213353.jpg

No i na koniec trochę docelowego  sprzętu...

20220524_104610.jpg

20220524_215635.jpg

W międzyczasie poczyniłem też podejście do budowy  ekranu...

Ekran przycięty ,gotowy do złożenia...

20220524_104449.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.