Jump to content
IGNORED

Pyknięcia...

przemas_astro

Recommended Posts

Witam,

zauważyłem ostatnio taki oto efekt, że mniej więcej co 20-30 minut podczas ciągłego odtwarzania muzyki na moim Azurku 640A słychać pojedyncze pyknięcie tak jakby jakiś ładunek elektryczny znajdował ujście w kolumnach. Nie wiem czy dobrze to interpretuję ale w czym może mieć źródło ten efekt i czy jest na to jakaś prosta rada? W sumie to mi to nie przeszkadza w słuchaniu ale zawsze warto wiedzieć. Może powinienem uziemić wzmacniacz? Sam nie wiem, jestem leszczem w tych sprawach...

Przemas

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jesli chodzi o brzemienie tego "pyk' to przypomina ono dzwięk jak przy odtwarzaniu zakurzonej płyty gramofonowej, jak igła podskoczy na ziarenku kurzu... Zdarza się to niezależnie od odsłuchiwanej płyty, a więc to chyba nie jest wina kompaktu. No i ta regularność...

Hidden Content

Podłącz jakiekolwiek inne źródło (tuner,kaseciak,walkman), będzie wiadomo gdzie powstaje pyknięcie (jeżeli w CD to problem nie wystąpi, a jeżeli we wzmacniaczu to wystąpi).

Hidden Content

Wszystko raczej wskazuje, że coś się dzieje z końcówką mocy we wzmaku. Tylko co ??? Może spróbuj wzmaka zanieść do kolegi i podpiąć go pod zupełnie coś innego. Zobacz wtedy jaki będzie efekt.

Hidden Content

Może to wina tego, że zasilam całość bezpośrednio z gniazdka w ścianie? Zastanawia mnie ta regularność, jakby coś wyładowywało się co 30 minut dając to felerne pyknięcie...

Hidden Content

Moim zdaniem mogą to być zakłócenia z sieci zasilającej. Skoro nie występują one przy słuchaniu na słuchawkach trudno obwiniać same urządzenia. Ja mam coś podobnego, tyle, że rzadziej, źródłem pyknięć jest wyłączająca się lodówka w kuchni za ścianą. Próbowałem to zwalczyć przy pomocy szczytowej listwy Fellowes(139 zeta). Efekt jest połowiczny - pyknięcia są słabsze, ale nie ustają. Z czasem pomyślę o kondycjonerze, albo bardziej zaawansowanym filtrze. Niestety, typowe "audiofilskie" listwy raczej niewiele pomogą. Może model Neela, który chwali się rozbudowaną ochroną antyprzepięciową? Ale to wydatek 700-900zł.

Jeśli pyknięcia są słabe, to Fellowes może zadziałać(oczywiście, o ile zakłócenia rzeczywiście pochodzą z sieci). Wadą tej listwy jest niemożliwość jej pożyczenia, w MM, jeśli się nie spodoba, można ją najwyżej wymienić na produkt w innej lub tej samej cenie.

Hidden Content

Słuchaj, faktycznie zaraz za scianą mam lodówkę starego typu (bardzo starego...) i to moze być to!!! Dziś to sprawdzę i dam znać...

A co do wymiany transportu to nie za bardzo rozumiem, możesz to jakoś rozwinąć?

Dzięki za Wasze uwagi!!!

przemas

Hidden Content

>dzarro

Nie szalej z kondycjonerami a raczej spróbuj walczyć z przepięciami u źródła tj w samej lodówce.Może być tak że wywalisz kasę a problem pozostanie.Kolega miał podobną sytuację ,wpakował do lodówki przepustowy kondensator ze starej świetlówki i jak ręką odjął.Mało audiofilskie ,ale skuteczne.

Może pomóc filtr ze starego zasilacza od peceta wpięty również do zasilania owej lodówki.Jak to staroć to może nie mieć filtra przy agregacie i wtedy rzeczywiście sieje jak diabli

Hidden Content

wymiana transportu? kiedys mialem z jakims marantzem podobny problem. tez pojawialo sie regularne cykanie. po wykluczeniu zaklocen w sieci okazalo sie, jest to problem, z ktorym nawet serwis nie mogl sobie poradzic. nie potrafil ustalic przyczyn tego cykania, wiec zostal wymieniony caly transport. i problem zniknal i nigdy sie nie pojawil. mam nadzieje, ze w twoim przypadku wyczyszczenie pradu pomoze.

Hidden Content

erka

Pewnie masz rację. Ktos już dawał mi takie rady. Rzecz w tym, że ani mieszkanie ani lodówka nie są moje(wiadomo wynajm), więc nie chce nic grzebać, póki działa. A o kondycjonerza myślę również, by poprawić brzmienie, pocz tego przyda się na inne atrakcje w tym stylu. To i tak kwestia kwestia dalszej przyszłości.

Hidden Content

Czy głośnośc pyknięcia zależy od ustawienia gałki wzmocnienia wzmacniacza?

Sprawdż też czy przy diodach prostowniczych w CD i wzmacniaczu są równolegle podpięte diody 22-100nF, jesli nie ma to dolutuj, ewentulanie dodaj prosty filtr odkłucający przed transormatorami sieciowymi który raczej na pewno pomoże.

Hidden Content

W trakcie usuwania konta.

niestety, nasze instalacje elektryczne są jakie są, wszystkie przebicia są słyszalne. Listwa filtrująca czasem nic nie daje. Mnie też czasem pyka, a jak sąsiad włączy odkurzacz to trzeszczy. Nie przejmuje się i jakoś żyję...

Hidden Content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.