Skocz do zawartości
IGNORED

Yaqin mc-100b


Mnowicncjusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, StachMuszel napisał:

Psvane Art zainstalowane. Póki co tak sobie, ale podobno potrzebują trochę czasu.

Tak około 50 - 70 godzin grania 👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.03.2022 o 15:04, mdavis napisał:

Psvane Art 12AX7

Hmm...po kilku godzina słuchania, jakoś niemrawa ta góra 😞 Na oryginalnej 12ax7 "no name china" było jej chyba więcej.

Bas jakby trochę miękki się zrobił. Mam nadzieję, że z czasem się to zmieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, StachMuszel napisał:

Hmm...po kilku godzina słuchania, jakoś niemrawa ta góra 😞 Na oryginalnej 12ax7 "no name china" było jej chyba więcej.

Bas jakby trochę miękki się zrobił. Mam nadzieję, że z czasem się to zmieni.

Tak jak pisałem wcześniej minimum 50 - 70 godz pracy lampy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 10 lat działa bez zarzutu ale nie katuję go po kilka godzin dziennie. Bywa że przez kilka tygodni nie uruchamiam go bo siedzę w słuchawkach by nikomu nie przeszkadzać lub przy innym wzmaku przy komputerze. 

Jest jedna cecha, którą Yaquiny MC-100B miewały i wciąż mają (zależy to od tego gdzie i kiedy zostały kupione) ale trudno nazwać to usterką. Większość egzemplarzy sprowadzanych do Europy miała zasilacz 220V +/- 10% co przy obowiązującym u nas napięciu 230-240V od razu powodowało, że zasilanie działało w górnej strefie tolerancji ale to jeszcze nie tragedia. Jakie były inne tego konsekwencje ? Takie, że napięcie żarzenia zamiast 6,3 miało na starcie 6,6-7,0V zależnie od miejsca w kraju i pory dnia. 

Wiele lamp ma tolerancję napięcia żarzenia +/- 0,5-0,6V ale część nie ma.  Ci, którzy obawiali się o trwałość lamp stale żarzonych wyższym niż standard napięciem ingerowali w zasilanie tak by doprowadzić napięcie do 6,3V i słuchać spokojnie.  Teraz teoretycznie jest już dostępny Yaquin MC-100B z zasilaczem 230-240V więc problem powinien przestać istnieć...pod warunkiem, że właśnie taki transformator jest zamontowany w Twoim egzemplarzu ....ale to akurat jest łatwe do sprawdzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jaca za wskazówki.

Mój egzemplarz kupiłem miesiąc temu jako nowy, od polskiego dystrybutora, prawdopodobnie data produkcji to 2021r. Różni się troszkę od wersji wcześniejszych, inne mocowanie klatki, ochronna pleksi na kondensatorach i kilka innych szczegółów, ale napięcie zasilające nadal jest podawane jako 220V~, co mnie dziwi. Musze zapytać dystrybutora, jak to jest.

p.s. sorki, jedno ze zdjęć jest do góry nogami, nie wiem dlaczego, w oryginale jest ok.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20220412_070804a.jpg

IMG_20220412_070354a.jpg

IMG_20220412_070444a.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem odpowiedź od dystrybutora:

"Dzień dobry

Proszę zwrócić uwagę co jest napisane na czerwonym przełączniku który znajduje się na tylnym panelu.

Pozdrawiam".

Faktycznie, na przełączniku jest napisane 230V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Jaca_re napisał:

No to super. U mnie nie obeszło się bez lutownicy.

Uchyl rąbka tajemnicy, co robiłeś tą lutownicą?😏 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna tajemnica. Dawne dzieje.  Trzeba wlutować w szereg linii zasilania 6,3V każdego bloku rezystor 0,05 Ohm  5W.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkunastu godzinach gra co raz lepiej, jestem happy 👍

Mam oryginalnie zainstalowane rosyjskie 6N8S z lat 1979-1981. Co w zamian proponujecie? No i czy wszystkie cztery, czy wystarczą dwie, te tuż za 12AX7? A może nie ruszać ich. Nie mam porównania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nikt nic nie podpowie? Na co wymienić rosyjskie 6h8c z przełomu lat 70-80., aby lekko zyskać w górze pasma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Za ile teraz można kupić takiego Yakina? 🙂 Może się w końcu skuszę 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Tak samo jak ludzie, Funky, bez żadnej różnicy” | VITUPERATIO STULTORUM LAUS EST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.04.2022 o 15:59, StachMuszel napisał:

Po kilkunastu godzinach gra co raz lepiej, jestem happy

To pograj tak jeszcze z pół roku chociaż, "naucz się" tego brzmienia i potem zmieniaj lampy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Nie.

W instrukcji nawet piszą by wyłączyć maszynę przed przełączeniem trybu 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Panowie, odgrzeję trochę wątek.

Czy możecie w dwóch zdaniach opisać różnice w brzmieniu, między trybami pracy trioda<->UL.

Dziękuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
15 godzin temu, StachMuszel napisał:

Panowie, odgrzeję trochę wątek.

Czy możecie w dwóch zdaniach opisać różnice w brzmieniu, między trybami pracy trioda<->UL.

Dziękuję.

Ul - więcej energii i mocy. 
Trioda - spowolniony, złagodzony dźwięk.  
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

simple-events.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.01.2022 o 20:03, dlmtb napisał:

Niestety wymiana lamp to jedyne zmiana charakteru brzmienia ale ani sceny ani stereofonii tym ruchem nie załatwisz. Nie wiem dlaczego chcąc spróbować lampy wybrałeś Yaqin-a. Zakładam że chodziło o cenę. No cóż ta marka to taka "lampą z Biedronki". Cudów się nie spodziewaj.dro

Miałem przed kilkoma laty tego Yaqina MC100b.

Prawda jest taka że raz zagrał fatalnie jak inne bardzo drogie lampy czy nawet końcówki mocy lampowe na 300B, czyli wolno i bez porywu. Momentami było wręcz koszmarnie z Nirvana- najgorsze odtworzenie jakie słyszałem.

Natomiast momentami sympatyczna Norah Jones pokazała że coś jest na rzeczy, że można spróbować z innymi kolumnami czy innym repertuarem.

Podsumowując, tak jak przy lampie kable mogą być zwykle druty od lampki, tak kolumny nie muszą być drogie, ale dopasowane do kolumn. 

Zauważcie że na Ali obok wzmacniaczy lampowych Chińczycy często i gęsto oferują do kompletu specjalne kolumny. Wiem że nie są popularne, ale parę osób je ściągnęło, może coś napiszą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.02.2023 o 18:35, Audroc napisał:

...

Podsumowując, tak jak przy lampie kable mogą być zwykle druty od lampki, tak kolumny nie muszą być drogie, ale dopasowane do kolumn. 

...

Hmm...możesz jaśniej, bo nie czaję tego wpisu. Dzięki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literówka... Przedmówcy chodziło pewnie o to, że do wzmacniacza lampowego trudniej jest dobrać takie kolumny, które ten wzmak jest w stanie rozruszać choćby na przyzwoitym poziomie. Inaczej mówiąc kolumny powinny mieć paremetr o nazwie skuteczność większy niż 90 dB...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa, dzięki Elbing.

Ja mojego MC-100B mam od równo roku i po raz pierwszy przełączyłem go w tryb triodowy. Powiem Wam, że podoba mi się. Jest mniejsza dynamika, to fakt. Ale jest spokój w górze pasma, bas jakby niżej sięgał, no i trochę przybyło barw.

Muszę się osluchać z tym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stach, zaskoczyłeś mnie tym, że słuchasz maszyny głównie w trybie UL . Mego MC-100B w ustawieniach z fabryki słuchałem od zawsze w trybie triodowym.Dwa razy zmieniłem na UL i wytrzymałem ileś, nie pamiętam dokładnie ile minut.  To doświadczenie odebrałem raczej jako energiczny jazgot niż jako muzyka. Ten wzmacniacz już na starcie ma opinie lampowca grającego jak tranzystor. Według mnie słuchanie go w trybie UL tylko pogłebia tę opinię.  Z tego co pamiętam to kilka modów pomijało tryb UL i zostawiało wzmaka jedynie w trybie triodowym. Ot taki mój głos w sprawie 🙂.

Jeśli chodzi o dobór kolumn to moim zdaniem ten wzmacniacz wysteruje dość dobrze każde pudło . To nie jest lampowiec 3W (swoją drogą,... chciałbym kiedyś takie cacko  mieć ...)  tylko wielokrotnie skuteczniejszy push pull 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaca_re
doprecyzowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Jaca_re napisał:

Stach, zaskoczyłeś mnie tym, że słuchasz maszyny głównie w trybie UL . Mego MC-100B w ustawieniach z fabryki słuchałem od zawsze w trybie triodowym.Dwa razy zmieniłem na UL i wytrzymałem ileś, nie pamiętam dokładnie ile minut.  To doświadczenie odebrałem raczej jako energiczny jazgot niż jako muzyka. Ten wzmacniacz już na starcie ma opinie lampowca grającego jak tranzystor. Według mnie słuchanie go w trybie UL tylko pogłebia tę opinię.  Z tego co pamiętam to kilka modów pomijało tryb UL i zostawiało wzmaka jedynie w trybie triodowym. Ot taki mój głos w sprawie 🙂.

Jeśli chodzi o dobór kolumn to moim zdaniem ten wzmacniacz wysteruje dość dobrze każde pudło . To nie jest lampowiec 3W (swoją drogą,... chciałbym kiedyś takie cacko  mieć ...)  tylko wielokrotnie skuteczniejszy push pull 

Hej Jaca_re, miło mi, że podzieliłeś się swoimi odczuciami, dziękuję 😉

Mojego Yaqina MC100B kupiłem równy rok temu. Defaultowo miał ustawiony tryb UL. Użytkownicy tej "maszyny" pisali tu na forum wyraźnie, że gra lepiej na UL. Dlatego nawet nie próbowałem zmieniać tego trybu.

Słyszałem w niektórych wypowiedziach, że wzmacniacz gra "tranzystorowo", czasami wręcz jazgotliwie. Powiem szczerze, że to ja wtedy byłem zaskoczony, bo mój gra masywnie, z dobrym zróżnicowanym basem, bez natarczywości w górze pasma. Uciekłem się nawet do zadania pytania na forum, aby lekko ożywić to pasmo. Dlatego wymieniłem lamki wejściowe 12AX7 na jakieś Psvane.

I tak mi grało przez prawie rok. Ale człowiek jest ciekawy i kupiłem sobie nowego DACa, tak dla zabawy. Na Amazonie znalazłem w dobrej promocji SMSL C100 na AKM4493. Z założenia wiedziałem, że ten DAC zagra spokojniej niż Topping D10s na Sabre. Też go jakiś czas temu kupiłem, ale oddałem, bo grał męczącym, zbyt szczegółowym dźwiękiem.

Po podłączeniu tego malucha do Yaqina zagrało to trochę za szczupłym dźwiękiem, z wyeksponowaną lekko górą pasma. Dlatego spróbowałem po raz pierwszy trybu TR. I faktycznie dźwięk się uspokoił, nabrał masy i lekkiego spowolnienia. Ale dałem szansę SMSL C100 i podłączyłem go na tydzień pod zasilanie, aby się wygrzał. No i faktycznie się wygrzał, do tego stopnie, że musiałem wrócić do trybu UL 🙂. W trybie TR grało to teraz zbyt spokojnie, z mocno wycofaną górą pasma.

Tak wrócę na chwilę do Twojej wypowiedzi, że Twój grał jazgotliwie. Być może zależy to od reszty systemu. Ja gram na Tannoy Revolution R3, to bardzo spokojny głośnik, dosyć wymagający od wzmacniacza, z lekko wycofaną góra pasma. Może dlatego dobrze się uzupełniają z Yaqinem. Chociaż z moim Rotelem RC1570+AMC 2N100 też grają dobrze.

Może to zależy też od lamp, na przestrzeni czasu producent zmieniał trochę ich fabryczną konfigurację.

Moja konfiguracja to KT88 Psvane, 6H8C rosyjskie z lat 74-75 i wspomniane Psvane 12AX7.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

Przejście z trybu UL do trybu triodowego zawsze powoduje zawężenie pasma od góry i poszerzenie od dołu. Do tego zmienia się stopień sprzężenia zwrotnego lampy mocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Seyv napisał:

Przejście z trybu UL do trybu triodowego zawsze powoduje zawężenie pasma od góry i poszerzenie od dołu. Do tego zmienia się stopień sprzężenia zwrotnego lampy mocy.

A czy tryb pracy UL vs TR ma jakiś wpływ na trwałość lamp mocy? Czy to nie ma znaczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.