Skocz do zawartości
IGNORED

Ankieta: subwoofer w stereo?


szymon1977
 Udostępnij

Subwoofer w stereo?  

94 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Co sądzisz na temat zastosowania subwoofera w stereo?

    • Mam/miałem i jestem/byłem zadowolony
    • Słyszałem i oceniam pozytywnie
    • Nie mam doświadczenia, ale chętnie bym spróbował
    • Mam/miałem i nie jestem/byłem zadowolony
    • Nie jestem zainteresowany bo subwoofer to do kina domowego
    • Inne


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, cygaret napisał:

często dokładanie suba mnoży mody pomieszczenia

Akurat im niższe częstotliwości, tym rzadsze mody i bardziej wyraziste.

Znowu: przydają się podstawy akustyki.

***

Ale one ZAWSZE się przydają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wuelem napisał:

Akurat im niższe częstotliwości, tym rzadsze mody i bardziej wyraziste.

Znowu: przydają się podstawy akustyki.

***

Ale one ZAWSZE się przydają.

No dobra może nie mnoży tylko dobija swoje db. Łapiesz za słówka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, jakby problemy się mnożyły, że ktoś dostawia suba.

Oczywiście mogą pojawić się nowe mody. Ale znając na jakiej/-ich są częstotliwościach - ustawiasz sprzęt/odsłuch tak, aby nie znaleźć się "w górce" akurat tych Hz.

Najniższe dźwięki to samo DOBRO. Obiektywnie - i nie ma co inaczej argumentować.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój 20m2, załóżmy 5x4x2,5 , dwa mody nałożą się gdzieś przy 70hz, jeżeli monitory mają słaby bas od 70hz w dół to jest problem, bo aktywacja suba spowoduje takie dudnienie, że koniec. Korekcją fazy zamiast zgrać suba z systemem będziesz przesuwać fale stojącą np. za plecy. Eh dla mnie zawsze sub będzie łataniem dziury. I mam dwa zdania, jeżeli ktoś to zrobi z głową to jest super ale bezmyślne latanie po pokoju z subem nie ma sensu. Najpierw mody, akustyka później subwoofer. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 m2 z półotwartą górą i antresolą . Monitory JMLab Electra 905 z dwoma 14 cm głośnikami w układzie D'Appolito. Subwoofer właśnie JmLab Electra, 32 cm średnicy.  Do zjawiskowej przestrzeni tych monitorów dodał  niski bas , Którego brakowało, jego potęgę  i coś co nazwałbym ,,mięsistym dociążeniem " instrumentów. Gra to jak dla mnie świetnie i niczego zmieniał nie będę. Odcinałem częstotliwość dość długo metodą prób i błędów  na poziomie 45 Hz czyli delikatnie poniżej  znamionowej na tabliczkach kolumn. Trzeba uważać z pokrętłem głośności. U mnie to ok 10% wartości skali, może nawet delikatnie mniej . Utwór nr 7 soundtrack , Piraci z Karaibów" . Po cichym początku jak walnie basem to sofę przesuwa. Jest szybki , nie gubi się w metalu ( Iron Maiden , Metallica) . Bez suba dźwięk wydaje się wykastrowany, niby wszystko jest ale czegoś brakuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Cię rozumiem, sam borykałem się z brakiem basu sporo czasu, subwoofer ratował sprawę. 

Teraz nie mam tego problemu, ale zmieniłem miejsce zamieszkania 🙂 I paczki też inne 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Musica curat cor meum et animam meam delenit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
a ktore sa dobre....

Te chyba nie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_4204.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Waszym zdaniem lepiej korzystac z suba (subow) w stereo - jako dodatek do grajacych od samego dolu kolumn (czyli nakladajace sie niskie pasma) czy przez low pass filter i powierzyc subowi granie niskich czestotliwosci a kolumnom to co powyzej niskiego basu

Ktoras z tych konfiguracji jest bardziej koszerna? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez biniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakladanie sie pasma odpada. Czyli pozostaje pytanie, gdzie jest sensowna czestotliwosc podzialu (jesli sie ma mozliwosc fitrowania glownych zestawow i swiadomego wyboru podzialu)

A tu nie ma generalnej odpowiedzi.
To zalezy, ktory z nich lepiej sobie radzi z tym „przejsciowym“ zakresem.

A co to znaczy „lepiej sobie radzi“, to nie tylko kwestja osiaganego poziomu SPL, znieksztalcen, kompresji/dynamiki,... ale takze wspolpracy tych dwoch systemow z pomieszczeniem, czyli ktory z nich ze wzgledu na rozne pozycje w pomieszczeniu w mniejszym stopniu wzbudza mody pomieszczenia i oferuje bardziej zrownowazony przebieg charakterystyki czestotliwosciowej (czyli mniej „dudnienia“)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedz a nie jest tak ze jesli mamy wyrownane pasmo basu z obecnego systemu ale nie jestesmy zadowoleni z jego jakosci to dolozenie suba wprowadzi dodatkowe gorki i pasmo przenoszenia zostanie zaburzone w dolnym zakresie?

kiedy sub ma wiekszy sens?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, cygaret napisał:

No może poza quadralami lub dynavoice ale tu też ogólny charakter musi podejść.

Zgadzam się. Nigdy nie miałem/słyszałem takiego zejścia jakie robią Quadrale. U mnie problem z subwooferem polegał na tym że zawsze go słyszałem (a nie mam gdzie dac go pośrodku) więc psuł mi stereofonię. Winię za ten stan rzeczy filtry (nie są aż tak strome jak się nam wydaje i puszczają trochę średnich). W każdym razie nawet małe podłogówki Quadrala w 17m mają wystarczająco dużo niskiego basu (jak dla mnie) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, biniek napisał:

dzieki za odpowiedz a nie jest tak ze jesli mamy wyrownane pasmo basu z obecnego systemu ale nie jestesmy zadowoleni z jego jakosci to dolozenie suba wprowadzi dodatkowe gorki i pasmo przenoszenia zostanie zaburzone w dolnym zakresie?

kiedy sub ma wiekszy sens?

Tak na mój gust to sub ma uzupełnić braki ilościowe tam, gdzie kuolumny już nie grają, a  nie poprawiać braki jakościowe tam, gdzie kolumny jeszce grają.

-----

Słówko od autora ankiety: spodziewałem się porażki suba a tu proszę, więcej za niż przeciw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

Nakladanie sie pasma odpada. Czyli pozostaje pytanie, gdzie jest sensowna czestotliwosc podzialu (jesli sie ma mozliwosc fitrowania glownych zestawow i swiadomego wyboru podzialu)
 

czestotliwosc podziału zależy od tego jak radzą sobie kolumny z przetwarzaniem niskich czestotliwosci? chce spróbować tego rozwiązania z kolumnami aktywnymi gdzie odetnę monitory na 80hz i zrobię tak jakby trzydrożny zestaw z subem grającym do 80hz a resztę powierzyć monitorom

moze byc tak że monitorom zabraknie "pary" żeby grać wyższy bas? są tu jakieś uniwersalne założenia czy wszystko zależy od sprzętu i pomieszczenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście nie widze suba w stereo do muzyki z powodu zestrojenia z kolumnami i pomieszczeniem,trzeba by niezłego magika żeby zlikwidować przesunięcia fazowe ,zestrojenie częstotliwości,ustawienie i pewnie inne parametry o których nie mam pojęcia.

Dobre ustawienie zwykłych dwóch kolumn wymaga uwagi i doświadczenia a tu jeszcze sub dochodzi,Myślę że potrzeba pomieszczenia z miejscem specjalnie wydzielonym na ustawienie zestawu.Może szanse miał by zestaw  fabrycznie skonfigurowany przez producenta....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
chce spróbować tego rozwiązania z kolumnami aktywnymi gdzie odetnę monitory na 80hz i zrobię tak jakby trzydrożny zestaw z subem grającym do 80hz a resztę powierzyć monitorom
moze byc tak że monitorom zabraknie "pary" żeby grać wyższy bas?

Nie moze byc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, tomek7776 napisał:

tak trzeba do tego "magika" czyli fachowca,i do tego trzeba mu za to zaplacic.

 

nie no niekoniecznie,ale niektórzy lubią jak bas jest przed kolumnami  a reszta gra w głąb za linia głosników i to ze zwykłego stereo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam suba w obudowie zamkniętej . Wspiera trochę kolumny 3way podstawkowe. Dokładając suba nie chciałem zwiększać ilości basu lecz poprawić jego jakość oraz zasięg. Całość sterowana jest przez DSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20:8 za subwooferam - spodziewałem się odwrotnego wyniku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pogromca napisał:

Dobre ustawienie zwykłych dwóch kolumn wymaga uwagi i doświadczenia

A jakie najczęściej jest pole manewru? 30 cm w tę lub w tamtą. I cała magia ustawiania (basu i modów).

21 minut temu, szymon1977 napisał:

20:8 za subwooferam - spodziewałem się odwrotnego wyniku.

Uczciwie trzeba przyznać, że jeśli ktoś NIE ZAMIERZA grać naprawdę głośno, to i z małych kolumn można mieć (prawie) całe pasmo do dołu. Tak więc wielkość kolumny nie jest warunkiem koniecznym. Choć nawet w okazałych subwooferach ich możliwości zejścia są podyktowane obecnością DSP (podkręcenie elektroniką słabnącego zejścia). Dlatego mogą nie być tak duże (okazałe wieże...), jak na wcześniej załączonych obrazkach.

***

Że też nikogo nie zastanawia, dlaczego te NAJWIĘKSZE kolumny mają ZAWSZE regulacje. Bo są takie słabe. Nie, bo są warte wysiłku, aby wpasować je w (dowolne...) pomieszczenie. Mniejsze (ekonomiczne) z definicji są do kitu i nic im nie pomoże 🙂

A już na pewno pasmo basu jest regulowane. Tak więc bardziej chodzi o POTENCJAŁ, a nie gotowy efekt u nabywcy. I w tym sensie subwoofer ma NIEZASTĄPIONY potencjał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, pogromca napisał:

Ja osobiście nie widze suba w stereo do muzyki z powodu zestrojenia z kolumnami i pomieszczeniem,trzeba by niezłego magika żeby zlikwidować przesunięcia fazowe ,zestrojenie częstotliwości,ustawienie i pewnie inne parametry o których nie mam pojęcia

Pewnie tak. A myślisz, że fabrycznie zsynchronizowane głośniki kolumn 3 drożnych, ustawione na ucho w salonie o adaptacji akustycznej ograniczonej do aranżacji wnętrza wykonanej przez żonę, wolne są od tych wszystkich problemów?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

image.thumb.png.7e494986f0aca8daa98c1b116f933bae.png

Chyba ,że tak

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pseudodrummer

Nie wierzę w pesymizm. Jeżeli coś nie idzie po Twojej myśli, przebijaj się do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawa firma.

Warto też spojrzeć na EVO # 3 oraz EVO # 4.

Nie znają się, dostawiają te subwoofery, zastępują pasywną zwrotnicę DSP i na koniec bezczelnie piszą:

"...traveling in time and space to meet the performance of the musicians."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy kiedy mówiło się, że sub jest tylko do kina dawno się skończyły. Obecne konstrukcje dostępne na rynku mało mają wspólnego z tzw "buczałkami" powszechnymi w czasach, kiedy wielokanałowy dźwięk dopiero wchodził do naszych domów. Pierwsze takie konstrukcje były też bardzo ubogie w ustawienia i możliwości, do dzisiejszych rozwiązań nie ma nawet porównania. Myślę, że twierdzenie iż sub w stereo to nic dobrego, to taki w dalszym ciągu powielany stereotyp 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.01.2022 o 14:29, cygaret napisał:

Dobre podłogówki nie potrzebują suba, ale jak ktoś lubi bas to kto mu zabroni😉

Nie tylko dobre podłogówki nie potrzebują suba, podstawkowe również. Chętnie bym posłuchał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie sa Wasze subiektywne wrazenia po dodaniu do stereo suba? Czy zwieksza sie odbior ilosci samego dolu czy ma tez wplyw na wyzsze częstotliwości np. Efekt 3d, szerszej sceny, zamazania lub wiekszej precyzji wysokich tonow i srednicy? 

Bede dopiero kompletowal swoj system i bardzo jestem ciekaw w ktora strone pojdzie odbior muzyki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez biniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, biniek napisał:

czestotliwosc podziału zależy od tego jak radzą sobie kolumny z przetwarzaniem niskich czestotliwosci? chce spróbować tego rozwiązania z kolumnami aktywnymi gdzie odetnę monitory na 80hz i zrobię tak jakby trzydrożny zestaw z subem grającym do 80hz a resztę powierzyć monitorom

moze byc tak że monitorom zabraknie "pary" żeby grać wyższy bas? są tu jakieś uniwersalne założenia czy wszystko zależy od sprzętu i pomieszczenia?

Nie zabraknie. Zasadniczo muzyka ma rozkład szumu różowego, czyli w dowolnej oktawie wymagana moc jest połową wymaganej mocy w niższej oktawie czy odwrotnie (jak ona jest oczywiście), albo inaczej - w dowolnej oktawie potrzebna moc jest taka sama jak we wszystkich wyższych. Czyli "odchudzenie" monitorów z kawałka nawet dołu oznacza, że bez zniekształceń mogą grać ogólnie głośniej (a pamiętajmy jeszcze o wszechobecnym elektronicznym rozciąganiu dołu, zżerającym dodatkowo moc) - ewentualne problemy mogą pojawić się w torze wysokotonowym, ale tam zwykle jest i tak spory zapas. W dodatku po odcięciu monitory stają się praktycznie obudowami zamkniętymi 😉 

Uważam, że koniecznie trzeba ciąć i nie stosować "zakładek" pasma suba na satelity, to do niczego dobrego nie prowadzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożenie suba daje sporą ulgę wzmacniaczowi stereo. Mam dwie podłogówki i słucham ich bez suba. Mam też oddzielny komplet głośników 5.1 do filmów z monitorami z tej samej serii co podłogówki. Czasem słucham muzyki na 5.1 ale jednak częściej na samych podlogowkach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.