Skocz do zawartości
IGNORED

Przyczajony audiofil, ukryty meloman, czyli kolumny do 10k inne niż AP Scorpio


kaszkur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Pisze na tym forum kolejny post po 15 latach. W sensie, to mój pierwszy post po 15 latach na jakimkolwiek audiofilskim forum.

Gdyby zawęzić pytanie do jednego akapitu, brzmiałoby ono: jestem bliski zamiany Audio Physic Sitara na Audio Physic Scorpio bo powiększyła mi się przestrzeń życiowa. Jakie polecacie kontrpropozycje? Może jest coś wartego rozważenia w cenie ~10k zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym? (AP rozważam z rynku wtórnego).

* * *

A teraz szczegółowo, dla tych, którzy znajdą czas, aby przeczytać.

20 kilka lat temu poszedłem do salonu audio i zakochałem się w zestawie NAD 320 + AP Spark 2. Ten dźwięk wtedy był jak mleko matki. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że całe życie będzie gonieniem króliczka, z przerwami na takie życiowe czynności jak: odchowanie trójki dzieci czy budowa domu. Przez cały ten czas ZAWSZE były wydatki ważniejsze niż audio, bo audiofilem byłem jedynie i wciąż przyczajonym. Przewijały się przez moje pokoje różne budżetowe sprzęty, Tannoye M1, M2 i M3, Creek 4040, Nad 3020 (mam do dziś schowany jako lokata!), 5-6 innych NADów w tym zarówno 350, jak i starsze 120 i 140, CA 640v2, Musical Fidelity E10, cala seria vintagowych AKAI, monitory B&W, Primare A20... w końcu zacząłem się stabilizować.

Trzy lata temu pojawiły się w moim systemie Audio Physic Sitara. Piękna wersja piano black. WAF level max! Miałem wtedy kilka wzmacniaczy. Wspomniane CA 640v2 oraz NAD 350 (moje własne) oraz pożyczonee od "majętniejszych" znajomych Creek Destiny oraz Audia Flight (nie pomnę numeru, ale wzmak +10k). Stwierdziłem wtedy, że mój NAD 350 gra tak dobrze, że kończę z pogonią za króliczkiem i nie będę inwestował we wzmacniacz 5x czy 10x droższy bo różnice w brzmieniu są akceptowalne.

Żyłem szczęśliwie.... przez 1,5 roku.

W miedzy czasie skończyła się budowa i przeprowadziłem się z salonu 30m2 do salonu 70m2.

Moje ukochane Sitary w pięknym, czarnym lakierze fortepianowym są tutaj po prostu za małe. Ale nie poddawałem się. Dokupiłem 10 calowego suba i zacząłem zmieniać całą elektronikę dookoła. Na warsztacie był Hegel HD12 jako źródło i ponownie cała seria wzmacniaczy, własnych i pożyczonych. Przez chwilę wydawało mi się, że króliczek jest bliżej za sprawą Atolla IN100. Brzmienie mocne, pełne, sub pracował jak koń.. ale po tygodniu zacząłem zauważać pewne efekciarstwo w tej potędze. Atolla oddałem znajomemu, choć wspominam go ciepło i chyba jak będzie okazja kupię sobie taki do kolekcji i położę w piwnicy obok NADa 3020.

Potem okazyjnie wpadła mi ręce Micromega IA-180. Została na dłużej. Nie było w niej efekciarstwa z Atolla (efekciarstwa w pozytywnym znaczeniu), za to była rewelacyjna scena i miękka, fajna, góra. Mam ją do dziś i mocno się zastanawiam czy sprzedać czy zostawić. To chyba najładniejszy wzmacniacz jaki miałem. Cienki, niepozorny, niebieskie podświetlenie harmonizowało z DAC'em Hegla. Żonie się podobał i do dziś mi wypomina, że to były najbardziej aksamitne górne rejestry jakie słyszała.  🙂

Następnym krokiem było kupno gazety, a po miesiącu jeszcze raz tej samej gazety. W obu były zachwyty na dzielonym systemem Emotiva PT1/A2. Do mnie takie historie trafiają i stojąc w szpagacie, zastanawiając się czy właśnie amerykanie rozwalają mafię producentów audio robiąc coś faktycznie za pół ceny czy raczej rozwalają rynek sprzedaży inwestując krocie w marketing... stojąc w tym szpagacie nie wytrzymałem i... kupiłem sobie PT1/A2.

Muszę przyznać, że mieli rację. To jest sprzęt warty 2x swojej ceny. Ale 2 razy nie znaczy 4x ani 3x. Jest warty po prosty 2x swojej ceny. Nowy zestaw kosztował mnie niewiele ponad 5k. Brzmi świetnie, jest ciut lepiej, ale nie kolosalnie lepiej względem wzmaka Micromega IA-180 za którą dałem mniej niż 2k (rynek wtórny) a nowa kosztowała 6k, i którą naprawdę bardzo ciepło wspominam.

Jest dzień dzisiejszy. Mój system to:

 

źródła:

- CD SONY z epoki jako transport, po optyku

- Gramofon NAD C558 z wkładką Ortofon Blue

- Chromecast Audio po optyku

 

przedwzmacniacze:

- gramofonowy Cambridge Audio 540P (nie zmieniam go od 15 lat, bo każdy wbudowany we wzmak gra gorzej)

- Emotiva PT1 (korzystam z DACa Emotivy - różnica względem Hegla HD12 była dla mnie na poziomie niuansu, więc Hegel poszedł w odstawkę)

 

końcówka mocy:

- Emotiva A2

 

kolumny:

- Audio Physic Sitara

- Wharfedale WH-D10 (sub)

 

kable:

- RCA Chord Clearway

- głośnikowe Melodika Purple

 

Stoję w przededniu wydania około 10k na Audio Physic Scorpio z rynku wtórnego i pozbyciu się suba z systemu. Powracam w tym momencie do pytania ze wstępu - na jakie inne kolumny do 10k powinienem zwrócić uwagę aby łącząc je z końcówką mocy Emotiva A2 (160W/8Ohm, 250W/4Ohm) przestać gonić królicza w 70 metrowym salonie. A może co innego powinienem zmienić?

Tomek

PS. Słucham wciąż tego samego. Jestem sierotą po Tomku Beksińskim. Rock progresywny już mniej, ale lata 80 wciąż na fali. Można powiedzieć, że wciąż od 20 lat odkrywam płyty z lat 80-tych, których nie odkryłem wcześniej.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kolumn , które będą miały duży głośnik niskotonowy ,przynajmniej 10 cali ,mam podobny metraż i 12 cali na niskich tonach i nie chodź mi wcale o łupanie i głośne granie....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Heco Aurora 1000 spełni Twoje oczekiwania... Resztę kasy dorzucisz do *kabli, *płyt (*)- niewłaściwe skreślić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

,,Żyj prawdziwie, kochaj szczerze zanim wszystko śmierć zabierze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, szpotek73 napisał:

Szukaj kolumn , które będą miały duży głośnik niskotonowy ,przynajmniej 10 cali ,mam podobny metraż i 12 cali na niskich tonach i nie chodź mi wcale o łupanie i głośne granie....

Słuchałem u znajomego w podobnym do mojego metrażu koncert Iron Maiden własnie na AP Scorpio które mają 4x 7 cali po bokach i wszystko się aż trzęsło... Stąd mój kierunek aby Sitary w linii prostej zamienić na Scorpio. Ale nie chcę się betonować w tej decyzji, stąd ten post. Jakie masz kolumny na 12 cali?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o subwooferowe walenie,duża membrana ma niższe zejście,przy mniejszych zniekształceniach,fizyki się nie oszuka...  Kolumny mam własnej konstrukcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szpotek73
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, kaszkur napisał:

Słuchałem u znajomego w podobnym do mojego metrażu koncert Iron Maiden własnie na AP Scorpio które mają 4x 7 cali po bokach i wszystko się aż trzęsło... Stąd mój kierunek aby Sitary w linii prostej zamienić na Scorpio. Ale nie chcę się betonować w tej decyzji, stąd ten post. Jakie masz kolumny na 12 cali?

Skoro odpowiada Tobie brzmienie AP, to warto wymienić na większy model.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

De gustibus non est disputandum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altusy 380 ?😃

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chce wydać 10k na AP Scorpio i dostaje propozycje budżetówki KEF'a

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rafal735r napisał:

Na takie metry coś co zagra to chyba od 25 tys w górę... 

Tego właśnie się boję. Ale tez trochę te 70 zaokrągliłem w górę. To jest regularne 50m plus wnęka korytarzowa, schody, przedsionek… 

Na 25 mentalnie nie jestem gotowy… ale przy dobrej motywacji z ogromnym bólem i kacem przez miesiąc może 15 by się udało wysupłać. Na rynku wtórnym daje to już spore możliwości, tylko tak naprawdę nie wiem na co ustawić sobie filtry wyszukiwarki. Scorpiony słuchałem i mógłbym je mieć i być szczęśliwy, ale nie oszukujmy się - nie tylko Audio Physic robi dobre kolumny 🙂 Tego kwiatu jest pół światu. 

Tomek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze wiele.ale te.do takich powierzchni i o odpowiedniej jakosci to sa bardzo kosztowne.tak jak i wzmacniacz ktory ma je napedzic.

nie wspominam o odpowidnim okablwaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał sobie spokój z pytaniem na forum i sam ogarniał temat zaczynając od innych kolumn produkcji AP skoro ich granie ci pasuje. Tu zaraz się dowiesz, że bez 100000 zł nic nie zagra, bo już to dąży w tą stronę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Misio38

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym układzie dość sensowna wydaje się konsekwencja.., na Emotivę. Ich kolumny.

Największe wolnostojące T2+ (za 6 000 zł, a zgodnie z Twoim przelicznikiem warte... 12 000 zł).

Jak nie będzie 100% zadowolenia, to jest subwoofer SE12 (w obudowie zamkniętej) za 2 300 zł.

Wszystko w budżecie i nowe. Natomiast w ramach uwagi dodatkowej ode mnie i wobec tego:

W dniu 26.01.2022 o 21:42, kaszkur napisał:

Jestem sierotą po Tomku Beksińskim. [...] lata 80 wciąż na fali. [...] wciąż od 20 lat odkrywam płyty z lat 80-tych, których nie odkryłem wcześniej.

Audio Physic bardzo średnio nadaje się do takiej muzyki. Bardziej bazują na detaliczności niż na energetyce. Tu trzeba dodać trochę mięsistości, której dodatkowo skąpił będzie duży metraż. Zresztą Beksińscy także odmawiali zakupu audiofilskich konstrukcji (a było ich stać - kto zna bliżej ich historię wie, że za sąsiada i przyjaciela mieli bardzo zaawansowanego audiofila), bo lubili dobitne brzmienie swoich wynalazków wraz z wciągającymi zniekształceniami. Tak więc wychodzi na to, że im bardziej audiofilska marka, tym oddalamy się od idei maksymalnych muzycznych uniesień.

Pozostaje jeszcze opcja Tannoy na współosiowym głośniku (Dual Concentric). Te potrafią zauroczyć przy takiej muzyce i bez względu na metraż. Do 10 - 15 tysięcy zł. można trafić np. model Arden (na 15-calowcu) lub coś bardziej współczesnego na 10-12 cali. Kolumny ponadczasowe i długowieczne, sprzedało się ich setki i są po domach - warto rzucić uchem na jakieś. Ostatnio nawet wskrzsili stare modele w nowych wersjach produkcyjnych, ale nie przyglądałem się cennikowi. W każdym razie jest gdzieś aktualny dystrybutor i powinien umożliwić odsłuch.

Szczęśliwego zakupu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to sa kolumny do tak duzych pomieszczen

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a i te w koncu .w takim pomieszczeniu rozwina skrzydla

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, rafal735r napisał:

Na takie metry coś co zagra to chyba od 25 tys w górę... 

Inaczej będą półśrodki i zaraz znowu zmiana

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze, mało popularne w Polsce, Cabasse.Takie Iroise 3 powinny być wystarczające.

Latwe do napędzenia, bass refleks w podłogę, 2x21cm na stronę, średnie i tweeter współosiowe.Ja używam teraz mniejszych egea 3, zasilanych monoblokami d klasowymi i naprawdę brzmi to dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży salon to jedno. Pytanie czy chcemy go nagłośnić jak dyskotekę tj w całości ma być głośno, nazwijmy to pelnopasmowo .
Często jednak mamy jakieś rogi, ściany na sprzęt audio, siedzimy bliżej kolumn, etc. W ramach, tak postrzegając metraż można już spokojnie zakładać takie Scorpio, czy inne. Oczywiście Duży driver to same zalety vs te subwooferowe w AP, które też trudno sensownie napędzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na taką powierzchnię wybrałbym coś z za oceanu. Tam robią/robili kolumny na duże przestrzenie. Fajny jest np. stary Thiel.  Ale raczej budżetówką nie da się tego poprawnie napędzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tomek 1685 napisał:

Ja na taką powierzchnię wybrałbym coś z za oceanu. Tam robią/robili kolumny na duże przestrzenie. Fajny jest np. stary Thiel.  Ale raczej budżetówką nie da się tego poprawnie napędzić.

No właśnie.Kumplowi kupiłem thiele cs 2.2 a ja mam jeszcze Acarian Alon 2.Brzmią świetnie, ale trzeba małą elektrownię żeby zagrały na miarę swoich możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli dobrze odrestaurowane i nie grzebane, to bardzo fajne kolumny.

A na trochę większy budżet i prawdopodobnie koniec poszukiwań

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak źródło po optyku to żadne kolumny nie rozwiną skrzydeł. Stąd mała różnica między daciem hegla a tym wbudowanym. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, trueman napisał:

Jak źródło po optyku to żadne kolumny nie rozwiną skrzydeł

:)))))))

A wracając na ziemię, JBL 250TI zdecydowanie na tak, duże możliwości, łatwe do napędzenia, AP scorpio powyżej 25m2+ zdecydowanie odradzam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Wuelem napisał:

Tak więc wychodzi na to, że im bardziej audiofilska marka, tym oddalamy się od idei maksymalnych muzycznych uniesień.

 

coś w tym jest,mój pierwszy zestaw rok 2000 yamaha 396,cd596 i cabasse tobago ( 4tyś zł)i do dziś mam wykute brzmienie  iron maiden alice in chains,potem nady krele focale aż w końcu zaczełem słuchać muzyki bo dobrze nagrana i straciłem zainteresowanie na kilka lat z gratami za 25 tyś

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu skupiłbym się na 2 modelach. Wypożyczył je do domu i wybrał te które bardziej się spodobają, sam słucham muzyki Beksy, na niej się wychowałem i wiem co piszę. Dali Opticon 8 mk2 tutaj masz zapewnione ciary na wokalach, gitarach, fortepianach, skrzypcach itp, grają po prostu magicznie z uporządkowaną trójwymiarową sceną dźwiękową z mnóstwem szczegółów podanych z kulturą. Masz w nich dwie 20 na basie więc na ten metraż spokojnie się nadadzą. Druga opcja to Focal Aria 948 tutaj z kolei znajdziesz fantastyczną dynamikę, bardzo żywe granie pierwszych planów i znakomity bas, też dwie 20 na basie. Obie kolumny są naprawdę ok w takiej muzie, co wybrać to kwestia gustu już i upodobań. Szczerze polecam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.01.2022 o 18:39, Tal napisał:

Gość chce wydać 10k na AP Scorpio i dostaje propozycje budżetówki KEF'a

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) emoji122.png

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

A słuchałeś ich? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, bartoszek32 napisał:

A słuchałeś ich? 

Budżetówki nie trzeba słuchać żeby wiedzieć że jest słaba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchamy podobnej muzyki, wiec skrobne kilka słów.

Ja szukałem kolumn które pieknie zagrają zarówno Genesis, Talk Talk, Depeche Mode czy Ultravox, ale też nie będą męczyły uszu kiedy na patefonie połozy się Metallica albo Slayer. Do tego koniecznie miały dać rady symfonice, a i jazz cieszy uszy. Miało być ciepło, przyjemnie z bardzo niskim basem i aksamitną górą.

W moich niecałych 20m2 wylądowały Monitor Audio Gold1005G. U ciebie oczywiście model 300 czy 500 z uwagi na metraż. Znam ludzi którzy po MA Gold przesiadają się juz tylko na Platinum. 

Pamietam jak biegałem po salonach z językiem wywalonym i obrażałem się kolejno na Focale, Cabassy i Kefy. Dali i kilka innych też nie wywoływały banana. Najbardziej rozczarowany byłem (do moich oczekiwań i mojej muzy) z Bowersów i Sonusów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.