Jump to content
IGNORED

Stabilne napięcie dla TT


Papamek

Recommended Posts

W moim TT (piękne określenie :)) Fonica Adam widoczny jest efekt niewielkich, ale jednak wahań obotów, zależnych jak mi się wydaje od zmian napięcia w sieci. No tak, bo to tylko Adam. A porządny TT ma zasilacz ze stabilizacją napięcia i wtedy nie ma potrzeby instalowania regulatora obrotów.

Moje technicznie laickie pytania brzmia: Czy są na rynku proste, skuteczne i tanie urządzenia stabilizujące napięcie, czy to raczej kwestia zastosowania drogich kondycjonerów? DIY? Czy to przypadłość TT z napędem bezpośrednim?

Pamiętam, że przed laty przy lampowym TV rodziców mojego kolegi stał stabilizator (chyba też lampowy), który włączało się przez odbiornikiem.

Na szczęście stroboskop z lampką wygląda ładnie i nadaje klimacik ;)

Link to comment
Share on other sites

Kilka mysli:

- zwiekszyc pojemnosc kondensatorow w zasilaczu, nie wiem czy to by zadzialalo

- moze talerz nie jest wywazony i powoduje niestabilne obroty

- pasek jest rozciagniety

- stary stabilizator "do Rubina" jest ciekawym pomyslem, moze to sprawdzisz dla dobra ogolu :)

 

Parsec

Link to comment
Share on other sites

Guest Papamek->Parsec

(Konto usunięte)

Te wahania obrotów nie wynikają raczej z wyważenia talerza, po prostu kilka minut kręci się nieco szybciej, potem nieco zwalnia, nie jest to ewidentnie słyszalne, i łatwo too skorygować regulatorem, dlatego myśle o napięciu jako przyczynie. A paska własnie nie ma, tylko napęd bezpośredni, jak dowiedziałem sie na tym forum polegający na tym, że talerz jest osią obrotu silnika. W dodatku to silnik krokowy, czy tam liniowy, poza łożyskiem bez elementów mechanicznych. To ci los... :)

Link to comment
Share on other sites

Z całą pewnością, przyczyną tych wahań obrotów nie jest napięcie sieci (jeśli już to musiałyby być to wahania rzędu kilkudziesięciu woltów) najprawdopodobniej jest to regulator obrotów, a jeśli jest sprawny lub go nie ma, to zostaje już tylko silnik.

Link to comment
Share on other sites

Nie znam schematu gramofonu Adam, ale wydaje mi się, że na pewno jest tam zastosowany jakiś stabilizator obrotów. Moim zdaniem przyczyny należałoby szukać w jego elementach. Może wysechł jakiś elektrolit, utlenił się styk, może potencjometr służący do regulacji obrotów jest wytarty lub zakurzony?

Pozdrawiam,

Kuba

Link to comment
Share on other sites

  • Redaktorzy

Na 90% padla elektronika w zasilaczu - zwykle regulacje obrotow przy zasilaniu pradem 220 volt zalatwia stabilizowany zasilacz. Poszedl jakis kondensator albo cos. Najlepiej znalezc osobe z doswiadczeniem w serwisowaniu gramofonow Foniki, bowiem wskazany bylby schemat serwisowy.

Link to comment
Share on other sites

Tam jest silnik synchroniczny, talerz jest elementem tego silnika. Należy szukać przyczyny w niestabilnej pracy generatora. To też zależy od tego jak duża jest ta odchyłka. Te gramofony nigdy nie miały obrotów idealnie stabilnych.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.