Skocz do zawartości
IGNORED

Stabilne napięcie dla TT


Papamek

Rekomendowane odpowiedzi

W moim TT (piękne określenie :)) Fonica Adam widoczny jest efekt niewielkich, ale jednak wahań obotów, zależnych jak mi się wydaje od zmian napięcia w sieci. No tak, bo to tylko Adam. A porządny TT ma zasilacz ze stabilizacją napięcia i wtedy nie ma potrzeby instalowania regulatora obrotów.

Moje technicznie laickie pytania brzmia: Czy są na rynku proste, skuteczne i tanie urządzenia stabilizujące napięcie, czy to raczej kwestia zastosowania drogich kondycjonerów? DIY? Czy to przypadłość TT z napędem bezpośrednim?

Pamiętam, że przed laty przy lampowym TV rodziców mojego kolegi stał stabilizator (chyba też lampowy), który włączało się przez odbiornikiem.

Na szczęście stroboskop z lampką wygląda ładnie i nadaje klimacik ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka mysli:

- zwiekszyc pojemnosc kondensatorow w zasilaczu, nie wiem czy to by zadzialalo

- moze talerz nie jest wywazony i powoduje niestabilne obroty

- pasek jest rozciagniety

- stary stabilizator "do Rubina" jest ciekawym pomyslem, moze to sprawdzisz dla dobra ogolu :)

 

Parsec

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Papamek->Parsec

(Konto usunięte)

Te wahania obrotów nie wynikają raczej z wyważenia talerza, po prostu kilka minut kręci się nieco szybciej, potem nieco zwalnia, nie jest to ewidentnie słyszalne, i łatwo too skorygować regulatorem, dlatego myśle o napięciu jako przyczynie. A paska własnie nie ma, tylko napęd bezpośredni, jak dowiedziałem sie na tym forum polegający na tym, że talerz jest osią obrotu silnika. W dodatku to silnik krokowy, czy tam liniowy, poza łożyskiem bez elementów mechanicznych. To ci los... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całą pewnością, przyczyną tych wahań obrotów nie jest napięcie sieci (jeśli już to musiałyby być to wahania rzędu kilkudziesięciu woltów) najprawdopodobniej jest to regulator obrotów, a jeśli jest sprawny lub go nie ma, to zostaje już tylko silnik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam schematu gramofonu Adam, ale wydaje mi się, że na pewno jest tam zastosowany jakiś stabilizator obrotów. Moim zdaniem przyczyny należałoby szukać w jego elementach. Może wysechł jakiś elektrolit, utlenił się styk, może potencjometr służący do regulacji obrotów jest wytarty lub zakurzony?

Pozdrawiam,

Kuba

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Na 90% padla elektronika w zasilaczu - zwykle regulacje obrotow przy zasilaniu pradem 220 volt zalatwia stabilizowany zasilacz. Poszedl jakis kondensator albo cos. Najlepiej znalezc osobe z doswiadczeniem w serwisowaniu gramofonow Foniki, bowiem wskazany bylby schemat serwisowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest silnik synchroniczny, talerz jest elementem tego silnika. Należy szukać przyczyny w niestabilnej pracy generatora. To też zależy od tego jak duża jest ta odchyłka. Te gramofony nigdy nie miały obrotów idealnie stabilnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.