Skocz do zawartości
IGNORED

Za dużo basu- problem z subwooferem


Marcelus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,
Nie sądziłem, że kiedykolwiek będzie to dla mnie problem ale moje kino generuje zbyt dużo basu. Po ostatniej wymianie głośnikow (fronty, centralka, surroundy i rzeczony sub) bas wypuszczany z suba (Klipsch R-100SW) generuje strasznie silny bas. Lubię fajne, basowe łupnięcie ale obecnie pieprzniecie jest tak silne, że chodzi mi cała kanpa w salonie. Najbardziej problematyczne są filmy ze ścieżka Dolby TruHD. Tutaj bas jest przepotężny i trzęsie całym salonem. Jeszcze chwila a sąsiedzi przeniosą mnie siłą do piwnicy 😀

Jeśli chodzi o ustawienia to wydają mi się optymalne.
Po kalibracji frony, surr, surr back i centralkę ustawiłem na 80Hz.
LPF of LFE 120Hz.
Faza suba 0°

Kalibracja przycięła mi suba na -3,5 dB, odległość od pozycji oglądania nieco zwiększyła, o około metr od autentycznej.
Audyssey ustawione na movie
Dynamic EQ - on
Reference level - 0dB
Dynamic volume - off
Gałka z tyłu suba jest na jakiejs godzinie 9-10.
Czy mam jeszcze bardziej go przyciszyć?
Tylko, czy wtedy nie pozbędę sie go całkowicie?


Macie jakieś sugestie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie patrz co ci amplituner poustawiał z głośnością subwoofera tylko zmniejsz jego poziom gałką z tyłu. Aż ilość basu będzie ciebie zadowalała. Ja mam amplituner Yamahy i tam też autokalibracja ustawiła źle poziom subwoofera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie bierzesz pod uwagę akustyki. Teoretycznie kalibracja powinna to ustawić, ale nie wiem jakie są jej możliwości, jak nawet głośności suba nie potrafi poprawnie ustawić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez qbakos

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Panowie,
Nie sądziłem, że kiedykolwiek będzie to dla mnie problem ale moje kino generuje zbyt dużo basu. Po ostatniej wymianie głośnikow (fronty, centralka, surroundy i rzeczony sub) bas wypuszczany z suba (Klipsch R-100SW) generuje strasznie silny bas. Lubię fajne, basowe łupnięcie ale obecnie pieprzniecie jest tak silne, że chodzi mi cała kanpa w salonie. Najbardziej problematyczne są filmy ze ścieżka Dolby TruHD. Tutaj bas jest przepotężny i trzęsie całym salonem. Jeszcze chwila a sąsiedzi przeniosą mnie siłą do piwnicy

Jeśli chodzi o ustawienia to wydają mi się optymalne.
Po kalibracji frony, surr, surr back i centralkę ustawiłem na 80Hz.
LPF of LFE 120Hz.
Faza suba 0°

Kalibracja przycięła mi suba na -3,5 dB, odległość od pozycji oglądania nieco zwiększyła, o około metr od autentycznej.
Audyssey ustawione na movie
Dynamic EQ - on
Reference level - 0dB
Dynamic volume - off
Gałka z tyłu suba jest na jakiejs godzinie 9-10.
Czy mam jeszcze bardziej go przyciszyć?
Tylko, czy wtedy nie pozbędę sie go całkowicie?

Macie jakieś sugestie?
Wyłącz dynamic Eq.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2022 o 16:45, RAF77 napisał:
W dniu 6.02.2022 o 12:07, Marcelus napisał:
 

Wyłącz dynamic Eq.

Poza pogorszeniem ogólnego odbioru dźwięku, niestety nic to nie dało.

Zastanawiam się, czy w ustawieniach LFE nie zdjąć nieco decybeli dla samego Dolby TrueHD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad czym się tu zastanawiać? Zdejmij 5-8dB i sprawdz czy ci to pasuje. U mnie odkąd pamietam na prawie każdym ampli po kalibracji zbijalem sporo dB z suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Pejotwroc napisał:

Albo prościej zmniejsz poziom subwoofera pokrętłem na nim. Właśnie ono do tego zostało tam umieszczone.

Szanuję sarkazm 😉

Tu mam sytuację pod tytułem "tak źle i tak niedobrze" obecnie gałkę suba mam ustawioną na godzinie 7:30 jak ruszę pokrętłem o milimetr w dół podczas kalibracji sub jest niemal niesłyszalny, słychać tylko jakieś delikatne puknięcia. Jak wspomniałem tak źle, tak niedobrze 😕

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz kalibrację w amplitunerze. W 90 procentach amplituner źle ci ustawy poziom i odległości subwoofera. Ustaw ręcznie odległość oraz poziom subwoofera na 0 db. A ilość basu ustaw sobie na subwooferze. To musi zadziałać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie kalibracji w amplitunerze ustawiam poziom subwoofera (na jego tylnej ściance) na taki jaki zaleca dany producent. Np w Velodyne -30 na wyświetlaczu a np w SVS minus 10db.
Mi Yamaha w obu przypadkach ustawiła odległość 30 cm i zawsze minus 10 db. Ale za to dobrze wykryła (no prawie) duży wzrost w miejscu odsłuchowym, o 6 db częstotliwość 35hz i przyprowadziła odpowiednią korektę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marcelus napisał:

Tu mam sytuację pod tytułem "tak źle i tak niedobrze" obecnie gałkę suba mam ustawioną na godzinie 7:30 jak ruszę pokrętłem o milimetr w dół podczas kalibracji sub jest niemal niesłyszalny, słychać tylko jakieś delikatne puknięcia. Jak wspomniałem tak źle, tak niedobrze 😕

przestaw subwoofer.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...
W dniu 6.02.2022 o 12:07, Marcelus napisał:

 Najbardziej problematyczne są filmy ze ścieżka Dolby TruHD. Tutaj bas jest przepotężny i trzęsie całym salonem. Jeszcze chwila a sąsiedzi przeniosą mnie siłą do piwnicy 😀
 

Kolejny ............ który w budynku wielorodzinnym urządza koszmar sąsiadom. Życzę ci żeby cie karma dopadła.......

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie deklaracji badanych można wnioskować, że Polacy mieszkają głównie w dwóch typach budynków – domach jednorodzinnych z działką lub ogrodem (41%) oraz w blokach na osiedlach mieszkaniowych (40%). Tylko co jedenasty ankietowany (9%) deklaruje, że mieszka w kamienicy.

Kolega zapewne chciał zabłysnąć że z Rotelem, Paradigmem, KEFem (klub) znajduje się w elitarnym gronie 41% społeczeństwa które ma wyłączność na posiadanie sprzętu audio.

Może by tak zbanować każdego na forum co nie ma domu z ogródkiem? No bo jak to? W bloku audio? Niemożebyć.

Tylko proszę z przymrużeniem oka powyższe traktować 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Butler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, jgx napisał:

Kolejny ............ który w budynku wielorodzinnym urządza koszmar sąsiadom. Życzę ci żeby cie karma dopadła.......

Kolega chyba powinien nauczyć się, czytania ze zrozumieniem😀ale już tłumaczę. Jako, że empatia jest we mnie silna jak moc w mistrzu Yodzie a to właśnie chęć zachowania dobrych relacji z sąsiadami były motywacją do spłodzenia tego posta😉 Niemniej na świece są teraz o wiele istotniejsze kwestie, stąd daruję sobie złośliwe docinki. A jeśli chdzi o karmę, też mam nadzieję, że dojedzie tych, którzy na to zasługują. Pokój😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.02.2022 o 19:49, Marcelus napisał:

Zastanawiam się, czy w ustawieniach LFE nie zdjąć nieco decybeli dla samego Dolby TrueHD.

TrueHD ma bardzo podkręconą dynamikę, też to zauważyłem. Ten sam film w DTS HD-MA jest bardziej stonowany. Spróbuj włączyć Dynamic volume - będziesz miał bardziej wyrównany poziom głośności. Wtedy łatwiej ogarnąć suba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

projektor: Epson LS10000; procesor/blu-ray: Cambridge CXU; końcówka mocy: Arcam FMJ P7; kolumny: Polk Reserve R700 + Paradigm CC-590 v4 + Studio 10 v5; sub: Paradigm Seismic 110; DAC stereo: Loxjie D40 pro; wzm. słuchawkowy: Schiit Asgard 3; słuchawki: AQ NightOwl, AKG K550

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.