Skocz do zawartości
IGNORED

Pomoc w doborze elementów zwrotnicy, arcus tl 160.


utex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,prosiłbym o pomoc w doborze elementów zwrotnicy do kolumn Arcus tl 160.

Zwrotnice wyglądają na proste w budowie ,raptem kilka kondensatorów a że mają już pewnie ponad 20 lat to wymiana nie zaszkodzi.

Kolumny mają problem z basem który mimo 25 centymetrowego głośnika niskotonowego nie jest taki jak bym sobie mógł wyobrazić.Trochę płytki,małlo zróżnicowany,wybrakowany w niektórych momentach.Są płyty że jest lepiej ,ale to nie to czego chcę.Kolumny mają linie transmisyjną i nie wiem czy one tak po prostu grają ,czy wymiana zmieni dzwięk na lepsze,zobaczymy.Większość chwali firmę Arcus z tego co znalazłem w necie no ale byłło to wiele lat temu.Kupione tanio,broniły się średnicą ktora w porównaniu do monitorów jbl (nie pamiętam modelu) była lepsza.Myślałem że mają potencjał i kupiłem.Odsłuchiwane są na lampie chińskiej music angel,kupiony wiele lat temu.

Na płytce są trzy kondensatory i cewki.Cewek nie ruszam ,tylko kondensatory, bo wlutować dam radę.Nie będę mierzył tylko powymieniam.Z tego co doczytałem do audio lepsze są kondensatory foliowe od elektrolitycznych,więc takie bym kupił.Widziałlem na youtube model arcusa tl 1000 więc topowa konstrukcja firmy i zwrotnice zregenerowane były na kondensatorach jantzen audio.Wklejam fotki dla wglądu i proszę o podpowiedz co kupić.Budżet to kilkaset złotych ,myślę ze 500 max na dwie zwrotnice.No ale wszystko wyjdzie w praniu.Dla mnie to problem z doborem wielkości,więc proszę o podanie jakiś konkretów, najlepiej linków:) Przepraszam za lenistwo ale tak będzie łatwiej dla mnie niż z każdą rzeczą pisać na forum.Mam nadzieję że ktoś znajdzie czas i chęć do pomocy.Utex.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

img-20220209-191221.jpg

img-20220209-191050_1.jpg

img-20220209-191228_1.jpg

img-20220209-193539.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie czerwone kondensatory są elektrolityczne - a kysz

tańsze 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i ciut lepsze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

lepsze można dać w szeregu z głośnikiem a gorsze wszystkie które "idą" do masy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od zrobienia podstawowych pomiarów choćby przy użyciu programu REW i jakiegoś kalibrowanego mikrofonu. Być może problem nie leży w zwrotnicy a w akustyce pomieszczenia lub mechanicznej budowie zestawu (linia transmisyjna).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"cytat usunięty przez moderację" -  Bernard le Bovier de Fontenelle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila.

Jesli masz problemy z basem, to wymiana kondensatorow tego nie zmieni. One nie da „odpowiedzialne“ za tor basowy.

Nie grzeb w zwrotnicy, kup nowe/inne glosniki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, utex napisał:

Kolumny mają problem z basem który mimo 25 centymetrowego głośnika niskotonowego nie jest taki jak bym sobie mógł wyobrazić.Trochę płytki,małlo zróżnicowany,wybrakowany w niektórych momentach.Są płyty że jest lepiej ,ale to nie to czego chcę.

Masz problem z basem dlatego chcesz grzebac przy wysokich tonach? 😄 Gdzie tu logika sie tak zastanawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję,

ogólnie kolumny mają ze 30 lat i wymiana kondensatorów szczególnie że to elektrolity na pewno nie zaszkodzi i nie są to jakieś kosmiczne pieniądze.

Co do tego że kondensatory nie mają wpływu na bas to nie wiedziałem.Ogólnie zamówiłem te audyny jak pisał witek_z i posłucham.Mogę powalczyć z ustawieniem kolumn,lub zrobić coś co poprawiło by akustykę.Niestety pomiary nie mają sensu przy tak tanim sprzęcie,ze względu na koszta usługi .Nawet jeśli będzie poprawa w wysokich tonach po wymianie to przecież dobrze nie?  🙂

Pewnie ta linia transmisyjna jest powodem tego grania,jak koledzy piszą.Przerosło ich chyba.

Głośników nie wymienie narazie.Spodziewałem się więcej po Arcusach,mają fajne głośniki,wstęgę,duży bas,no ale samo granie to tak średnio bym powiedział.

Ogólnie dzięki.Wymienie kondensatory ,może na jutro będą ,to opisze czy coś się zmieniło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest twoim zrodlem?

Jesli odtwarzasz muzyke z PC-ta, to mozesz wszystko troche skorygowac/dopasowac do wlasnego gustu przy pomocy programu EqualizerAPO

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, utex napisał:

Co do tego że kondensatory nie mają wpływu na bas to nie wiedziałem.

Glosnik basowy jest przede wszystkim filtrowany przez cewke i jest to filtr dolnoprzepustowy co oznacza sam bas przechodzi przez niego z grubsza taki jaki jest z glosnika. I to od glosnika i obudowy zalezy jaki mamy bas. Nie mowiac juz o akustyce pokoju pod tym wzgledem ktora moze calkiem popsuc efekt nawet dobrych kolumn.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, utex napisał:

ogólnie kolumny mają ze 30 lat i wymiana kondensatorów szczególnie że to elektrolity na pewno nie zaszkodzi i nie są to jakieś kosmiczne pieniądze.

Tylko nie pomyl się i faktycznie nie wpakuj elektrolitów bo wtedy może ci pograć do pierwszego rozładowania kondensatorów.Jak pisze witek_z-elektrolityczne-a kysz i całkowicie się z nim zgadzam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xajas, program od ciebie zainstalowałem ale jeszcze nie ustawiałem nic. Ogólnie z pceta idzie do pioneer n50a dać przez USB, muzyka z Tidal bo pioneer fizycznie nie ma możliwości odtwarzania tidal niestety. Muszę się zagłębić w ten program żeby wiedzieć co do czego. Narazie ustawiałem kolumny i znalazłem dobre miejsce dla nich bas się pojawił, najlepiej jak gra głośno wtedy kolumny ożywają. Przełączyłem też mój wzmacniacz w tryb ultralinear gdzie jest więcej mocy dostępnej i jest znacznie lepiej. Do tej pory grałem zawsze w klasie a, ale widocznie kolumny wolą waty i klasa A wydaje się teraz zamulona i bez energii. No i na koniec lampki sterujące chyba też ułożyły się w torze 12au7 rca clear top, super grają u mnie. Narazie testuję i słucham. Jutro przyjdą kondensatory foliowe oczywiście i jeśli będzie poprawa to pomyślę o czymś droższym. 

Rafa, czyli wiem już że największy kondensator jest od filtrowania pasma które wpływa na głośnik niskotonowy obcina pasmo jeśli dobrze to ująłem. Te o mniejszych pojemnościach do czego są? Do wysokich tonów? . Są dwa 4.7uf i 3.3uf najmiejszy do wysokich? Bo jest jeszcze wstęga. Jeśli zmiana tego najmniejszego zmieni coś to myślałem o jantzen alumen na tweeter tylko okablowanie też by trzeba było wymienić? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zwrotnica była  zmontowana "na pająka" czyli P to P wymiana kabli 

do wstęgi na solid na pewno byłaby bardziej słyszalna. Jednak szerokie ścieżki

trochę ten efekt niwelują. Najmniejszy - 3,3 uF jest zapewne do wstęgi,

choć  bywają konstrukcje, że kopułka i wstęga są razem podłączane.

Ale nie wiadomo, jaki będzie efekt po wymianie C więc ja bym się wstrzymał ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, utex napisał:

Rafa, czyli wiem już że największy kondensator jest od filtrowania pasma które wpływa na głośnik niskotonowy obcina pasmo jeśli dobrze to ująłem.

Bez znajomości topologii zwrotnicy czyli schematu to trochę zgadywanie. Duży kondensator może być częścią filtra głośnika basowego ale wpływa głównie na górne odcięcie więc samego basu tym nie zmienisz jakoś wyraźnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, audioburak napisał:

 

Ale nie wiadomo, jaki będzie efekt po wymianie C więc ja bym się wstrzymał ...

Wstrzymałbyś się z wymianą okablowania?czy wogóle wymiany kondensatorów?

Jeśli pojemności bedą takie same jak w oryginale to nie powinno sie nic stać,prawda?

 

Rafa,tylko chciałem wiedzieć od czego dany kondensator żeby wiedzieć co wymieniać i na co wymiana ma wpływ.Wtedy mógłbym skupić się np.na tweteerze i kupić jakiś lepszy kondensator.Bo tak to nie wiem w ogóle co się zmieni.Szukałem pobieżnie schematu zwrotnicy ale chyba będzie ciężko.

 

Czy można zastosować lampy kt 120 zamiast kt88?Widziałem filmik na youtube gdzie właściciel music angel kt 88 zastosował z powodzeniem lampy kt 120.Dla potweirdzenia wstawił filmik po kilku latach dalej używając lamp kt 120 i wszystko było ok ze wzmakiem.Myślę nad mocniejszymi lampami żeby rozruszać trochę te kolumny szczególnie dynamikę przy normalnym słuchaniu.Bo w tej chwili trzeba rozkręcić potencjometr a nie zawsze mam taką możliwość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafa, czyli wiem już że największy kondensator jest od filtrowania pasma które wpływa na głośnik niskotonowy obcina pasmo jeśli dobrze to ująłem.


Na opak

Kondensator jest filtrem gornoprzepustowym
Wielki przepuszcza srednie i wysokie tony, maly tylko wysokie tony

Cewka jest filtrem dolnoprzepustowym.
Wielka odcina srednie i wysokie tony, a mala tylko wysokie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wymianą okablowania. Efekt uzyskany wymianą kondensatorów może być

zupełnie wystarczający, albo zbyt duży do zaakceptowania od razu.

Gdyby tak nie było, to tak samo, jak kable w środku trzeba traktować kable

głośnikowe. Ze względu na długość dużo bardziej mogą coś psuć -

tu chyba się nie mylę ... wszak to tylko matematyka 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, utex napisał:

Rafa,tylko chciałem wiedzieć od czego dany kondensator żeby wiedzieć co wymieniać i na co wymiana ma wpływ.Wtedy mógłbym skupić się np.na tweteerze i kupić jakiś lepszy kondensator.Bo tak to nie wiem w ogóle co się zmieni.Szukałem pobieżnie schematu zwrotnicy ale chyba będzie ciężko.

Jakby udalo ci sie zrobic dobre zdjecie od gory i dobre od dolu zwrotnicy (calosciowe) to mozna by dojsc po sciezkach co jest co.

Nie wiemy jakiego rzedu to sa filtry zeby wysuwac wnioski co za co odpowiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory odebrane 🙂 

One są 400 volt gdzie w oryginale jest 100 volt,65 vac a jantzeny 250 vac, pojemności się zgadzają.Na zwrotnicy vac co znaczy bipolarne ,jantzeny też,czyli bez różnicy jak wlutuje,tak?

Zgodnie z radą audioburak zacznę od najmniejszej pojemnosci i zobacze jak to zagra,bo mam kupione na całą zwrotnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i polutowane.Włączyłem po cichu żeby tylko zobaczyć czy wszystko ok,no i gra.Trudno to będzie ocenić na ucho, na pewno nie sypie piaskiem góra, co myślałem że może nastąpić,słuchałem paru utworów gdzie jest więcej góry,takich na test, no i wydaje mi się że nie ma różnicy. Wszystko na spokojnie sprawdzę jutro ,jedyne na co zwróciłem  uwagę to więcej powietrza i detalu w średnicy przy cichym słuchaniu,wszystko jakby bardziej wyraznie i więcej.Wiadomo że to kwestia sugesti ale takie mam wrażenie.Najważniejsze że nic nie zepsułem cała operacja prosta a kondensator też musi się ułożyć w torze Jutro coś skrobnę jeszcze.Dziękuję wszystkim za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie za post pod postem.

No i dzisiaj słucham i słucham i to co zrobiłlo się na górze pasma to niesamowite.Wiem że niektórzy się śmieją z tych co słyszą kable czy interconecty a ci co mają kable drogie zastanawiają się jak coś taniego może zagrać.

Ja swój zestaw mam około 10 lat,bez zmian,kolumny ze 4 lata,słucham ulubionych płyt na okrągło i wiem jak co grało.Zawsze myślałem że wstęga to będzie coś super no ale u mnie góra wyciszona,bez blasku,niby poprawnie ale myślałem po co ta wstęga jak inne kolumny grają lepiej bez wstęgi.Zadna rewelacja.No ale po wymianie kondensatora wszystko w górze pasma ożyło ,z blaskiem,szczegółem,dzwięcznością,kurcze, zupełnie inaczej.Nic nie przyniosło takiego efektu,czy to wymiana lamp sterujących,kabli,jak wymiana tego kondensatora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jeszcze tak naprawdę nie ćwiczyłeś na poligonie kablowym 😉 

I raczej nie ze zwykłymi  drutami ...

a jeśli już to pewnie linką różnego autoramentu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Witam,,minęło trochę czasu i chciałem dopisać że chyba zbyt entuzjastycznie podszedłem co do tych zmian w górze pasma i tak dla sprostowania dopiszę że niedawno zmieniłem wzmacniacz z taniej chińskiej lampy na tranzystor od yamahy i teraz ewidentnie są zmiany na lepsze nie tylko w górze pasma ale i dolnych rejestrach.Wzmacniacz jaki kupiłem to Yamaha a-s701 i ma brzmienie lepsze od music angel kt88 na pewno w kwestii dołu,może nie rożnorodności basu,ale w uderzeniu i podstawy basowej,góra pasma również więcej i bardziej metalicznie,lepiej zarysowana,natomiast w kwestii średnich tonów tu wydaje mi się że music angel lepiej wypada więcej ciepła i bardziej melodyjnie to brzmi.Music angel to dobry wzmacniacz,wymieniłem też lampy mocy na nowe i slucham obu wzmacniaczy przełączając żródła do jednej pary kolumn i porównuję.

Zmieniłem też cross capy na mundorfy ale trudno powiedzieć bo wszystko mi się pozacierało przy tylu zmianach.Spróbuję chyba jeszcze alumen od jantzena i opisze tu ale na razie przerwa.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.