Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacz lub amplituner stereo do stx fs250


misiekWawa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej przerwie. Proszę o pomoc w wyborze wzmacniacza do kolumn stx fs250. Kolumny mam już 8 lat i generalnie jestem z nich zadowolony a grały pod budżetowym amplitunerem onkyo tx nr525. Teraz z uwagi na zmianę miejsca zamieszkania a tym samym niechęć ze strony żony do "szpecenia" nowego salonu przez dodatkowe kolumny efektowne przyszedł czas na przesiadkę na stereo. Wszystko i tak do tego zmierzało więc liczę na to, że uda się teraz wykorzystać potencjał frontów. Proszę więc o pomoc w wyborze. Wiem że wzmacniacz zagra lepiej ale nie ukrywam że skłaniam się w stronę amplitunera stereo ze względu na większą funkcjonalność. Budżet to 3000-3500zł. Całe pomieszczenie ok 40m w kształcie litery L. Muzyka bardzo różna ze względu na różne gusta domowników: rock, pop, blues ale też muzyka elektroniczna, techno. 

Wstępnie obstawiam Onkyo 8390 lub Yamahę n602d. Wczesniej rozważałem też Magnata mr780 ale nie wiem czy nie będzie zamulać. Nie wiem co się lepiej będzie zgrywało. Jestem oczywiście otwarty na inne propozycje. Dzwoniłem do 3 sklepów w okolicy i nie ma możliwości wypożyczenia sprzętu, a swoich kolumn do nich nie chcę targać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak to zagra z moimi kolumnami. Wizualnie nie wygląda zbyt imponująco. Planuję też zmienić odtwarzacz cd. Nie zagłębiałem się jeszcze w temat bo chciałem zacząć od wzmacniacza ale może są odtwarzacze cd z funkcjami sieciowymi, ktorych w tej sytuacji wzmacniacz czy amplituner nie musi mieć. Planowalem też zakup dacmagic 100. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przymkniemy oko na streaming to bezapelacyjnie brzmieniowo polecam Magnat MR780. To prawdziwa hybryda z lampami na pokładzie. Brzmieniowo przebija tranzystorową konkurencję. Ewentualnie wspomniany wyżej CA AXR100. Jeśli trochę dołożymy to można się już pokusić o dobry wzmacniacz ze streamerem np. Audiolab 6000A Play. To kolejny krok do przodu względem amplitunerów.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Q21 napisał:

Jeśli przymkniemy oko na streaming to bezapelacyjnie brzmieniowo polecam Magnat MR780. To prawdziwa hybryda z lampami na pokładzie. Brzmieniowo przebija tranzystorową konkurencję. Ewentualnie wspomniany wyżej CA AXR100. Jeśli trochę dołożymy to można się już pokusić o dobry wzmacniacz ze streamerem np. Audiolab 6000A Play. To kolejny krok do przodu względem amplitunerów.

Czy ten magnat jest w miarę uniwersalny jeśli chodzi o dźwięk? W sensie czy poradzi sobie też z muzyką żywsza z większą ilością basu np. disco czy techno? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, misiekWawa napisał:

Czy ten magnat jest w miarę uniwersalny jeśli chodzi o dźwięk? W sensie czy poradzi sobie też z muzyką żywsza z większą ilością basu np. disco czy techno? 

Jasne, Magnat właśnie nie brzmi technicznie czy cyfrowo. Potrafi mieć "mięsisty" bas i ogólnie głębokie brzmienie. Dla mniej ortodoksyjnych audiofili posiada też rozbudowaną korekcję dźwięku ale, moim zdaniem, w trybie direct brzmi soczyście i z rozmachem. Nie widzę repertuaru, z którym by sobie nie poradził. Porównując go do "kombajnów" Yamahy itd, nie ma porównania 🙂 Zawsze można wypożyczyć sprzęt na odsłuch domowy. Aby zagrać jeszcze lepiej, musiałby to być już tylko wzmacniacz choć w tym budżecie nie będzie ewidentnej deklasacji nawet w takim porównaniu.

Nie wiem co to uniwersalny dźwięk, takie określenie raczej sugeruje dźwięk bez wyrazu i charakteru. Większość producentów stara się nadać jakieś indywidualne cechy sprzętom by w całej masie oferowanego sprzętu czymś się wyróżnić. Magnat oferuje gęste i ciepłe brzmienie i lepiej zestawiać go z kolumnami jaśniej brzmiącymi a z tego co pamiętam STX brzmieniowo tak właśnie gra. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, już prawie mnie przekonałeś 🙂 jak wygląda kwestia dalszego użytkowania takiego wzmacniacza? Gdzieś czytałem, że ciężko dostać ten model lamp a wiadomo, że mają one jakiś okres przydatności do spożycia.

I jeszcze jedno pytanko. Magnat ma wbudowany DAC. Czy jest sens dobierania do zestawu dacmagic100? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Postanowiłem podzielić się wrażeniami z odsłuchu amplitunerów Magnat Mr780 i Cambridge Audio Axr100. Oczywiście zaznaczam, że nie jestem audiofilem ale pewne różnice wyłapałem od razu i po kilkunastogodzinnym testowaniu wyrobilem sobie już zdanie.

Axr100 to zdecydowanie mocniejsze urządzenie. Pokrętło na 1/3 i było naprawdę głośno. Czuć było jeszcze zapas mocy ale nie chciałem męczyć sąsiadów. Problem w tym, że basu praktycznie nie było. Po podkręceniu go na +8 pojawił sie ale szału nie było a dodatkowo stał sie taki płytki pudełkowy. Niektórych utworów, które dobrze znam nie dało sie słuchać bo było za dużo "świstów" i "szeleszczenia" . Jedyny plus to taki, że czuć było przestrzeń. Miałem wrażenie że kolumny stoją o wiele szerzej niż w rzeczywistości. Takie wrażenia bardziej koncertowe tylko bez basu. 

Magnat zagrał o wiele lepiej. Dźwięk bardziej szczegółowy i zrównoważony. Sprzęt bardziej muzykalny. Pięknie słychać wokal i gitarę. Basu nieco więcej i bardziej przyjemny - miękki i ciepły ale nadal o wiele mniej niż w moim onkyo. Po podłączeniu subwoofera było naprawdę przyjemnie. 

Jak już napisałem nie jestem audiofilem i nazwałem swoje odczucia tak jak potrafiłem. Mam nadzieję że komuś to pomoże. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na akustykę pomieszczenia i kolumny. 

Czy ktoś może podpowiedzieć o co chodzi z tym basem? W obu urządzeniach było go zdecydowanie za mało i nie chodzi mi o jakąś łupaninę bo nie jestem zwolennikiem takiej muzyki. Preferuję rock, pop, blues. Po przełączeniu na onkyo bas taki jak trzeba bez potrzeby używania subwoofera. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.02.2022 o 18:09, misiekWawa napisał:

Witam ponownie. Postanowiłem podzielić się wrażeniami z odsłuchu amplitunerów Magnat Mr780 i Cambridge Audio Axr100. Oczywiście zaznaczam, że nie jestem audiofilem ale pewne różnice wyłapałem od razu i po kilkunastogodzinnym testowaniu wyrobilem sobie już zdanie.

Axr100 to zdecydowanie mocniejsze urządzenie. Pokrętło na 1/3 i było naprawdę głośno. Czuć było jeszcze zapas mocy ale nie chciałem męczyć sąsiadów. Problem w tym, że basu praktycznie nie było. Po podkręceniu go na +8 pojawił sie ale szału nie było a dodatkowo stał sie taki płytki pudełkowy. Niektórych utworów, które dobrze znam nie dało sie słuchać bo było za dużo "świstów" i "szeleszczenia" . Jedyny plus to taki, że czuć było przestrzeń. Miałem wrażenie że kolumny stoją o wiele szerzej niż w rzeczywistości. Takie wrażenia bardziej koncertowe tylko bez basu. 

Magnat zagrał o wiele lepiej. Dźwięk bardziej szczegółowy i zrównoważony. Sprzęt bardziej muzykalny. Pięknie słychać wokal i gitarę. Basu nieco więcej i bardziej przyjemny - miękki i ciepły ale nadal o wiele mniej niż w moim onkyo. Po podłączeniu subwoofera było naprawdę przyjemnie. 

Jak już napisałem nie jestem audiofilem i nazwałem swoje odczucia tak jak potrafiłem. Mam nadzieję że komuś to pomoże. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na akustykę pomieszczenia i kolumny. 

Czy ktoś może podpowiedzieć o co chodzi z tym basem? W obu urządzeniach było go zdecydowanie za mało i nie chodzi mi o jakąś łupaninę bo nie jestem zwolennikiem takiej muzyki. Preferuję rock, pop, blues. Po przełączeniu na onkyo bas taki jak trzeba bez potrzeby używania subwoofera. 

 

Za brak basu może być winne/winny:

-niewystarczająca ilość "prądu" we wzmacniaczu

-ustawienie głośników względem słuchacza (odległość)

-akustyka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.02.2022 o 18:09, misiekWawa napisał:

Witam ponownie. Postanowiłem podzielić się wrażeniami z odsłuchu amplitunerów Magnat Mr780 i Cambridge Audio Axr100. Oczywiście zaznaczam, że nie jestem audiofilem ale pewne różnice wyłapałem od razu i po kilkunastogodzinnym testowaniu wyrobilem sobie już zdanie.

Axr100 to zdecydowanie mocniejsze urządzenie. Pokrętło na 1/3 i było naprawdę głośno. Czuć było jeszcze zapas mocy ale nie chciałem męczyć sąsiadów. Problem w tym, że basu praktycznie nie było. Po podkręceniu go na +8 pojawił sie ale szału nie było a dodatkowo stał sie taki płytki pudełkowy. Niektórych utworów, które dobrze znam nie dało sie słuchać bo było za dużo "świstów" i "szeleszczenia" . Jedyny plus to taki, że czuć było przestrzeń. Miałem wrażenie że kolumny stoją o wiele szerzej niż w rzeczywistości. Takie wrażenia bardziej koncertowe tylko bez basu. 

Magnat zagrał o wiele lepiej. Dźwięk bardziej szczegółowy i zrównoważony. Sprzęt bardziej muzykalny. Pięknie słychać wokal i gitarę. Basu nieco więcej i bardziej przyjemny - miękki i ciepły ale nadal o wiele mniej niż w moim onkyo. Po podłączeniu subwoofera było naprawdę przyjemnie. 

Jak już napisałem nie jestem audiofilem i nazwałem swoje odczucia tak jak potrafiłem. Mam nadzieję że komuś to pomoże. Oczywiście trzeba wziąć poprawkę na akustykę pomieszczenia i kolumny. 

Czy ktoś może podpowiedzieć o co chodzi z tym basem? W obu urządzeniach było go zdecydowanie za mało i nie chodzi mi o jakąś łupaninę bo nie jestem zwolennikiem takiej muzyki. Preferuję rock, pop, blues. Po przełączeniu na onkyo bas taki jak trzeba bez potrzeby używania subwoofera. 

 

Tez odczuwalem niedosyt po zmianie z ampli onkyo na wzmacniacz. Problemy byly dwa 

1. onkyo mialo podbity bas , co powodowalo zamulenie przekazu.

2. Kabelki - ja mialem melodika purple rain i przezucilem sie na chord clerway

pamietaj tez ze te stx to nic specjalnego …

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Tonnii99 napisał:

Za brak basu może być winne/winny:

-niewystarczająca ilość "prądu" we wzmacniaczu

-ustawienie głośników względem słuchacza (odległość)

-akustyka

Akustyka pomieszczenia i rozmieszczenie kolumn sie nie zmieniało. Przepinałem tylko źródło zasilania 

9 godzin temu, Audiolubny napisał:

Tez odczuwalem niedosyt po zmianie z ampli onkyo na wzmacniacz. Problemy byly dwa 

1. onkyo mialo podbity bas , co powodowalo zamulenie przekazu.

2. Kabelki - ja mialem melodika purple rain i przezucilem sie na chord clerway

pamietaj tez ze te stx to nic specjalnego …

Kabelki mam właśnie melodika purple rain 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STX FS250 mają ocenę jedną z najwyższych przyznanych przez szanowane czasopismo Audio Video.

A dokładnie 97/100 pkt.  Membrany tych kolumn to wielowarstwowe materiał, który definiował pzekaz wyjątkowo neutralnie. Nie znajdziesz żadnych kolumn do 10 tyś z tak zaawansowanymi technologicznie membranami.

Czytanie bełkotu że stx nic specjalnego jest wynikiem frustracji niedomagającej konkurencji.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, logarytm napisał:

STX FS250 mają ocenę jedną z najwyższych przyznanych przez szanowane czasopismo Audio Video.

A dokładnie 97/100 pkt.  Membrany tych kolumn to wielowarstwowe materiał, który definiował pzekaz wyjątkowo neutralnie. Nie znajdziesz żadnych kolumn do 10 tyś z tak zaawansowanymi technologicznie membranami.

Czytanie bełkotu że stx nic specjalnego jest wynikiem frustracji niedomagającej konkurencji.

 

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Audiolubny napisał:

1. onkyo mialo podbity bas , co powodowalo zamulenie przekazu.

2. Kabelki - ja mialem melodika purple rain i przezucilem sie na chord clerway

Miałem Onkyo TX-8150, nie stwierdziłem podbitego basu, wręcz liniowo jak Hegel H80. Bas jak na tak budżetowe ampli był dosyć zwarty, wiadomo kontrola nie była na poziomie H80, ale to nie ten budżet. Wolniejszy, miększy bas to miał przy Onkyo, Sony 570ES, choć i są fani takiego grania🙂 W tamtym czasie testowane na DACach zewnętrznych Xonar ST i iFi iDAC2, bo i Onkyo i w Heglu, wbudowane tyle że są i jakoś grają. Kable Melodiki Purple Rain i jeszcze Cordiala CLS miałem z Onkyo, Hegelem, niskie ani nie były zamulone, ani też ich nie brakowało🙂

W dniu 20.02.2022 o 18:09, misiekWawa napisał:

Czy ktoś może podpowiedzieć o co chodzi z tym basem? W obu urządzeniach było go zdecydowanie za mało i nie chodzi mi o jakąś łupaninę bo nie jestem zwolennikiem takiej muzyki. Preferuję rock, pop, blues. Po przełączeniu na onkyo bas taki jak trzeba bez potrzeby używania subwoofera. 

Skoro mówisz, że co do akustyki, ustawienia kolumn nic się nie zmieniło. To mam pytanie z jakiego DACa korzystasz: wbudowanych, czy zewnętrznego.

12 godzin temu, Audiolubny napisał:

pamietaj tez ze te stx to nic specjalnego …

Które modele?

W dniu 20.02.2022 o 18:09, misiekWawa napisał:

Po przełączeniu na onkyo bas taki jak trzeba bez potrzeby używania subwoofera. 

A żadnego podbicia niskich, loudness nie masz włączonego w nim?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Prewwit napisał:

🙂🙂A żadnego podbicia niskich, loudness nie masz włączonego w nim?

Najczęściej bas mam ustawiony na +2 ale nawet jak ustawie na - 6 to i tak jest on bardziej słyszalny i wyczuwalny niż w magnacie przy przekręceniu pokrętła basu maksymalnie w prawo. Tego właśnie nie rozumiem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, misiekWawa napisał:

Najczęściej bas mam ustawiony na +2 ale nawet jak ustawie na - 6 to i tak jest on bardziej słyszalny i wyczuwalny niż w magnacie przy przekręceniu pokrętła basu maksymalnie w prawo. Tego właśnie nie rozumiem 

Jak w CA i Magnacie masz za mało basu przy odkręconych pokrętłach na maks, a chcesz zachować, lepszą średnicę i górę, to dołożenie subwoofera powinno rozwiązać problem🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Prewwit napisał:

Miałem Onkyo TX-8150, nie stwierdziłem podbitego basu, wręcz liniowo jak Hegel H80. Bas jak na tak budżetowe ampli był dosyć zwarty, wiadomo kontrola nie była na poziomie H80, ale to nie ten budżet. Wolniejszy, miększy bas to miał przy Onkyo, Sony 570ES, choć i są fani takiego grania🙂 W tamtym czasie testowane na DACach zewnętrznych Xonar ST i iFi iDAC2, bo i Onkyo i w Heglu, wbudowane tyle że są i jakoś grają. Kable Melodiki Purple Rain i jeszcze Cordiala CLS miałem z Onkyo, Hegelem, niskie ani nie były zamulone, ani też ich nie brakowało🙂

Skoro mówisz, że co do akustyki, ustawienia kolumn nic się nie zmieniło. To mam pytanie z jakiego DACa korzystasz: wbudowanych, czy zewnętrznego.

Które modele?

A żadnego podbicia niskich, loudness nie masz włączonego w nim?

Ja mam ampli kina domowego ‚model 838 pierwszy w ofercie z atmosem , mysle ze to spora roznica w porownaniu do twojego modelu. Przy kablu melodika na ampli bylo ok ale jak podlaczylem pod wzmacniacz to byla tragedia… basu bardzo malo.  
 

ja stawialbym na slabe glosniki , metraz dosc spory , wiec potrzeba czegos raczej wiekszego i latwego do napedzenia… lub zamiast wzmaka poprostu dorzucic dobrego suba. Moze byc rel ht1205 lub t7i ale z tych dwoch to ten pierwszy bedzie mocniejszy w odbiorze.

Btw za ta kwote ciezko bedzie cos znalezc albo wzmak np. Roksan k2 mocy mu nie brakuje albo atoll in100 se , ewentualnie vincenta sv237 . 

Moze taki wzmak 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przed chwila znakazlem na olx 

Mocny i styl grania onkyo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Audiolubny napisał:

Ja mam ampli kina domowego ‚model 838 pierwszy w ofercie z atmosem , mysle ze to spora roznica w porownaniu do twojego modelu. Przy kablu melodika na ampli bylo ok ale jak podlaczylem pod wzmacniacz to byla tragedia… basu bardzo malo.  

Moje byłe Onkyo to typowe ampli stereo, 838 nie znam, ale bardzo możliwe że tak jak piszesz, Onkyo może celowo podbiło niskie pod KD i takie granie w stereo też ma swoich fanów🙂

Z mojego doświadczenia, jeszcze nie zaobserwowałem obcięcia niskich tonów przez kabel. Z obecną końcówką oprócz wymienionych miałem jeszcze Klotza i Audiquesty Rocket 11 i 33, zmiany delikatnie co do sposoby jego grania, ale nigdy mi go nie brakowało. Zabawy kablami w celu poprawy niskich i to bardziej ich charakteru to już bym zostawił na koniec😉

15 minut temu, Audiolubny napisał:

Moze byc rel ht1205 lub t7i ale z tych dwoch to ten pierwszy bedzie mocniejszy w odbiorze.

Z tego co wiem to seria T jest bardziej polecana pod stereo niż HT, z używek pamiętam jeszcze był chwalony Quake. Może @xajas podpowie jakiego suba szukać do 40m2🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.