Skocz do zawartości
IGNORED

Przeróbka wskaźników wychyłowych do wzmacniacza.


Rosomak19
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W swojej końcówce mocy DIY mam takie wskaźniki , Nissei [TN-105 BW]. Niestety wziąłem te, ponieważ nie mogłem znaleźć innych ,które wielkościowo by pasowały. Niestety pojawił się pewien problem, mimo postępowania według instrukcji ustawienia sterownika , nie da się tego tak ustawić , aby to co  pokazuje wskazówka, było tym , co jest na wyjściu końcówki mocy. Jedyne co się zgadza , to moc przy 40 i 400 watach ,a poniżej odbiega daleko od rzeczywistości. Najlepszym wyjściem było by ,zmienić skalę tego wskaźnika na swoją . W miejsce oryginalnych wartości wstawić swoje , czyli 0,2-1-3-8-40-400 W .Chyba ,że to tylko kwestia doboru rezystorów w dzielniku logarytmicznym ? Tylko niestety w tych wskaźnikach wydaję mi się,że skala jest nadrukowana z tyłu na obudowie plexi, a nie na osobnym elemencie.  Osobiście chciałbym ,aby ta skala z podświetleniem wyglądały tak jak na zdjęciu w załączniku . Czy istnieje gdzieś możliwość profesjonalnej przeróbki skali takiego wskaźnika Nissei ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Espectro zmienił(a) tytuł na Przeróbka wskaźników wychyłowych do wzmacniacza.

Przedstawiona skala od "0" w dół jest mniej więcej liniowa i ma zakres 6 dekad; 60dB mocowo to 120dB napięciowo.

To szeroki zakres i podpowiem, że nie osiągalny żadnymi drabinkami rezystorów i diod...

Do tego powyżej zera jest pół dekady ale już nieliniowo. 

Krótko mówiąc pic na wodę. 

Ale.

Robiłem takie przetworniki logarytmiczne o zakresie nawet 7 dekad. W oparciu o budowane samodzielnie i monolityczne (np. LOG101 - uwaga na błąd w karcie katalogowej jakby ktoś chciał się bawić) przetworniki logarytmiczne.

Niemniej nie spodziewaj się, że dla m.cz. da się prosto i tanio zrobić liniową skalę logarytmiczną lepszą niż 5 dekad.

Byłoby: 3mW (-50dB), 30mW (-40dB), 300mW (-30dB), 3W (-20dB), 30W (-10dB), 300W (0dB)

Poniżej -50dB wskazania są niestabilne. 

Owszem można zawalczyć o stabilne wskazania od -60dB.

I taka właściwość, że w takich "prawdziwych" przetwornikach logarytmicznych nie ma stabilnego "0" (początku skali). Przy braku sygnału wskazówka opiera się o lewy ogranicznik. Od tych -50dB już wskazuje prawidłowo. Dokładność takich przetworników jest na poziomie poniżej procenta. 

Można również budować taki przetwornik prościej w oparciu o  AD8307 ale tylko dla niecałych 5 dekad. Z tym mam doświadczenia tylko w zakresie w.cz. ale wiem, że da się zejść do DC nawet z tą kością.

To taki komentarz i podpowiedzi ale mam świadomość, że to nie jest proste. Ale taki wskaźnik wygląda niezwykle bajerancko. Może kiedyś powrócę (robiłem to do innych zastosowań ale raz zrobiłem taki bajerancki wskaźnik na zamówienie) i zrobię taki bajerancki. Ale to nie teraz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz 7 ten wskaźnik na fotce , to tylko przykład , jak bym chciał ,aby wyglądał nowy wskaźnik.  A tak jak pisałem,  Odnośnie obecnego wskaźnika NIssei zamiast naniesionych wartości ,czyli 4m 40m 0,4  i 4 , były by moje zmierzone w tych pozycjach czyli 0,2 - 1 - 3 - 8  bo 40 i dalej się pokrywa . Ponad to mi nie chodzi o decybele tylko o moc .  Dzisiaj jeszcze z ciekawości zmierzyłem na podłączonych głośnikach podając 1khz .  Z przyczyn oczywistych zrobiłem pomiar dla 0,2 i 1 wata i wychodzi ładnie w punkt. Także sterownik bym tak zostawił jak jest ,a zajął się zmianą skali , tak by wskazania były prawdziwe bo mnie jakoś nie cieszy bezsensowne majtanie wskaźników w rytm muzyczki, a fajnie jak niosą ze sobą jakaś informację . Tylko pozostaje kwestia, gdzie przerobić takie wskaźniki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znajdziesz miejsce gdzie takim wskaźnikom robią opisy, daj znać.

Skala w dB czy w watach to tylko kwestia umowy. Wiadomo o co chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak się przyglądam temu wskaźnikowi i jednak ta skala jest na osobnym elemencie , który da się wyciągnąć .  Może trzeba by było popytać w firmach , które drukują jakieś reklamy z podświetleniem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż rozebrałem wskaźnik (P-134B)- ma folię z nadrukiem.
Generalnie sprawa prosta, narysuj np. w Corelu, wzór i daj do poligrafii, aby zrobili nadruk na folię transparentną, ewentualnie jako nalepkę.
Ja już od długiego czasu przymierzam się do takiego zabiegu,dlatego kupiłem te Nissei P-134B, bo nie podoba mi się ich wygląd.
Raczej chciałem ustylizować te wskaźniki na podobieństwo tych z Onkyo M-510.
Jak znajdę chwilę to zrobię obrazek i dam do druku, jak w miarę to wyjdzie to wsadzę parę fotek.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak już go rozbierałem ,ale nie całkiem , bo nie dość ,że jest niebieska folia z tyłu ,to jeszcze miał niebieskie diody podświetlające . Tragicznie to wyglądało , zero czytelności ! Wywaliłem te niebieskie diody i dałem białe ,teraz ma takie błękitne podświetlenie i fajnie wszystko widać.Ja bym chyba wolał zeskanować tę skalę i dopiero wtedy przerobić ,to co ma być przerobione w byle programie graficznym . Tym sposobem nie trzeba by było nic mierzyć . Jak wykonasz swoją podziel się rezultatem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam czasy, w których wskaźniki wychyłowe przerabiało się na linijkę diodową, bo te analogowe były już passe 🙂.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee. Passe nie były.

Nastąpił wysyp kiczowatych małych wskaźników. Nie wiadomo co one wskazywały. Stało się to kiczowate. Do tego, i owszem, powiew technologii i wylew LED`ów, które jeszcze bardziej przyczyniły się do ośmieszenia roli wskaźnika. Coś tam miga i nie wiadomo o co chodzi... Za jasno, za ciemno, brak albo niewidoczna skala,... 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierniki poziomu sygnału są dwa ściśle określone i nie ważne, co ten poziom wyświetla, wskazówki czy diody. Niestety, interpretacja wskazań jest trudna a walory wizualne znikome, więc mamy od dawna w sprzęcie konsumenckim różne hybrydy, których wskazania nic nie mówią ale za to ładnie wyglądają. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umówiłem się na wydrukowanie nowych skal ,ale dopiero na kwiecień , Ale to dobrze , jeszcze przemyśle parę kwestii i do tego jeszcze dorzucę nowe plakietki do kolumn . Jeszcze muszę przeliczyć skalę decybelową . Oczywiście nie będę się bawił w dziesiętne , tylko zaokrąglał do całości . Nikt z tego strzelał nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.