Skocz do zawartości
IGNORED

Podłączenie Denona DRA-800H z kolumnami - bi-wire? bi-amp?


macentos
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.03.2022 o 18:47, macentos napisał:

Witam serdecznie.

Przymierzam się do zakupu pierwszych, nieco porządniejszych kabli głośnikowych do mojego zestawu, który składa się z amplitunera Denon DRA-800H i kolumn Melodika BL40 Mk3.
Po zrobieniu rekonesansu wybrałem kable Melodika Purple Rain - akceptowalny budżet i zadowalające opinie. Plus - ta sama marka co kolumny i jakoś mi to pasuje bardziej.
Natomiast nie mogę się zdecydować, które kable ponieważ nie jestem pewny jak je podpiąć. Kolumny mają porty bi-wire i jestem przekonany, że chcę tego rozwiązania spróbować.
 

Sęk w tym, że w instrukcji podłączenia kabli do Denona (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ) znalazłem poniższy schemat:
Conne%20biwiring%20800E2_RQIFILmwxmpdrk.

 

Wynika z niego, że producent przewiduje, że podłączenie bi-wire odbywa się korzystając z obydwu (tj. A i B) grup wyjść ze wzmacniacza. Można by to rozwiązać kablem 4 - >4. Wydaje mi się, że kabel 4 -> 4 to jest kabel realizujący podłączenie bi-amp, a nie bi-wire. Czy dobrze myślę?

No i druga kwestia - jeśli to jest bi-amp to zamiast kabla bi-wire kupię bi-amp, ale boję się trochę, iż rozstaw tych wyjść z tyłu wzmacniacza jest za duży i kable Melodika Purple Rain po prostu się tak bezpiecznie nie rozewrze. Czy ktoś ma doświadczenie z takim podłączeniem?
 

Z góry dziękuję za pomoc w rozwiązaniu tej kwestii.

Pozdrawiam serdecznie,
Maciej

Po co te kombinacje z DRA-800? Podłącz to jedną konkretną parą kabli głośnikowych...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, S4Home napisał:

Po co te kombinacje z DRA-800? Podłącz to jedną konkretną parą kabli głośnikowych...

Z ciekawości i chęci eksperymentowania - byłem ciekaw, ale już nie jestem bo zgodnie z moją poprzednią wiadomością DRA-800H ma już nowego właściciela. Amplituner (szczególnie DRA-800H z tymi wszystkimi gniazdami HDMI) był mi zbędny. Teraz pora na integrę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez macentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, macentos napisał:

Z ciekawości i chęci eksperymentowania - byłem ciekaw, ale już nie jestem bo zgodnie z moją poprzednią wiadomością DRA-800H ma już nowego właściciela. Amplituner (szczególnie DRA-800H z tymi wszystkimi gniazdami HDMI) był mi zbędny. Teraz pora na integrę.

Na pewno to dobry krok w kierunku jakości! 🙂 Co planujesz kupić?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, S4Home napisał:

Na pewno to dobry krok w kierunku jakości! 🙂 Co planujesz kupić?

Aktualnie testuję integrę Hegel H80 i najprawdopodobniej zostanie bo podoba mi się jak gra i moje Melodiki BL40mk3 zyskały nowe życie muzyczne. Po DRA-800H to zupełnie nowa jakość słuchania. Oferta, którą mam na tego Hegela jest również bardzo atrakcyjna i trudno byłoby ją przebić, ale szczegóły pozwolę sobie zachować dla siebie. Minusem jest tylko konieczność dokupienia źródła, no ale trudno.

Mierzę się tylko z doborem kabli głośnikowych. W weekend testowałem Chord Epic - najpierw podpiąłem je do Denona i muszę przyznać, że mimo sceptycznego nastawienia do różnicy jaką dają kable (szczególnie przy sprzęcie tej klasy), różnica jest i zauważyły to również osoby zupełnie niezainteresowane tematem, a akurat obecne przy odsłuchu. Dlatego aktualnie uważam - i miałem okazję to usłyszeć u siebie w domu - że kable głośnikowe robią różnicę. Przynajmniej na tyle, że słychać zysk między kablami za grosze, a kablami za krocie (względnie - dla mnie Chord Epic to zdecydowanie powyżej budżetu na kable). W różnicę charakterów między kablami z tej samej półki cenowej jeszcze nie wierzę, ale może kiedyś to usłyszę.

W każdym razie po testach Chord Epic, brakuje mi czegoś jak już ich nie mam wpiętych i szukam jakiegoś rozsądnego rozwiązania. Melodika Brown Sugar w wersji 3,8mm^2 (BSSC3815) mają rozsądną jak dla manie cenę i obiecują dobrą jakość, ale nie miałem okazji ich testować. Celuję w budżet 500-1000 zł za parę 1,5 metra.

Ktoś mógłby powiedzieć, że to szaleństwo szukać kabli w takim przedziale cenowym do tych głośników (zostało to już wspomniane w tym temacie), ale uważam, że to ma sens. Wzmacniacz właśnie u mnie awansował, kable też chcę awansować powyżej średniego poziomu reszty zestawu. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest jednocześnie zmieniać klasę wszystkich komponentów, ale ja chcę mieć porządne kable również pod kątem ich pozostawienia przy ewentualnej wymianie kolumn na lepsze w przyszłości. Do perspektywy wydatku takiej kwoty już się przyzwyczaiłem, a - co chyba ważniejsze - wierzę w sens tego zakupu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez macentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, macentos napisał:

W każdym razie po testach Chord Epic, brakuje mi czegoś jak już ich nie mam wpiętych i szukam jakiegoś rozsądnego rozwiązania. Melodika Brown Sugar w wersji 3,8mm^2 (BSSC3815) mają rozsądną jak dla manie cenę i obiecują dobrą jakość, ale nie miałem okazji ich testować. Celuję w budżet 500-1000 zł za parę 1,5 metra.

Jeśli chcesz coś bardziej szczegółowego to spójrz na QED XT400. Coś w kierunku neutralności to Cardas 101 😉 

8 minut temu, macentos napisał:

Ktoś mógłby powiedzieć, że to szaleństwo szukać kabli w takim przedziale cenowym do tych głośników (zostało to już wspomniane w tym temacie), ale uważam, że to ma sens. Wzmacniacz właśnie u mnie awansował, kable też chcę awansować powyżej średniego poziomu reszty zestawu. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest jednocześnie zmieniać klasę wszystkich komponentów, ale ja chcę mieć porządne kable również pod kątem ich pozostawienia przy ewentualnej wymianie kolumn na lepsze w przyszłości. Do perspektywy wydatku takiej kwoty już się przyzwyczaiłem, a - co chyba ważniejsze - wierzę w sens tego zakupu.

Podstawa to inwestycja w dobre kolumny, która przyniesie największą poprawę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, S4Home napisał:

Podstawa to inwestycja w dobre kolumny, która przyniesie największą poprawę.

Oczywiście, ale umówmy się, że nowe, lepsze kolumny fajnie podłączyć do dobrego wzmacniacza i to dobrymi kablami. Po prostu chcę mieć te kable wcześniej. Kolumny w końcu zostaną wymienione, a reszta już będzie na nie czekać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, macentos napisał:

Oczywiście, ale umówmy się, że nowe, lepsze kolumny fajnie podłączyć do dobrego wzmacniacza i to dobrymi kablami. Po prostu chcę mieć te kable wcześniej. Kolumny w końcu zostaną wymienione, a reszta już będzie na nie czekać.

Osobiście sądzę że prościej wybierać audio zaczynając od kolumn, które zmieniają najwięcej, ale niekiedy różnie to bywa w praktyce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, S4Home napisał:

Osobiście sądzę że prościej wybierać audio zaczynając od kolumn, które zmieniają najwięcej, ale niekiedy różnie to bywa w praktyce.

Tyle, że w tym momencie zakup kabli wchodzi w grę, a zakup kolumn niestety nie. Jednocześnie odstąpienie od zakupu kabli nie przyśpiesza zakupu kolumn 🙂 ale to temat na inną dyskusję, niekoniecznie związaną z tematem tego forum 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez macentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, conan napisał:

Zaczynając od kabli mija się z celem. Zmienisz system i powiesz że trzeba zmienić kable.

Ale po co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, macentos napisał:

Tyle, że w tym momencie zakup kabli wchodzi w grę, a zakup kolumn niestety nie. Jednocześnie odstąpienie od zakupu kabli nie przyśpiesza zakupu kolumn 🙂 ale to temat na inną dyskusję, niekoniecznie związaną z tematem tego forum 😄

Kable powinno wybiera się na końcu. Jest to element tak zwany kosmetyczny. W późniejszym czasie kupisz kolumny i nagle stwierdzisz że inne kable grają z nimi lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, S4Home napisał:

Kable powinno wybiera się na końcu. Jest to element tak zwany kosmetyczny. W późniejszym czasie kupisz kolumny i nagle stwierdzisz że inne kable grają z nimi lepiej.

No OK, ale jak przeskoczyć to, że mam te kolumny, które mam - nie chcę ich zmieniać aktualnie, a z tymi kablami, które mam słyszę, że grają gorzej (bo miałem porównanie z lepszymi kablami)? A chcę z tego zestawu kolumny-wzmaczniacz, który mam wyciągnąć jak najwięcej. Ja innego rozwiązania niż wymiana kabli nie widzę 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, macentos napisał:

No OK, ale jak przeskoczyć to, że mam te kolumny, które mam - nie chcę ich zmieniać aktualnie, a z tymi kablami, które mam słyszę, że grają gorzej (bo miałem porównanie z lepszymi kablami)? A chcę z tego zestawu kolumny-wzmaczniacz, który mam wyciągnąć jak najwięcej. Ja innego rozwiązania niż wymiana kabli nie widzę 😉

Może warto wstrzymać się z okablowaniem do momentu zakupu kolumn? 🙂 W zasadzie później zawsze też możesz sprzedać, trochę stracisz ale zrobisz jak uważasz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Kw202

(Konto usunięte)
52 minuty temu, macentos napisał:

No OK, ale jak przeskoczyć to, że mam te kolumny, które mam - nie chcę ich zmieniać aktualnie, a z tymi kablami, które mam słyszę, że grają gorzej (bo miałem porównanie z lepszymi kablami)? A chcę z tego zestawu kolumny-wzmaczniacz, który mam wyciągnąć jak najwięcej. Ja innego rozwiązania niż wymiana kabli nie widzę 😉

A jakich teraz używasz kabelków? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kw202 napisał:

A jakich teraz używasz kabelków? 

 Speaker  Cable 2x2,5mm^2 - no-name'y, które dostałem w gratisie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Kw202

(Konto usunięte)
46 minut temu, macentos napisał:

 Speaker  Cable 2x2,5mm^2 - no-name'y, które dostałem w gratisie.

obraz.png

Kolego to nawet nie jest czysta miedź. Każdy kabel zagra lepiej od niego. Zanim wydasz fortunę na kable spróbuj choćby kable ytdy. Sam takich używam od kilku miesięcy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, macentos napisał:

Ja innego rozwiązania niż wymiana kabli nie widzę 😉

I to jest słuszna koncepcja, która stawia nowe wyzwania ... jak chcesz  wszystko

wykorzystać "co fabryka dała" proponuję kable solid, a nie linkę.

Zakres cenowy dość rozległy, bo od YTDY2x0,5 po Odina 2 Nordosta ...

Jednak do prób polecam na początek ten pierwszy 😉 jak kolega powyżej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem w końcu Melodiki Brown Sugar BSSC3820 - 2x2m 3,8mm^2.

Znam i rozumiem argumenty każdej ze stron w rozważaniach czy to ma sens czy nie, ale ostatecznie czynnik, że po prostu chcę je mieć pozwolił uzupełnić sensowne argumenty na tyle, iż argumenty na "nie" okazały się nie wystarczyć by mnie przed tym zakupem powstrzymać. Jestem pewien, że się nie zawiodę jeśli chodzi o ich użytkowanie.

Teraz zamierzam zacząć budowanie budżetu na nowe kolumny. Aktualne wciąż mnie cieszą i akurat za jakieś pół roku do roku zacznę rozglądać się za innymi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez macentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable Melodiki to krok we właściwą stronę, ale koszt 4 m:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

trochę ciężko porównywać, choć to bez konfekcji.

Z drugiej strony kilka takich wtyków bananowych 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i parę minut czynności manualnych ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Kw202

(Konto usunięte)
10 godzin temu, macentos napisał:

Zamówiłem w końcu Melodiki Brown Sugar BSSC3820 - 2x2m 3,8mm^2.

Znam i rozumiem argumenty każdej ze stron w rozważaniach czy to ma sens czy nie, ale ostatecznie czynnik, że po prostu chcę je mieć pozwolił uzupełnić sensowne argumenty na tyle, iż argumenty na "nie" okazały się nie wystarczyć by mnie przed tym zakupem powstrzymać. Jestem pewien, że się nie zawiodę jeśli chodzi o ich użytkowanie.

Teraz zamierzam zacząć budowanie budżetu na nowe kolumny. Aktualne wciąż mnie cieszą i akurat za jakieś pół roku do roku zacznę rozglądać się za innymi.

Myślę że wcześniej niż pół roku 😉

Przyjemności z odsłuchów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.