Jump to content
IGNORED

Dziura na 98 Hz

paprykarz18
 Share

Recommended Posts

54 minuty temu, xajas napisał:

Rozwiazanie RME z tymi EQ uwazam za genialne, i gdybym mial kiedykolwiek uzywac pasywny system oparty o DAC, to na pewno wybral bym wlasnie tonustrojstwo.

Zgadza się, w moim przypadku wyczerpuje wszystkie moje potrzeby, bo dac brzmi świetnie, DSP proste ale też wystarcza, mam zaawansowana hybrydową regulacje głośności i na dodatek całkiem niezłe dziurki na słuchawki. 

Co do Apo - długo używałem, ale kiedyś po reinstalacji Windows miałem wrażenie zdjętego koca, zainstalowałem Apo i koc wrócił, więc sam nie wiem czy jest to tak transparentne jak Adi

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

, jest ograniczenie do Q5 od pewnego zakresu, ale na niskich potrafi i 40 zrobić... 

To dziwne.
Ja powtarzalem ten proces wiele razy z roznymi Home Curve i wyliczone EQ nigdy nie mialy wyzszych Q niz 5

Ale…

Tutaj jest maly Trick, ktory moze byc interesujacy dla ciebie (zakladajac ze parametry EQ zadane w RME przejmujesz recznie z REW i chcesz maksymalnie 5 EQ na kanal) i rozwiazuje ta zagadke.

Moze sie myle ale z mojej obserwacji wynika, ze REW EQ oblicza parametry EQ dla aktywnego pomiaru, ALE w zaleznosci o jego aktualnego stopnia wygladzenia. Czyli jesli aktywny jest smoothing 1/24 to wyliczysz inne EQ z agresywniejszym parametrem Q niz jesli aktywny jest smoothing 1/6. Dostaniesz tez mniej EQ.

Czyli zamiast recznie dopasowywac wyliczone EQ (zmniejszajac Q) lepiej zmienic/zredukowac smoothing a potem wyliczyc EQ na nowo

Wazna jest tez „sensowna“ pozycja „home curve“ w relacji do pomiaru (wysokosc wzdluz osi SPL).
Logo, im wyzej, tym mniej agresywna i mniej slyszalna korekta. Tutaj warto wyprobowac wiele pozycji i „przelanczac“ dla porownania w trakcie odsluchu

Tutaj przyklad z EQ ktorych Q nigdy nie przekraczal 5 (to mala, „gola“ kuchnia, wiec przebieg jest troche ekstremalny/nietypowy)

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

16 minut temu, xajas napisał:

powtarzalem ten proces wiele razy z roznymi Home Curve i wyliczone EQ nigdy nie mialy wyzszych Q niz 5

Może być ze właśnie tam jest ograniczenie do Q5, nie pamiętam, a nie mam Rew dostępnego teraz. U mnie przyjąłem po odsłuchach że do 8 nie słyszę na basie psucia żadnego. 

Mam mniej więcej z tego co pamiętam teraz tak:

L

53Hz, Q8, - 10dB (główny mod) 

66Hz ,Q8, - 6dB

80Hz, Q8, - 7dB

R

53Hz, Q8, - 6dB

Prawą kolumnę  mam w pobliżu wejścia i to robi takie różnice (po zamianie kolumn jest identycznie) 

2 godziny temu, xajas napisał:

Moze sie myle ale z mojej obserwacji wynika, ze REW EQ oblicza parametry EQ dla aktywnego pomiaru, ALE w zaleznosci o jego aktualnego stopnia wygladzenia

Zgadza się, dlatego ja zostawiałem bez smoothingu, a smoothing sobie stosowałem w głowie. 

Aktualnie parametry mam dobrane na słuch, tak żeby mi odpowiadała ilość basu. 

53Hz jest skorygowane trochę więcej niż by wynikało z odrębnych pomiarów L i R, ale potem mierząc razem L i R okazało sie ze tam właśnie podbija najmocniej, a że bas zazwyczaj nagrany mono, więc wyszło mi czemu tam potrzebuje tak mocnej korekty 

Zgadza się, dlatego ja zostawiałem bez smoothingu

Mysle ze to jest przyczyna tych wysokich Q (waskopasmowe peaki)

Aktualnie parametry mam dobrane na słuch, tak żeby mi odpowiadała ilość basu. 

„Ilosci basu“ nie regulowalbym waskopasmowym dozowaniem peakow. Tutaj uzyl bym raczej dopasowanej/podbitej w basie Home Curve (czyli poprzez REW) albo manualnie w RME poprzez Shelf (a nie Peak, ale nie jestem pewny czy RME wsrod tych 5EQ na kanal ma tez shelf)

4 minuty temu, xajas napisał:

Mysle ze to jest przyczyna tych wysokich Q (waskopasmowe peaki)

Tak, ale odsłuch i ponowne pomiary wykazywały jednak ze moje "wygładzenie" lepiej się sprawdza. No i do Adi przenoszę zaokrąglone parametry, a nie takie z Rew. Przy silnym wygładzeniu Rew też nie dokorygowywał,bo wygładzenie spłaszczało wykres . 

Ja też koryguje wyłącznie zakres do 100Hz, więc mogę sobie pozwolic na wielokrotne odsłuchanie i dobranie parametrów do mojej preferencji, co de facto sprowadziło się do stworzenia indywidualnej krzywej. 

9 minut temu, xajas napisał:

Rozumiem.

Ale jeszcze raz generalne pytanie
Czy RME przy tych pieciu EQ na kanal oferuje rozne typy filtrow (peak, notch, shelf,…)?

2-4 są ograniczone do peak, 1 i 5 moga być też shelf i cut. 

4 i 5 nie mogą być niżej niż 200Hz 

Trochę ograniczone, ale z głową i w sumie niczego nie brakuje. 

Najważniejsze że oddzielne w pełni dla L i R

Godzinę temu, xajas napisał:

Ilosci basu“ nie regulowalbym waskopasmowym dozowaniem peakow. Tutaj uzyl bym raczej dopasowanej/podbitej w basie Home Curve (czyli poprzez REW) albo manualnie w RME poprzez Shelf (a nie Peak, ale nie jestem pewny czy RME wsrod tych 5EQ na kanal ma tez shelf)

Zdecydowanie lepiej tu działa wyrównanie akurat. Dozowanie jest dość  łagodne (Q8) ale jednocześnie wystarczająco precyzyjne. Poza peakami wynikającymi z modów nie chce zmniejszać ilości basu. 

Zobacz że Rew deafaultowo daje na basie dużo wyższe Q. 

Natomiast średnie i wysokie tony przy wysokim Q robią sue dka mnie sztuczne, tam też Rew ogranicza Q do 5 lun nawet niżej. 

Aktualne filtry to efekt 1,5 roku zabawy z tematem