Skocz do zawartości
IGNORED

Pozbywam się Hegel H300. Co dalej?


RoKa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sądząc po kolumienkach na jakich słuchasz; nie dziwię się o brak "efektów" przy cichych odsłuchach 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez quatross
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, RoKa napisał:

... Docelowo zastanawiam się, czy nie ograniczyć zakresu poszukiwań tylko do modeli z loudness (głównie podbiciem basu). Wiem, że aktywując kontrolę barwy dźwięku nieco zamula się przekaz, ale słuchając po cichu nawet drogi wzmacniacz brzmi płasko...

 

6 godzin temu, quatross napisał:

Sądząc po kolumienkach na jakich słuchasz; nie dziwię się o brak "efektów" przy cichych odsłuchach 🙂

Cześć!

To że nie ma basu przy cichym graniu, to nie "zasługa" słabości wzmacniacza, czy kolumn. Jeśli te urządzenia zostały zaprojektowane do wiernego odtwarzania sygnału to tak robią, niezależnie od jego poziomu.

Wszystkiemu jest winne ucho ludzkie, które dla przy niskiej głośności jest mniej wrażliwe na częstotliwości ze skrajów pasma akustycznego. Inaczej mówiąc, słabiej słyszymy bas i treble podczas cichego odtwarzania. Wraz ze wzrostem głośności ucho jest bardziej czułe na częstotliwości ze skrajów pasma i bas/treble zaczyna się pojawiać. Poczytaj o charakterystykach Fletchera-Munsona. Prowadzi to do problemu, że jak kupisz kolumny z dobrym basem już przy niskiej głośności, to będziesz miał za dużo basu przy wyższych poziomach.

Dobrze kombinujesz myśląc o wzmacniaczu z regulacją tonów, czy loudness. To jest fajna funkcja, którą aktywujesz podczas cichego słuchania, a wyłączasz dla normalnych poziomów. Niestety producenci wzmacniaczy często kastrują je z tej funkcjonalności, żeby być bardziej "high-end". A wystarczy zrobić klawisz on/off dla tej funkcji, ale to już są koszty, których większość producentów nie jest w stanie udźwignąć... Jest jeszcze inne rozwiązanie - przy braku loudness we wzmacniaczu, można użyć DAC, który pozwala zrealizować taką funkcję (nie jestm pewny, ale chyba RME ADI 2 to potrafi).

Rob

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2022 o 08:00, mpokryw napisał:

H390 można porównywać z Markiem Levinsonem albo Luxmanem

Ciekawe pod jakim względem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bumpalump napisał:

Ciekawe pod jakim względem...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, mpokryw napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tam jest mowa o H590 i Luxmanie L-509X a ty sobie to podciagnales pod H390 😆dobre 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, rafa napisał:

Tam jest mowa o H590 i Luxmanie L-509X a ty sobie to podciagnales pod H390 😆dobre 😉

Dobrze okulary przetarłeś przed lekturą? 🙂

Tam jest porównanie 3 wzmacniaczy:  ML 5802, Luxmana L-505uXII i Hegla H390.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, mpokryw napisał:

am jest porównanie 3 wzmacniaczy:  ML 5802, Luxmana L-505uXII i Hegla H390.

OK, w dalszej czesci faktycznie pisze o tym. Tego Luxmana mialem a Hegla H360 (i kilka innych) znam bardzo dobrze. H390 nie sluchalem ale mam watpliwosci czy nie jest dalej taki suchy i malo wyrafinowany na gorze 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, rafa napisał:

OK, w dalszej czesci faktycznie pisze o tym. Tego Luxmana mialem a Hegla H360 (i kilka innych) znam bardzo dobrze. H390 nie sluchalem ale mam watpliwosci czy nie jest dalej taki suchy i malo wyrafinowany na gorze 😉

Przy okazji, piszesz że miałeś Luxmana.. co o nim sądzisz? Jakieś alternatywy w tej cenie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mpokryw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, mpokryw napisał:

Przy okazji, piszesz że miałeś Luxmana.. co o nim sądzisz? Jakieś alternatywy w tej cenie?

Bardzo fajne urzadzenie ktore jest niesamowicie wykonane. W sumie dzwiek mial jedna wade dla mnie, pewna twardosc ataku ktora zle komponuje z jasnymi kolumnami ale poza tym calkiem dobre granie. Tu dla porownania z heglem to jedno co dla mnie Hegel H360 mial lepsze to dociazenie dzwieku. Przelom gornego basu i dolnej srednicy byl troche bardziej obfity. Reszte uwazam za lepsza w Luxmanie.

Alternatywa, chocby sam mam obecnie teraz Gato Audio AMP-150 Anniversary. Leema Tucana, Moon...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet 10k +?

Używany?

To już można szukać ASR Emitter 1

Łatwo znależć nie będzie (o czymś to świadczy). Ale warto, wszelkie niedostatki Hegla pójdą w zapomnienie, podobnie jak chęci kolejnych zmian. Oczywiście trzeba się umówić, pojechać (na dowolną odległość, bo warto) samemu posłuchać, sprawdzić i ...zabrać (po usłyszeniu nie ma innej opcji) bo nikt przy zdrowych zmysłach takiego sprzętu nie powierzy kurierowi (nie tylko z powodu wagi). To jest (nawet jakby miał 10 lat+) maszyna na "dożywocie".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwiękowo są podobno świetne, ale wymagają częstego serwisu za spore pieniądze, może dlatego ceny na rynku wtórnym są niskie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten H300 to stary? Bo może wystarczyłoby recap zrobić i badziewiaste popuchnięte słoiki wymienić? Wiadomo, księgowi dzisiaj projektują, więc Rubyconów BG na +105 stopni C. z fabryki nie uświadczysz...

Sam jestem po recapie pewnego wiekowego i szacownego wzmacniacza i nie miałem bladego pojęcia, że aż tyle to zmienia...

W kwestii cichuteńkiego słuchania - fizjologii nie oszukasz. Albo loudness, albo sub, albo korektor. Ostatecznie w strefie cyfrowej - najprościej w foobarze. W desperackiej rozpaczy (jak plumkania nie słyszę) sam tak robię...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój H200 jest starszy od H300 i nic nie wymieniane z powodu usterki, żadnego puchnięcia kondów nie zaobserwowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Prewwit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja tam nie słyszę suchości w Heglu 390, porównywałem go z lampą Yaqin MS-90B  i na górze nie słyszałem żadnej różnicy, jedynie ktoś bardziej obeznany ode mnie powiedział, że jest minimalna ale też był zaskoczony górą Hegla. Słucham cicho i nie słyszę degradacji dźwięku, może tutaj skuteczność kolumn decyduje.   

Mam pytanie czy Klipsch Forte z lat 80 pasowałyby do Hegla 390, 30 letnie kolumny w bardzo dobrym stanie to ryzyko ?. Pozdrawiam

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.03.2022 o 09:22, Robert_72465 napisał:

Jest jeszcze inne rozwiązanie - przy braku loudness we wzmacniaczu, można użyć DAC, który pozwala zrealizować taką funkcję (nie jestm pewny, ale chyba RME ADI 2 to potrafi).

Ma i dziala to bardzo fajnie, reguluje się nie tylko poziom niskich wysokich o ile ma podbić, to jeszcze zakres 20dB w którym proporcjonalnie narasta podbicie aż do podanej wartości. Ale nie korzystam 🙄 mam wrażenie że nawet przy cichym odsłuchu balans jest ok

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.03.2022 o 23:13, pavlos napisał:

W kwestii cichuteńkiego słuchania - fizjologii nie oszukasz. Albo loudness, albo sub, albo korektor. Ostatecznie w strefie cyfrowej - najprościej w foobarze. W desperackiej rozpaczy (jak plumkania nie słyszę) sam tak robię...

Lub wzmacniacz lampowy 😈

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, piec lampowy gra rozdzielczo i dynamicznie już na niskim poziomie głośności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

,,Żyj prawdziwie, kochaj szczerze zanim wszystko śmierć zabierze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, cortes napisał:

piec lampowy gra rozdzielczo i dynamicznie już na niskim poziomie głośności.

Czyli musisz mieć kolumny grające "rozdzielczo i dynamicznie" na każdym poziomie głośności.

Gratuluję Hi-endowych paczek. Powiedz jakie to u Ciebie...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W autorskim poście każdy dowiaduje się że wzmacniacze lampowe nie są dla autora opcją.

W tym narodzie uszczęśliwianie na siłę jest mocno przywiązane do iście cebulowej mentalności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.03.2022 o 15:46, RoKa napisał:

Dziękuję wszystkim za uwagi. Cała masa rekomendacji. Z moim H300, jest tak jak z każdym długo używanym sprzętem - ekscytacji już nie ma. H390? Muszę to przemyśleć.

Jest jeszcze jeden problem większości wzmacniaczy - ich słabość w odsłuchu przy niskich poziomach głośności. Docelowo zastanawiam się, czy nie ograniczyć zakresu poszukiwań tylko do modeli z loudness (głównie podbiciem basu). Wiem, że aktywując kontrolę barwy dźwięku nieco zamula się przekaz, ale słuchając po cichu nawet drogi wzmacniacz brzmi płasko, jak radio Koliber. I wiem też, że jak nabędę kolumny wielkości szafy, to wówczas problem basu przy niskiej głośności zniknie, ale aż tak zdeterminowany nie jestem. Wzmacniaczy z regulacją bass/treble jak na lekarstwo - zostają tylko Luxman, Accuphase (ceny nieludzkie), ew Rotel.

Jakie macie w tym kierunku przemyślenia?

Kaz. 

Mylisz się. U mnie cicho gra z dostatecznym basem. Kwestia odpowiedniego zestawienia gratow i pomieszczenia. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, rafal735r napisał:

Jest jeszcze jeden problem większości wzmacniaczy - ich słabość w odsłuchu przy niskich poziomach głośności.

Zrób pomiary kolumn w Swoim pomieszczeniu, ponieważ może akustyka płata Ci figla i masz dziurę w niskich tonach.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Witam. Sprzedałem 390 i mam 590, porównanie już dawno było, więc pamięć się zatarła. W 590 i 390 nie słyszałem sterylności, suchości, czy mało basów, bardzo płynne granie. Basów to było tyle ile dawał sam utwór, ale na pewno niczego nie brakowało. Góra świetna , na pewno nie krzykliwa i sycząca, środek też bogaty, wiadomo nie jest to lampa i fanów lampowego brzmienia ona może nie zachwycić. W 390 trafo nie buczało u nowego właściciela też nie , ale to zakup z Top Hi Fi, może lepiej selekcjonują, nie wiem. Obecny 590 brakowało podwójnego kartonu i z tyłu to wejście na kabel zasilający w pionie a nie poziomo, zauważyłem że z Top Hi Fi w poziomie. Trafo brumi przy braku sygnału ( losowo), później cisza lub niesłyszalne, a słucham cicho i raczej blisko. Bardzo tzw. muzykalne granie, słucham Tidal Hi Fi i płyty CD z CXC. W 590 jeszcze bardziej słychać wszystko, przestrzeń ogromna, mnóstwo detali, ale nic nie męczy, równe granie. Nowy właściciel powiedział że DAC w 390 gorszy od Denafrips Ares II , ale to u kolegi, on sam będzie jeszcze testował, ja uważam że DAC to wartość dodana w tym Heglu i jest bardzo dobrze.  Co do kolumn do cichego słuchania to mam Klipsch forte  wersję 1 ( skuteczność 96 dB) i jest  bardzo dobrze, ktoś zjechał Klipsch za ostre i basowe granie, ja nie mam takiego wrażenia. To tyle. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.03.2022 o 20:52, Prewwit napisał:

Zrób pomiary kolumn w Swoim pomieszczeniu, ponieważ może akustyka płata Ci figla i masz dziurę w niskich tonach.

 

Cytuj jak należy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?👈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.03.2022 o 15:46, RoKa napisał:

Wzmacniaczy z regulacją bass/treble jak na lekarstwo - zostają tylko Luxman, Accuphase (ceny nieludzkie), ew Rotel.

wypróbuj Yamahę AS 1100 lub wyższą , sam mam taką i spełnia moje oczekiwania a słucham prawie wszystkiego .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.03.2022 o 22:22, RoKa napisał:

Co polecicie, czego szukać?

Electrocompaniet, Naim, MF. Na luziku, bez sraczki, po odsłuchu. Przy zamianie z H, bez odsłuchu nawet nie próbuj.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...
W dniu 10.03.2022 o 22:22, RoKa napisał:

Cześć!

To mój pierwszy post na tym forum audio.

Mój dotychczasowy zestaw składał się z: NAS->RPi3(Moode audio)->DAC SMSL SU9->Hegel H300->Elac Vela 407. Poszczególne elementy nabywałem w różnym czasie i często decydował o tym przypadek. Źródłem są pliki flac - hard rock, jazz, metal.

Pozbywam się wzmacniacza Hegel H300 - wkrótce wydam jako prezent w rodzinie. Szukam czegoś co go zastąpi i wpasuje się w sprzęt, który mi pozostał. Reszty nie chcę zmieniać z powodów finansowych.

Hegel grał, bo grał. Nie było zachwytów, źle też nie było. Już mi się osłuchał. To co mógłbym mu zarzucić, to że grał mało dźwięcznie w zakresie wyższych tonów. Skąpił też basu, tzn. był bas, ale taki "oszczędny".

Chcę kupić używany kilkuletni wzmacniacz, tak w okolicach 10 tys., może ciut więcej, klasowo nie gorszy niż Hegel H300. I nie lampowy. Chcę używkę, żeby przy ewentualnej odsprzedaży, jak chybię w wyborem, nie stracić za dużo. Dobrze, żeby miał XLR-y. Nie musi mieć DAC. Mógłby mieć lepszy, pełniejszy bas.

Co polecicie, czego szukać?

Nowszego Hegla nie chcę, bo brumi trafo - myślałem, że mój H300 był pechowy, ale empirycznie sprawdziłem, że ten problem występuje też w H360/H390. 

Czy np. Leema Tucana II (nie Anniversary) to ta sama półka, co H300?

 

Pozdrawiam!

Kaz

 

H300 nie ma basu to chyba żart, morze z resztą systemu coś nie tak np kable. Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naim supernait 2, Leema Tucana II, Musical m6si. W tym kierunku bym próbował. Ewentualnie Lector.

Lyngdorf do rocka się nie nadaje za bardzo. Jest mega dynamiczny i przejrzysty, ale czasami brakuje mięsa. Mam TDAI 3400 kilka lat więc mam osluchany wzmacniacz. 

Hegle miałem dwa. H300 i h360. Jedno i drugie wykonane gównianie i brzęczałt trafa. Dźwiękowo całkiem spoko choć Lyngdorf lepszy w zasadzie w każdym paśmie (cenowo trochę więcej, ale mówię tylko o porównaniu do tego co mam teraz). H360 to minimalnie lepszy wzmacniacz od h300 w mojej opinii, na pewno na basie i średnicy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szczypior88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.