Skocz do zawartości
IGNORED

Składający daca....zróbcie sobie przerwę i.....


(nie)przecietniak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Czytam od lat te fatamorgany intelektualne ludzi którzy dorabiają sobie teorie pod fakty zamiast usiąść i przeczytać wiki lub specke. Coraz bardziej mam wrażenie że "branża" sobie tak wychowuje klientów.

what-do-you-mean-mean.gif Drażni Cię z jakiegoś powodu ten wątek?

45 minut temu, Grzegorz7 napisał:

(...)

30 minut temu, przemak napisał:

(...)

Dziękuję za odpowiedzi. Dobrze rozumiem, że jakość fizycznego napędu CD nie ma znaczenia pod warunkiem, że cała otaczająca go elektronika (jak i on sam) powoduje, że sygnal cyfrowy wychodzący z SPDIF z takiego "transportu" spełnia "normy" dla formatu CD?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, przemak napisał:

Innych CD nie ma, wszystkie transmitują synchronicznie po spdif czy aesebu. Jak inaczej? 

Mam na myśli USB. 

7 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Dobrze rozumiem, że jakość fizycznego napędu CD nie ma znaczenia pod warunkiem, że cała otaczająca go elektronika (jak i on sam) powoduje, że sygnal cyfrowy wychodzący z SPDIF z takiego "transportu" spełnia "normy" dla formatu CD?

Chcesz, żeby nas tu opluli... 😉

Dalsze bluźnierstwo. CDman, czy jak to się nazywało, grał na spacerze tak samo (co do treści sygnału) jak drogi stacjonarny CD...

Ale wszystko ma znaczenie. Sam mam jakiś CD co to ma jakieś odrębne płyty podwozia, specjalistycznie tłumione, odrębne zasilacze,... 

Gra tak samo jak BluRay co to odtwarza wszystkie płyty i standardy... i wsadzili to o połowę mniejsze pudło... 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protokół USB Audio nie przewiduje retransmisji w przypadku błędu. Pozwala tylko go wykryć dzięki CRC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Branża musi zarabiać i dlatego tworzy legendy.

Przykład z innej beczki. Mam magnetofon. Pioneer CT-777/ To już trochę wyższa półka -  mechanizm reference, taki jak w wyższych modelach, ale oczywiście na obudowie ani słowa o tym.  Dół obudowy - plaster miodu itd.

Ale nie o to chodzi. Śrubki mocujące są z miedzi, wszystko ekranowane, ale....

Jeśli postawi się go na innym klocku  .... buczy. Cicho ale buczy 😄

Dopiero istawienie na osbnej połce powoduje, że w głośnikach cisza  🙂

Takie jest to super ekranowanie i miedziane śrubki 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Dobrze rozumiem, że jakość fizycznego napędu CD nie ma znaczenia pod warunkiem, że cała otaczająca go elektronika (jak i on sam) powoduje, że sygnal cyfrowy wychodzący z SPDIF z takiego "transportu" spełnia "normy" dla formatu CD?

Ma znaczenie, jeżeli korzystamy z przedpotopowego przetwornika bez bufora. Wtedy zegar przetwornika bezpośrednio odzyskiwany jest ze strumienia spdif i siłą rzeczy sygnał analogowy jest zależny od jakości sygnału źródła zarówno pod względem jittera jak i bezwzględnej częstotliwości i jej wahań w dłuższym okresie. Ale zasadniczo jitter jest problemem raczej wyimaginowanym, bo jego realne wartości są dużo poniżej jakichkolwiek progów słyszalności a po drugie takich przetworników to już chyba nie ma. 

To nie jest jakaś wielka filozofia, dopóki ramka trafia w ramkę to wszystko zależy od odtwarzacza. Jak nie trafia, to jest błąd - trzaski albo artefakty w video. A całe video od wielu lat się synchronizuje i jakoś nikt nie miał z tym mentalnych problemów. Jak się uda nagrać na kasetę wideo poprawnie, to cały jitter który ewentualnie był przy transmisji  znika, a kaseta może bez jittera leżeć na półce kilka lat, podobnie jak plik na dysku. Po nagraniu ani na kasecie ani w pliku ani na płycie jittera nie ma. Płyta, kaseta, plik na dysku czy bufor w przetworniku - wszystko jedno. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Gra tak samo jak BluRay co to odtwarza wszystkie płyty i standardy... i wsadzili to o połowę mniejsze pudło

Jestem sceptyczny, mówiąc oględnie 🙂

51 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ale wszystko ma znaczenie.

Więc pewnie i jitter jednak. Muszę wrócić więc do tego tematu, sorry. Wiem , że @przemak ma określone zdanie na ten temat 

13 minut temu, przemak napisał:

Ale zasadniczo jitter jest problemem raczej wyimaginowanym

jednak jest to pojęcie, którym zajmuje się nauka w różnych dziedzinach i jest ono traktowane w sposób jak najbardziej poważny (np. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), również (jak wiemy) w audio. I mnie akurat przekonuje, że jitter jest tym, czego nie wolno (chcąc mieć dźwięk "na wysokim poziomie") lekceważyć i trzeba go zwalczać (co producencji starają się pewnie robić - wykonując przy tym pomiary, i przy okazji chwaląc się tym przy opisach swoich produktów).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minutes ago, (nie)przecietniak said:

jednak jest to pojęcie, którym zajmuje się nauka w różnych dziedzinach i jest ono traktowane w sposób jak najbardziej poważny

Takie podejście właśnie jest dziwne. Przecież kolega wyżej ci wytłumaczył że w tym przypadku nie ma. Jitter ma znaczenie jak masz po drodze media które go wprowadzają. Przykładowo jak masz sieć Ethernet rozpięta na 20 skokach, gdzie jeden pakiet poleci przez ścieżkę A a drugi B. Ethernet ma losowość w algorytmie więc może być tak że będziesz miał rozjazd między strumieniem audio a video w konferencji. 

Mechanizm czytania płyty CD to w porównaniu z powyższym bułka z masłem. Jasne uszkodzona płyta czy wygibane łożysko lub napęd będą skutkowały problemami. Jednak tam jest naprawdę duży margines bledu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Więc pewnie i jitter jednak.

Jitter`y są różne. Zapewne mówimy tu o drżeniu zegara...

Po wpisaniu w Google frazy "O zbawiennym wpływie jittera" można poczytać o jego znaczeniu przy odzyskiwaniu zegara z sygnału.

Nie bójmy się jitter`a. Leży on dużo poniżej granicy słyszalności, czego nie twierdziliby tu złotousi...

Wszędzie jest i będzie jitter, rozumiany jako drżenie impulsów sygnałów cyfrowych tam gdzie spodziewamy się ich jednoczesności. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Przecież kolega wyżej ci wytłumaczył że w tym przypadku nie ma.

Ale kolega też użył sformułowania "raczej" jakby nie do końca sam był do tego przekonany

39 minut temu, przemak napisał:

Ale zasadniczo jitter jest problemem raczej wyimaginowanym

---------------

7 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Nie bójmy się jitter`a.

Ok - ale do jakiego poziomu (wartości)? Ja chyba, na wszelki wypadek, będę posiłkował się danymi producentów i zadowalał się podawanymi przez nich niskimi, znikomymi, małymi wartościami - (zresztą zacytowałem ich parę postów wcześniej w odniesieniu do mojego transportu i daca)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Wiem , że @przemak ma określone zdanie na ten temat 

Nie tylko przemak. On to słyszy na co dzień w pracy.

Ja też nie słyszę jak słucham...

... ale widzę w trakcie moich eksperymentów w zakresie elektroniki. Jest wszechobecny. Przy projektowaniu układów cyfrowych konieczne jest czasami go "wyeliminować". Oznacza to aby doprowadzić go do poziomu nie mającego znaczenia. Jest to łatwizna. W kościach DAC czy towarzyszących odpowiednia architektura elementarnych bramek i przerzutników eliminuje jitter. Ale ponieważ wcześnie nie zwracano na to uwagi to dla jaj takie kwieciste marketingowe opisy producentów. 

Zresztą w całym tym grajdole oczywistym jest postęp. Już dawno przekroczył on granice percepcji człowieka. Sprzętowa eliminacja jitter`a, rozdzielczości po 24 czy 36 bitów. jakieś nieprawdopodobne częstotliwości... podczas gdy np. rzeczywista odtwarzalność poziomu próbek leży poniżej 22 bitów...

Ale tak jest i tyle. 

Słuchacze niekoniecznie, jako lepsze kości DAC, wskazują te bardziej rozdzielcze. Mało tego, dobre oceny zbierają stare konstrukcje. 

Otóż słyszymy najczęściej stopień analogowy po kości DAC. Do tego te bardziej dupne oceniamy lepiej (lampa). Dlatego nie mieszajmy do tego samych przetworników dac. Aby je porównywać trzeba by przełączać je natychmiastowo w konkretnej aplikacji wśród tych samych obwodów towarzyszących. Jest to przecież niemożliwe.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Oznacza to aby doprowadzić go do poziomu nie mającego znaczenia

Czyli jakiego?

12 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Słuchacze niekoniecznie, jako lepsze kości DAC, wskazują te bardziej rozdzielcze

A ja ostatnio i chyba już na zawsze, owszem 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Ok - ale do jakiego poziomu (wartości)?

Jitter to szeroka gama efektów. Jeżeli mówimy o drżeniu zegara to robiono badania (nie podam źródła bo było to jakiś czas temu) i uczestnicy nie rozróżniali jittera zegara na poziomach kilkuset ns. Współczesne zegary, nawet oparte na stabilizowanych kwarcach, mają jitter na poziomie poniżej kilkuset ps. To tysiąc razy mniej niż próg percepcji człowieka. Ale to takie szczególne stwierdzenie oparte na konkretnym układzie badawczym.

Ale jitter to nie tylko zegar. Każdy impuls cyfrowy będzie drżał na skutek zmian progu przełączania elementarnych bramek układów cyfrowych. Te zmiany to wpływ np. temperatury, napięcia zasilania, czasu,... W efekcie wszystkie impulsy a z nich przecież składają się sygnały cyfrowe fluktuują. Sztuka w tym aby w newralgicznych miejscach ustalić jednoznaczność czasową tych impulsów. 

Jeśli dac przekształca słowo (tu: próbkę) np. 16 bitowe to wystarczy (tylko i aż) ustalić tę próbkę (zatrzasnąć ją - zamrozić na moment w czasie), uruchomić odpowiednie klucze (sterowane wartościami bitów próbki) podające napięcie odniesienia na jakąś drabinkę rezystancyjną aby otrzymać prąd proporcjonalny do wartości próbki. 

Wracając do pytania. Nie wiadomo o jaki jitter chodzi. Każdy zaś przed DAC`em jest do wyeliminowania choćby przez buforowanie próbek. Decyduje ta część przetwornika gdzie są klucze. 

Oczywiście współczesne DAC`e to dużo więcej niźli sam przetwornik próbka-wartość analogowa. Te wszystkie elementy towarzyszące manipulując próbkami wnoszą swoje...  Ale po całej tej obróbce próbka i tak stanie w jakimś buforze do sterowania kluczami... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, (nie)przecietniak napisał:

Czyli jakiego?

Wychodzi, że słyszalny jitter to rząd dziesięciu ns. Różne są badania, w żadnym nie widziałem mniej. Tymczasem na przykład gdy źródło ma jitter 40ns, dobry zegar w przetworniku bez problemu sprowadza go do wartości poniżej 1ns

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To powyżej ma już chyba dwadzieścia lat. Najnowsze rme, w tym testowany adi stosuje nową wersję zegara FS

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

podając, że: "reaches jitter specs lower than a picosecond (ps)" 

Myślę, że inni producenci też coś w tym rodzaju mają, więc trzeba zająć się realnymi problemami, bo jest ich mnóstwo, a nie wyimaginowanymi. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiają do mnie Kolegów argumenty choć nie wiem z jakim "jitterem" 😉 Przyjmijmy, że na pewno nie jest źle (a nawet jest dobrze) jak źródło i dac (w sensie produktu z własnym zegarem, albo bez, odbiornikiem) generują jak najniższy jitter. To chyba nie jest kontrowersyjne stwierdzenie, pomimo tego, że dosyć ogólne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniekształcenia powodowane przez jitter w układzie DAC dotyczą rozmycia widma sygnału zrekonstruowanego (analogowego).

Artykuł poniżej dotyczy metod eliminacji jittera układami z generatorem wzorcowym i pętlą fazową PLL. Rozwiązania stosowane np. przez TC Electronic i Focusrite.
Ciekawa tabela nr 1 pokazuje wartości RMS jittera w sprzęcie dobrym (dziesiątki ps) i w sprzęcie typowym (pojedyncze ns czyli 100 razy gorzej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, recognizer napisał:

Branża musi zarabiać i dlatego tworzy legendy.

Przykład z innej beczki. Mam magnetofon. Pioneer CT-777/ To już trochę wyższa półka -  mechanizm reference, taki jak w wyższych modelach, ale oczywiście na obudowie ani słowa o tym.  Dół obudowy - plaster miodu itd.

Ale nie o to chodzi. Śrubki mocujące są z miedzi, wszystko ekranowane, ale....

Jeśli postawi się go na innym klocku  .... buczy. Cicho ale buczy 😄

Dopiero istawienie na osbnej połce powoduje, że w głośnikach cisza  🙂

Takie jest to super ekranowanie i miedziane śrubki 😄

 

To miedziowane śrubki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, msankowski napisał:

Zniekształcenia powodowane przez jitter w układzie DAC dotyczą rozmycia widma sygnału zrekonstruowanego (analogowego).

Artykuł poniżej dotyczy metod eliminacji jittera układami z generatorem wzorcowym i pętlą fazową PLL. Rozwiązania stosowane np. przez TC Electronic i Focusrite.
Ciekawa tabela nr 1 pokazuje wartości RMS jittera w sprzęcie dobrym (dziesiątki ps) i w sprzęcie typowym (pojedyncze ns czyli 100 razy gorzej).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W data sheet pcm1796 słowo jitter pojawia się w wyszukiwarce 2 razy, raz na początku w zdaniu mówiącym o wysokiej tolerancji pcma na jitter i drugi raz, kiedy zalecany jest zegar o niskim jitter. Zalecany zegar BB PLL1700 ma jitter 150ps, a pdf ma w nagłówku datę 1996, rewizję 2007. Dla chcących skutecznych rozwiązań problemy się skończyły.

Przy okazji przeglądania pdf zauważyłem inne "sposoby" wpływania na brzmienie. Są tam tabelki z wykresami, które nie są linią prostą. Można tam znaleźć THD+N vs VCC, DR vs Vcc, SNR vs Vcc, separacja kanałów vs Vcc, THD+N vs temp i inne, ale jitter vs coś nie znalazłem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z jitter jest zbliżony do problemu utraty klatek filmów na komputerach o zbyt małej mocy obliczeniowej. Żeby taki problem istniał wystarczy przytaczać przykłady Pentium 60 i mpeg1 oraz ignorować współczesne rozwiązania...co by było gdyby do kostki dac dać zegar ze zbyt dużym jitter...a jednak, jitter nadal jest problemem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, J.Jerry said:

Problem z jitter jest zbliżony do problemu utraty klatek filmów na komputerach o zbyt małej mocy

Bardzo mylna analogia. Złożoność przetwarzania w cd nie zmienia się w czasie i wystarczy skończonej wielkości bufor żeby wyrównać.

Na świecie miliardy ludzi używają cd i transferu sieciowego do gier. Gdyby technika cyfrowa nie była dokładna co do bita to przemysł gier, usług cyfrowych, zasadniczo wszystkiego co używamy na codzień nigdy by nie powstał.

Odtwarzanie bitów z CD jest jedno kierunkowe - najprostszy przypadek z mozliwych. Znacznie trudniej zrobić adaptacyjny kodek do GSM lub konferencji dwustronnej.

Na koniec taka anegdotka. Od paru lat pracuje przy systemie który składa się z kilku baz danych, kilku sieci neuronowych, ponad 400 bibliotek, przetwarza audio, tekst i tembr głosu użytkownika. Codziennie cały ten system jest tworzony od zera kilkanaście razy i przepuszczamy przez niego dane testowe żeby sprawdzić czy ktoś czegoś nie zj***ł. Taki test twa jakieś 4 godziny w trakcie których przetwarzane są olbrzymie ilości informacji, wykonywanych masa obliczeń. Zaangażowanych są miliardy linii kodu i tryliardy tranzystorów. Jak bozia kodu da i w piątek piatunio żaden dev nic głupiego nie odwali to w sobotę i niedzielę każdy wynik takiego testu daje tą sama odpowiedź co do bita.

No ale przeczytanie paru bitów z CD jest problemem NP trudnym. Zupełnie się nie znam na elektronice analogowej ale zawodowo od 20lat używam bardzo złożonych technik cyfrowych i czytając te dywagacje o zabójczym jitterze lekko się można usmiechnac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Bardzo mylna analogia. Złożoność przetwarzania w cd nie zmienia się w czasie i wystarczy skończonej wielkości bufor żeby wyrównać.

Na świecie miliardy ludzi używają cd i transferu sieciowego do gier. Gdyby technika cyfrowa nie była dokładna co do bita to przemysł gier, usług cyfrowych, zasadniczo wszystkiego co używamy na codzień nigdy by nie powstał.

Odtwarzanie bitów z CD jest jedno kierunkowe - najprostszy przypadek z mozliwych. Znacznie trudniej zrobić adaptacyjny kodek do GSM lub konferencji dwustronnej.

Bo to nie analogia, więc cała reszta nie pasuje.

Z drugiej strony argumentujesz, że parę niezgodnych bitów i wszystko się zje...w końcu nie wiem po której jesteś stronie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, J.Jerry napisał:

Problem z jitter jest zbliżony do problemu utraty klatek filmów na komputerach o zbyt małej mocy obliczeniowej.

Nie, to zupełnie coś innego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, J.Jerry said:

Z drugiej strony argumentujesz, że parę niezgodnych bitów i wszystko się zje...w końcu nie wiem po której jesteś stronie.

Zawsze po stronie rozumu. 

Przeczytanie płyty CD do bufora jest proste i od tego punktu źródłem danych jest pamięć a nie płyta. Na potrzeby eksperymentu myślowego ten bufor może mieć nawet 700mb lub 5gb pojemności dziś to żaden problem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bo po pierwsze nie wiadomo o czym mówimy
 
Mam przekonanie graniczące z pewnością, że wiesz. Jitter w audio czy analogicznie szumy fazy w RF są problemem technicznym, który się rozwiązuje. A nierozwiązany prowadzi do pogorszenia parametrów funkcjonalnych. Paradoks polega na tym, że chociaż wiadomo jak to rozwiązać, najwyraźniej nie zawsze się to robi.

Ten wątek zaczął się naiwną prezentacją super brzmiącego DAC za 200zł, który potem zabrzmiał jeszcze lepiej poprzez zastosowanie kabelka Toslink za 500zł. Jak się obejrzy fotografię płytki to nie widać tam układu analogicznego do tego z BB PLL1700. Dlaczego? Pewnie dlatego, że "chiński sprzedawca jaj" nie chciał podrażać kosztów produkcji "klocuszka" z docelową ceną 40USD. Zwłaszcza, że potem naiwny klient może dokupić kabelek za 100USD i być zadowolony z poprawy brzmienia.

A gdyby ów klient wyboru dokonał świadomie, a nie na podstawie "marketingu dla lemingów", to wydałby 100USD na lepszy DAC a 3USD na kabelek, który niczego by do systemu nie wniósł, tak jak to powinno być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, msankowski napisał:

(...) A gdyby ów klient wyboru dokonał świadomie (...)

Jest ktoś kto przed "szaleństwem" kol. Sankowskiego stanie w obronie "klienta", który "naiwną prezntacją" rozpoczął ten wątek? 😉 Bo ja mu mogę tylko mu doradzić aby kubił tego daca  i podłączył pod dobre źródło. Jak to zrobi i napisze, że gra to wg niego kiepsko (zakładam, że ma jakieś obycie), a dźwięk jest "warty" tylko 200 zł., to go przeproszę za uznanie jego tyrady za objaw szaleństwa. Tak, zaufam temu co powie, zakładając jego dobrą wolę, ponosząc ryzyko, że może świadomie mijać się z prawdą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Zawsze po stronie rozumu. 

Przeczytanie płyty CD do bufora jest proste i od tego punktu źródłem danych jest pamięć a nie płyta. Na potrzeby eksperymentu myślowego ten bufor może mieć nawet 700mb lub 5gb pojemności dziś to żaden problem. 

Nie mówię, że chcesz źle, ale przykłady jakieś dajesz na odwrót. Poprawne odczytanie płyty i bufor jakby to miało cokolwiek wspólnego...a do bufora, to nie potrzebujesz dokładnych danych. Inna sprawa, że dac przed przetworzeniem bitów musi je uzbierać i w takt zegara odczytywać. A zegar jak wspomniałem jest kluczem do niskiego jitter i to zostało rozwiązane.

15 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Jest ktoś kto przed "szaleństwem" kol. Sankowskiego stanie w obronie "klienta", który "naiwną prezntacją" rozpoczął ten wątek?

Wątek zaczął się od twojej opinii, że wydanie na daca parę stów daję lepszy dźwięk niż daki DIY na których słuchasz, że definiujesz preferencje, że taki dac będzie punktem odniesienia...no tak chyba się stało. Nie wiem jakiej reakcji się spodziewałeś, mamy sobie kupić te daki i sprawdzić, czy są punktem odniesienia?

W dniu 11.03.2022 o 21:13, (nie)przecietniak napisał:

W porównaniu do moich 16-bitowców jest szybciej, precyzyjniej, bardziej holograficznie i wcale nie "technicznie".

Wszystko lepiej, a gdzie wady?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel, mam wrażenie napisał o tym, że źródła nie mają niemal żadnego znaczenia skoro zastosuje się bufor. Tymczasem w wątku nadal asekuracyjnie wskazuje się "dobre źródło",... 

Technicznie nie ma żadnego problemu aby "podstawiać próbki" do sterowania kluczy sterujących wartością prądu do wyjścia z kości dac`a.

Co zatem potrzeba?

Dobrych kluczy, dobrego wzorca (napięcie), dobrych drabinek (lub innych rozwiązań ładunkowych), właściwego taktu zegara,...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minutes ago, J.Jerry said:

Nie mówię, że chcesz źle, ale przykłady jakieś dajesz na odwrót. Poprawne odczytanie płyty i bufor jakby to miało cokolwiek wspólnego...a do bufora, to nie potrzebujesz dokładnych danych. Inna sprawa, że dac przed przetworzeniem bitów musi je uzbierać i w takt zegara odczytywać. A zegar jak wspomniałem jest kluczem do niskiego jitter i to zostało rozwiązane.

To jeśli ani czytanie z płyty nie jest problemem ani zegar to w czym jest problem? Ja te przykłady podaję poziom wyżej, żeby pokazać, że to co niby jest niesamowitym problemem w rzeczywistości jest w dzisiejszych czasach trywalne. W czasach kiedy standard CD był projektowany czyli premiera 1980r cyfrówka była w powijakach. Obecnie jak podłączasz kablem hdmi dwa urządzenia w standardzie 2.1a to wiesz ile takich płyt CD tam w tym kabelku lata na sekundę? :]

"HDMI® Specification HDMI 2.1a is the most recent update of the HDMI® specification and supports a range of higher video resolutions and refresh rates including 8K60 and 4K120, and resolutions up to 10K. Dynamic HDR formats are also supported, and bandwidth capability is increased up to 48Gbps."

czyli wnioskując po tej dyskusji taki Panasonic dp-ub9000eg1 to po hdmi umie przesłać sygnał gęstości przykładowo 1CD na sekundę ale już odtworzyć Audio CD które też ma na liście nie umie poprawnie? Ładne jaja 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.