Skocz do zawartości
IGNORED

Diody Schottky'ego do wzmacniacza


Seband

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie diody Schottkyego zastosować w mostku wzmacniacza mocy? Dla ułatwienia podam, że trafo z odczepem ma 150 VA a kondensatory po 10000u na połówkę. Czy użycie diod Schottky'ego w porównaniu np z 1N5402 przyniesie poprawę? Na ile lepsze są 1N5402 (stosowane np przez Audio Analogue) od zwykłego zintegrowanego mostka?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody Schotky muszą mieć tylko wystarczające napięcie.Jeszcze lepsze efekty niż Schotky przyniesie zmiana na super szybkie HexFred-y,soft recovery type.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos szybkich diód, to tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

znajdziecie ciekawy punkt widzenia na ten problem. I nie tylko.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to już nie aktualne ,bo ostatnimi czasy Pass się przekonał do szybkich diód (soft recovery type) i nagminnie je stosuje w nowych produktach,co można stwierdzić czytając np. PDF-y serii XA.Ten artykuł o zasilaczu jest dość stary.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość maciekw do Bambusa

(Konto usunięte)

Jest stary to fakt. Natomiast wskazałem go m.in. dlatego, że nie zawsze szybkie diody sprawdzają się w każdej aplikacji i warto o tym wiedzieć. Nie mniej po ich zastosowania należy pamiętać o usunięciu podłączonych równolegle do starych diód kondensatorów filtrujących (o ile są).

Pozdrawiam

PS z przyjemnością zajrzę do pdf-ów, o których mówiłeś, gdyż ich nie analizowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ,że nie zawsze - trzeba posłuchać różnicy.Niestety ,albo i stety w 95% przypdków zastosowanie lepszych diód przynosi wymierne korzyści brzmieniowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria jest taka . Im dioda jest szybsza tym większy jest współczynnik narastania i opadania przy zmianie stanu (slew rate) - generuje więc przebiegi wcz,. oraz to że przy stanie przewodzenia oprócz normalnego -

prostowanego napięcia ( prądu) przez diodę przechodzą ( ponieważ jest szerokopasmowa)

zakłócenia w postaci wysokich częstotliwości indukowanych w kablach zasilających -

ba - na całej drodze - z transformatora ( GPZ via nasza wtyczka).

Dlatego też zmiana diód na szybkie jest z punktu widzenia elektrotechniki - bezsensowna,

wprowadza tylko zamieszanie w postaci większego poziomu wcz. na zasilaczu !!! (sic)

Jeśli jednak uparliśmy się i chcemy je nadal wymienić ( dla naszego własnego spokoju - bo robią to audiofilskie voodoo firmy), to należy przemodelować filtry blokujące wcz.( z żadnym - sądzę - skutkiem dla poprawy dźwięku ).

Jeśli jest inaczej , to niech mnie ktoś poprawi .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję prześledzenie tego wątku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bambus do Fadeover

(Konto usunięte)

Z całym szacunkiem dla twojej wiedzy,która jak mniemam jest bardzo duża: Czy dokonałeś porównań odsłuchowych? Np. czy spróbowałeś zbudować wzmacniacz/końcówkę mocy z osobnym zasilaniem i dobudować drugie-identyczne zasilanie różniące się tylko diodami prostowniczymi.Zasilanie wpinane na wtyk ,którego zmiana zajmuje 5 sekund ,lub nawet przełączane.Myśle,że jeśli ktoś budując urządzenie Audio stoi przed dylematem wyboru diód i z jednej strony ma 100 fachowców mówiących ,że to ma wpływ a z drugiej strony 100 mówiących że nie ,powinień po prostu dokonać odsłuchów i samemu dla siebie zdecydować,w końcu jest to Audio a nie Agd na przykład.A zapewniam ,że w dobrym systemie slychać wszystko,od rezystora w torze sygnału po kondensatorek na uzwojeniu pierwotnym transformatora.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fadeover > Bambus

(Konto usunięte)

Prawo Ohma i podstawy elektrotechniki są niezmienne, czy to się nam podoba czy nie.

Jedynym celem zasilacza jest dostarczenie sztywnego źródła napięcia o dużej dokładności

i małym napięciu tętnień - (gdzie U t = I wyjśc/ 2 *C*f)

I - prąd wyjściowy

c- pojemność kondensatora filtrującego

f - częstotliwość sieci

Tak więc widzimy nie ma tu miejsca na parametr związany z szybkością przełączania diody.

Przeprowadziłem wczoraj doświadczenie z szybkimi diodami na zasilaczu w CD Marantz PMD 321, po wlutowaniu szybkich diod do mostków, napięcia zakłóceń wcz. na wyjściach zasilaczy

( mierzonych szerokopasmowym analizatorem widma ) WZROSŁY średnio o 5,3 dB

czyli o 185%!!!

Co do brzmienia to pogorszyło się ono wydatnie !

Dawniej scena była poukładana , po przeróbce nastąpiło jej rozmycie, wysokie też

stały się jakieś zapiaszczone. Dlaczego tak się stało - jest to przedmiotem dalszej analizy.

Wyniki podam później.

Doświadczenie drugie - zamontowano diody do wzmacniacza CAudio Ra501:

efekt - wzrost zakłóceń wcz. na wyjściach zasilacza średnio o 9,6 dB czyli o ponad 300% !!!!

Efekt - przy wysokoomowym wejściu pojawiły się na wyjściu intermodulacje w postaci

cichych świstów i lekkiego różowego szumu.

Ocenę pozostawiam osobom zainteresowanym.

Ale jeśli ktoś z Was - Panowie upiera się przy zastosowaniu szybkich diod w zasilaczach,

to proszę o podanie choć jednego sensownego (czyt. naukowego )powodu

broniącego słuszności Waszej tezy.

Przyjmuję wyzwanie i stawiam swój dyplom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję doświdczeń! i teraz ma Pan swoje jasno sprecyzowane zdanie na ten temat.

Ja tam wyzwania nie przyjmuję bo także mam jasno sprecyzowane stanowisko poparte wieloma doświadczeniami wymiany diód prostowniczych w urządzeniach Audio (chcę powiedzieć ,że ja sobie nie muszę niczego udowadniać).A dla mnie nie wszystko co jest związane z Audio musi mieć dokładne odzwierciedlenie w pomiarach i parametrach mierzalnych,widocznie jeszcze nie wszystkie parametry odpowiedzialne za dźwięk znamy.Gdyby tak nie było to np. Audio Note Ongaku nie wychodziłby gorzej w pomiarch od Technicsa z hipermarketu,a niestety tak jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fadeover>Bambus

(Konto usunięte)

Co do zasilaczy dla lamp to jestem tradycjonalistą, stosuję prostowniki lampowe

z wielu - wynikających z praw fizycznych - czynników , i uważam ,że prostowniki lampowe

we wzmakach lampowych lepiej się nadają od prostownikowych... ale to już inny temat do dyskusji.

Przypomina mi Pan faceta który dopompowywał regularnie koło zapasowe w bagażniku,

bo jak twierdził ma przez to lepszą przyczepność.

Staram się z Panem dyskutować wymieniając poglądy wynikające z praw fizyki -

Pan natomiast serwuje woodoo. Na Pański problem odpowiedź może być taka:

a może diody które Pan wymienił nie były w pełni sprawne ?

Często się zdarza, że elementy nieodpowiedzialne za dźwięk bierze się " z taśmy".

Nie raz zetnąłem się z diodami w oryginalnych prostownikach , które przepuszczały

w stanie zaporowym , lub miały dużą pojemność złącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przciwnie,jestem zwolennikiem zdrowo-rozsądkowego podejścia do sprawy i nie przepadam za żadnym Woodoo,ale jesli mam dylemat i nawet jeśli naukowe podejście mówi,że to się nie sprawdzi to ja dokonuje ślepych lub nie ślepych testów odsłuchowych i to jest dla mnie wyznacznikiem.Nie należę do ugrupowania "parametrowców" bo koniec końcem to wrazenia odsłuchowe decyduja o wszystkim.Często wymieniałem standardowe diody prostownicze w urządzeniach Audio (raczej z wyższego/sredniego pułapu cenowego) na diody HexFred soft recovery type (używam IXYS i IR) i w 95% przypadków przynosiło to wymierne korzyści brzmieniowe.Tak samo jak np. wymiana samego transformatora sieciowego na lepiej wykonany.Na dobrym systemie takie różnice słychać wyraźnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fadeover>Bambus

(Konto usunięte)

Co do trafa to fakt - lepszy i większy trafo daje bardziej stabilne napięcie , nie brzęczy itd......

Ale powtarzam jeszcze raz proszę o jeden choćby argument merytoryczny.

Ps. Może pogadamy na czacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrea29 -> Bambus, fadeover

(Konto usunięte)

Do końcówki mocy potrzebuję dobre trafo, mocy 150-200W.

Czyje, jakie byście mi polecili ?

Poproszę o namiary. Nic nigdy jeszcze nie zamawiałem u nikogo do audio, stąd kompletnie nie mam doświadczenia i nie jestem oblatany w temacie.

Pozdrawiam.

 

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fadeover>bego

(Konto usunięte)

dzięki za przykład.

Przypadek pierwszy - szumy w zwykłym mostku

widzimy ,że jest ich trochę i są one harmonicznymi przebiegu podstawowego

natomiast drugi przypadek: pojawiło się bardzo dużo przebiegów o wysokiej częstotliwości

( patrz - grubość krzywej ) bardzo podobne efekty obserwowałem w swoim

doświadczeniu) niestety te wysokie częstotliwości były bardziej groźne od harmonicznych-

powodowały intermodulacje na złączach p-n ,a to - jak wiedzą wtajemniczeni -

jest już małym radyjkiem. Czasem można usłyszeć na wzmacniaczu PR I Polskiego Radia.

To nie żart,.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fadeover>andrea

(Konto usunięte)

To zależy jaki Masz teraz trafo. Jaki typ i na jakie napięcia. Jeśli napięcia są typowe

to można dobrać coś seryjnego.

Twoje pytanie jest zbyt ogólne - mamy za mało danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.tansformatory.com.pl - gosc reklamuje ze do audio ale podobno brumia

www.telto.com.pl - tanio i wartosci na zamowienie.

www.indel.com.pl

 

Ale jak ma byc hiend to Avel Lindberg albo Piltron.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telto sobie odpuść,nadają się tylko na śmietnik albo do halogenu na taras.Te do Audio z pod Łodzi są w miarę dobre ,ale zależy jak leży-to znaczy czasami mu się uda zrobić lepszy ,czasami gorszy.Mówił ,że za 60% ceny więcej może zrobić na lepszym rdzeniu (od rdzenia dużo zalezy),ale tych lepszych nie próbowałem.Lepsze trzeba zamawiać z zagranicy,kolega wyżej podał przykłady.

Do FADEOVER - nie podam Panu żadnego merytorycznego wyjaśnienia z prostej przyczyny-nie mam zielonego pojecia dlaczego tak jest i nawet w to nie wnikam.Pasjonuje mnie zdobywanie doświadfczeń typu jakie pdzespoły jak wplywają na brzmienie (diody,rezystory,kondensatory,transformatory) i jakie topologie różnych części układu brzmią.

Gdybym miał zgłębiać przyczyny to by mi chyba życia nie starczyło , a i tak okazałoby się ,ze jakieś rozwiązanie ,które z parametrowo-technicznego punktu widzenia nie ma bytu brzmi super.nie neguję parametrów ,bo każdy dobry produkt Audio te podstawowe musi spełniać jako warunek konieczny,ale nie wystarczający njiestety,bo dalej liczy sie już tylko doświadczenie wiedza i praktyka konstruktora.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 15

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.