Jump to content
IGNORED

Co z tym Heglem?

Generał
 Share

Recommended Posts

Witam. Od niedawna jestem posiadaczem wzmacniacza Hegel H 100. Zachęcony pochlebnymi opiniami szarpnąłem się i po okazyjnej cenie nabyłem to "cudo". Na wstępie wymieniłem kondensatory w zasilaczu na Mundorfy , ponieważ po 5 godzinach grania wzmacniacz tracił dynamikę. Uciekały gdzieś te basy i dżwięk nie był za bardzo rozdzielczy.. Myślałem że to sprawka tych kondensatorów, ale po wymianie działo się to samo. Ogólnie wzmacniacz gra bardzo dobrze gdzies po 3 godzinach pracy. Nie ma się do czego przyczepić. Ale po ok. 5 godzinach dynamika drastycznie spada. Dżwięk jest taki jakiś mały. Sprzęt jest podłączony do monitorów Klipsha. Urządzenia źródłowe to tuner ES Sony i DVD SACD Sony. Oba na pewno sprawne. Pokój 15 m2. średnio zagracony. Może ktos z forumowiczów coś podpowie, bo szkoda mi tego wzmacniacza po 3 godzinach naprawdę ma "kopa" , ale póżniej jest kiszka. Z góry dziękuję za sugestie i podpowiedzi.

Klipshe to monitory RP-600 M. To kolumny 8 ohm. Producent podaje dynamikę 96 dB. więc dość dużo. Bardzo dobre kolumny szczególnie do rockowego grania. To nówki sztuki nie przerabiane i bez żadnej ingerencji. Myślę że to coś z tym wzmakiem. A może on potrzebuje jakiś mocnych podłogówek?

Na początku miałem problem z brzęczącym transformatorem. Pomagał filtr stałej składowej , ale bardzo zamulał dźwięk, co było nie do zaakceptowania. Przeczyściłem wszystkie konectory. Ponieważ wzmacniacz nawet na głośnym graniu nie nagrzewał się odlutowałem czujnik temperatury radiatora (ROZWIERNY) i kabelki od czujnika zwarłem. Pomyślałem że i tak ten Hegel ma zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Po tym zabiegu transformator ucichł, ale wciąż występował kłopot z tą dynamiką po dłuższym czasie

Dzięki Quatross chyba żeczywiście poszukam jakiś innych kolumn. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś pomysły, to bardzo proszę.

4 godziny temu, Generał napisał:

ale wciąż występował kłopot z tą dynamiką po dłuższym czasie

Ewidentnie któryś z elementów jest zarzuty i po dłuższym graniu nie trzyma wartości robi się rozjazd ...

Obejrzyj dokładnie wszystkie kondesatory czy nie są np spuchnięte, rezystory zwłaszcza w końcówce mocy czy nie wyglądają podejrzanie . Jak posiadasz miernik dobrze było by pomierzyć te elementy oraz prądy spoczynkowe obu kanałów . 

.....Hegel h200...hd25...Dynaudio S25....

Dzięki Klecha. Jeszcze dzisiaj założę okulary i obejrzę go dokładnie tak jak mówiłeś. Dziwna sprawa, bo jak go po tych 5 godzinach grania wyłączę na minutę to cykl zaczyna się od nowa. Najpierw gra trochę zamulony, po 3 godzinach gra super a po 5 znowu kaszana. Nie jestem rasowym elektronikiem. ogólnie jakieś pojęcie mam. Gdyby to był jego normalny cykl nagrzewania, to po wyłączeniu na 30 sekund radiator ani tranzystory tak szybko by nie ostygły. właśnie dlatego podejrzewam jakiś kondensator. Pomyślałem sobie też że może jakiś potencjał się zbiera na obudowie, ale po uziemieniu obudowy jest niefajnie. Dźwięk wyostrzony i niespójny. Wielki dzięki muszę go obejrzeć.

6 godzin temu, Generał napisał:

Zachęcony pochlebnymi opiniami szarpnąłem się i po okazyjnej cenie nabyłem to "cudo".

Jak widać z okazyjnymi cenami trzeba uważać. 

18 minut temu, Generał napisał:

po tych 5 godzinach grania wyłączę na minutę to cykl zaczyna się od nowa.

To jest bardzo dziwne jeżeli któryś z elementów się przegrzewa to po minucie nie powinien wrócić do normalnego trybu pracy. 

5 godzin temu, Generał napisał:

No cena była mocno zaniżona. Dałem 3,5 kzł. Tu może być odpowiedź. Żałuję bo był na aukcji taki sam tylko tysiaka więcej.

Na zdjęciach wyglądał lepiej. Oszczędny dwa razy płaci. No ale może dojdę w końcu co mu dolega.

A ile watów władowałeś w te kolumny przez 5 godzin? Może po takim czasie, głośnik już nie odprowadza efektywnie ciepła?

Głośno nie grałem. Jakieś 20% maksymalnej głośności wzmacniacza. Kondensatory te po 10 000 uF wymieniłem na Mundorfy jakieś 5 tygodni temu. Więc chyba się "dotarły" Pierwszy raz się spotykam z czymś takim, a miałem z 10 wzmacniaczy różnych firm. Przeważnie budżetowe, dlatego ten Hegel to dla mnie egzotyka.

Nie grzeje się bo kolega ma skuteczne kolumny i tyle. Jakby miał jakiś paździerz z manufaktury to też by mu się Hegel grzał.

To bzdura.
Co ma skutecznosc z pazdzierzem z manufaktury?

A ta „skutecznosc“ kolumn kolegi to tez bzdura

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Znalazłem przyczynę spadku dynamiki po kilku godzinach. Przeczyściłem wszystkie konektory i ścisnąłem wsuwki kombinerkami żeby dobrze siedziały i wtedy wpadł mi do głowy pomysł żeby przeczyścić styki włącznika sieciowego. Ponieważ nie mogłem jakoś wymontować tego włącznika znalazłem małą dziurkę w plastiku, przez którą wpsiknąłem Kontakt S i włączyłem go chyba ze 100 razy, następnie po pół godzinie przepłukałem włącznik alkoholem izopropylowym, odczekałem chwilę żeby izopropylak wyparował. Po włączeniu dźwięk był ok. Słucham już 6 godzinę i jest w porządku. Nie umiem znaleźć wytłumaczenia takiej usterki. Może po nagrzaniu się wzmacniacza przez włącznik przepływa większy prąd i zaśniedziałe styki nie dają pełnego napięcia. Jak ktoś wie o co chodzi niech napisze. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. POZDRAWIAM.

W dniu 7.04.2022 o 19:54, Generał napisał:

Bardzo dziękuję za podpowiedzi. Znalazłem przyczynę spadku dynamiki po kilku godzinach. Przeczyściłem wszystkie konektory i ścisnąłem wsuwki kombinerkami żeby dobrze siedziały i wtedy wpadł mi do głowy pomysł żeby przeczyścić styki włącznika sieciowego. Ponieważ nie mogłem jakoś wymontować tego włącznika znalazłem małą dziurkę w plastiku, przez którą wpsiknąłem Kontakt S i włączyłem go chyba ze 100 razy, następnie po pół godzinie przepłukałem włącznik alkoholem izopropylowym, odczekałem chwilę żeby izopropylak wyparował. Po włączeniu dźwięk był ok. Słucham już 6 godzinę i jest w porządku. Nie umiem znaleźć wytłumaczenia takiej usterki. Może po nagrzaniu się wzmacniacza przez włącznik przepływa większy prąd i zaśniedziałe styki nie dają pełnego napięcia. Jak ktoś wie o co chodzi niech napisze. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. POZDRAWIAM.

Zaśniedziałe styki miały wysoką rezystancję połączenia. Jak wzmacniacz pobierał większy prąd w czasie impulsu pojawiał się spadek napięcia na tym przełączniku, który powodował siadanie napięcia we wzmacniaczu i siadanie brzmienia wzmacniacza. Tak by to mogło być :) 

Warto ten przełącznik po prostu wymienić. Skoro już załapał tlenki, to za jakiś czas znowu się to stanie, bo pokrycie styku widać jest zużyte. 

www.Audiomagic.pl - sklep prowadzony przez pasjonatów dźwięku.

Zapraszamy na odsłuchy do salonu w Warszawie!

W dniu 14.04.2022 o 20:03, Audiomagic.pl napisał:

Zaśniedziałe styki miały wysoką rezystancję połączenia. Jak wzmacniacz pobierał większy prąd w czasie impulsu pojawiał się spadek napięcia na tym przełączniku, który powodował siadanie napięcia we wzmacniaczu i siadanie brzmienia wzmacniacza. Tak by to mogło być 🙂

Warto ten przełącznik po prostu wymienić. Skoro już załapał tlenki, to za jakiś czas znowu się to stanie, bo pokrycie styku widać jest zużyte. 

Można to bardziej obrazowo opisać na przykładzie klasycznej żarówki na 230V. Kiedy gniazdo jest czarne to żarówka ledwo świeci, czasem wręcz miga. Przeczyszczenie gwintu pomaga, ale jak kolega napisał lepiej wymienić.

To bardzo zaskakujące co pisze autor u którego dzieją się takie niecodzienności. Hegel choć bardzo stonowany jest w bogactwie prezentacji to werwy i wigoru odmówić mu nie można mogłoby to być spowodowane ze względu posiadanego modelu ale ewidetnie jest coś nie tak z omawianym egzemplarzem.

„Jeśli czekać, aż wszyscy zmądrzeją, za długo to potrwa". Fiodor Dostojewski

Witaj Tal. Sam już nie wiem, ale chyba coś z tym wzmacniaczem jest nie tak. Odwiozłem go do Marek na wymianę włącznika, ale to chyba nie jest główna usterka. Wzmacniacz zamiast mieć bas "BUM BUM" ma bas "PUCH PUCH". Radiator mimo długiego i dość głośnego słuchania pozostaje ledwo ciepły. Grzeją się natomiast te dwa tranzystory koło drugich co do wielkości kondensatorów (chyba po 1000uF). Napiszę jeszcze do serwisu. Może coś podpowiedzą. Dzięki. Pozdrawiam.

Z tym wzmacniaczem stanowczo jest coś nie tak zwłaszcza że jest sprawny doprawdy ktoryś z elementów zakłóca poprawne działanie Twojego wzmacniacza. Wyspecjalizowany serwis powinien temu zaradzić.

Pozdrawiam.

„Jeśli czekać, aż wszyscy zmądrzeją, za długo to potrwa". Fiodor Dostojewski

• 1 month later...