Jump to content
IGNORED

Panele akustyczne na sufit w salonie pod audio

barni
 Share

Recommended Posts

Cześć wszystkim

Przy okazji malowania domu mam pomysł aby zrobić adaptację akustyczną sufitu. Z racji że oczy u mnie jednakowo ważne jak uszy planuje coś maksymalnie przyjaznego wizualnie czyli np panele Ecophon Solo™ Rectangle  - chyba że macie jakieś alternatywne propozycje. Dalsza adaptacja akustyczna będzie robiona już po wstawieniu docelowych kolumn, są one na tyle specyficzne (dookólne), że na początku chce je wstawić a pózniej zrobić adaptacje w zakresie elementów zabudowanych w ścianach. Jednak samo odświeżenie idzie już teraz więc chciałem ogarnąć ten sufit od razu bo zakładam, że w tym zakresie nie mam zbyt dużego pola manewru i w zasadzie jego wytłumnienie może wyjśc pokpjowy tylko na dobre, bo aktualnie jego problemem jest duża kubatura nieosłoniętych ścian i wynikający z tego duzy pogłos.

Pokój ma wysokość 280, chciałbym opuścić te Ecophony na 2,60, bo tak mam zrobioną zabudowę pod LEDy dookoła pokoju. Pytanie czy ma znaczenie ilość paneli na suficie, czy tylko sumaryczna ich powierzchnia ? Mogę zrobić zarówno kombinację 2 rzędów paneli 180 x 120 jak i trzech 120 .x 120. Załączam charakterystyki z ich strony.

PS.Czy ktos z branży handluje tymi Ecophone'ami czy tylko PSB ?

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Ja dziś ukończyłem przyklejanie na ścianę na wprost kolumn (za słuchaczem) korka ekspandowanego grubość 30mm. Pokryłem nim 80 % ściany i efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Już od pokrycia 1/3 ściany efekty były dobrze zauważalne a po 2/3 ściany już bardzo dobre. Pogłos jest bardzo zredukowany (i to w całym paśmie) ale nie ma przetłumienia pomieszczenia. Pewnie napiszę więcej w założonym przeze mnie temacie o adaptacjach z korka bo materiał jest niedoceniany a zapewnia naprawdę świetne możliwość adaptacyjne.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

W dniu 20.04.2022 o 23:18, barni napisał:

np panele Ecophon Solo™ Rectangle  - chyba że macie jakieś alternatywne propozycje.

Nie znałem. Wygooglowałem. Ładnie wyglądają, gdy jeden nachodzi na drugi. Pytanie, jak z dostępnością, ceną, łatwością i możliwością wykonania. 

Ja zastosowałem klasyczne rozwiązanie, czyli perforowane płyty g/k, a za nimi wełnę akustyczną. O dziwo, wszyscy, którzy do mnie przychodzą mówią, że to ładnie wygląda, że nietypowo, że ozdoba wręcz. Ja mam Sonic Nida, zobacz sobie ich katalog w PDF, bo mają mnóstwo wzorów z wykresami pochłaniania dźwięku w różnych wariantach (wełna lub bez). Znajomy u mnie podpatrzył i będzie robił to u siebie na korytarzu i klatce schodowej, bo denerwuje go pogłos. Sonic Nida dostaniesz bez problemu, wystarczy się skontaktować z lokalnym dystrybutorem (lista na ich stronie). Bliźniaczy produkt ma Rigips. 

11 godzin temu, paprykarz18 napisał:

Ja zastosowałem klasyczne rozwiązanie, czyli perforowane płyty g/k, a za nimi wełnę akustyczną

i jak to sie sprawdza? Kiedys chcialem zrobic w salonie na suficie taki obszar z podwieszanej plyty perforowanej knauf akustik cleaneo ale byl problem z zakupem kilku plyt. Chcialem dac tam z 5-10cm welny za plyta.

Posted (edited)

Zgodnie z założeniami. Nie wyobrażam sobie mojego salonu bez takiego sufitu. Tak, jak piszesz, najpierw wykańczając, zrobiłem taki sufit, a następnie, po pomiarach, stawiałem kolejne kroki adaptacji akustycznej. Bez tego sufitu nie wiem, jak miałbym osiągnąć optymalny czas pogłosu w pokoju, który jeszcze ma wyglądać, a nie mieć całkowicie zabudowane ściany ustrojstwami akustycznymi. Poza tym, wykorzystałem perforacje płyt i zrobiłem sobie nad kinem/miejscem odsłuchu stereo "gwieździste niebo" przeplatając światłowody przez otwory 🙂 Bajer jest i w dzień, bo moim gościom taki nietypowy sufit się podoba, a przy wyłączączonym świetle szeroko rozdziawiają paszczę z wrażenia 🙂 

Edited by paprykarz18

34 minuty temu, paprykarz18 napisał:

Bez tego sufitu nie wiem, jak miałbym osiągnąć optymalny czas pogłosu w pokoju, który jeszcze ma wyglądać, a nie mieć całkowicie zabudowane ściany ustrojstwami akustycznymi.

Ale tylko poglos sie zmniejszyl? Myslalem ze to zadziala podobnie do rozpraszacza. Ja mam teraz poglos w okolicy 0,35-0,4 i jest bardzo ok.

jak pisalem, myslalem ze dzialanie bedzie rakze zblizone do dyfuzora. Taka plyta na suficie salonu dziennego wyglada swietnie w porowaniu do typowego dyfuzora ze styroduru ktory wyglada jak stalagmity 😁. Kolega ma takie dyfuzory przyklejone w swoim pokoju audio. U mnie w salonie by to nie przeszlo dlatego myslalem o płycie perforowanej. Ale jesli to tylko dziala na poglos to nie ma sensu stosować tego u mnie. 

Posted (edited)
W dniu 20.04.2022 o 23:18, barni napisał:

Pokój ma wysokość 280, chciałbym opuścić te Ecophony na 2,60, bo tak mam zrobioną zabudowę pod LEDy dookoła pokoju. Pytanie czy ma znaczenie ilość paneli na suficie, czy tylko sumaryczna ich powierzchnia ? Mogę zrobić zarówno kombinację 2 rzędów paneli 180 x 120 jak i trzech 120 .x 120. Załączam charakterystyki z ich strony.

PS.Czy ktos z branży handluje tymi Ecophone'ami czy tylko PSB ?

Ja sprzedaję Ecophon'y jaki i Rockfon'y. Mogę dostarczyć w dowolne miejsce w kraju do własnego montażu lub przyjechać i zamontować.
Ma znaczenie liczba paneli. Przy takiej samej powierzchni paneli, stosując większą liczbę kwadratów (niż dużych prostokątów) osiągnie się większe zmniejszenie pogłosu, bo zadziała pochłanianie krawędzi paneli. 

Hidden Content

mw - po adaptacj(2).jpg

DSC00272.JPG

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edited by Acoustic Lab

Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

W dniu 21.04.2022 o 22:59, Seyv napisał:

Ja dziś ukończyłem przyklejanie na ścianę na wprost kolumn (za słuchaczem) korka ekspandowanego grubość 30mm. Pokryłem nim 80 % ściany i efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Już od pokrycia 1/3 ściany efekty były dobrze zauważalne a po 2/3 ściany już bardzo dobre. Pogłos jest bardzo zredukowany (i to w całym paśmie) ale nie ma przetłumienia pomieszczenia. Pewnie napiszę więcej w założonym przeze mnie temacie o adaptacjach z korka bo materiał jest niedoceniany a zapewnia naprawdę świetne możliwość adaptacyjne.

Czym go zamocowałeś, klej montażowy? Sam bym spróbował takiego korka, paru płyt 100x50x30 ale nie w razie czego wołałbym nie zrywać ich razem z tynkiem 🙂

6 godzin temu, Marek.S napisał:

Czym go zamocowałeś, klej montażowy?

Soudal flexifoam - to piana akustyczna. Wykladasz ją identycznie jak na płyty styropianowe przy ociepleniu. Trzeba odczekać 10 minut i przyłożyć płytę do ściany oraz docisnąć (najlepiej jakąś sztywna drewnianą płytą). Sam korek łatwo usunąć bo jest bardzo kruchy, gorzej z klejem. Chociaż zapiast usuwać korek lepiej pokryć go np. płyta kartonowo gipsową - będzie izolacja akustyczna ściany.

6 godzin temu, Marek.S napisał:

paru płyt 100x50x30

Aby efekt był zauważalny trzeba pokryć nim co najmniej 2/3 ściany. Jeśli ściana mała to będzie kilka płyt ale przy dużej kilka płyt nie da jakiegoś satysfakcjonującego efektu.

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

26 minut temu, Seyv napisał:

Sam korek łatwo usunąć bo jest bardzo kruchy, gorzej z klejem.

to prawda, paskudna robota, przeżyłem, choć po 1/3 ściany się poddałem i zamiast usuwania kleju, dałem dobrej klasy unigrunt i na to siatkę + cekol C45, jeśli się ma dryg do cekolowania 😉

Posted (edited)
W dniu 29.04.2022 o 21:42, Acoustic Lab napisał:

Ja sprzedaję Ecophon'y jaki i Rockfon'y. Mogę dostarczyć w dowolne miejsce w kraju do własnego montażu lub przyjechać i zamontować.
Ma znaczenie liczba paneli. Przy takiej samej powierzchni paneli, stosując większą liczbę kwadratów (niż dużych prostokątów) osiągnie się większe zmniejszenie pogłosu, bo zadziała pochłanianie krawędzi paneli. 

Hidden Content

mw - po adaptacj(2).jpg

DSC00272.JPG

Odezwałem się na maila

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edited by barni