Skocz do zawartości
IGNORED

Tidabie - ściąganie plików z Tidal'a - pytanie o konwersję 96kHz/124kHz ?


adam3city
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi pomożecie. Używam sobie od jakiegoś czasu Tidala, w wersji tej lepszej Master, więc rzekomo z dostępem do plików hi-res (zakładam, że 96kHz/24bit ale nie wiem czy tak to jest na 100%...). Ale chciałem jakoś 'ściągnąć' trochę muzy z Tidala na dysk w domu i do przenośnego grajka - znalazłem soft Tidabie (

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ), płatny. Soft działa w ten sposób, że wybiera się określone płyty/utwory z Tidala i następuje ich download na dysk twardy komputera w domu. Natomiast ciekawą opcją jest możliwość zapisu jako pliki w różnych popularnych formatach (WAV, FLAC itd.) oraz jest możliwość ustawienia kHz - 44.1, 96, 124... No i po ustawieniu 96kHz na komputerze ląduje plik 24/96 o słusznej wadze (MB). Z tym, że od supportu z Tidabie otrzymałem info, że Tidabie nie ma możliwości ściągania z Tidala oryginalnych plików HiRes (Master) więc wychodzi mi na to, że natywną rozdzielczością (źródłowym plikiem) jest CD-quality 16bit/44.1kHz. 

Zastanawiam się - jeśli źródłem jest plik 16/44.1 a Tidabie dokonuje konwersji do np. 24/96 to po pierwsze czy to ma w ogóle sens dla użytkownika koncowego, czy nie lepiej pozostać przy 'natywnym' 16/44.1? oraz jeśli oryginlany plik jest 16/44.1 i ma okresloną ilość informacji dot muzyki (co przekłada się na określoną ilość megabajtów oczywiście) to w jaki sposób konwersja do np. 24/96 powoduje zwiększenie ilości tej informacji, w jaki sposób słowo 16bit przekształcane jest na 24bit - przecież żadna dodatkowa informacja nie jest dodawana, ską dodatkowe ilości megabjtów - to 'puste' informacje?

Pytanie zapewne 'laickie' ale staram się zrozumieć co mogę uzyskać i na ile może mieć sens zapychanie dysku plikami 96kHz albo 124kHz czy nie lepiej ograniczyć się do ściągania 16bit/44.1?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopisują się zera (bez szkody) i przy oversamplingu brakujące próbki. To drugie jakimś algorytmem, nie wiadomo jakim. Ja bym zostawił natywne, zawsze można sobie zmienić, a i tak przetwornik robi to w locie przy odtwarzaniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, adam3city napisał:

Pytanie zapewne 'laickie' ale staram się zrozumieć co mogę uzyskać i na ile może mieć sens zapychanie dysku plikami 96kHz albo 124kHz czy nie lepiej ograniczyć się do ściągania 16bit/44.1?

Jak dla mnie nie masensu. Więcej "prawdziwych" danych nie będzie, niezależnie czy dopisywane są zera czy też wykorzystywany jest algorytm uzupełniejący. 

Jak chce się słuchać w większej rozdzielczości to trzezba kupować zpisywane pliki w duzych gęstościach. I to z pewnych źródeł, bo zrobienie konwersji to każdy może sobie zrobić, jak chce. 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, adam3city napisał:

Używam sobie od jakiegoś czasu Tidala, w wersji tej lepszej Master,

A tam...... Jakiej lepszej. Droższej

5 godzin temu, adam3city napisał:

znalazłem soft Tidabie

Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

oraz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a jak ktoś lubi DSD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

5 godzin temu, adam3city napisał:

Zastanawiam się - jeśli źródłem jest plik 16/44.1 a Tidabie dokonuje konwersji do np. 24/96 to po pierwsze czy to ma w ogóle sens

Nie ma. Zwłaszcza gdy cena wzrasta. Takie coś możesz sam sobie zrobić za pomocą darmowych programów do obróbki audio

5 godzin temu, adam3city napisał:

czy nie lepiej ograniczyć się do ściągania 16bit/44.1?

Ja zawsze wybieram tą opcję. Chyba, że nagranie ma oryginalnie wyższe parametry i wyszło z wytwórni nagraniowej jako hi-res.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



tym, że od supportu z Tidabie otrzymałem info, że Tidabie nie ma możliwości ściągania z Tidala oryginalnych plików HiRes (Master) więc wychodzi mi na to, że natywną rozdzielczością (źródłowym plikiem) jest CD-quality 16bit/44.1kHz. 


A może chodziło im o pełne MQA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, piotrek7 napisał:

A tam...... Jakiej lepszej. Droższej

Polecam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

oraz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a jak ktoś lubi DSD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie ma. Zwłaszcza gdy cena wzrasta. Takie coś możesz sam sobie zrobić za pomocą darmowych programów do obróbki audio

Ja zawsze wybieram tą opcję. Chyba, że nagranie ma oryginalnie wyższe parametry i wyszło z wytwórni nagraniowej jako hi-res.  

No akurat na HDTracks trochę kasy przez lata zostawiłem. Przyznam, że jak dla mnie Tidal daje generalnie dobrą jakość do słuchania - no winyl to to nie jest - ale jak już porównuję Tidal Master do np. pliku z dysku NAS albo płyty CD w transporcie CD to nie odczuwam bynajmniej dyskomfortu a kwestia cena/jakość czy cena/ilość/dostępność/wygoda no to już w ogóle nie ma o czym mówić.

Z HDTracks to miałem ten problem, że tam też de facto nie ma info co jest natywnym źródłem - czy na potrzeby HDTracks ktoś ponownie zgrał materiał z taśm matek w wysokiej rozdzielczości, czy jak, kto robił mastering, z któego to roku itd.? Jest po prostu plik do zakupu i download. 

A jak jest z tym Tidalem - jak się ma abonament Master to natywnym plikiem jest Master/MQA czy też natywny jest wciąż 16/44.1 tylko Tidal jakoś go konwertuje szcztucznie do góry? Wie ktoś?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, adamgdansk napisał:

Przyznam, że jak dla mnie Tidal daje generalnie dobrą jakość do słuchania

Oczywiście, że tak. Ale od stycznia zrezygnowałem z Mastera i wcale nie odczuwam spowodowanego tym dyskomfortu. Tym bardziej, że wymieniłem streamer z dekodującego MQA na taki, który nie dekoduje tego formatu. O wiele wyższa jakość odtwarzacza zdecydowanie rekompensuje "obniżenie" parametrów odtwarzanego pliku. 

 

2 godziny temu, adamgdansk napisał:

A jak jest z tym Tidalem - jak się ma abonament Master to natywnym plikiem jest Master/MQA czy też natywny jest wciąż 16/44.1 tylko Tidal jakoś go konwertuje szcztucznie do góry? Wie ktoś?

Dobre pytanie. Ale zastanówmy się. Mamy kilka serwisów streamingowych. Każdy ma swoje określone parametry odtwarzania. Czy wytwórnia nagraniowa przygotowuje płytę, nagranie dla każdego serwisu osobno, czy sprzedaje jeden plik o wspólnym dla wszystkich formacie i parametrach. A potem każdy serwis przerabia go dla swoich potrzeb, nadając mu określone parametry. 

Czy ta płyta została zarejestrowana jako master?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Raczej nie. 

Jak dla mnie te wszystkie mastery i hi-resy w serwisach to jedynie sposób na wyciągnięcie kasy niż faktycznie produkt wyższej jakości 

3 godziny temu, adamgdansk napisał:

Z HDTracks to miałem ten problem, że tam też de facto nie ma info co jest natywnym źródłem - czy na potrzeby HDTracks ktoś ponownie zgrał materiał z taśm matek w wysokiej rozdzielczości, czy jak, kto robił mastering, z któego to roku itd.? Jest po prostu plik do zakupu i download. 

Pewnie jest tak samo jak z masterami z Tidala. Komputer i odpowiedni program załatwia wszystko. Zawsze kiedy tylko jest taka opcja, wybieram 44.1/16. Dla "sportu" czasem kupię sobie coś w formacie DXD 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Wracając do tematu. Uzywam sobie tego programu Tidabie (są tez inne w zasadzie takie same w funkcjonalności) do download'owania muzyki z Tidal'a ale zastanawia mnie jedna rzecz. 

1. Ustawiam sobie konwersje na FLAC 44.1kHz - pliki gdy odtwarzam je w odtwarzaczu plików pokazują mi się jako MQA 44.1kHz - zastanawiam się dlaczego i czy to ma jakieś znaczenie dla jakości? Wiem co MQA znaczy - tylko czy taki FLAC 44.1kHz w ogóle może być 'MQA"? 😉

2. Support z Tidabie poradził mi abym używał ustawień 'Auto' wtedy Tidabie ściągnie plik w oryginalnych ustawieniach (ale nie hi-res). I tu już trochę zgłupiałem. Wziąłem jedną piosenkę i ściągnąłem 3 razy w różnych konfiguracjach:

a) 'AUTO' - ściągnęło się jako plik m4a (MPEG-4 AAC), bit rate 320 kBit/s, 44.1kHz

b) 'FLAC 44.1kHz' - ściągnęło się jako FLAC , bit rate 1498 kBit/s; 44.1kHz

c) 'WAV 44.1kHz' - ściągnęło się jako WAV (PCM) file, bit rate 1411 kBit/s; 44.1kHz.

Hmm. Tidal trzyma pliki jako AAC skoro tak mi 'Auto' ściąga? Zgłupiałem już jak najlepiej te pliki ściągać - jakieś porady od lepiej zorientowanych? Myślałem, że pliki natywne to CD-quality WAV, ale może technicznie to jednak inaczej musi działać?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Podejrzewam że wszystko jest kodowane do pliku na twoim urządzeniu. Tidal się chwali że w HiFi wysyła w kodowaniu bezstratnym, to ja bym poszedł we flac-a. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2022 o 14:31, adamgdansk napisał:

Tidal trzyma pliki jako AAC skoro tak mi 'Auto' ściąga?

Nie. Tidal ma pliki o różnych parametrach. MQA w przypadku wielokrotności 48kHz (np 96kHz) jest zakodowane w 24bit/48kHz natomiast wielokrotności 44,1kHz w 24/44,1. Pliki bez MQA to 16/44,1. Pliki są zabezpieczone i zakodowane we FLAC. Flac nie może przekroczyć bitratem pliku WAV.

Jak chcesz mieć muzykę na dysku to sobie kup a nie okradaj artystów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Funnykris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.