Skocz do zawartości
IGNORED

Frezarka Cnc do wykonywania PCB


atmeg

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.05.2022 o 10:29, sebasbox napisał:

Super że wszystko działa i daje efekty. Może sam zbuduje dla siebie w wolnej chwili bo ta którą mam w tym momencie jest zdecydowanie za duża do zabaw z PCB.

Taka drobna uwaga, staraj się robić zdjęcia w dzień przy dobrym oświetleniu, bo widać że robota dobrze zrbiona ale zdjęcia słabej jakości (podejrzewam że robilem wieczorem przy sztuczym świetle i do tego telefonem z drgającą ręką;)).

Właśnie rozglądam sie za tanim a dobrym aparatem fotograficznym bo wiem że te moje foty są niezbyt ,sa słabe .

W dniu 23.05.2022 o 23:02, Grzegorz7 napisał:

😉

Bo w kopiowanych Hi-End`ach nie tak jak w stali, aluminium czy innym drewnie... niczego nie widać od razu. Niczego sobie nie wmówisz, nie pasuje i kicha... 

Również 3mam kciuki.

jakoś przeoczyłem te wypowiedz .A dokładnie tak jest .W konstrukcjach mechanicznych widać gołym okiem albo przez zwykłe szkło powiększające jak działa i niema miejsca na tajemnicze WooDoo audiofilskie 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2022 o 16:55, Seyv napisał:

Go zmiany gerberow na gcody polecam CopperCAM.

Na początku tego tematu ten kolega to napisał .Niedawno sprawdziłem ten program i

bardzo dziekuje  kol. Seyv za namiar .Prawdopodobnie zakupie ten program .Jest tym co potrzebuje .Cena nie jest odstraszająca jeśli wiadomo poco sie kupuje .

++++++++++++++++++++++

Są tu wypowiedzi osób które nie rozumieją zasady posiadania takiej frezarki i główny argument to że w chinach za równowartość takiej frezarki można zamówić mnustwo pcb .

Oczywiście że można . Ale ...

Głównym powodem dla mnie budowy frezarki jest potrzeba szybkiego otrzymania prototypowego pcb w 1 sztuce .

Innym powodem jest możliwość wykonywania detali 3D z tworzyw sztucznych ,kompozytów  itp. Na razie tego nie robiłem ale to kwestia czasu .

A ile kosztuje wyfrezowanie jakiegoś elementu na frezarce cnc ,kosmiczne ceny .

Tak więc Ja wiem dlaczego buduje te frezarke i jest to przemyślane .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziele sie tym z Wami ,z budowy tej maszynki dlatego iż nie te czasy aby coś takiego trzymać pod "kołdrą" i nikomu nie mówić .Nie te czasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam umiejętności  w konstruowaniu frezarki do PCB - sama idea jest przednia, by móc samemu wykonywać prototypy PCB, szczególnie większych PCB, których wykonanie w Chinach i transport, plus opłaty - to już nie  symboliczne 2$. 
Przeglądając YT trafiłem na kilka fimów ludzi pokazujących, jak wykonują PCB w podobnej technologii do frezowania - bo to wymaga zawsze skutecznego przeniesienia projektu PCB do programu, który skutecznie obsłuży mechanikę "noża".
Tu jak można w tym wątku przeczytać, są narzędzia do konwersji gerberów - kwestia udanych testów to pierwszy krok.

Nie każdy będzie potrafił samodzielnie zbudować dla siebie frezarkę do PCB. Program do sterowania lepszy lub gorszy - pewnie jest do kupienia.

Ale... czy ktoś może już badał kwestię zastosowania lasera do grawerowania?

Na YT np. pewien użytkownik ma laser do... grawerowania - laser jak napisał ma 50W - i nim wykonuje całkiem nieźle prezentujące się PCB. Ściemnia i wciska kit? Trzeba zobaczyć i ocenić.

On bierze czysty laminat, farbę w spray'u za grosze, antykorozyjną ;-), nanosi cieńką powierzchnię farby na ten laminat, suszy, kładzie na stół do grawerowania laserem i za chwilę ma na laminacie namalowany potrzebny wzór PCB. Następnie przemywa płytkę ze spalenizny i może już wytrawiać klasycznie.

Prosty laser SCULPFUN S9 do grawerowania można już w Polsce kupić za ok. 1300 zł. Programy - jeszcze nie wiem.
Może ktoś się skusi na doktorat z frezowania laserem? 😉 


Rosjanin testuje na swojej grawerce dwa sposoby usuwania laserem farby - oba jak twierdzi są skutecznie:


Teraz przydałby się ktoś, kto potrzebuje laser do grawerowania - a potem zacznie robić płytki PCB 😉
Rezultaty z testów fajnie by było obejrzeć, bo laser w cenie dobrej drukarki (1300 zł) to każdy może kupić, potem tylko wybór i zakup programu do konwersji z gerbera lub pdf'a - są filmy na YT, gdzie do popularnego programu i darmowego  do grafiki wektorowej o nazwie INKSCAPE - wgrywa się jakiś plugin do "frezowania" - i można przy pomocy tego programu drukować grafikę PCB jak na zwykłej drukarce.
 



Temat ciekawy, na YT jest już kilka filmików o haśle: "Make pcb with laser" i może okazać się łatwiejszy, niż samodzielna budowa frezarki - za którą to inicjatywę pełen szacun dla kolegi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do PCB wystarczy grawerka, a mając dostęp do drukarki 3D można to zrobić tanio i bez obrabiarek: 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ,jestem .Zakupiłem program CopperCam .

Koniec z niedoskonałym Flatcam .zero niedofrezowanych miejsc .

To nie jest reklama Coppercam ..Kupiłem za 100% wartości .I zwróci sie ten zakup w całości za 2 miesiace .kilka pcb .

Oczywiście dla amatorów mających niewiele gotówki to nadal polecam Flatcam . da rade w tym robić ale Coppercam to inna liga .

jest weekend ,musze zrobić test Coppercad + moja frezareczka ,smd ,coś bardziej wymagajcego.

==================================================

Oki chłopaki ja sie czuje fajno że piszecie tu ale ,jedyne co sie liczy to nie filmiki z neta ale co wy zrobiliście ,pokażcie co wy zrobiliście ......

Ja pokazuje w tym temacie co Ja zrobiłem .A nie filmiki z neta .

na filmikach z neta z guwno konstrukcji zrobicie fajne PCB ,kupcie te konstrukcję i pokażcie jak zostaliscie w balona zrobieni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam iż osoby które zainteresują sie tymi materiałami wklejanymi przez przygodnych userów co sami nic nie zrobili ale reklamują cos są mataczeni.,wiec można sie zdrowo naciać i wydac kase na kiche .

Zalecam daleko idącą nieufność w kwesti tanich konstrukcji do robienia PCB .Ostrzegam .

=====================

Jedyną osobą która przedstawia fizycznie istnięjącą maszynke z szczególami i testami w tym temacie ,jestem Ja . Obok mnie są dwie kategorie ,1  dobre maszynki ale drogie . 2 kategoria to tanie barachło ale jak kupicie to sie sami z tym barujcie .Ale wczesniej zapoznajcie sie poza reklamami co to jest.

W dniu 31.05.2022 o 20:16, Grzegorz7 napisał:

Myślę, że dla samej frajdy... warto...

 

Wszystko robimy dla siebie bo elektronika daje to ,choć widownia jest mniejsza niż dla np.sportowca .

Nie robie tej frezarki dla frajdy stary .robie ją aby mieć te cholerne pcb .Szybko i bez chemikali i w miare dobrej jakości .robie to bo potrzebuje i dostaje to bo włożyłem w to wiedze ,prace i troche kasy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez atmeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

========================

za chwile zjawi sie jakiś typ i znowy napisze ze poco jak tam jest cos takiego a w sumie to on tylko widzial w internecie ale chwali jakby mial i zarobił kase na pracy tego czegos a w żeczywistosci to padaka jakas .

========================

Jedynymi relacjami w tym temacie z pracy frezarki do pcb są moje relacje .Inne są reklamami .A reklamy wiadomo co chcą .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, atmeg said:

Jedynymi relacjami w tym temacie z pracy frezarki do pcb są moje relacje

Oczywiście za chwilę mnie frontalnie zaatakujesz ale póki co to cudów nie pokazałeś. Jak zrobisz jakiś IC w smd np tda1543 to będzie można powiedzieć że jest to użyteczne. Jak tht to wiercenie wygrywa ale tu z kolei smd jest jeszcze wygodniejsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Daniel_68412 napisał:

Oczywiście za chwilę mnie frontalnie zaatakujesz ale póki co to cudów nie pokazałeś. Jak zrobisz jakiś IC w smd np tda1543 to będzie można powiedzieć że jest to użyteczne. Jak tht to wiercenie wygrywa ale tu z kolei smd jest jeszcze wygodniejsze.

Może zaskoczyłem ale nie skłamałem .

Jest weekend ,mam tego Coppercama .Daniel_68412 w ramach testu ale nie obiecuje ze napewno,zrobie niewieką płytke bardziej gestą .Wiadomo oco chodzi .

Aj tam ,zrobie to bo sam chce sie przekonać .....

Daniel_68412, frontalnie zaatakuje ? co ty .Widać nie znasz mnie .Moge sie pokłucić z tobą ,używać argumentów ale atakować Ciebie personalnie ,nie ,to nie Ja .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, atmeg napisał:

Nie robie tej frezarki dla frajdy stary .robie ją aby mieć te cholerne pcb .Szybko i bez chemikali i w miare dobrej jakości

Nasza zabawa w robienie PCB jest zawsze niebezpieczna, ale to jeszcze kwestia zabezpieczeń.
Jak robimy termotransferem, to w gumowych rękawiczkach, bo toner laserówki przecierany w wodzie palcami to trucizna.
Jak cynujemy płytki - to opary też są silną trucizną.
Laminaty tylko przecinamy lnożycami do blach lub łamiemy, by nie tworzyć drobin np. podczas piłowania piłą.
Jak robimy metodą fotochemiczna, to światło UV jest niszczące plamkę żółtą w oku, więc na starość oślepniemy jak nie będziemy dostatecznie chronić oczu przed UV - chronić oczy przed lampą.
Jak robimy metodą frezowania - to ważnym aspektem i nigdzie nie podkreślanym jest dość prozaiczny fakt, że sporo materiałów do wytworzenia PCB nie jest może szkodliwa w dotyku - laminat na bazie żywic, ale sam pył z frezowania czy wiercenia - jest silniej rakotwórczy niż sam azbest, więc po frezowaniu zawsze pełne odkurzanie w profesjonalnej maseczce i pełne BHP.

Jak robimy PCB metodą wypalania farby laserem przy pomocy laserowej grawerki - to pechowo odbite światło z lasera może nam poważnie uszkodzić wzrok - więc zawsze wkładajmy okulary. 



Mając dopiero świadomność, jak bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest to w co się bawimy - można się tym zajmować minimalizując ryzyko.

Chemia to chemia - zagrożenie od zawsze, a oddychanie pyłem z frezowania - to zapraszanie do domu raka.
Oczywiście nie u każdego, ale warto wiedzieć. To tak na marginesie - by nie ginąć głupio jak naukowcy, którzy odkrywali promieniotwórczość. Dlatego skoro przetworzenie projektu PCB w przypadku czy frezarki, czy lasera jest podobnie czasochłone i podobnie będzie kosztować to samo oprogramowanie, to jednak laser wydaje się być łatwiejszy dla zachowania pełnego BHP. Liczę, że ktoś tu na forum kupi sobie taką grawerkę laserową za 1300 zł - choćby do robienia opisów elementów na PCB metodą grawerowania - już za 35 zł w ratach miesięcznie jak reklamują  😉 - i sprawdził, czy faktycznie uzyska prezentowaną na YT jakość PCB - bo na filmach YT jak słusznie prawi Atmeg, jest wszystko takie łatwe i takie obiecujące...   😉 
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dekRe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frezarka jest na etapie rozwojowym ale już dziś moge na niej  wykonywać  dość złożone PCB z wierceniami i  PCB  zrobiona nadaje sie do lutowania .Nie posiada bad punktów ..Jest gotowe do lutowania układu .

Nie wiem skąd sceptycyzm .Może nalezy reklamować wszystko co zlecamy do zrobienia poza Polską.....

A Ja reklamuje robienie PCB w warsztacie w Polsce .

Tak wiec Ja swoje PCB bede robił  na frezarce  w Polsce .

=====

I nie zamierzam nic zlecać chinczykom gdzie masowo morduje rezim Chinski  ludzi .

===========

Postęp w pracach na frezarką nie jest szybki.

Mam wiele obowiązków ważniejszych .

Ale ten sprzet powstaje i już dziś jest użytkowo wartościowy ponieważ już dziś Robie na tej frezarce PCB .Bez potrzeby zlecania Chinczykom albo  gdzieś indziej .

Rysuje PCB i po godzinie Mam to PCB z wierceniami .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=========

Trza przedstawić jak  w realu pracuje moja frezarka .Niemam doświadczenia  jak wkleić film .

Coś wymyśle ,skompresowany mocno czy cóś .

Wiem jak wkleić muze .

 

 

Zajebista muza ,prawda ....ale sceptyków będzie mnustwo ,wiem o tym .Nie jestem tu od wczoraj .

Dlaczego w temacie o frezarce do PCB muza ? Bo muza zawsze  Mi towarzyszy ,taka dobra i taka mniej dobra .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś nie wiedział ,ta muza zalicza sie do dobrej acz mało popularnej .

Dlaczego wyjaśniam  ? Bo 90 procent ludzi piszacych na audiostereo niezna sie na muzie .

Co do frezarki , jedyną osobą realnie piszącą o frezarce do PCB tu jestem Ja .jest kilka osób życzliwych i sporo osób nie życzliwych .

I OK ,frezarka powstaje .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary, tak jak pisałem kibicuje pracom przy frezarce ale ta muzyka którą wyżej wkleiles to rozumiem taka prowokacja?😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sebasbox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2022 o 18:13, atmeg napisał:

jak wkleić film

1. Zakładasz sobie e-mail pocztę na www.gmail.com
 


Gdybyś musiał łatwo i za free dokonać wcześniej edycji pliku filmu wycinając coś czego nie chcesz mieć na filmie - potrzebujesz jakiegoś prostego programu do edycji filmów.

W promocji za darmo możesz użyć programu HitFilm Express 2021 - 149 dolców w prezencie-
link: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

Na Youtube znajdziesz dużo poradników z podstawą obróbki plików video.
 

Uważaj na podkład dźwiękowy do swojego filmu - sprawdzaj licencję audio:
 

A najbardziej audiofilski music na youtube jest tutaj, i niech nawet nikt nie próbuje z tym polemizować! 😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dekRe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2022 o 23:52, sebasbox napisał:

Stary, tak jak pisałem kibicuje pracom przy frezarce ale ta muzyka którą wyżej wkleiles to rozumiem taka prowokacja?😁

No właśnie nie jest to prowokacja żadna .To odnosi sie do tego iż 90% userów zna sie na muzie mniej niż rolnik na gnojuwce .

Na muzie na tym forum dobrze zna sie okolo 5% userów .Reszta to naśladownicy ,czyli osoby nie majace wlasnego zdania naŚladujący .

Na tym forum jest około nie wiecej niż 30 osób realnie wiedzących jaką muze dają i dlaczego 

To samo jest w innych kwestiach ,czyli elekroniki i mechaniki.

Kim ja jestem Tu ...przedewszystkim typem sluchającym muze ,potem konstruktorem elektroniki oraz mechaniki i na koncu typem od polityki.

Dlatego tu musi być muza . Musi.I taka która nie jest dla wszystkich.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeszukiwalem YT i znowu mnie na to rzuciło .......

 

odjazd w muze .

 

jest mnustwo fantastycznej muzy ...

 

sorki chlopaki ale frezarka to jedynie tło dla mnie .\muza .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa zespoly ktore to na tym forum są troszke omijane ,pomijane .

Elo ......smak muzyki.

 

Strasznie przepraszam ze daje muze a nie jakies dane o frezarce ,frezaqrka dla mnie to drugie danie ,pierwszym zawsze jest muzyka .

muza dla mnie jest tak ważna że zarzuce ten temat muzą różną ........nawet jak zjawi sie jakiś admin i da mi bana itp.

Muza i jeszce raz muza .

 

//////////////////////

Małolata która zaszczuła Połowe świata swoim młodym tyłkiem ....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny tyłek dziewczecy bardziej niebezpieczny niż rakiety 

kiedyś znalem taką dziewczyne i spędzaliśmy razem mnustwo czasu .......

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 20:18, atmeg napisał:

Fajny tyłek dziewczecy bardziej niebezpieczny niż rakiety 

I to, i to - może wykopać człeka w kosmos.... 😉
Ciekawa technika - obklejamy PCB folią samoprzylepną i to tę folię tniemy:
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hardware można zrobić lub kupić. Wypracowanie zamiany projektu PCB na wykonaną ładnie płytkę to już wypracowanie odpowiedniego warsztatu oprogramowania i parametrów wykonania.
Czasami najważniejsze są sposoby i... oprogramowanie.
Stąd ciekawostka: program do projektowania PCB - mój ulubiony - Sprint Layout - pozwala wyeksportować projekt nie tylko do gerberów:

Wyeksportowany plik można przekonwertować do pdf'a na stronie: https://www.coolutils.com/online/HPGL-to-DXF#

Plik pdf
o takiej postaci można już poddać dalszemu przetworzeniu w oprogramowaniu do naszego CNC lub lasera.
Za ok 1300 zł można już trafić ofertę chińskiej maszynki do CNC lub laser do grawerowania.
Posiadacze laserów często kupują LightBurn:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

Można zainstalować trial i ocenić swoje możliwości w tym programie, czy uda się tam wczytać swoje projekty PCB.
Ciekawy patent dla słabych laserów.
Mając laser do CNC można go wykorzystać do wykonania PCB z użyciem kupionej folii fotorezystywnej do PCB.
Tu zamiast drukować na folii i potem naświetlać lampą UV w procesie wywoływania, przykleja się taką folię przy pomocy laminatora czy prasując żelazkiem przez papier do laminatu.
Laser - tu można kupić taki o mniejszej mocy do grawerowania - on tylko "wypali" ślad w folii, ale nie przepali jej utrwalając ją na laminacie.



W Rossmanie lub w sklepach z ekologiczną chemią/ internecie kupujemy sodę kalcynowaną - ok 6zł za paczkę (nie mylić z kustyczną) która jest wywoływaczem/developerem do folii fotorezystywnej. Folia nienaświetlona laserem zostaje wypłukana w roztworze, należy pomagać pędzelkiem z miękkim włosiem lub czystym wałeczkiem do malowania farbami, utrwalona laserem będzie pozwalała na wytrawienie PCB klasyczną metodą. Folię po trawieniu możemy usunąć wrzątkiem lub rozcieńczalnikiem do zwykłych farb. To sposób dla posiadaczy słabszych tanich laserów do grawerowania, gdy nie chcemy używać lampy UV do naświetlania i nie mamy drukarki czy folii do drukowania.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@atmeg - pełen "szacun" za projekt i wykonanie frezarki do PCB !!! Łatwiej jest kupić gotowca (lepszego, czy gorszego), ale zrobić coś samemu - "to jest to!" 🙂

Wrzuciłeś sporo ciekawych informacji (i trochę (nie wszystko! 🙂 ) ciekawej muzy) w tym wątku - dzięki!

Koledzy dali mało użytecznych rad, bo to nie to forum. Na CNC.info.pl - temat frezarek, tokarek i ploterów to codzienność, tu oczywiście niekoniecznie. Do wymiany informacji polecam fora typowo inżynierskie ( cad.pl  / cnc.info.pl  / elektroda.pl ).

Czy CopperCAM ostatecznie rozwiązał problem nierównych, poszarpanych ścieżek??

 

Cytat

Właśnie rozglądam sie za tanim a dobrym aparatem fotograficznym bo wiem że te moje foty są niezbyt ,sa słabe .

Polecam używany SONY NEX, np. NEX 5. Są bajecznie tanie. Zresztą nieważne co się kupi, najważniejsza jest dobra optyka. A największty wybór szkieł jest pod Canona, Nikona i Sony.

 

 

 

 

42 minuty temu, dekRe napisał:

Wyeksportowany plik można przekonwertować do pdf'a na stronie: https://www.coolutils.com/online/HPGL-to-DXF#

Plik pdf
o takiej postaci można już poddać dalszemu przetworzeniu w oprogramowaniu do naszego CNC lub lasera.

Wydaje mi się, że konwertując do PDF tracisz mnóstwo informacji (tak jak byś skonwertował do JPEG-a czy GIF-a 🙂 ) o dokładnym, rozmiesczeniu elementów, ścieżek i otworów?. Pliki CAD-owskie i CAM-owskie (głównie G-Code) mają zawarte informację z b. dużą dokłądnością. Jak zależy nam na precyzji to chyba nie jest zbyt dobre rozwiązanie.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Tweeter2016 napisał:

Wydaje mi się, że konwertując do PDF tracisz mnóstwo informacji (tak jak byś skonwertował do JPEG-a czy GIF-a 🙂 ) o dokładnym, rozmiesczeniu elementów, ścieżek i otworów?

Bread Crumbs - okruchy wiedzy, można pozyskiwać z wielu kierunków od ludzi, którzy coś chcą podpowiedzieć. Darmowa rada rzadko jest tania, ale ja forum często traktuje jako notatnik w chmurze ;-)

Do czego mi plik pdf, który może być niedokładny? To nie musi być plik PDF jak na powyższym filmie.

Ale często może być, bo można plik PDF z rysunkiem ścieżek wczytać do GIMPA, poprawić gładkość ścieżek, dokonać inwersji do wypalania jak tutaj:
 



To może być plik PNG.
Ja tylko szukam sposobu na łatwe wykonanie płytki PCB dla prototypów za minimum środków.

Program do projektowania płytek - Sprint Layout - licencja za 50 euro. SculpFun S9 Laser  to ok. 1300 zł lub za podobne pieniądze CNC 3018, ale potem dobre frezy to majątek.

I teraz, jak tanio wykonać PCB do prototypu? Na forach o których wspomniałeś, raczej nie ma takich informacji jak z programu Sprint Layer wykonać PCB - to zupełnie inna kategoria problemowa.
Ale to do czego doszedłem - mając projekt płytki, np. prostego zasilacza, eksportuję warstwę ścieżek C2 do pliku PLT.
Na stronie: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
dokonuję konwersji PLT do pliku PNG.
Plik PNG wczytuję do darmowego programu LaserGRBL -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Teraz pojawia się poszukiwane pytanie, na które bez TANIEGO lasera czy CNC nie znamy odpowiedzi - co z tego wyjdzie? ;-) 

PROJEKT-SPRINT LAYOUT.jpg

LASERGRBL-1.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie projekt jest zawieszony w realizacji finałowej z powodu narastajacych zleceń z ktorych sie utrzymuje .Więc  musze sie obrobić z tego najważniejszego .Frezarka na dziś działa i wykonuje PCB ale np. elektronika jest w fazie prototypowej na desce zamontowana i tak dalej .Czyli czeka mnie dokończenie projektu ,nie dziś .

Czy warto było ? tak .Warto było . Dziś moge mieć pcb Po godzinie od narysowania ,takie prostrze .Ale i bardziej złożone w tym samym dniu.

Obecnie wykonuje na tej frezarce PCB do projektów które nigdy nie będą publikowane .Zresztą po to złożyłem te maszynke .Pozdrawiam wszystkich .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

========================

Ach zupełnie nie zapamiętałem że obiecalem zrobić test  z bardziej gesto ulokowanych ścieżek.

Bardzo przepraszam za to .Na dziś jestem zajety ale oczywiście wykonam takie PCB .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.