Skocz do zawartości
IGNORED

Smar lub pasta poprawiająca połączenie elektryczne


raiwan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jak w temacie szukam pasty lub smaru poprawiające połączenie elektryczne.

Wymienilem taśmę wstęgę w głośniku wysokotonwy, ale to nie jest to co być powinno, mam wrażenie, że jest zbyt cicho w stosunku do drugiego głośnika. 

W głośnikach Fountek neocd3.0 we wszystkich łączeniach taśmowych z aluminium, śrubami lub sama wstęga był użyty jakiś Smar lub pasta w grafitowym kolorze, prawdopodobnie do poprawy połączenia elektrycznego (taśma montowana jest na kliny aluminiowe) 

Może ktoś z Was wie co mam użyć w tym połączeniu? Czy w ogóle ma być jakiś Smar? Czy wystarczy dobrze przeczyścić połączenia?

Czy Smar miedziany (do łożysk na przykład) nada się też? Posiadam takowy stąd pytanie, bo niby przewodzi prąd. 

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smar był użyty prawdopodobnie do ochrony przed utlenianiem, a nie poprawy połączenia. Mógł być grafitowy, to by nawet pasowało bo są takie. Są smary przewodzące elektryczność, ale tylko sybstytuują pewne braki, np Electrix. Generalnie smar w tych miejscach gdzie stykają się powierzchnie metalowe rozstępuje się na boki i metal bezpośrednio dotyka metalu. Dlatego można i należy stosować dielektryki. Np w multimetrach stosowane smary dielektryczne np Nyogel 760G.

Proponuję przeczyścić Kontaktem S lub Deoxitem i sprawdzić czy nastąpiła poprawa. Kontakt S i Deoxit dzięki składowi również zabezpieczają powierzchnię przed utlenianiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lolo
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej wątek z dyiAudio poświęcony tym głośnikom. Tak jak pisałem - smar ma chronić aluminium przed utlenianiem. Piszą o smarze silikonowym i to prawda. Jest bardzo często stosowany w elektronice i nie tylko (US Navy go uwielbia). Także jeśli gra gorzej to nie z powodu smaru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lolo
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem też już ten temat. Kwestia odstępu magnesów od taśmy daje małą różnice. Jak za blisko i za daleko też nie dobrze, sprawdziłem, ale to już minimalne różnice są.

Możliwe, że te taśmy gotowe kity do naprawy są jakieś nieoryginalne, mogą się już różnic szerokością lub wagą...

Muszę jeszcze spróbować przeszlifować delikatnie taśmę na końcu, może to pomoże. 

Najważniejsze dla mnie, że rozwiązała się sprawa ze smarem

😁

Zapytam jeszcze o jedną rzecz, może to być istotne. 

Czy magnesy neodymowe mogą trącić swoje właściwości? 

Mam nowsze kolumny i grają zupełnie inaczej tam wysokotonowe (też neocd3.0) nawet po zamontowaniu do tej samej kolumny. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wymiana też mialem wrażenie, że nie grają tak jak powinny, bez pełnego pasma (stąd decyzja o wymianie). 

Mowa o kolumnach jednego producenta i jednej serii na identycznych głośnikach 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, raiwan napisał:

Czy magnesy neodymowe mogą trącić swoje właściwości?

Z perspektywy życia jednego człowieka są wieczne. Można je jednak przegrzać. Ale ratowanie kolumn to nie moja specjalność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, raiwan napisał:

Przed wymiana też mialem wrażenie, że nie grają tak jak powinny, bez pełnego pasma (stąd decyzja o wymianie). 

Mowa o kolumnach jednego producenta i jednej serii na identycznych głośnikach 

Pogadaj z Piotrem z Audiosynergia, zna te głośniki i nawet miał swój patent na modyfikacje membran. Dobrze byłoby pomierzyć oba głośniki i porównać charakterystyki, być może jeden jest uszkodzony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Ricambi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, lolo napisał:

Smar był użyty prawdopodobnie do ochrony przed utlenianiem, a nie poprawy połączenia. Mógł być grafitowy, to by nawet pasowało bo są takie. Są smary przewodzące elektryczność, ale tylko sybstytuują pewne braki, np Electrix. Generalnie smar w tych miejscach gdzie stykają się powierzchnie metalowe rozstępuje się na boki i metal bezpośrednio dotyka metalu. Dlatego można i należy stosować dielektryki. Np w multimetrach stosowane smary dielektryczne np Nyogel 760G.

Proponuję przeczyścić Kontaktem S lub Deoxitem i sprawdzić czy nastąpiła poprawa. Kontakt S i Deoxit dzięki składowi również zabezpieczają powierzchnię przed utlenianiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

kolega napisał o nim powyżej. moze pomoze 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Ricambi napisał:

Pogadaj z Piotrem z Audiosynergia, zna te głośniki i nawet miał swój patent na modyfikacje membran. Dobrze byłoby pomierzyć oba głośniki i porównać charakterystyki, być może jeden jest uszkodzony.

tez bym był za pomiarem a nie na ucho. 

co do magnesów - jak powyzej zapomnij o temacie. moje AlNiCo po 40 latach sa cool nie ma co ruszać.

a jakieś zmiany w zwrotnicy? stare elektrolity ? przegrzane rezystory ? ja w Tannoy Berkeley wymieniłem rezystor jeden bo całkowicie nie trzymał parametrow , ale kondy ok bo to nie elektrolity 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo wszystkim za pomoc i cenne uwagi oraz porady. Dzięki Waszej pomocy kolejny raz udało mi się dojść do sedna i rozwiązać problem. 

Prawdopodobnie przyczyną pogorszenia dźwięku w wysokotonwych we wstęgach były zaśniedziałe alimunuminiowe wspomniane wcześniej kliny. Były jakby przydymione zamiast jasno srebrne. Wypolerowałem je trochę papierkiem ściernym 2500, posmarowałem kontaktem i złożyłem do kupy. Wszystko pięknie teraz gra. 

Muszę jeszcze zrobić w ten sposób wysokotonowe w kolumnach surround. 

Widać z wiekiem utlenia się aluminium mimo zabezpieczenia smarem przez fabrykę. To tłumaczy, dlaczego w nowszych (moim nowym nabytku) wysokotonowe grają jeszcze prawidłowo. 

Zwrotnice nie mają jeszcze pół roku nawet, zbudowane na rezystorch mills i kondensatorach jantzen audio czerwonych (szeregowo). 

Pozdrawiam 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ze się udało
Sprzedam jeszcze jeden patent - "argentum 2". Kolega "Reduktor szumu" stosuje , ja też

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Super płyn za grosze do chemicznego czyszczenia - złoto srebro miedź i jej stopy. Poczytajcie

Oczywiście do Alu się nie nadaje


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za mały offtop ale jak już o chemii mowa to ostatnio jestem pod wielkim wrażeniem kwasku cytrynowego.

Uratowałem z pszoka za flaszkę technicsa su-v570, którego ktoś wywalił tylko dlatego że lala się na niego woda i podstawa cała zardzewiała i trochę pokrywa też. Wrzuciłem podstawę za radą YT do kwasku i po 3 dniach blacha jak z piaskarki. Kwasek cytrynowy literalnie rozpuszcza rdze.

A technics oczywiście sprawny... 

Argentum też mam i jest mega tylko trzeba pamiętać żeby był tylko jeden metal. Nie może być np srebra i cyny lub srebra i żelaznych szczypcow. Wtedy nie działa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Sorry za mały offtop ale jak już o chemii mowa to ostatnio jestem pod wielkim wrażeniem kwasku cytrynowego.
Uratowałem z pszoka za flaszkę technicsa su-v570, którego ktoś wywalił tylko dlatego że lala się na niego woda i podstawa cała zardzewiała i trochę pokrywa też. Wrzuciłem podstawę za radą YT do kwasku i po 3 dniach blacha jak z piaskarki. Kwasek cytrynowy literalnie rozpuszcza rdze.
A technics oczywiście sprawny... 
Argentum też mam i jest mega tylko trzeba pamiętać żeby był tylko jeden metal. Nie może być np srebra i cyny lub srebra i żelaznych szczypcow. Wtedy nie działa. 

A czy to użyciu argentum płuczesz czymś ? Bo czasem gdzieś ciężko dostępna dziurka i mam wątpliwości.
Przeważnie płucze alko później


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minutes ago, Marcin Wielgus said:

A czy to użyciu argentum płuczesz czymś ?

Tak. Mariusz z HifiSurgery mówi że koniecznie trzeba. Raz miał nawet chyba poprawkę po kimś kto tego nie zrobił. Ja jak czyszczę styki to do argentum które robi główna robotę. Później poleruje velvoline i na końcu myje w ipa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tak. Mariusz z HifiSurgery mówi że koniecznie trzeba. Raz miał nawet chyba poprawkę po kimś kto tego nie zrobił. Ja jak czyszczę styki to do argentum które robi główna robotę. Później poleruje velvoline i na końcu myje w ipa. 

Dokładnie tak myślę że trzeba robić żeby "nie zżarło". Jak nie mam dostępu to płucze Ipą obficie . Ale nie ma co robi super robotę


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, woldo4 said:

zazwyczaj styki to miedź pokryta srebrem,do nich to też się nadaje

Tak, argentum czyści srebro i miedź. 

To też jest rewelacja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o tym czyściku, dzięki za przypomnienie, gdzieś to jeszcze powinienem mieć. Używałem do zdzierania farby z płytek, żeby poprawiać spalone ścieżki na płytach w telefonach 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Tak, argentum czyści srebro i miedź. 
To też jest rewelacja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nawet jak masz pokryte złotem np na kablach głośnikowych, to warstwa złota jest bardzo cienka. Ja w moich WBT już widzę że czasem się powyciera i czyszczenie Argentum 2 daje błysk.
Nie to żebym to słyszał ale lubię mieć czysto na złączach i nie tylko


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, woldo4 napisał:

Cześć

zazwyczaj styki to miedź pokryta srebrem,do nich to też się nadaje ?

Zazwyczaj miedziane styki pokryte są najpierw cienką warstwą niklu (3-9μm), a następnie warstwą złota (0.1-1μm). Nikiel stanowi warstwę zapobiegającą dyfuzji miedzi i złota. Oczywiście mam na myśli styki/przełączniki niskoprądowe (a z takimi mamy do czynienia w głośnikach). W wysokoprądowych się nie stosuje, bo łuki elektryczne szybko niszczą złoto (przełączniki wysokoprądowe), ale to już poza tematem.

Fajnie, że Daniel wspomniał o kwasku cytrynowym, bo to chyba najprostszy sposób, a sporo osób tego nie wie. Można zresztą to samo osiągnąć za pomocą wyciśniętego soku z cytryny, tylko trzeba dodać odrobinę soli dla stabilizacji biologicznej. Mnie jednak żal by było cytryny bo są dla nie lepsze zastosowania. Z kolei jak ktoś chce osiągnąć odwrotny efekt to można włożyć niezabezpieczoną powierzchnię metalową do mocno osolonej wody i potrzymać parę tygodni. Dlatego wcześniej wspominałem o US Navy - tam smary silikonowe właśnie stosuje się do zabezpieczenia różnych elektrycznych przewodów/styków przed korozją. Jednak muszą być te zabezpieczenia odnawiane, bo smary z czasem też ulegają degradacji.

A co do reszty pełna zgoda. W ogóle mało pisze się o chemii w audio (przynajmniej mam takie wrażenie) i w ciekawą stronę poszedł Wam ten wątek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia srebra i złota polecam płyn Cleanser - wystarczy godzinka i na przykład biżuteria wychodzi błyszcząca się jak psu ja.j.ca 🙂 

Wrzuciłem też do czyszczenia te kliny z aluminium i też ładnie wyczyściło czego nie wypolerowałem papierkiem. Do tej pory nic się nie stało nawet jak zostawiłem kiedyś na całą noc do czyszczenia w płynie bo zapomniałem. Trzeba uważać tylko na plastiki. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Do czyszczenia srebra i złota polecam płyn Cleanser - wystarczy godzinka i na przykład biżuteria wychodzi błyszcząca się jak psu ja.j.ca  
Wrzuciłem też do czyszczenia te kliny z aluminium i też ładnie wyczyściło czego nie wypolerowałem papierkiem. Do tej pory nic się nie stało nawet jak zostawiłem kiedyś na całą noc do czyszczenia w płynie bo zapomniałem. Trzeba uważać tylko na plastiki. 
 

Podrzuc jakiś link do tego bo czyszczenie Alu to trochę inna bajka niż miedź, mosiądz , srebro itp
Warto poznać


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Używam tego dokładnie, nie zostawia żadnych plam, często używam do od łuszczenia wszelkich powierzchni, idealnie zmywa kleje po naklejkach na przykład, rozpuszcza smary i pięknie czyści optykę typu obiektywy aparatów. Tylko do szklanych powierzchni, wszelkie plastiki może uszkodzić, ale ciągle przecieram obudowę od telefonu i nic się nie dzieje. 

Zazwyczaj wystarczy, żeby przedmiot poleżał kilka minut w płynie, później po czyścić szczoteczka i po sprawie. 

Są różne odmiany tych płynów, ja wolę ten w najczystszej postaci. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez raiwan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

A słyszeliście a Stabilant 22?
Jakiś ciekawy polimer. W innym wątku wyczytałem o nim


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co kolwiek bym nie zrobił, czy to na sucho czy Smar, to po wymianie wstęgi głośnik gra o wiele gorzej. Kupiłem inne oryginalnie złożone i jest mega super teraz, wysokich aż za dużo, muszę ściszać na zworkach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minutes ago, raiwan said:

Co kolwiek bym nie zrobił, czy to na sucho czy Smar, to po wymianie wstęgi głośnik gra o wiele gorzej.

Czyścisz wacik + chemia (valvoline contact cleaner lub argentum2), to czyścisz później ipa i na to pasta sgb20s. Obie strony styku trzeba wyczyścić. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet wyszlifowałem te aluminiowe styki, wyczyściłem chemia, próbowałem na kontakt, na Smar, na sucho. Cały czas ten sam efekt. 

Musiałem kupić podłogowe kolumny po wymianie taśm we wstęgach i od początku dlatego grało jak grało cokolwiek bym nie zrobił. 

Dzięki temu mam teraz pięknie grające kolumny bo na lepszych elementach zwrotnicy, nowych wersjach zwrotnic no i lepszych kablach. Porównałem później z tymi podstawkami co kupiłem na części. Prawie na to samo wyszło cenowo a mam kolumny do kompletu na surround do kina. Nie chodzi o bas, ale o przestrzeń i stereo. Zupełnie bardziej dynamiczny dźwięk.

Na tył mogą sobie być słabsze czyste, są bliżej słuchacza i też to bardzo dobrze brzmi. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, raiwan said:

Nawet wyszlifowałem te aluminiowe styki

Szlifowanie styku go niszczy - zmniejsza się powierzchnia styku. Tylko waciki.

Coś musisz robić źle ponieważ doprowadzenie styku do stanu oryginalnego nie jest uważane za wielki problem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlif delikatny, papierem 5 tysięcy, żeby oczyścić. Poza tym to kliny, wystarczy mocniej ścisnąć. Do tego fabryczne są z zadziorami więc i tak nie stykały idealnie. Kliny mają niecały centymetr więc powierzchnia i tak bardzo duża porównując do grubości drucika w cewfe normalnego głośnika 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.