Skocz do zawartości
IGNORED

Wzmacniacze lamp do odtwarzania muzyki wysokiej jakości


SVS

Rekomendowane odpowiedzi

... wysokie potencjały ? Na lampie wejściowej- podwójnej jest założone sprzężenie bezpośrednie między stopniami, coś jak w dawnym Amplifonie.

Bardziej nurtuję mnie transformator. Ciekawe, czy te dodatkowe uzwojenie wtórne w obwodzie katody jest nawinięte na wierzchu cewki normalnie skonstruowanego transformatora. Czyli robimy trafko na 5,9 kila, potem na wierzchu dowijamy brakującą 1/12 wtórno-anodowego i gitara. Tak zrobiony transformator oczywiście zadziała poprawnie, ale czy właściwie ? 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że jest zapas tych 50V DC dla obu lamp ..dla 6SN7 Uhk 200V, a dla 6S19P Uhk 250V, ale przy rozgrzanej i długo pracującej lampie zmienia się nieznacznie geometria elementów wewnątrz lampy i łatwiej o przebicie h-k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MSki

Prędzej się podłoga w drewnianym kościele zapadnie niż cegła na głowę komukolwiek spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MSki napisał:

Wiem, że jest zapas tych 50V DC dla obu lamp ..dla 6SN7 Uhk 200V, a dla 6S19P Uhk 250V, ale przy rozgrzanej i długo pracującej lampie zmienia się nieznacznie geometria elementów wewnątrz lampy i łatwiej o przebicie h-k.

... sądzę, że konstruktorzy obu lamp przewidzieli takie problemy i lampy najsampierw przepracowały tysiące godzin przed wdrożeniem do produkcji.

Co do lamp z CCCP - o ile nie były robione w ramach Czynu  Partyjnego a dla ichnej armii to powinny wytrzymać takie warunki pracy. 

W praktyce chyba / ? / można podnieść potencjał żarzenia względem katody.

Poza tym widzę największy problem w wykonaniu TG.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lisor napisał:

Poza tym widzę największy problem w wykonaniu TG

Tg jest podobny do tego, który zastosowano w Sansui AU70.

Dla ukraińskiego ampa na 811 i dla GU72 są nawinięte uzwojenia katodowe. Całkiem możliwe, że zastosowanie tego typu rozwiązania rzutuje na ilość, obniżenie zniekształceń dla całego pasma audio, ale może również przekładać się na sam dźwięk, bardziej zbliżony do urządzeń tranzystorowych. Ja wolę jednak auto-bias od fixed-biasu (w GU72).

Dla znacznie mniejszych mocy i innych lamp (noval) można spróbować, bez zbytniego kombinowania, wykorzystać Tg z dodatkowym uzwojeniem dla wyjścia słuchawkowego 300 ohmowego, w roli katodowego ..ale to są dywagacje poza tematyczne, choć związane z DIY 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Prędzej się podłoga w drewnianym kościele zapadnie niż cegła na głowę komukolwiek spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... znienacka / w wątku o Sansujach / pojawił się nowy producent traf głośnikowych, rzutki i gotowy na wszystko. Trza zamawiać😊.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MSki napisał:

Tg jest podobny do tego, który zastosowano w Sansui AU70.

Dla ukraińskiego ampa na 811 i dla GU72 są nawinięte uzwojenia katodowe. Całkiem możliwe, że zastosowanie tego typu rozwiązania rzutuje na ilość, obniżenie zniekształceń dla całego pasma audio, ale może również przekładać się na sam dźwięk, bardziej zbliżony do urządzeń tranzystorowych. Ja wolę jednak auto-bias od fixed-biasu (w GU72).

Dla znacznie mniejszych mocy i innych lamp (noval) można spróbować, bez zbytniego kombinowania, wykorzystać Tg z dodatkowym uzwojeniem dla wyjścia słuchawkowego 300 ohmowego, w roli katodowego ..ale to są dywagacje poza tematyczne, choć związane z DIY 😄

... no właśnie te dodatkowe ma służyć do zmniejszania zniekształceń. Rozwiązania znane od dziesięcioleci, przykłady zastosowań są w ruskich książkach przedrukowanych w latach 50-tych. No i Kład, podobnie 😊. W sumie nic nowego.

Problem tylko w tym, żeby obliczyć i wykonać transformator, który spełni współczesne wymagania. A do tego już potrzeba sporej wiedzy teoretycznej i praktycznej. 

Trafo działające w ogóle każdy może zrobić jak się uprze. Nawet ja- ale nie sadzę, że będzie dobre😅.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MSki napisał:

Wiem, że jest zapas tych 50V DC dla obu lamp ..dla 6SN7 Uhk 200V, a dla 6S19P Uhk 250V, ale przy rozgrzanej i długo pracującej lampie zmienia się nieznacznie geometria elementów wewnątrz lampy i łatwiej o przebicie h-k.

W wariancie stereo stosuję pierwszą i drugą inną lampę, w przypadku monobloków inne typy lamp. 6C2C to kompletny analog, a grają jeszcze lepiej (6J5 z RCA z jakiegoś powodu brzmi gorzej), 6Г1 działa dobrze na wejściu. Tutaj nie ma żadnych problemów.

9 godzin temu, Lisor napisał:

Bardziej nurtuję mnie transformator. Ciekawe, czy te dodatkowe uzwojenie wtórne w obwodzie katody jest nawinięte na wierzchu cewki normalnie skonstruowanego transformatora. Czyli robimy trafko na 5,9 kila, potem na wierzchu dowijamy brakującą 1/12 wtórno-anodowego i gitara. Tak zrobiony transformator oczywiście zadziała poprawnie, ale czy właściwie ? 

 

Możesz to zakończyć, ale nic dobrego z tego nie wyjdzie. Wymagane jest dobre połączenie między uzwojeniem pierwotnym i wtórnym, co wymaga specjalnej konstrukcji transformatora.

6 godzin temu, MSki napisał:

Tg jest podobny do tego, który zastosowano w Sansui AU70.

Dla ukraińskiego ampa na 811 i dla GU72 są nawinięte uzwojenia katodowe. Całkiem możliwe, że zastosowanie tego typu rozwiązania rzutuje na ilość, obniżenie zniekształceń dla całego pasma audio, ale może również przekładać się na sam dźwięk, bardziej zbliżony do urządzeń tranzystorowych. Ja wolę jednak auto-bias od fixed-biasu (w GU72).

Dla znacznie mniejszych mocy i innych lamp (noval) można spróbować, bez zbytniego kombinowania, wykorzystać Tg z dodatkowym uzwojeniem dla wyjścia słuchawkowego 300 ohmowego, w roli katodowego ..ale to są dywagacje poza tematyczne, choć związane z DIY 😄

Uzwojenie katodowe zmniejsza zniekształcenia i rezystancję wyjściową, ale nie wydłuża widma harmonicznych. Długie widmo, choć przy bardzo małych wartościach, jest oznaką brzmienia tranzystora, tutaj charakter dźwięku się nie zmienia. Bez uzwojenia katodowego, na przykład z 6C33C, trudno jest uzyskać więcej niż 6-8 watów jakościowego dźwięku, z uzwojeniem można uzyskać 20 watów lub więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez SVS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy ktoś produkuje i sprzedaje  trafa głośnikowe do 811 ? Sam konstruować czegoś takiego nie zamierzam, bo polegnę. Szkoda czasu i nakładów. 

Pisałem wcześniej, że popełniłem coś na 811, prawdopodobnie powrócę do tematu i zrobię nową odsłonę. Oryginalna wersja zakłada sprzężenie zwrotne, wtedy nie zrobiłem- może to spowodowało umiarkowany zachwyt brzmieniem uzyskanego z tej konstrukcji. Trza to sprawdzić.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lisor napisał:

... czy ktoś produkuje i sprzedaje  trafa głośnikowe do 811 ? Sam konstruować czegoś takiego nie zamierzam, bo polegnę. Szkoda czasu i nakładów. 

Pisałem wcześniej, że popełniłem coś na 811, prawdopodobnie powrócę do tematu i zrobię nową odsłonę. Oryginalna wersja zakłada sprzężenie zwrotne, wtedy nie zrobiłem- może to spowodowało umiarkowany zachwyt brzmieniem uzyskanego z tej konstrukcji. Trza to sprawdzić.

Sami nawijamy transformatory. Żelazko transformatorowe firmy Waassner.

Schemat

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) opiera się na informacjach zwrotnych. Dawno nie korzystałem z ogólnego sprzężenia zwrotnego, to śmierć dla dźwięku. Moje uszy to słyszą i nie robię rzeczy, których nie lubię. Oczywiście używam też bardziej melodyjnych trybów lampy, jak to słyszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... z uwagą przejrzałem zapodaną wyżej stronę, jak dla mnie to zawiera kawał dobrej, inżynierskiej roboty😊.

A jak w praktyce wygląda zakup transformatora głośnikowego / to zdaje jakieś Tango... /, no i ile za parę trzeba zapłacić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SVS napisał:

Dawno nie korzystałem z ogólnego sprzężenia zwrotnego, to śmierć dla dźwięku.

To zdanie wyrwałem co prawda z kontekstu i jedynie domyślać się mogę, że dotyczy układów  zaprezentowanych powyżej wzmacniaczy. Ale nie można tak generalizować, że globalne ujemne sprzężenie zwrotne, to śmierć dla dźwięku. Jedne lampy zagrają (bez g.u.s.z), a inne nie.

SVS, wzmacniacze które prezentujesz i sprzedajesz mają chyba jedną przewagę konstrukcyjną nad innymi i jest to transformator głośnikowy, który (jak przypuszczam), pełni poza podstawową, jeszcze dwie role, a mianowicie dopalacza i to na nim jest realizowane to sprzężenia zwrotne.

Czy Twoja firma jest w stanie wykonać Tg z uzwojeniem katodowym dla różnych typów lamp i jaki byłby orientacyjny koszt takiego transformatora ? Myślę, że tym pytaniem nieco "rozbujam" temat i zajrzy tu więcej chętnych na budowanie własnych urządzeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MSki

Prędzej się podłoga w drewnianym kościele zapadnie niż cegła na głowę komukolwiek spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lisor napisał:

... z uwagą przejrzałem zapodaną wyżej stronę, jak dla mnie to zawiera kawał dobrej, inżynierskiej roboty😊.

A jak w praktyce wygląda zakup transformatora głośnikowego / to zdaje jakieś Tango... /, no i ile za parę trzeba zapłacić ?

Cieszę się, że moje informacje Ci pomogą.

Nie powiem jak i gdzie kupić transformatory, bo sam wszystko obliczam i nawijam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MSki napisał:

To zdanie wyrwałem co prawda z kontekstu i jedynie domyślać się mogę, że dotyczy układów  zaprezentowanych powyżej wzmacniaczy. Ale nie można tak generalizować, że globalne ujemne sprzężenie zwrotne, to śmierć dla dźwięku. Jedne lampy zagrają (bez g.u.s.z), a inne nie.

SVS, wzmacniacze które prezentujesz i sprzedajesz mają chyba jedną przewagę konstrukcyjną nad innymi i jest to transformator głośnikowy, który (jak przypuszczam), pełni poza podstawową, jeszcze dwie role, a mianowicie dopalacza i to na nim jest realizowane to sprzężenia zwrotne.

Czy Twoja firma jest w stanie wykonać Tg z uzwojeniem katodowym dla różnych typów lamp i jaki byłby orientacyjny koszt takiego transformatora ? Myślę, że tym pytaniem nieco "rozbujam" temat i zajrzy tu więcej chętnych na budowanie własnych urządzeń.

Teraz trudno cokolwiek obiecać, za żelazko transformatorowe Waassner zapłaciłem we wrześniu 2021 r., zrobiłem w kwietniu 2022 r. i planuję dostać do końca tego miesiąca. W tym samym czasie Niemcy dwukrotnie przesuwali termin. Z powodu COVID na świecie występują obecnie duże problemy z materiałami i komponentami.
Ponadto, aby wykonać osobne transformatory, trzeba rozszerzyć produkcję. Chcemy to zrobić, ale musimy mieć stabilne zamówienia. Bezproblemowo kompletujemy nasze wzmacniacze.

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o cenę. Cena zależy od mocy, rezystancji wewnętrznej lampy, niższej częstotliwości pracy i innych czynników. Transformatory do SE wzmacniaczy tego typu i mocy (które dobrze odtwarzają wszystkie gatunki muzyczne) będą kosztować co najmniej 500 euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, co prawda ogólnikową, ale faktem jest, że cena Tg jest uzależniona od lampy mocy i czy będzie to układ SE, czy PP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Prędzej się podłoga w drewnianym kościele zapadnie niż cegła na głowę komukolwiek spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SVS napisał:

Cieszę się, że moje informacje Ci pomogą.

Nie powiem jak i gdzie kupić transformatory, bo sam wszystko obliczam i nawijam.

... to super😊, bo już się bałem, że mogą być Tanga- uniwersalne i wieloomowe, od 4 do 16 omów😥. A te uśrednione 500 euro to za sztukę,  czy za parę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lisor napisał:

... to super😊, bo już się bałem, że mogą być Tanga- uniwersalne i wieloomowe, od 4 do 16 omów😥. A te uśrednione 500 euro to za sztukę,  czy za parę?

Na sztukę te transformatory mają 7-8 Hz przy -3 dB. Tanga ci tego nie da.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... na koniec pozostało zapytać ile kosztuje wzmacniacz u układzie SET na lampie 811 i czy są lub będą  konstruowane o mocy w granicach 10 W. Moc 20-25 W jest dla nie zdecydowanie za wysoka z racji posiadanie głośników o dużej skuteczności. Mój osobisty, przeciwsobny wzmacniacz o mocy 15 W z triody spoczywa niewłączany o kilkunastu miesięcy😥.

 

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Lisor napisał:

... na koniec pozostało zapytać ile kosztuje wzmacniacz u układzie SET na lampie 811 i czy są lub będą  konstruowane o mocy w granicach 10 W. Moc 20-25 W jest dla nie zdecydowanie za wysoka z racji posiadanie głośników o dużej skuteczności. Mój osobisty, przeciwsobny wzmacniacz o mocy 15 W z triody spoczywa niewłączany o kilkunastu miesięcy😥.

... wzmacniacz SE na lampie 811 kosztuje 4000 euro, w postaci monobloków 4800-5000 euro. Jeśli ograniczysz się do 10 watów i zastosujesz transformatory o mniejszej mocy, cena będzie niższa o 200 euro. Dawniej czas produkcji wynosił 4-6 tygodni, teraz można go nieco wydłużyć. Ale na etapie montażu jest kilka produktów, które można dość szybko wykończyć. Wszystko da się pogodzić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 6/11/2022 at 10:57 PM, SVS said:

Dawno nie korzystałem z ogólnego sprzężenia zwrotnego, to śmierć dla dźwięku. Moje uszy to słyszą 

Czy aby na pewno?

Bo teksty o zgubnym wpływie sprzężenia zwrotnego to zwykła herezja.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bum1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bum1234 napisał:

Czy aby na pewno?

Bo teksty o zgubnym wpływie sprzężenia zwrotnego to zwykła herezja.

 

Pisałem o ogólnych sprzężenie zwrotnych, a nie po prostu sprzężenie ogólnie w każdym przypadku. Jak nie wiesz, uzwojenie katody też jest sprzężenie zwrotne, ale lokalne. Narysowałem tutaj moje obwody i wszystkie mają uzwojenia katodowe. Dlatego konieczne jest dokładniejsze zbadanie przedmiotu sporu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, SVS said:

Pisałem o ogólnych sprzężenie zwrotnych, a nie po prostu sprzężenie ogólnie w każdym przypadku. Jak nie wiesz, uzwojenie katody też jest sprzężenie zwrotne, ale lokalne. Narysowałem tutaj moje obwody i wszystkie mają uzwojenia katodowe. Dlatego konieczne jest dokładniejsze zbadanie przedmiotu sporu.

Dawno temu parokrotnie zamieszczałem na forum (nie tylko ja zresztą i ne byłem pierwszy) linka do znakomitego artykułu na temat sprzężenia zwrotnego i lokalnego i globalnego. Zły wpływ globalnej pętli na pracę wzmacniacza to mit, który funkcjonuje bez przerwy. Jak będę miał chwilę czasu to znajdę ten artykuł. Co prawda można go znaleźć w moich wpisach, ale wyszukiwarka na forum działa tak jak działa.

"uzwojenie katody" nie jest sprzężeniem zwrotnym. Katoda to elektroda, chyba, że masz na myśli lampę bezpośrednio żarzoną. Ale wtedy katoda też nie jest sprzężeniem zwrotnym. Jeśli już coś piszemy, to dbajmy o precyzję sformułowań, bo potem okazuje się, że np. transmitancja czwórnika zależy od jego obciążenia 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, bum1234 napisał:

Dawno temu parokrotnie zamieszczałem na forum (nie tylko ja zresztą i ne byłem pierwszy) linka do znakomitego artykułu na temat sprzężenia zwrotnego i lokalnego i globalnego. Zły wpływ globalnej pętli na pracę wzmacniacza to mit, który funkcjonuje bez przerwy. Jak będę miał chwilę czasu to znajdę ten artykuł. Co prawda można go znaleźć w moich wpisach, ale wyszukiwarka na forum działa tak jak działa.

"uzwojenie katody" nie jest sprzężeniem zwrotnym. Katoda to elektroda, chyba, że masz na myśli lampę bezpośrednio żarzoną. Ale wtedy katoda też nie jest sprzężeniem zwrotnym. Jeśli już coś piszemy, to dbajmy o precyzję sformułowań, bo potem okazuje się, że np. transmitancja czwórnika zależy od jego obciążenia 😄

Może to moja wina, że znam polski, to wyjaśnię, że uzwojenie katody to uzwojenie transformatora wyjściowego połączonego z katodą lampy wyjściowej.

 

Można przytoczyć kilkanaście artykułów, ale każdy artykuł jest osobistym wyobrażeniem autora o problemie.

W czasie komunikacji z fanami nagrań audio zacząłem dzielić ich na dwie grupy warunkowe: fanów brzmienia „studyjnego” i fanów brzmienia „koncertowego”. I wszyscy myślą, że jego stanowisko jest słuszne.

Z technicznego punktu widzenia pierwszy dźwięk jest charakterystyczny dla wzmacniaczy z głębokim sprzężeniem zwrotnym (obejmującym kilka etapów), drugi - dla wzmacniaczy bez sprzężenia zwrotnego lub z lokalnym sprzężeniem zwrotnym (rezystor w katodzie lampy lub uzwojenie katodowe). Jestem fanem „koncertowego” brzmienia, ale nie uważam za konieczne jego kampanii, każdy dokonuje własnego wyboru. Kontrowersje wokół tego wyboru to bezskutecznie strata czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, SVS said:

Może to moja wina, że znam polski, to wyjaśnię, że uzwojenie katody to uzwojenie transformatora wyjściowego połączonego z katodą lampy wyjściowej.

Przepraszam, masz rację. Nie czytałem twoich wcześniejszych wpisów. Swoją drogą uzwojenie katody to nie jest precyzyjne i poprawne sformułowanie.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że traktowanie sprzężenia zwrotnego jako zło wszelakie to typowy audiofilski mit, wynikający z traktowania swojego narządu słuchu jako doskonałego i obiektywnego przyrządu pomiarowego, co jest nieprawdą.

Podziały słuchaczy na różne grupy w taki sposób jak we wpisie wyżej są również dalekie od rzeczywistości ze względu na to co napisałem wyżej. Nie można subiektywnych  opinii traktować jako podstawy do wiarygodnych wniosków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subiektywnie bez sprzężenia zwrotnego moim zdaniem gra realniej-prawdziwiej

Każdy sobie sam wybiera potwora z którym później musi żyć

Tyle moim zdaniem i nie zamierzam wchodzić w dyskusję co kto i jak mierzył i jak słyszał

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Duże osiągnięcia pojawiają się wyłącznie wtedy gdy oczekiwania są duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bum1234 napisał:

Przepraszam, masz rację. Nie czytałem twoich wcześniejszych wpisów. Swoją drogą uzwojenie katody to nie jest precyzyjne i poprawne sformułowanie.

 

Nie zmienia to jednak faktu, że traktowanie sprzężenia zwrotnego jako zło wszelakie to typowy audiofilski mit, wynikający z traktowania swojego narządu słuchu jako doskonałego i obiektywnego przyrządu pomiarowego, co jest nieprawdą.

Podziały słuchaczy na różne grupy w taki sposób jak we wpisie wyżej są również dalekie od rzeczywistości ze względu na to co napisałem wyżej. Nie można subiektywnych  opinii traktować jako podstawy do wiarygodnych wniosków.

Faktem jest, że cała branża audio pracuje na ludzi żyjących z ich gustami i upodobaniami. Gdybyś miał rację, byłby jeden model najlepszego wzmacniacza na świecie, jeden model odtwarzacza i wszystkie inne urządzenia najlepszych produktów według niektórych szacunków.

Wszystkie te produkty są stworzone nie do przyrządów pomiarowych, a do słuchania muzyki i tak okazuje się, że bardzo często bardziej poprawny i naturalny dźwięk dla uszu daje produkt, który nie jest najlepszy pod względem pomiarowym.

Istnieje inna ciekawa nauka jak psychoakustyka, która uważa za normalne, że dźwięk o najmniejszych zniekształceniach nie zawsze jest przez człowieka odbierany jako najlepszy. Np. nasz mózg odbiera dźwięk o dość dużym zniekształceniu, ale o krótkim widmie jako naturalny, natomiast sygnał o zniekształceniu 0,00000...%, ale o widmie 40 harmonicznych nieożywionych i sztucznych.

 

Istnieje wiele innych czynników, ale generalnie w naszym przypadku, czy nam się to podoba, czy nie, jest to ważniejsze niż dobro czy zło. Człowiek głosuje portfelem nie na oscyloskop, ale na własna przyjemność

I co jest precyzyjne i poprawne sformułowanie uzwojenie katody?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy
Godzinę temu, SVS napisał:

Wszystkie te produkty są stworzone nie do przyrządów pomiarowych, a do słuchania muzyki i tak okazuje się, że bardzo często bardziej poprawny i naturalny dźwięk dla uszu daje produkt, który nie jest najlepszy pod względem pomiarowym.

Niestety  pewna część użytkowników tego forum nie ma o tym bladego pojęcia. 

A stosowanie sprzężenia zwrotnego (zwłaszcza obejmującego wiele stopni wzmacniacza) jest jak leczenie dżumy cholerą. Byłem kilka razy na odsłuchu , gdzie można było porównać ten sam wzmacniacz ze sprzężeniem i bez (nawet kilka rodzai sprzężenia) i zawsze znalazł się ktoś komu bardziej podobało się ze sprzężeniem (to jeszcze zależało od gatunku muzyki). Jednak większość głosów była za tym, że lepiej bez sprzężenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety część użytkowników tego forum nie ma pojęcia o elektronice i teorii sterowania, i powiela poglądy, które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. Część z nich może i ma pojęcie, ale z powodów czysto merkantylnych kracze jak wrony, pomiędzy którymi się znajduje.

A skoro o psychoakustyce mowa, to trzeba wspomnieć, że zajmuje się ona również przypadkami "słyszenia" różnej biżuterii audiofilskiej, a także zmian brzmieniowych, które istnieją tylko  w mózgownicy słuchacza, ponieważ śladów wpływu na sygnał nie ma 😄

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, bum1234 napisał:

[...] powiela poglądy, które z rzeczywistością nie mają nic wspólnego. Część z nich może i ma pojęcie, ale z powodów czysto merkantylnych kracze jak wrony, pomiędzy którymi się znajduje.

[...]

 

Proponuję przeczytać choćby to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Tam rozważono wszystkie za i przeciw, uznając pewne zalety globalnego NFB.

Potwierdzono jednak, że negatywną stroną takiego sprzężenia może być zaburzenie spójności fazowej sygnału. A to, pozornie mało zauważalne zjawisko, skutkuje głównie zaburzeniem odwzorowania efektów przestrzennych podczas odsłuchu.

Zresztą przećwiczyłem to sam. W moim SET-cie 300B wzorem Cary Audio mam możliwość załączania NFB -3dB, -6 dB bądź jego całkowitego odłączenia.

Efekty stosownych ustawień są wyraźnie słyszalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez argus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak niedawno był wzmacniacz do odtwarzania "wysokiej jakości muzyki" w przystępnej cenie i bez sprzężenia zwrotnego -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ampman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.