Skocz do zawartości
IGNORED

wzmacniacz lampowy + elektrostaty


bolo_senor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś słuchałem Magnepanów z którymś z modeli Yaqina. Za cholerę nie przypomnę sobie, z którym. I to grało całkiem przyjemnie. Trzeba było jedynie trochę mocniej podkręcić głośność. Choć sprzedawca w sklepie, w którym słuchałem tego zestawienia opowiadał o przypadku jednego ze swych klientów, który usmażył lampę tej marki na podobnych głośnikach. Ale to był jeden "udokumentowany" przypadek. Co było powodem? Nie wiem. Tak więc co do zasady, da się. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, piotrek7 napisał:

Co było powodem? Nie wiem

zapewne impedancja 🤔

w specyfikacji pewnych elektrostatów impedancja to od 4,8 do 30 omów . Trochę dziwna 🙄

jak takie dziwne obciążenie wpływa na trafa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnepany to nie elektrostaty.

Jesli trzymasz się w ramach zmierzonej realnej wartości spadków impedancji zestawów i możliwości traf to nie powinno się nic stać w połączeniu o ile trafa są po prostu dobrze wykonane i mają parametry takie jak producent podaje.

Swingi impedancji mogą mieć wpływ na poziom zniekształceń (słyszalne lub nie).

Po podłączeniu i nagrzaniu się lampek wzmacniacza jesli puścisz sygnał i w sposób zauważalny mimo zdecydowanego podkręcenia głośności jest nadal cicho i dzwięk jest "martwy" - wyłącz natychmiast, takie połączenie się nie uda, wzmacniacz będzie się grzał i ryzyko uszkodzenia wzrośnie.

Wykonywałem próby z moimi elektrostatami 82-83dB (producent zaleca 100Wpc, są swingi nawet do 100 Ohm ale mam też zrobioną korektę impedancji (opcjonalnie dołączaną) i wówczas swingi są zredukowane do możliwego minimum, z korektą impedancja min. ok 4Ohm, płaski przebieg od 300Hz-20kHz, rośnie poniżej 300Hz do 12 Ohm:

- lampa set 8w  - test dla sportu, wiedzialem że to nie ma sensu, nic nie uszkodziłem

-20Wpc tranzystor w klasie A (marantz PM95)- cicho, martwo, szybki wzrost ciepła, po minucie wyłączyłem

-45Wpc tranzystor Kirksaeter RTX6000 - wysterowanie prawidłowe, ale w ciagu 15 minut grania wzrost temperatury na radiatorach zaczynał być niepokojący - wyłączyłem.

Znam  przypadek wysterowania takich jak moje elektrostatów lampą Kronzilla Sxi - bardzo dobre i bezpieczne połączenie.

Konstruktor np. Amplifona SET42 - po rozmowie i opisie z czym ma się zmierzyć - nie bał się wypożyczyć na próby ale w koncu to nie doszło do skutku z powodu zmiany koncepcji na budowę toru.

Także nie ma sensu mówić o możliwości takich połączeń w oderwaniu od konkretnych urządzeń, w koncu nikt o zdrowych zmysłach nie będzie sprawdzał czy 2A3 wysteruje elektrostaty niezależnie od tego czy trafa to zniosą czy nie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Airmike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.