Skocz do zawartości
IGNORED

Antena - czy jest sens?


Gabrielxxx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam do Was pytanie, bo sam do końca nie wiem jak to z tym jest. Czy jeśli mi zależy na RMF lub Esce i w moim amplitunerze po włożeniu druta w miejsce anteny zaświeci się lampka stereo to jeśli bym założył profesjonalna antenę dachowa do radia z odpowiednim przewodem to jakość odbioru tych dwóch stacji będzie lepsza? Czy jeśli zaświeci się ta lampka stereo to już jest maksymalna jakość i dobra antena też nic już nie wniesie lepszego do jakości odbioru? 

Pozdrawiam Was Audiofile🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś to wniesie lepszego. Myślałem, że jak się stereo zaświeci to już nic nie zmieni w odbiorze. A czy się orientujesz czy na jednym maszcie może być antena telewizyjna i radiowa blisko siebie czy to nie spowoduje jakiś zakłóceń? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Gabrielxxx napisał:

Czyli coś to wniesie lepszego. Myślałem, że jak się stereo zaświeci to już nic nie zmieni w odbiorze. A czy się orientujesz czy na jednym maszcie może być antena telewizyjna i radiowa blisko siebie czy to nie spowoduje jakiś zakłóceń? 

Ja mam u siebie na jednym maszcie 4 anteny.

Dwie do DVB-T2,talerz do satelity i antena FM do radia.

Wszystkie są blisko siebie, nie mam zakłóceń. Mam porządne kable w czarnej izolacji chroniące przed różnymi warunkami atmosferycznymi. Zwykle bialem miałem wcześniej i było o wiele gorzej... Warto o tym pomyśleć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja napiszę inaczej. Od lat mam na maszcie antenę do TV i jeden kabel pociągnięty do domu. W domu gniazdko RTV które dzieli sygnał na Radio i TV.  Okazuje się że to daje bardzo dobry i mocny sygnał w radiu FM. Oczywiście pewnie zależy to od lokalizacji i rodzaju anteny TV. Jednak u mnie to działa latami z bardzo dobrym efektem. 

Zatem antena do TV również może łapać dobry sygnał FM.

ART LOUDSPEAKERS DECO 10+LECTOR AUDIO (CDP707+ZOE+VM200+EDISON230)+ ROSE RS250+SAP RELAXA+PURIST AUDIO DESIGN + OYAIDE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, ale anteny tv są kierunkowe i na wyższe zakresy. Mogą odbierać radio, lecz z niskim zyskiem i nie wszystkie stacje, bo wsteczne są tłumione. Na zakres radiowy polecam dipol zwinięty na polaryzację H i pręt na V. W moim rejonie wszystkie nadajniki są w H, wiem jedna antena dookólna wystarczy. Taki dipol zwinięty nie jest duży, bo ma ok fi 60cm i odbiera równie dobrze z każdego kierunku. Nie polecam wzmacniania sygnału, tylko symetryzator- koniecznie na zakres FM, bo telewizyjne zbyt mocno tlumią.

Odległością 1m  od innych anten nie musisz się za bardzo przejmować, to tylko zalecenie. Na pewno lepiej jest rozsunąć anteny, ale bliżej siebie też będą działać, choć nieco może spaść zysk.

To moja antena, widok z góry (pol. H)

IMG_20220617_084305.jpg

Do podłączenia zastosowałem przewód najlepszy, jaki mieli w sklepie. Żadnych miedziowanych, żelaznych żyłek, aż sprzedawca się dziwił, że taki drogi chcę kupić. 😉

Jednak lepiej zrobić to raz, a porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może - co dziwne bardzo, ale anteny na FM też są kierunkowe 😉 

Fakt, że blisko nadajników to dość trudne do zauważenia, ale optimum

przy większych odległościach to Yaga 3-elementowa, teraz rzadkość.

Co do sygnału, to w moich gratach wyczuwalna różnica przy lepszym

poziomie ( a miałem sprzęty z pomiarem pola ) była na niskich częstotliwościach,

bo oczywisty jest odstęp od szumów, ale było dużo lepsze wypełnienie basu.

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, audioburak napisał:

Może - co dziwne bardzo, ale anteny na FM też są kierunkowe

Ano są, ale stosowane w wyjątkowo trudnych warunkach odbioru, a ich kierunkowość w porównaniu do telewizyjnych jest dość umowna. 😁

Gdy FM odbieramy z różnych kierunków, antena dookólna jest praktyczniejsza. Fakt, bywają sytuacje, kiedy 3elementowa się lepiej sprawdzi, ale w 90% przypadków, ta, którą pokazałem zapewni spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KayFranz napisał:

Taa... Kolega nie przejrzał całkiem niedawnych wątków.

Ja piszę o mnie. Brak stereo ze względu na daleką odległość nadajnika od odbiornika. 75km po linii prostej. W moim przypadku musi być co najmniej 5 elementowa 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, KayFranz napisał:

OK. Chodziło mi o to, że masz nadzieje kupić taka antenę. Już prawie nikt ich nie produkuje, a pięcioelementówki - tym bardziej. Była o tym dyskusja.
Jedyna droga (oczywiście - mojemosobistemzdaniem) to DIY.

Mam w domu jeszcze taki wzmacniacz 

https://www.poltech-sklep.pl/product/Wzmacniacz-do-anteny-radiowej-FM-UKF-3--s1018?redirected=true

Myślę czy go nie użyc zamiast symetryzatora 

.

 

10 godzin temu, porlick napisał:

Ano są, ale stosowane w wyjątkowo trudnych warunkach odbioru, a ich kierunkowość w porównaniu do telewizyjnych jest dość umowna. 😁

Gdy FM odbieramy z różnych kierunków, antena dookólna jest praktyczniejsza. Fakt, bywają sytuacje, kiedy 3elementowa się lepiej sprawdzi, ale w 90% przypadków, ta, którą pokazałem zapewni spokój.

Porlick co o tym sadzisz? Antena skierowana jest na tą stację bardzo daleko oddaloną ode mnie. Czy wzmacniacz coś poprawi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba najpierw mieć CO wzmacniać- czysty sygnał (na miarę możliwości), uzyskany za pomocą kierunkowej anteny o wąskim kącie odbioru, która go wytnie spośród źródeł zakłóceń. Niestety, musisz wiedzieć, że radiowa antena FM pięcioelementowa, to nie jest miniaturka i ma parę metrów długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, porlick napisał:

Trzeba najpierw mieć CO wzmacniać- czysty sygnał (na miarę możliwości), uzyskany za pomocą kierunkowej anteny o wąskim kącie odbioru, która go wytnie spośród źródeł zakłóceń. Niestety, musisz wiedzieć, że radiowa antena FM pięcioelementowa, to nie jest miniaturka i ma parę metrów długości.

Tylko, że nie słyszę żadnych szumów, mam tą stację w mono. 

Leci czysty sygnał, rzadko kiedy się pogarsza. 

Mam 3 elementową i jest dobrze , wiem ,że z 5 będzie na pewno jeszcze lepiej. 

Pisze to dlatego, bo nie mam w stereo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy sprawdzałeś, na jakiej częstotliwości jest nadawane? Nie spotkałem się jeszcze, by nadawano z częstotliwością XX,X5 MHz- wszystkie stacje nadają z dokładnością do dziesiątych MHz, więc jak ustawiasz poza częstotliwością nadawania, to normalne, że zanika stereo. Sygnał mono jest mniej wrażliwy na rozstrojenie.

Poczytaj, w jaki sposób jest nadawane analogowe stereo FM, to będziesz wiedział, dlaczego tak się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, porlick napisał:

A czy sprawdzałeś, na jakiej częstotliwości jest nadawane? Nie spotkałem się jeszcze, by nadawano z częstotliwością XX,X5 MHz- wszystkie stacje nadają z dokładnością do dziesiątych MHz, więc jak ustawiasz poza częstotliwością nadawania, to normalne, że zanika stereo. Sygnał mono jest mniej wrażliwy na rozstrojenie.

Poczytaj, w jaki sposób jest nadawane analogowe stereo FM, to będziesz wiedział, dlaczego tak się dzieje.

Na tunerze Yamaha działa stereo na częstotliwości 105.95, nawet mogę zmieniać co 0,01 MHz i zawsze stereo jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bukaj - dwie rzeczy.

1. W jakiej miejscowości chcesz odbierać?

2. Jak masz teraz połączoną instalację? Tzn. od anteny radiowej, bo info o czarnym kablu sugeruje, że masz kabel współosiowy 75ohm, ale czy w dipolu jest symetryzator? Bo jeśli przykręciłeś taki kabel od razu, bezpośrednio do końcówek dipola, to już tracisz sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to jest miasto, z wysokimi budynkami - to wszystko możliwe. Kiedyś kombinowałem długo z lokalizacją anteny do odbioru w pionie, aż w końcu wkurzony przekręciłem ją do poziomu. I zaczęło grać. Oficjalna (potwierdzone u technicznego radia) polaryzacja nadawania - pion. A antena odbierała najlepiej w poziomie. Odbicia od ścian i balkonów czasem robią cuda.

Jak daleko masz odsunięty dipol od masztu? Albo jeszcze lepiej - możesz zrobić fotkę swojej instalacji? Nie musi być z metra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.06.2022 o 08:16, sebgla napisał:

Zatem antena do TV również może łapać dobry sygnał FM.

Dawna antena do TV (gdy telewizja analogowa była nadawana w paśmie VHF I) mogła być używana również do FM. Teraz telewizja jest w paśmie UHF oraz VHF III i anteny dedykowane dla tych częstotliwości do FM się nie nadają.

Poza tym nie zapominajmy, że TV jest zazwyczaj nadawana w polaryzacji H, podczas gdy FM - w polaryzacji V, więc antena FM musi być przekręcona o 90o.

W dniu 18.06.2022 o 09:51, porlick napisał:

Nie spotkałem się jeszcze, by nadawano z częstotliwością XX,X5 MHz

Zgodnie z przepisami raster na FM wynosi 0.1 MHz.

W dniu 18.06.2022 o 12:52, Bukaj napisał:

Kabel koncentryczny żelowany. Nie pamiętam z jakiej to firmy ,ale wiem że był drogi. 

Do kupienia za 1.76 zł/m. Drogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Bobcat napisał:

Dawna antena do TV (gdy telewizja analogowa była nadawana w paśmie VHF I) mogła być używana również do FM. Teraz telewizja jest w paśmie UHF oraz VHF III i anteny dedykowane dla tych częstotliwości do FM się nie nadają.

Poza tym nie zapominajmy, że TV jest zazwyczaj nadawana w polaryzacji H, podczas gdy FM - w polaryzacji V, więc antena FM musi być przekręcona o 90o.

Zgodnie z przepisami raster na FM wynosi 0.1 MHz.

Do kupienia za 1.76 zł/m. Drogo?

Znajdź mi Triset w tej cenie. Kupa kasy poszło na sam kabel.

Potrzebowałem 100m 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.