Jump to content
IGNORED

Luxman 550A ii cena

Andrzejcdsfusa
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie. Mam opcje zakupu Luxmana 550 A ii za okolo 15000 zl. Nowe 550 AX ii to ok. 24 000. Jednak wersja 550A ii weszla do sprzedaży bodajże od 2009 roku, czyli trochę czasu upłynęło … . Czy cena za stary model, zadbany i w dobrej kondycji za 15 000 zł ma sens ? Dziękuję z góry Państwu za podpowiedzi. AP

Ok, ale w takim razie do czego by Pan próbował to porywnywać ? 

To tak troche jak ktoś lubi Mercedesa, to  czy  porywnywac z Bmw, czy obliczyc koszt utraty wartosci Mercedesa  i wyliczyc sobie cenę. I jedna i druga metoda ma sens. Ale dziękuję za pomysł. Tylko z czym takiego wzmaka porównać ?

Edited by Andrzejcdsfusa

A według jakich kryteriów skierowałeś wzrok na te Luxmany? Bo marka, bo czyjaś opinia, bo słuchałeś, bo cena nie za niska bo co koledzy powiedza, nie za wysoka bo co druga połowa powie? Bo ładny, bo ma wycieraczki, bo klasa A? Bo trzymają cenę? Jakieś kryteria trzeba mieć przy wyborze żeby szukać alternatyw.. Nie biorąc pod uwagę żadnego kryterium tylko oszczędność 9k  na starszym modelu tej samej praktycznie linii  który nie będzie " o 30% gorszy", sygnaturą dość zbliżony, mocą tożsamy odpowiedź narzuca się sama - tak warto kupić starszy byle w bdb stanie a oszczędzone środki włożyć w dużo lepsze kolumny lub poprawę akustyki ( o ile pamiętam pisałeś w innym wątku że pomieszczenie masz  nie za duże?) bo to przełoży się na zdecydowanie większa poprawę niż wybranie kolejnej iteracji "tego samego" z kilkoma poprawkami i bajerami.

Skąd taki pomysł na Luxmana ? Miałem okazję odsłuchiwać ten sprzęt i spodobał mi się ten sposób, w jaki grał. Jak wszyscy wiemy, wybór sprzętów jest tak ogromny, że można by i 10 lat szukać rozwiązania. Obok bezpośrednich doświadczeń, czytam też opinie innych użytkowników oraz podoba mi się stylistyka tego sprzętu. Czy mogę coś więcej zrobić ? Jak pisałem wcześniej , mam 2 zestawy kolumn (w tym Sonus Faber Sonetto), które chyba już nie są sprzętem z dolnej półki. Czy wzmacniacz A klasy - jakie to rodzi zagrożenie ? Sprzęt który znalazłem wygląda porządnie, ale pewnie ma z 10 lat, bo nie wiem, czy po numerze seryjnym dojdę do daty produkcji. Czy 10 letni sprzęt w tej klasie  to już staroć ? 9K PLN to spora oszczędność, ale czy warta "kutwienia" kosztem nowego sprzętu ? Jak wspomniałem, wybór jest szeroki, ale znaleźć dobry używany sprzęt już nie jest łatwo (a często jest rozrzucony po całej Polsce i sprawdzenie jego jakości jest kosztowne i czasochłonne).  Niestety "gust muzyczny" to delikatna kwestia i większość z nas ma swoje preferencje, bardzo indywidualne i bardzo trudne do porównania. Przy tym wyborze staram się skupić na jakiś pragmatycznych parametrach, aby podjąć długofalowo dobra decyzję. Państwa podpowiedzi są dla mnie cenne i z uwagą odczytam Wasze sugestie. Z góry dziękuję za zaangażowanie i chęć podzielenia się Państwa doświadczeniami. Miłego weekendu.

Na finał - czy ktoś z Państwa widział może taki wzmacniacz w sprzedaży i czy cena 15 000 zł to cena uczciwa ?

AP

Pchanie się w klase A, w wiekowe wzmaki to pchanie się w kłopoty. To cykająca bomba. Zapytaj jeszcze właściciela czy go w ogóle wyłączal? Bo jakis czas temu na forum więc namawiano żeby wzmacniacz był ciągle włączony. Oczywiście ciepły lepiej gra, ale to tak jakby zostawiać na noc samochód na jalowym, żeby odrazu można było wsiąść i cisnąć podłogę. Jakby te 15min póki się rozgrzeje miało taki ogromny wpływ. 

?👈

klasa A->wysoka temperatura pracy->szybsze starzenie komponentów

Luxmany ogólnie są trochę skomplikowane w serwisowaniu.

Kutwienie  - nie kutwienie - rzecz subiektywna, zależna od zasobności i percepcji. Czy kupowanie w ogole używanego sprzetu choćby miał 2 miesiące to już kutwienie czy jeszcze nie? Dla jednego tak dla innego nie. Niejeden audiofil z odpowiednią wiedzą złoży za 15tys system (tak cały system) który zagra dla niego lepiej niż ten Luxman..ale inny powie że sprzęty brzydkie, że kolorem czy gabarytami nie pasują...zbieranina...ble...Także nikt Ci nie powie czy warto, taką decyzję musisz wybracować sam. Ja osobiście bym w te luxmany nie szedł, masz paczki (te duże) które się nadają do fajnej "małej" lampki, czy Unison Research czy Primaluna czy inne które kupisz nawet nowe poniżej ceny używanego Luxmana 550aII po wymianie lampek na lepsze ze starej produkcji da Ci moim zdaniem większą satysfakcję. Takie jest moje zdanie.

Airmike - chętnie bym z Tobą porozmawiał bezpośrednio o rozwiązaniach lampowych (aby nie zaśmiecać forum), bo ten obszar jest dla mnie kompletnie obcy. Sprawdziłem na "szybko" ceny Unison Research czy Primaluna i to cię wyświetliło, to też kawał budżetu :)). Pzdr AP

2 godziny temu, Andrzejcdsfusa napisał:

Airmike - chętnie bym z Tobą porozmawiał bezpośrednio o rozwiązaniach lampowych (aby nie zaśmiecać forum), bo ten obszar jest dla mnie kompletnie obcy. Sprawdziłem na "szybko" ceny Unison Research czy Primaluna i to cię wyświetliło, to też kawał budżetu :)). Pzdr AP

Tranzystory kontra lampy to odwieczna walka na rynku audio. Warto posłuchać obu możliwości przed podjęciem decyzji. Należy też pamiętać o kosztach eksploatacyjnych wzmacniacza lampowego. Generalnie jest to kwestia wymiany lamp raz na jakiś czas. Można też wpaść w pułapkę i zacząć żonglować lampami. Wtedy nerka ląduje na Allegro ;)

20 godzin temu, Airmike napisał:

Po co porównywać te dwa wzmaki wg kryterium ceny używki do ceny nowego? Chcąc wydać 15k porównuj do alternatywnych opcji za które tyle wołają. Chyba to ma większy sens?  

Dokładnie.

Poza tym trzeba sprawdzić czy sprzęt jest rzeczywiście zadbany, bo 13-letni wzmacniacz może mieć obudowę w ładnym stanie i jednocześnie spęczniałe kondesatory czy nadpalone podzespoły. Generalnie trzeba podchodzić do kupna jak w przypadku zakupu kilkunastoletniego auta 🙂