Skocz do zawartości
IGNORED

Streaming - jakość sygnału.


Breguet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, rafa napisał:

Znam ta sama teorie ale jednak wyraznie slychac roznice. ASR najwyrazniej musza zmienic metode pomiarowa.

ASR nic nie musi to Ty musisz zrozumieć z czego to może pochodzić, chyba że nie chcesz się uczyć tylko bawić. Zabawa to nic złego.

Godzinę temu, rafa napisał:

Audio naprawde sprawia mi wiele przyjemnosci.

Mi też.

Godzinę temu, rafa napisał:

Juz udowodnili wielokrotnie ze taki sposob pomiaru jest nic nie wnoszacy bo nie mierzy zjawiska.

Takich zjawisk jak audiofile rzeczywiście trudno jest zmierzyć 😉.

Godzinę temu, rafa napisał:

Najpierw trzeba sie nauczyc sluchac, to jakby oczywiste. Wiec ilu z tych co "nie slyszy" nie wie nawet czego szukac?

Nie da się usłyszeć czegoś czego nie ma, ale np. wyobrazić sobie coś czego nie ma w zasięgu naszego wzroku lub słuchu już można, zależy to tylko od fantazji 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Lech36 napisał:

to Ty musisz

Ja nic nie musze, natomiast wielu z tego forum powinno...poluzowac gatki 😉

Godzinę temu, Lech36 napisał:

chyba że nie chcesz się uczyć

Chce i ucze sie bezustannie. Nic nowego jednak w dziedzinie pomiaru zjawisk opisywanych przez audiofili nie wynaleziono, zdaje sie...przeciwnie raczej ci co niby cos mierza to beton z klapkami na oczach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, rafa napisał:

Chce i ucze sie bezustannie. Nic nowego jednak w dziedzinie pomiaru zjawisk opisywanych przez audiofili nie wynaleziono, zdaje sie...przeciwnie raczej ci co niby cos mierza to beton z klapkami na oczach

A co z tymi co robią testy różnicowe? Niestety klapki na oczach mają ci co opierają oceny na swoim słuchu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Lech36 napisał:

Niestety klapki na oczach mają ci co opierają oceny na swoim słuchu.

Dobrze ze te klapki nie sa na uszach jednak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Gato Audio AMP-150 (klasa A/B), Aqua La Voce S2, Open Baffle DIY
Tellurium Q Ultra Black, Hijiri HCI-R10, Ricable + DIY
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, rafa napisał:

Dobrze ze te klapki nie sa na uszach jednak

Z oczu na uszy niedaleko, klapki mogą się przesunąć 😉.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałem o tym na sąsiednim forum jeszcze jak branża. 

Największy problem testów asr to jest brak uwzględnienia człowieka w tym.

Łatwo jest bowiem określić parametry dla których można powiedzieć że dany sprzęt jest dobry. Nie ma zniekształceń ma odpowiednie harmoniczne płaskie pasmo i takie tam. 

Natomiast czy taki sprzęt będzie dla kogoś najlepszym wyborem to już nie jest takie oczywiste.

Najlepszym przykładem są tutaj wzmacniacze lampowe oraz te z klasy D.

Według pomiarów oraz opinii ASR jedne są złe drugie fantastyczne - w większości. Generalizuje teraz. 

Ale odsłuch klienta i jego odbiór może być inny. 

Amir dokonuje też odsłuchów owszem. Ale przez jego spaczenie zawodowe on po prostu wie który sprzęt gra liniowo i taki sprzęt lubi to takiego dźwięku się przyzwyczaił. 

Ostatnio udało mi się odsłuchać sprzęt przed jego recenzją I powiem wam że od razu wiedziałem że będzie u niego polecany i określany jako dobry. Bo ja odebrałem go właśnie inaczej. 

Nie szukam liniowości. I z doświadczeń z pracy z klientami wiem że 90 procent klientów też nie. 

Ale tylko garstka jest tego świadoma.

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Kiedyś pisałem o tym na sąsiednim forum jeszcze jak branża. 

Największy problem testów asr to jest brak uwzględnienia człowieka w tym.

Łatwo jest bowiem określić parametry dla których można powiedzieć że dany sprzęt jest dobry. Nie ma zniekształceń ma odpowiednie harmoniczne płaskie pasmo i takie tam. 

Natomiast czy taki sprzęt będzie dla kogoś najlepszym wyborem to już nie jest takie oczywiste.

Najlepszym przykładem są tutaj wzmacniacze lampowe oraz te z klasy D.

Według pomiarów oraz opinii ASR jedne są złe drugie fantastyczne - w większości. Generalizuje teraz. 

Ale odsłuch klienta i jego odbiór może być inny. 

Amir dokonuje też odsłuchów owszem. Ale przez jego spaczenie zawodowe on po prostu wie który sprzęt gra liniowo i taki sprzęt lubi to takiego dźwięku się przyzwyczaił. 

Ostatnio udało mi się odsłuchać sprzęt przed jego recenzją I powiem wam że od razu wiedziałem że będzie u niego polecany i określany jako dobry. Bo ja odebrałem go właśnie inaczej. 

Nie szukam liniowości. I z doświadczeń z pracy z klientami wiem że 90 procent klientów też nie. 

Ale tylko garstka jest tego świadoma.

Piotr 

Pisałem to pewnie wiele razy, ale powtórzę jeszcze raz. Moim zdaniem sprzęt grający liniowo, czyli taki jakiego wzorzec słuchowy ma zapisany tester z ASR nadaję się do studia. Sam używam interfejsów profesjonalnych, i to nie byle jakich w moim studio, bo jakieś standardy podczas nagrywania i obróbki dźwięku muszą być spełnione.

Słuchanie to zupełnie inna historia, i tu korzystam z lampowych stopni analogowych, przedwzmacniacza w klasie A i dobranej końcówki mocy. Wszystkie rzeczy w moim torze odsłuchowym są dobrane świadomie, w drodze wieloletniej praktyki w tym temacie. Wszystko gra mi tak jak lubię, nie powinno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. 

Pomiary można mierzyć można porównywać. Odsłuchu na forum czy między kilkoma osobami się po prostu nie da. 

Wierzę że amir wie co robi, wie co mu się podoba. Ale jestem przekonany że on po tylu odsłuchach już wie który sprzęt wypadnie dobrze w lab. 

Skoro ja to poznałem nawet. 

Słuch ludzki a doznania komputerowe to co innego. 

Ale też co innego to że każdy producent wmawia że jego kolejny produkt jest liniowy bardziej od poprzedniego a nie jest 😛

Więc mamy marketing, lab no i własny wybór - to co nam się po prostu podoba. 🙂

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Piotr Sonido napisał:

Więc mamy marketing, lab no i własny wybór - to co nam się po prostu podoba. 🙂

 

Wybór sklepowy jest jednak bardzo ograniczony jeśli chodzi o w miarę akceptowalne ceny. Ja 80% sprzętu wykonałem sam. Podejrzewam że żeby skompletować sprzęt grający jak chcę musiał bym wziąć kredyt we frankach szwajcarskich, lub sprzedać nerkę 🙂 ale kto by się połasił na nerkę emeryta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Pomiary można mierzyć można porównywać. Odsłuchu na forum czy między kilkoma osobami się po prostu nie da. 

zgadzam się z tym. Ja, w miarę możliwości, staram się sam przetestować to co mnie interesuje i nie chodzi tutaj tylko o audio. Tabelki, badania, recenzje, opinie...są bo są. Gdybym się tym kierował to pewnie miałbym coś innego niż posiadam obecnie. Jestem zadowolony, nie szukam.

12 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Ale też co innego to że każdy producent wmawia że jego kolejny produkt jest liniowy bardziej od poprzedniego a nie jest 😛

często, "oczytany" klient, który szuka liniowych kolumn po odsłuchu wybiera np. Klipscha bo mu się dźwięk podoba 😉 także, ten...to, że wiele portali żywieniowych będzie opisywało i polecało pieczywo " X ", które jest FIT nie oznacza, że nam posmakuje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli słyszysz jitter to albo DAC jest bardzo słaby albo słyszysz jak nietoperz.

Ano wlasnie. Niedawno mielismy tutaj dobry temat pokazujacy, ze te historyjki z Jiterem sa naciagane, bo de facto kazdy w miare znosny DAC ma wlasny zegar i poprzez „reclocking“ na nowo „organizuje“ jedynki i zera, wiec zaklocenia jitera po drodze od zrodla, obojetnie jakiego (PC, streamer,…) i obojetnie jakim kablem (elektryczny, optyczny,…) do DAC sa bez znaczenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xajas właśnie też o to mi chodzi. Stremery moga brzmieć inaczej ale nie chodzi tutaj o jitter. Jitter to problem moim zdaniem rozwiązany od kilku lat, a na pewno nie jest słyszalny jeżeli używamy w miaję nowoczesnego daca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, jurek1 napisał:

Wybór sklepowy jest jednak bardzo ograniczony jeśli chodzi o w miarę akceptowalne ceny. Ja 80% sprzętu wykonałem sam. Podejrzewam że żeby skompletować sprzęt grający jak chcę musiał bym wziąć kredyt we frankach szwajcarskich, lub sprzedać nerkę 🙂 ale kto by się połasił na nerkę emeryta.

Ale do tego trzeba się już znac.

A na naszym rynku ja momentami uważam że wybór jest za duży wrecz. Dlatego ludzie glupieja od tych modeli , testów i różnych porad.

9 godzin temu, GhostR1 napisał:

zgadzam się z tym. Ja, w miarę możliwości, staram się sam przetestować to co mnie interesuje i nie chodzi tutaj tylko o audio. Tabelki, badania, recenzje, opinie...są bo są. Gdybym się tym kierował to pewnie miałbym coś innego niż posiadam obecnie. Jestem zadowolony, nie szukam.

często, "oczytany" klient, który szuka liniowych kolumn po odsłuchu wybiera np. Klipscha bo mu się dźwięk podoba 😉 także, ten...to, że wiele portali żywieniowych będzie opisywało i polecało pieczywo " X ", które jest FIT nie oznacza, że nam posmakuje. 

No właśnie.

Producenci jedno bo to utarło się od lat. Do czego dążą, dlaczego wyszedł kolejny model ich kolumn , kolejna odsłona wzmacniacza itp. a odsłuch to inna sprawa 

9 godzin temu, xajas napisał:


Ano wlasnie. Niedawno mielismy tutaj dobry temat pokazujacy, ze te historyjki z Jiterem sa naciagane, bo de facto kazdy w miare znosny DAC ma wlasny zegar i poprzez „reclocking“ na nowo „organizuje“ jedynki i zera, wiec zaklocenia jitera po drodze od zrodla, obojetnie jakiego (PC, streamer,…) i obojetnie jakim kablem (elektryczny, optyczny,…) do DAC sa bez znaczenia

Nie wiem czy jest to bez znaczenia czy nie. Nie boje się przyznać że po prostu nie wiem. Mimo tylu lat w branży. Ale wiem że brzmienie DACa czy źródła może na prawdę być bardzo różne.

I dla mnie to jest ważne.

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.07.2022 o 20:54, Misio38 napisał:

Ale sygnał albo jest odczytany albo nie. Jak mieści się w widełkach to jest odczytany jako ta 1 lub zero i tyle. 

Nie twierdze, ze jest inaczej.

W dniu 3.07.2022 o 20:54, Misio38 napisał:

Co to za lipny dac musi być? Jakby komputer tak siał, jak twierdzisz to nigdy nie udałoby się pliku na pendrive skopiować.

Zakłócenia od siejącego komputera spiętego galwanicznie z DAC nie ma nic wspólnego  z przesyłem danych.

Niestety nie jest tak jak Ty twierdzisz. W czasie kopiowania komputer sprawdza, czy zrobił to prawidłowo, protokół Audio USB natomiast nie przewiduje korekcji błędów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, januss73 said:

Zakłócenia od siejącego komputera spiętego galwanicznie z DAC nie ma nic wspólnego  z przesyłem danych.

Niestety nie jest tak jak Ty twierdzisz. W czasie kopiowania komputer sprawdza, czy zrobił to prawidłowo, protokół Audio USB natomiast nie przewiduje korekcji błędów.

Na temat wpływu zakłóceń na sam proces DA nie będę się wypowiadał. Natomiast co do błędów protokołu USB, to zgadza się, w przypadku transmisji do DACa nie ma korekcji ale nadal jest detekcja. Jak błąd zostanie wykryty, to cały pakiet USB jest odrzucany, co w przypadku audio 44.1 kHz oznacza 5 albo 6 próbek. Jaki to może mieć wpływ na dźwięk symulowałem w sąsiednim wątku:

On 7/1/2022 at 10:19 PM, danadam said:

Tutaj przykładowo jak by to mogło brzmieć przy "gubieniu" 0.1% pakietów:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można porównać z oryginałem:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez danadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, danadam napisał:

Jak błąd zostanie wykryty, to cały pakiet USB jest odrzucany, co w przypadku audio 44.1 kHz oznacza 5 albo 6 próbek. Jaki to może mieć wpływ na dźwięk symulowałem w sąsiednim wątku:

Ok, ale symulacji ze 100x mniejszym gubieniem pakietów o którą pytałem  już nie wrzuciłeś

Pytam, bo nie "słyszę" kabli USB ale jak pisałem miałem jeden, na którym dźwięk ewidentnie "siadał" i nie potrafię do końca zrozumieć przyczyn tego zjawiska 😁

Ale nie usłyszałem ani jednego trzasku 

Po prostu muł bagienny 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siadał? Mul bagienny? Chodzi o dynamikę? Przejrzystość dźwięku?

Czy to był jakiś kabel audio czy taki typowy do drukarki no name?

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On 7/9/2022 at 10:02 AM, marcinmarcin said:

Ok, ale symulacji ze 100x mniejszym gubieniem pakietów o którą pytałem  już nie wrzuciłeś

Ech... 100 razy mniej to będzie średnio jeden pakiet USB (z 5 albo 6 próbkami stereo) co 15 sekund. Jakbyś podał jakąś w miarę rozsądną hipotezę, jak utrata 6 próbek co 15 sekund tworzy "koc", to może byłbym bardziej skory na poświęcanie temu czasu. Inaczej to trochę takie strzelanie na oślep, niewiele lepsze od "a teraz spróbuj w czasie pełni Księżyca" 🙂

Ale ok, możemy się w homeopatię pobawić, symulacja dwóch niepoprawnych pakietów USB:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakby ktoś chciał na słuch znaleźć, to ospojleruje gdzie:

Spoiler

w 13. i 24. sekundzie

I żeby nie było, nie mówię, że tego koca nie słyszałeś albo że nie był spowodowany kablem. Nie mówię, bo tak po prawdzie to nie bardzo mnie to interesuje. Ale ty najpierw zacząłeś, że nie wiesz co było powodem:

On 6/28/2022 at 10:33 PM, marcinmarcin said:

Przyczyny nie znam - inny bitrate ze streamera? Nadmiar korekty, opóźnienia czasowe?

a już dwa dni później, ni z tego ni z głównym podejrzanym stała się utrata pakietów (i do tego "spora"):

On 6/30/2022 at 5:23 PM, marcinmarcin said:

Ja przestałem pitolić o braku wpływu cyfrowych kabli po USB które u mnie grało właśnie tak jakby traciło sporą część pakietow...

Dla mnie utrata pakietów tego nijak nie tłumaczy, dlatego odpisałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.