Skocz do zawartości
IGNORED

Yamaha R-N602 + MA Monitor 300. Co wymienić?


Apphex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Od dłuższego czasu jestem posiadaczem zestawu R-N602 wraz z kolumnami Monitor Audio Monitor 300. Źrodlem dźwięku są: Spotify, Tidal, Apple Music (zależy co potrzebuję). Ze względu na upodobania muzyczne chciałbym zmienić coś w tym zestawie.
 

Kluczowe jest to czego słucham. Poniżej wrzucę kilka linków że Spotify dla lepszego zobrazowania, ale w skrócie jest to szeroko pojęty Ambient z Modern Classical na czele (czyli bas jest mniej istotny, bardziej środek i góra i szeroka scena), Drone, IDM (dynamika, dobry dół i możliwość wyłowienia szczegółów z chaosu dźwięków. Oczywiście mówimy tu o Aphex Twinie i innych tuzach gatunku), Acid (węższa scena i sprężystość dźwięku), różne zakamarki Techno i tzw. Experimental Electronic. Czasami poleci metal, rock, pop - ale to margines.

 

 

To co chciałbym uzyskać to zestaw dający większą selektywność, scenę, dynamikę bez rezygnowania ze skrajności jeśli będą potrzebne (czasem bas musi dobrze łupnąć bez góry, czasem z górą). Oczywiście jestem świadom tego, nie ciężko będzie pogodzić mi wszystkie potrzeby, ale wierzę, że jest jakieś pole do zmian 🙂 

 

 

 

 

 

 

 

Nie wypisuję listy co biorę pod uwagę, bo w sumie nie wiem czy zmienić wzmacniacz na początek czy głośniki - podstawkowe lub dalej podłogowe, może być dodatkowy sub. A może od razu cały zestaw? Jestem z Warszawy, więc chętnie wypożyczę coś do odsłuchu w domu 🙂 

Sprzęt stoi w salonie, który ma ok 25m2 a "miejsce odsłuchowe" jest ok 3m przed głośnikami. Proste zobrazowanie na rysuneczku. Głośniki na czerwono, na zielono kanapa. Na niebiesko szafki a między głośnikami stoi TV i wzmacniacz. Niestety nie mam pola manewru co do przemeblowania :(

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję umówić się na odsłuch do 2-3 salonów i niech sami coś zaproponują. Najlepiej byłoby zabrać ze sobą swój ampli i kolumny. Będziesz miał wtedy okazję porównać od razu w tych samych warunkach zaproponowane zestawy vs Twój. 

Proponuję umówić się na odsłuch do 2-3 salonów i niech sami coś zaproponują. Najlepiej byłoby zabrać ze sobą swój ampli i kolumny. Będziesz miał wtedy okazję porównać od razu w tych samych warunkach zaproponowane zestawy vs Twój. 

Zapraszam i do nas 🙂

https://www.tophifi.pl/salony.html

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Apphex

Tak jak koledzy z branży zaproponowali. Sprzęt pod pachę i na odsłuchy. Możesz to zrobić u siebie w domu ale musiałbyś kilka modeli kolumn wypożyczyć/kupić. W salonie masz większe możliwości bo oprócz kolumn masz na miejscu też elektronikę.

W Twoim przypadku zacząłbym zmianę od kolumn. One będą generowały najbardziej zauważalne różnice w brzmieniu. Amplituner nie jest wysokich lotów ale nie jest też najgorszy i można z niego sporo wycisnąć.

Jeżeli masz miejsce na kolumny podłogowe to poszerza horyzont poszukiwań. 

W jakim budżecie chciałbyś się zmieścić?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, GhostR1 napisał:

@Apphex

Jeżeli masz miejsce na kolumny podłogowe to poszerza horyzont poszukiwań. 

W jakim budżecie chciałbyś się zmieścić?

 

 

Miejsce jest nawet na coś dużo większego niż Monitor 300 - nie zmienię tylko odległości kanapy od kolumn. Co do budżetu hmm w przypadku głośników do 6-8 tysięcy za parę mógłbym dać. Oczywiście jeśli będzie coś tańszego to super, ale jak zachwyci mnie coś ciut droższego to też da się coś z tym zrobić.

 

50 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Proponuję umówić się na odsłuch do 2-3 salonów i niech sami coś zaproponują. Najlepiej byłoby zabrać ze sobą swój ampli i kolumny. Będziesz miał wtedy okazję porównać od razu w tych samych warunkach zaproponowane zestawy vs Twój. 

Proponuję umówić się na odsłuch do 2-3 salonów i niech sami coś zaproponują. Najlepiej byłoby zabrać ze sobą swój ampli i kolumny. Będziesz miał wtedy okazję porównać od razu w tych samych warunkach zaproponowane zestawy vs Twój. 

Zapraszam i do nas 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Który salon macie lepiej zaopatrzony? Na Wierzbnie czy Muranowie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Apphex napisał:

Miejsce jest nawet na coś dużo większego niż Monitor 300 - nie zmienię tylko odległości kanapy od kolumn. Co do budżetu hmm w przypadku głośników do 6-8 tysięcy za parę mógłbym dać. Oczywiście jeśli będzie coś tańszego to super, ale jak zachwyci mnie coś ciut droższego to też da się coś z tym zrobić.

no to nie pozostaje nic innego jak odsłuch, a jest w czym wybierać. Znajdź salon i wolny termin i w drogę 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Apphex napisał:

Miejsce jest nawet na coś dużo większego niż Monitor 300 - nie zmienię tylko odległości kanapy od kolumn. Co do budżetu hmm w przypadku głośników do 6-8 tysięcy za parę mógłbym dać. Oczywiście jeśli będzie coś tańszego to super, ale jak zachwyci mnie coś ciut droższego to też da się coś z tym zrobić.

 

 

Który salon macie lepiej zaopatrzony? Na Wierzbnie czy Muranowie? 

Zależy co potrzeba, najlepiej dzwonić bezpośrednio i dogadywać szczegóły.

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zacząłbym od wymiany kolumn, które jednym słowem są słabszym ogniwem i można nieco więcej wyciągnąć z Yamahy dobierając lepsze kolumny podłogowe np. Pylon Diamond 25, ale i tak prędzej, czy później wymienisz również i elektronikę. Odsłuch i porównanie w salonie kilku kolumn da ci odpowiedź i na jakiś czas trochę frajdy.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaczął bym od wymiany elektroniki gdyż taka podnośnika pójdzie szybciej i sprawniej i zrobisz to u siebie. 

Kolumny znowu musiał byś odsłuchać e salonie potem u siebie. Więcej z tym problemu. 

Monitor to nie były źle kolumny. Ale faktycznie w przeciwieństwie do wyższych monitor audio potrzebowały lepszego zasilania. I z dociążony wzmacniaczem będzie oo prostu lepiej. Musical Fidelity, nad czy starszy Roksana K3 na prawdę doda im energii w dole pasma. 

A jak to nie podejdzie to szukasz kolumn. 

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.07.2022 o 18:06, Apphex napisał:

Nie wypisuję listy co biorę pod uwagę, bo w sumie nie wiem czy zmienić wzmacniacz na początek czy głośniki - podstawkowe lub dalej podłogowe, może być dodatkowy sub. A może od razu cały zestaw? Jestem z Warszawy, więc chętnie wypożyczę coś do odsłuchu w domu 🙂 

Sprzęt stoi w salonie, który ma ok 25m2 a "miejsce odsłuchowe" jest ok 3m przed głośnikami. Proste zobrazowanie na rysuneczku. Głośniki na czerwono, na zielono kanapa. Na niebiesko szafki a między głośnikami stoi TV i wzmacniacz. Niestety nie mam pola manewru co do przemeblowania 😞

Na start postaraj się wymienić amplituner na klasyczny wzmacniacz. W tym wypadku już będzie spora poprawa jakościowa. Do Monitor Audio sprawdzi się coś cieplejszego od Magnata MA900, Atolla IN200Sig po Moon 240i.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamaha RN602 to bardzo dobry ampltuner, ale stosowanie droższych głośników nie ma sensu. W tej sytuacji, jeśli chcesz lepiej-więc to wymień elektronikę na znacznie wyższą. Przekonasz się co potrafią przy okazji twoje głośniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Tonnii99 napisał:

Yamaha RN602 to bardzo dobry ampltuner, ale stosowanie droższych głośników nie ma sensu. W tej sytuacji, jeśli chcesz lepiej-więc to wymień elektronikę na znacznie wyższą. Przekonasz się co potrafią przy okazji twoje głośniki.

To wszystko prawda.Tylko trzeba pamiętać, ze autor używa streamingu, czyli dodatkowe wydatki na streamer+dac, jeżeli to ma grać przyzwoicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Streamery da się ogarnąć tanio. Nie mówię że są to najlepsze rozwiązania ale na początek wystarcza. 

Wiim mini, nowy taga 10, ieast m30 pro, malina itp.

A tu jednak sam wzmacniacz już sporo wniesie. 

Lepsze kolumny nie zostaną wykorzystane na tym amplitunerze. 

Do testów i tak będzie oo prostu prościej. 

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.07.2022 o 13:22, stach_s napisał:

Wymien wzmak, mialem ta 602 i to byla porazka... 

RN602 porażką? E, no bez przesady, ja nie mówię w kontekście amplitunera za 4000 zł, tylko jak kosztował 2000 zł

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem RS-700. Mam silne przekonanie że 602 ma podobną sygnaturę, chociaż nie słuchałem go u siebie w pomieszczeniu (ale na ex-moich kolumnach już tak). Pogonił go universum za 100zł 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też mi się wydaje że rs709 grał podobnie do 602ki. 

No i w cenie 2k zwłaszcza przez pryzmat czasu absolutnie nic złego nie można o nim powiedzieć. 

W cenie 4k memy lepszy wybór. To wszystko. 

Piotr 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie wzmacniacz + zewnętrzny streamer to również jest rozwiązanie, które mnie satysfakcjonuje.

 

Zacznę chyba od wymiany elektroniki i porównam sobie to co mam z czymś nowym we własnym salonie, bo to będzie najlepsze miejsce do testów - całkowicie na moich warunkach 🙂 Coś konkretnego polecacie? Ewentualnie czy jest jakiś parametr techniczny, który powie mi o tym, że dany wzmaka jest dla mnie dobrym wyborem i powinienem zwrócić uwagę szukając nowego sprzętu - bo jak inaczej mogę znaleźć coś "cieplejszego" lub "zimniejszego"? (Same pojęcia rozumiem).

 

I czy zmieniać coś w kablach? Teraz mam to podłączone na Qed Performance XT25

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Apphex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szybkim reaserchu do listy potencjalnych kandydatów na wzmacniacz dodałem:

 

 

Cambridge Audio AXR100/CXA80

Cambridge Audio Azur 851N

Rotel A11/A14

Audiolab Omnia

Audiolab 6000A/8300A

 

 

 Niestety nie pamiętam co było podpięte, ale miałem okazji posłuchać Focali Chora 826-D i zrobiły na mnie dobre wrażenie i zastanawiam się czy to mogą być kolumny dla mnie 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast szukać elektroniki skupił bym się właśnie na ponownym posłuchaniu

choćby tych Focali - to może być kres poszukiwań. No, może jeszcze jakieś

drobne zabiegi przy ustawieniu, kablach itp ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pamiętajmy że wtedy zostaje elektronika rn602. Podłączanie do nich focala no nie będzie dobrym pomysłem. Nawet do chory trzeba coś więcej.

19 godzin temu, Apphex napisał:

Niestety nie pamiętam co było podpięte, ale miałem okazji posłuchać Focali Chora 826-D i zrobiły na mnie dobre wrażenie i zastanawiam się czy to mogą być kolumny dla mnie 

Pamiętasz z czym grały? Niewątpliwie to są lepsze kolumny od monitor 300. Tylko znowu wchodzimy w takim budżet gdzie też jest szeroki wybór różnych 🙂

19 godzin temu, Apphex napisał:

Cambridge Audio AXR100/CXA80

Cambridge Audio Azur 851N

Rotel A11/A14

Audiolab Omnia

Audiolab 6000A/8300A

851n to nie wzmacniacz a streamer. Wzmacniacz to 851a i ten tu wyraźnie odstaje od reszty na plus. 

Dalej znalazł by się cxa80 z rotelem a14

Potem reszta. 

Klocki używane?

Piotr 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem właśnie z czym grały, chyba z jakimś denonem lub onkyo, tak sądzę.

Czy Chora 826 + CXA81 będą dobrym połączeniem? I czy w budżecie focali jest coś równie godnego uwagi?

Raczej celuję w nowe 🙂 
 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Apphex napisał:

Nie wiem właśnie z czym grały, chyba z jakimś denonem lub onkyo, tak sądzę.

Czy Chora 826 + CXA81 będą dobrym połączeniem? I czy w budżecie focali jest coś równie godnego uwagi?

Raczej celuję w nowe 🙂 
 

 

 

Moim zdaniem to będzie kiepskie połączenie.

Proponuję KEF R3 + SMSL SA400. To połączenie wyrwie Cię z butów !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Piopio napisał:

Moim zdaniem to będzie kiepskie połączenie.

Proponuję KEF R3 + SMSL SA400. To połączenie wyrwie Cię z butów !

Czytałem o tych R3 i dość często trafiałem na opinię, że dość istotne jest odsunięcie ich od ściany - ja mogę to zrobić na max 50cm. Nie zmienia to faktu, że są w kręgu zainteresowania tak jak R5

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Apphex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Apphex napisał:

Czytałem o tych R3 i dość często trafiałem na opinię, że dość istotne jest odsunięcie ich od ściany - ja mogę to zrobić na max 50cm. Nie zmienia to faktu, że są w kręgu zainteresowania tak jak R5

 

50 cm wystarczy. Jak masz budżet na R5 to oczywiście weź większe. Teraz są w super cenie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Piopio napisał:

50 cm wystarczy. Jak masz budżet na R5 to oczywiście weź większe. Teraz są w super cenie. 

Czy poza SMLS SA400 z czymś innym warto je jeszcze spiąć? Chciałbym przygotować sobie taką wstępną rozpiskę „co z czym” żeby poszukać miejsc gdzie to ewentualnie odsłucham. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Apphex napisał:

Czy poza SMLS SA400 z czymś innym warto je jeszcze spiąć? Chciałbym przygotować sobie taką wstępną rozpiskę „co z czym” żeby poszukać miejsc gdzie to ewentualnie odsłucham. 

Raczej SMSL SA400 nie odsłuchasz. Ale warto kupić w ciemno. I włączyć tryb SDB. Przebija wszystko aż do klocków za ponad 10K.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Buchardt A500 + ARCAM CDS50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Apphex napisał:

Czytałem o tych R3 i dość często trafiałem na opinię, że dość istotne jest odsunięcie ich od ściany - ja mogę to zrobić na max 50cm. Nie zmienia to faktu, że są w kręgu zainteresowania tak jak R5

 

Ze swojej strony, napiszę Ci że Focal Cię zamęczy jak go kupisz a AudioVector to tylko poprawi. Góra pasma w obu jest dla głuchych z dużym ubytkiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tonnii99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.