Skocz do zawartości
IGNORED

Najbardziej niedocenione a świetne przetworniki DAC


nowmar audioholik

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, slawek.xm napisał:

trochę lat mineło

a ja mam plytke na ktorej mimo wszystko chciałbym zbudować uklad

analog bedzie na moim wlasnym ukladzie na rownolegle polaczonych jfetach

 

ale podstawowym pytaniem jest czy wykorzystać PCM63 czy PCM 1704

 w grę wchodza tylko te dwie kości i wyboru musze dokonac tylko miedzy nimi

 

niektore naimy stoja na pcm1704. sluchalem. dobre, zrownowazone, neutralne i rozdzielcze granie. szybkie, rowne, spojne. uklad mocno prosty z podzielonym zasilaniem sekcji cyfrowej i analogowej.

z kolei pcm63 sluchalem w docet lector. w tym ukladzie racziej misio z plastyczna srednica.

ogromna role ostatecznie odegra sekcja analogowa, zasilanie i zegar.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DCD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tomek 1685 napisał:

Stawiam na PCM63.

a cos więcej ?

troche tych konstrukcji zrobileś

chciałbym poznac argumenty , ktore przemawiają za PCM63

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, slawek.xm napisał:

trochę lat mineło

a ja mam plytke na ktorej mimo wszystko chciałbym zbudować uklad

analog bedzie na moim wlasnym ukladzie na rownolegle polaczonych jfetach

 

ale podstawowym pytaniem jest czy wykorzystać PCM63 czy PCM 1704

 w grę wchodza tylko te dwie kości i wyboru musze dokonac tylko miedzy nimi

 

czyzbys czerpał z The Beast with a Thousand JFETs?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slawek.xm napisał:

a cos więcej ?

troche tych konstrukcji zrobileś

chciałbym poznac argumenty , ktore przemawiają za PCM63

 

Po prostu PCM63 bardziej wpisuje się w mój gust. Miałem możliwość porównywać dwa przetworniki o jednakowej budowie, różniące się jedynie kośćmi DAC, czyli 63 vs 1704.

PCM63 lepiej oddawał dynamikę, brzmienie było bardziej nasycone. 1704 był po prostu spokojny. Inny przypadek to przetwornik oparty o pcm1704 wg Waldi06. Zrobiłem"jak fabryka dała", czyli z dedykowana analogowką zbalansowaną i na części nie żałowałem. Efekt był podobny. Raczej spokojne relaksujące granie. 

W firmowych klockach miałem kontakt z pcm63 w odtwarzaczach Coplanda i przetwornikach Parasounda. Pewna prawidlowoś była do wychwycenia, czyli dynamika i soczystość brzmienia.

Ale, gdybym miał robić sobie kolejny przetwornik, to pewnie pod lampowaa alogowke zdecydowałbym się na 1704, a pod tranzystory, na 63.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, DCD napisał:

czyzbys czerpał z The Beast with a Thousand JFETs?

trochę

ideowo to może tak wyglądać

ale ostatecznego układu jeszcze nie mam

na razie przyszły fety dodatkowe i chce zrobić równoległą parę wejściową dla posłuchania sobie jak będzie z mniejszą imp . wejsciową

choć i tak proby będą wznowione z docelowy ukladem pcm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, slawek.xm napisał:

trochę

ideowo to może tak wyglądać

ale ostatecznego układu jeszcze nie mam

na razie przyszły fety dodatkowe i chce zrobić równoległą parę wejściową dla posłuchania sobie jak będzie z mniejszą imp . wejsciową

choć i tak proby będą wznowione z docelowy ukladem pcm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ciekawe.

wejscie przypomina zen i/v.

zastanawiam sie jak zapanujesz nad rownowaga takiego ukladu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, DCD napisał:

jak zapanujesz nad rownowaga takiego ukladu.

silą woli 🙂

 

21 minut temu, DCD napisał:

wejscie przypomina zen i/v.

zrobilem analog wg BA3FE Passa , czyli z przerobionym stopniem wejściowym i irfami na wyjściu zagralo to może nie spektakularnie ale wystarczająco dobrze by podejmowac dalsze próby

zobaczymy .... na razie szukam motywacji do podjęcia decyzji pomiędzy dwoma pcm

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, slawek.xm napisał:

silą woli 🙂

 

zrobilem analog wg BA3FE Passa , czyli z przerobionym stopniem wejściowym i irfami na wyjściu zagralo to może nie spektakularnie ale wystarczająco dobrze by podejmowac dalsze próby

zobaczymy .... na razie szukam motywacji do podjęcia decyzji pomiędzy dwoma pcm

Parowales trany?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DCD napisał:

Parowales trany?

tak , oczywiście

ale stopień wyjściowy na irf w PP wymaga tylko parowania P iN dla obydwu kanałów

fety zamawiam parowane choć jest coraz trudniej

ostatnio dostalem parę która dawała 3mV przesunięcia na źródlach

teraz wziąłem z diyaudiostore ale jeszcze nie sprawdzałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DCD napisał:

niektore naimy stoja na pcm1704. sluchalem. dobre, zrownowazone, neutralne i rozdzielcze granie. szybkie, rowne, spojne. uklad mocno prosty z podzielonym zasilaniem sekcji cyfrowej i analogowej.

z kolei pcm63 sluchalem w docet lector. w tym ukladzie racziej misio z plastyczna srednica.

ogromna role ostatecznie odegra sekcja analogowa, zasilanie i zegar.

Stara wersja Docet Lector była na PCM 63 nowsza jest właśnie na PCM 1704. Ciekawe czy też taki dźwięk im wyszedł. Mówisz ten poprzedni misiowaty i z plastyczną średnicą. Pacuła pisał o nowym, że przypomina dobry analog. Ciekawe czy postęp jest bo wiele dobrego słyszałem o tych PCM 1704 razem z filtrem do nich przewidzianym przez producenta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, slawek.xm said:

 .... na razie szukam motywacji do podjęcia decyzji pomiędzy dwoma pcm

jakąś motywacją może być obsługa sygnału 24bit przez pcm1704

mając urządzenia na obydwu kościach, ale wykonanie inaczej: pcm63p-k (tran.) i pcm1704 (z lampową analog.) nie potrafię wyłonić zwycięzcy, więc zostają obydwa 🙂 Może warto zatem szukać motywacji do posiadania obydwu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Airmike napisał:

jakąś motywacją może być obsługa sygnału 24bit przez pcm1704

mając urządzenia na obydwu kościach, ale wykonanie inaczej: pcm63p-k (tran.) i pcm1704 (z lampową analog.) nie potrafię wyłonić zwycięzcy, więc zostają obydwa 🙂 Może warto zatem szukać motywacji do posiadania obydwu?

myślę , ze da się żyć z jednym, z AD 1865 żyję w symbiozie już dość długo 🙂

 

26 minut temu, Airmike napisał:

Może warto zatem szukać motywacji do posiadania obydwu?

myślałem by wziąć ten dac i coś z niego fajnego skonstruować , ale jeszcze się zastanawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz zbudować dac na pcm63 przemyśl zakup firmowego sprzętu (ceny obecnie są chore np. 4tys).

Będziesz miał pewność że urządzenie które kupisz oferuje pewien poziom.

Budowa samemu dac to super sprawa, problem w tym że te konstrukcje na golasa(czyli odbiornik, filtr, ewentualnie upsampler) z graniem mają mało wspólnego. Wydasz sporo kasy, stracisz czasu a efekt będzie taki jak u pozostałych. 

Kupujac dobry dac warto się nad nim trochę pochylić, dociec co jest przyczyną że urządzenie gra. Może się okazać że to nie dzięki mega niskoszumowemu zasilaniu bo tam go nie ma, nie ma też nic specjalnego w analogu oprócz tanich opampów, zegarów itd. 

Generalnie mając pewien poziom spójności w fabrycznym urządzeniu można pokusić się o podmianki na własne moduły by ustalić czy nasza aplikacja w poprawnym środowisku oferuje cokolwiek,posiłkować się rozwiązaniami itp. 

Nie psioczę na diy to jedynie propozycja drogi do celu, mam na oku parę wartych sprzętów jakby co to PW. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2022 o 00:52, Muzg napisał:

Zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Jeżeli przywiązałeś się do urządzeń które je posiadają, to możesz się nimi pobawić - pewnie nie wiele stracisz. Ale jeżeli chcesz uzyskać jak najlepszy efekt to porównaj sobie ich parametry choćby ze wspomnianym PCM5102A i sam odpowiedz. Zobacz także ile potrzeba aby PCM5102A je uzyskał, dobre zasilanie i zegar. A PCM1742 już ma swój analog, który ma wymagania itp. a na końcu okazuje się, że jest i tak gorzej...

Tego drugiego nie jestem w stanie namierzyć, bo coś chyba przekręciłeś.

Piszesz o tanich DVD więc pewnie masz na myśli gotowe klocki. Klocki w których wyznacznikiem wyboru był koszt, bo miało być tanio i działać. Tam nawet gdyby dać ES9038PRO to nie wiele się zmieni, bo DAC zajmuje 1cm^2 płytki, płytka jest dwuwarstwowa dla cięcia kosztów, masy prawie nie ma bo jest dużo komponentów a PCM mała, przez płytkę przepływa wiele megabajtów danych na sekundę bo jest obraz w czasie rzeczywistym. Jednym słowem wielki śmietnik i nic dziwnego, że co lepsze odtwarzacze mają osobne płytki do audio, trochę na boku z dala od zakłóceń. Te lepsze mają swoje zasilanie, a później... a później są zewnętrzne DACi.

Już nie wspomnę nawet, że na tych płytkach są kwarce do układów pracujących na śmieciowym zasilaniu do taktowania całego tego śmietnika. 🙂 Nie wspomnę bo odeśle na YT gdzie trochę o tym mówiłem i chciałbym żeby ktoś to w końcu oglądnął. 😄

Ten DAC to takie zwieńczenie wszystkich doświadczeń jakie zdobyłem. Bardzo autorska konstrukcja, pokazująca moją osobistą wizję dźwięku. Poprawna nie tylko elektronicznie, ale także prezentująca moje podejście do neutralnego dźwięku. Neutralnego, a zarazem wciągającego, dynamicznego, rozdzielczego, gładkiego, szczegółowego i gęstego.

Ogień i woda - cały ja. A Pan Wojtek bardzo ładnie to opisał, jestem mu za to bardzo wdzięczny.

I nie udałoby się to bez parametrów które posiada choćby użyty ES9038PRO. Jak nie ma być kompromisów to sorry, ale nie ma drogi na skróty. Porównując kości zawsze można patrzeć na parametry i z tą która ma lepsze zajdziemy dalej. Tu uwaga żeby patrzeć na WSZYSTKIE parametry, także filtra cyfrowego jeżeli jest wbudowany. Niestety im parametry lepsze, tym wymagania co do otoczki rosną i większe prawdopodobieństwo porażki. Gdy zegary osiągają dziesiątki MHz to wymagana jest wiedza z zakresu obwodów w.cz, EMC i projektowania płytek pod w.cz. Dobór elementów jest niezwykle ważny i dobrze wiedzieć jak dany element zachowuje się, gdy w okolicy mamy źródło zakłóceń 100MHz. Dlatego też ocenianie urządzenia tylko i wyłącznie po użytym chipie mija się z celem. Trzeba posłuchać żeby wiedzieć. Reszta to tylko opinie.

Taki przydługawy wpis mi wyszedł, częściowo nie na temat ale myślę, że wokoło. 🙂

Każdy rodzic swoje dziecko chwali 🙂 Osobiście Słuchałem 3 dac ,na tym przetworniku ,suche analityczne granie .Im lepsze parametry ,tym bardziej brakuje naturalności, czy jak prosto zwał, muzykalności. Później dochodzi analogowka ,i trzeba coś,,zepsuć archaiczną lampą  albo w przypadku kol.Muzga dac wyjściowe rezystory weglowe od Kamaya ,dla mniej zorientowanych to taki odpowiednik Allen Bradley .A one mają kiepskie parametry ,szumy itd ,a po co ?   .Luz panowie ,luz .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tedi02 napisał:

Pojechałeś rowno 😁 Urządzenie gra ,fakt 🤣

W moim świecie kolumny które zbudowano zgodnie ze sztuką i oferują pewien  pierwiastek, jedyny ważny dla słuchającego człowieka określam mianem że grają. A same konstrukcje traktuje nie jako przetworniki a jako prawdziwy instrument. Czyli źródłem emocji nie jest już odtworzony materiał lecz źródłem staje się instrument rzeczywisty czyli kolumna.To przeniesienie postrzegania jest bardzo istotne bo zmienia absolutnie wszystko. 

I to samo z dac czy cd. Jeżeli urządzenie gra to nie wydziwia, gra wszystko bez cienia wątpliwości. Nie ma potrzeby zastanawiać się i tym bardziej wypisywać poematów bo dźwięk jasno i nieprzerwanie od początku do końca każdego utworu działa na nas identycznie jak działa dźwięk prawdziwego instrumentu czyli pobudza emocje.  

Takiego sprzętu jest całkiem sporo lecz jego walory są w hierarchii obecnych audiofilów wyparte przez przestrzeń, scenę itp. 

Uogólniając obecnie preferuje się proste pobudzanie zmysłów zamiast doznań duchowych. Cóż takie czasy i każdy wybiera taką drogę jaką jest w stanie ogarnąć jego łepetyna. 

Pcm63 i 1704 potrafią dać emocje jednak nie na płytkach diy. W porównaniu do firmowych dac z dużo uboższym zasilaniem, prymitywnyn analogiem to nie ma co porównywać,przykre ale braku emocji nie ma możliwości zrekompensować obojętne jak drogim kondensatorem czy wymyślnym analogiem.

Firmowe dac różnią się od diy głównie częścią cyfrową. Jest niezwykle rozbudowana i dobracowana, to ona robi całą robotę. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez krzysieks_2007

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzysieks_2007 napisał:

Firmowe dac różnią się od diy głównie częścią cyfrową. Jest niezwykle rozbudowana i dobracowana, to ona robi całą robotę. 

Poruszyłeś ważną kwestię i absolutnie się zgadzam z tym. Firmy mające fachowców i odpowiedni sprzęt potrafią to zrobić dobrze.

Uważam, ze to co się straci po stronie cyfrowej, po stronie analogowej będzie już nie do odzyskania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krzych 2 napisał:

Poruszyłeś ważną kwestię i absolutnie się zgadzam z tym. Firmy mające fachowców i odpowiedni sprzęt potrafią to zrobić dobrze.

Uważam, ze to co się straci po stronie cyfrowej, po stronie analogowej będzie już nie do odzyskania.

ok , możesz zatem napisać coś więcej o poprawnej aplikacji części cyfrowej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jest to kwestia poprawnej aplikacji. Poprawne/dedykowane aplikacje są publikowane przez producentów kostek w ich datasheet'ach i są realizowane przez przeciętnych producentów, w przeciętnych wyrobach lub w DIY z większymi lub mniejszymi odchyleniami, a te wybitne są oparte na autorskich rozwiązaniach. Największym problemem w układach opartych na starych kościach R2R jest konieczność zastosowania oddzielnego filtra cyfrowego lub praca w trybie NOS. NOS, wiadomo ma pewne zalety, ale też wiele wad. Stworzenie własnego filtra to już wyższa szkoła jazdy, ale zapewnia co najmniej niepodrabialność urządzenia i unikalny charakter jego brzmienia. W komercyjnych wyrobach takie rzeczy to robiła Wadia, Theta, dpa, pewnie paru innych, ale większość to nic specjalnego. Na naszym DIY podwórku, z tego co miałem kontakt, to chyba tylko olog podjął próbę zmierzenia się z autorskim filtrem opartym na fpga. Słuchałem tych DAC'ów na PCM63 i 1704, było to bardzo OK.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, krzysieks_2007 napisał:

W moim świecie kolumny które zbudowano zgodnie ze sztuką i oferują pewien  pierwiastek, jedyny ważny dla słuchającego człowieka określam mianem że grają. A same konstrukcje traktuje nie jako przetworniki a jako prawdziwy instrument. Czyli źródłem emocji nie jest już odtworzony materiał lecz źródłem staje się instrument rzeczywisty czyli kolumna.To przeniesienie postrzegania jest bardzo istotne bo zmienia absolutnie wszystko. 

I to samo z dac czy cd. Jeżeli urządzenie gra to nie wydziwia, gra wszystko bez cienia wątpliwości. Nie ma potrzeby zastanawiać się i tym bardziej wypisywać poematów bo dźwięk jasno i nieprzerwanie od początku do końca każdego utworu działa na nas identycznie jak działa dźwięk prawdziwego instrumentu czyli pobudza emocje.  

Fajnie. Miałem talie wrażenia użytkując jakieś 25 lat temu kompletu naim nait3 i cd3 oraz kolumn spendor sp3/1 LE. Do dziś mam to brzmienie gdzieś z tyłu głowy. Było tam wszystko o czym piszesz, ale za grosz nie było sceny i przestrzeni.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumie tylko, dla zego w tym wątku pisze się o takich kostkach jak pcm63 ,czy  1704 . ? Przecież są docenione.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, tedi02 napisał:

pcm63

Nie przeze mnie. To surowa, twarda kość bez należytej ku temu rozdzielczości. Trzeba mocno zmulić analogiem żeby dało się tego słuchać. Podobnie jak pcm1702. Techniczne brzmienie bez grama muzykalności. Wszystko podane na twarz, pozlepiane i pomieszane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomek 1685 napisał:

Może nie jest to kwestia poprawnej aplikacji. Poprawne/dedykowane aplikacje są publikowane przez producentów kostek w ich datasheet'ach i są realizowane przez przeciętnych producentów, w przeciętnych wyrobach lub w DIY z większymi lub mniejszymi odchyleniami, a te wybitne są oparte na autorskich rozwiązaniach. Największym problemem w układach opartych na starych kościach R2R jest konieczność zastosowania oddzielnego filtra cyfrowego lub praca w trybie NOS. NOS, wiadomo ma pewne zalety, ale też wiele wad. Stworzenie własnego filtra to już wyższa szkoła jazdy, ale zapewnia co najmniej niepodrabialność urządzenia i unikalny charakter jego brzmienia. W komercyjnych wyrobach takie rzeczy to robiła Wadia, Theta, dpa, pewnie paru innych, ale większość to nic specjalnego. Na naszym DIY podwórku, z tego co miałem kontakt, to chyba tylko olog podjął próbę zmierzenia się z autorskim filtrem opartym na fpga. Słuchałem tych DAC'ów na PCM63 i 1704, było to bardzo OK.  

Owszem, ale dataszity mówią o konkretnych kostkach jak je implementować, ale dochodza jeszcze kwestie ich wzajemnego połączenia, prowadzenia masy w calym urządzeniu. Bez specjalistycznego sprzętu amator trzymając się zaleceń raczej błądzi i robi mniej lub bardziej na czuja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kris_54701 napisał:

Nie przeze mnie. To surowa, twarda kość bez należytej ku temu rozdzielczości. Trzeba mocno zmulić analogiem żeby dało się tego słuchać. Podobnie jak pcm1702. Techniczne brzmienie bez grama muzykalności. Wszystko podane na twarz, pozlepiane i pomieszane.

Wszystko co piszesz jest wynikiem tego co część cyfrowa podaje na kość dac. W idealych warunkach kości dac są bardzo zbliżone do siebie a ich wpływ na brzmienie jest mały, tak samo  prawidłowo aplikowane opampy obrabiające prawidłowy sygnał nie mają tak dużego wpływu a parametry najgorszych z nich w zupełności wystarczają by oddać pełny, prawdziwy dźwięk , kondensatory w torze również się wtedy nie liczą. 

Dobrego grania nie kształtuje się przez ilość danego pasma, to samo dotyczy rozdzielczości. 

10 minut temu, Krzych 2 napisał:

prowadzenia masy w calym urządzeniu.

Jedynie co obecnie z tego zostało to przekonanie że ścieżki mas mają być krótkie a całe czary-mary z przemyślanym odprowadzaniem zakłuceń za pomocą długości, szerokości, ułożenia, pętli nie są już stosowane. 

Obecnie analizuje te dwie ścieżki masy w moim dac. Obojętnie co tam dotknąć jest tylko gorzej, jak tak proste rozwiązanie może mieć tak duży wpływ na pracę całego dac. A takich czary-mary jest tam dużo więcej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrą możesz jedynie popsuć sygnał, przez co kość będzie mulić, ale to tylko zniekształcenie całego sygnału i kolega @Muzg może to potwierdzić, bo analizował sygnały prostokątne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kris_54701 napisał:

Nie przeze mnie. To surowa, twarda kość bez należytej ku temu rozdzielczości. Trzeba mocno zmulić analogiem żeby dało się tego słuchać. Podobnie jak pcm1702. Techniczne brzmienie bez grama muzykalności. Wszystko podane na twarz, pozlepiane i pomieszane.

Pierwsze słyszę by pcm 63 brzmiał twardo beż należytej rozdzielczości,  kolega chyba sobie pomylił. Następnie piszesz o 1702 ,nie wiem . Osobiście na wstępie napisałem że wplyw przetwornika na brzmienie całości jest przeceniany .

Czy to cd ,czy dac ,

Po pierwsze zasilanie ,po drugie zasilanie I po trzecie zasilanie ,ważne dla całego klocka .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kris_54701 napisał:

Podobnie jak pcm1702. Techniczne brzmienie bez grama muzykalności. Wszystko podane na twarz, pozlepiane i pomieszane.

Ciekawa opinia ale niezupełnie zgodna z moimi doświadczeniami . Chociaż nie byłem zadowolony z brzmienia tego przetwornika w układzie po jednym na kanał . Po zrobieniu tzw. ,,kanapki" - czyli po dwa na kanał i analogu z konwersją pasywną na rezystorach oraz opampami dyskretnymi -  awansował do mojej 1 ligi . Najlepsza przestrzeń ze wszystkich dac-ów jakie miałem - jest nie tylko precyzyjna lokalizacja i oderwanie od głośników ale także plany , głębia itd. Bardzo realistyczne barwy i równowaga temperatury brzmienia ( nie za ciepło , nie za chłodno technicznie ), fajny twardy bas bez przeciągania , zaznaczone ale łagodne sybilanty i dźwięczna góra . Mało technicznego jazgotu . 

Fakt - wiele pomógł analog w opanowaniu tego przetwornika . Lampy tu nie zgrały ale sprawdziły się Bursony Vivid . Duży wpływ mają kondensatory wyjściowe - Miflexy miedziano-olejowe połączone równolegle z Audyn Cap Plus podkreśliły nieco dolną średnicę i zniwelowały metaliczne naloty na wyższej średnicy . 

34 minuty temu, tedi02 napisał:

Osobiście na wstępie napisałem że wplyw przetwornika na brzmienie całości jest przeceniany .

Raczej nie można tak stwierdzić . TDA1543 nie zagra tak jak AD1865  ... no chyba  ,że zrobimy im takie brzydkie rzeczy jak oversamplig z niezbędnym filtrowaniem , upsampling , analog na opampach scalonych w konfiguracji odwracającej , filtr wyjściowy na opampach i jeszcze byle jakie kondensatory w torze sygnału .

Wtedy zagrają podobnie . Równie marnie .😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzysieks_2007 napisał:

Wszystko co piszesz jest wynikiem tego co część cyfrowa podaje na kość dac. W idealych warunkach kości dac są bardzo zbliżone do siebie a ich wpływ na brzmienie jest mały, tak samo  prawidłowo aplikowane opampy obrabiające prawidłowy sygnał nie mają tak dużego wpływu a parametry najgorszych z nich w zupełności wystarczają by oddać pełny, prawdziwy dźwięk , kondensatory w torze również się wtedy nie liczą. 

Dobrego grania nie kształtuje się przez ilość danego pasma, to samo dotyczy rozdzielczości. 

Jedynie co obecnie z tego zostało to przekonanie że ścieżki mas mają być krótkie a całe czary-mary z przemyślanym odprowadzaniem zakłuceń za pomocą długości, szerokości, ułożenia, pętli nie są już stosowane. 

Obecnie analizuje te dwie ścieżki masy w moim dac. Obojętnie co tam dotknąć jest tylko gorzej, jak tak proste rozwiązanie może mieć tak duży wpływ na pracę całego dac. A takich czary-mary jest tam dużo więcej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja w swoim, a ze to Philips tak na prawdę pogrubiłem masy drutem i zrobiłem przez to ala gwiazdę, wychodząc z założenia, ze do punktu spływu zakłóceń ma być jak najniższa oporność. Niestety kazdy centymetr ścieżki to w korelacji z sąsiednimi element RLC. Wpływ jest mega ciężki do pomierzenia w warunkach amatorskich to niemożliwe wręcz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast zdradze Wam pewien sekret. Do orientacyjnej oceny zakłuceń emitowanych w urządzeniu i wkolo niego uzywam odbiornika sdr z oprogramowaniem pokazującym widmo sygnalu. Zbliżając antenę w pobliże generatora np mogę ocenić zgrubnie poziom sygnalu podstawowego i jego harmonicznych. Mozna też zgrubnie ocenić co plynie z w cz w ściezkach masy. Niestety jak ktos tego uzyje to się przerazi ile potrafi emitować urządzenie cyfrowe.

Dopisze jeszcze, ze zrobienie klatki Faradaya może nieco pomóc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież obudowa klocka iest klatka Faradaya .Topowy cd naim to bodajże 555(?)    koszt ok.100 000zl i cóż producent pisze , pomiary tak ale ostatecznym kryterium jest odsłuch. 

Odbiorca tego jest finalnie ludzkie ucho a nie sprzet pomiarowy .Skąd wielu z nas może wiedzieć jak brzmi muzyka na żywo? Coraz mniej ludzi chodzi do filharmonii ( a ta w niej NIGDY NIE BRZMI OSTRO ,NIE CIETA JEST PRECYZYJNYM SKALPELEM)  czy koncerty małych składów. Muzg przynajmniej uczciwie napisał że to jego wyobrażenie o dźwięku, mowa o przetworniku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 33

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.