Skocz do zawartości
IGNORED

40 lat CD, 40 lat cyfry


Terrapin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, szpakowski napisał:

Dobra płyta nie jest zła ... 👍🏻🙂

Dobra płyta jest bardzo dobra 👍🏻🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Wuelem napisał:

...Ma to duże znaczenie. Bo świat korporacji ocenił, że najłatwiej ściągać kasę za UDOSTĘPNIENIE dobra. Oni doskonale znają mechanizm, że bardziej boli utrata niż nie osiągnięcie czegoś nowego...

Ma to kolosalne znaczenie. Tu masz głęboko rację @Wuelem Za chwilę wszytko będzie na abonament: mieszkanie, telefon, samochód... Muzyka też. Takie są trendy biznesowe. Nie stać Cię to wyp....  Nastąpi wyjście z fizycznych nośników mediów ? Pytanie nie czy tylko kiedy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Elbing
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już w zasadzie wszystko jest w "chmurze". A chmura, jak wiadomo, należy do kogoś.

Skoro jest u niego, trzeba mu za to zapłacić.

A ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, będzie kiepsko z szaraczkami...

***

Playlistę własną w streamingu traktowałem jak swoją półkę z płytami. Do czasu, aż na końcu nie pojawiły się dodatkowe utwory "sugerowane". Poczułem się tak, jakby ktoś grzebał mi w mojej półce.

Teraźniejszość to tylko przygrywka do zmonetyzowania przeważającej pozycji. Trwa zbieranie kont i danych... Coraz częściej myślę, że piractwo było sprawiedliwą karą dla wyzysku odbiorców muzyki. Jak teraz odbiorcy się obronią? - brak mi pomysłu...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygrani będą Ci co będą mieli duże kolekcje na fizycznych nośnikach. Pytam nastoletniego młodszego syna po co mu te winyle jak może słuchać ze streamingu czy z plików jak jego rówieśnicy. W odpowiedzi dostałem kubeł zimnej wody na łeb. Junior pyta mnie co w sytuacji odcięcia od internetu lub serwisu streamingowego ? 🤔 Czego wtedy ma słuchać ? Nawet on nie ma zaufania do tej formy dystrybucji muzyki. Uważa, że trzeba mieć jak największy zbiór przede wszystkim winyli i obok tego płyt CD. Być może jestem już wygodnicki i zezgredziały słuchając z plików a młody myśli całkiem racjonalnie ? 🤭 Jeden z przedmówców być może będzie musiał się przeprosić z lamusem 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
26 minut temu, Elbing napisał:

Pytam nastoletniego młodszego syna po co mu te winyle jak może słuchać ze streamingu czy z plików jak jego rówieśnicy. W odpowiedzi dostałem kubeł zimnej wody na łeb. Junior pyta mnie co w sytuacji odcięcia od internetu lub serwisu streamingowego ? 🤔 Czego wtedy ma słuchać ? Nawet on nie ma zaufania do tej formy dystrybucji muzyki. Uważa, że trzeba mieć jak największy zbiór przede wszystkim winyli i obok tego płyt CD.

Mądry syn.

Mój 9-letni syn wie (domyśla się) ile "kapuchy" włożyłem w kolekcję i zapytany czy może lepiej to wszystko sprzedać, te wszystkie źródła dźwięku do winyli i CD plus płyty mówi mi, że nie można tego zrobić, bo co gdy zabiorą dostęp do plików w sieci. Myśli strategicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te CD kupowane wcześniej będą tak samo przyciągały uwagę jak dziś nagrania z lat 60-tych.

Za kilka lat tego nie da się słuchać.

Sensem jest odkrywanie i słuchanie nowych rzeczy. Wspieranie artystów działających (zawsze) aktualnie.

14 minut temu, kangie napisał:

Myśli strategicznie.

Strategicznie DO TYŁU. To żadna strategia...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wuelem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Wuelem napisał:

Te CD kupowane wcześniej będą tak samo przyciągały uwagę jak dziś nagrania z lat 60-tych.

Za kilka lat tego nie da się słuchać.

 

Nie do końca. Młody na razie grzebie w historii jazzu - lata 50 i 60. Płyty potrafią być za grosze. Współczesne nagrania mu nie podchodzą i co mu mogę zrobić ? 🤭

 

8 minut temu, Wuelem napisał:

... Sensem jest odkrywanie i słuchanie nowych rzeczy. Wspieranie artystów działających (zawsze) aktualnie.

Strategicznie DO TYŁU. To żadna strategia...

Nowych może znaczyć różne rzeczy niekoniecznie współczesnych. Dla młodego nowy jest album Nata King Cole'a z 1953 roku bo go nie słyszał nigdy wcześniej (Sings for two on love)...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Elbing napisał:

Junior pyta mnie co w sytuacji odcięcia od internetu lub serwisu streamingowego ? 🤔

Ty masz prawo nie wiedzieć, ale Junior powinien, że np na Spotify jedno kliknięcie myszką i album zapisany na dysku.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, szymon1977 napisał:

Ty masz prawo nie wiedzieć, ale Junior powinien, że np na Spotify jedno kliknięcie myszką i album zapisany na dysku.

 

Wiemy o tym obaj. Co nie zmienia postaci rzeczy, że mój stopień zaufania do tworów typu Spotify jest równy zero a młodego jeszcze mniejszy. Ciekawe, że junior preferuje wyraźnie fizyczne nośniki mediów. Ostatnio mnie namówił na kupno filmu na płycie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Elbing napisał:

Nie do końca. Młody na razie grzebie w historii jazzu - lata 50 i 60. Płyty potrafią być za grosze. Współczesne nagrania mu nie podchodzą i co mu mogę zrobić ? 🤭

 

Nowych może znaczyć różne rzeczy niekoniecznie współczesnych. Dla młodego nowy jest album Nata King Cole'a z 1953 roku bo go nie słyszał nigdy wcześniej (Sings for two on love)...

Dzieci są często dużo bystrzejsi (nie mylić z wiedzą, którą zdobyło się przez wiele lat nauki), niż wielu dorosłych, co zostało nie raz naukowo udowodnione na podstawie rożnych testów. To tak na marginesie.
Stare dobre albumy będą cieszyć się zainteresowaniem jeszcze przez conajmniej kolejne pokolenie. Prawdopodobnie Twoje wnuki będą od dziadka i swojego ojca wykradać sobie jeszcze te płyty. To co tworzą nowi artyści lub starzy wydając nowe albumy można często o kant kuli rozbić. 

10 godzin temu, szymon1977 napisał:

Ty masz prawo nie wiedzieć, ale Junior powinien, że np na Spotify jedno kliknięcie myszką i album zapisany na dysku.

 

Tryb offline masz na myśli?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
11 godzin temu, Wuelem napisał:

Strategicznie DO TYŁU. To żadna strategia...

Często w życiu robi się trzy kroki do tyłu, żeby później wyrwać 10 kroków naprzód.

Nie martwię się o syna. Najważniejsze, ze syn i córka potrafią korzystać z zasobów internetu, wyszukać tam interesującą ich muzykę, ale też dobrze wiedzą jak brzmi taśma magnetofonowa, winyle i krążki CD. I nie powiedzą Tobie, że winyl trzeszczy i że to tylko duża i ładniejsza okładka. Jak przychodzą ich koleżanki i koledzy to czasami proszą mnie żeby puścić im Michaela Jacksona "Thriller" i żebym pobawił się i obrotami z 33,3 do 45,1 i znowu do 33,3rpm, czasami do zera i znowu start do 33,3rpm który trwa i stabilizuje się po ok. 2s. Dzieci mają odrobinę świadomości sprzętowej i historycznej i to było moim zadaniem, żeby tradycja "słuchania muzyki" w mojej rodzinie całkowicie nie umarła. Może jestem trochę pieprznięty na tym punkcie, ale co tam. 😉

Strategia to przede wszystkim nie palenie za sobą mostów. Wiele osób popełniło już ten błąd wyrzucając winyle na śmietnik. A teraz żałują, bo wiedzą że zrobili błąd. Ty możesz powiedzieć, że dobrze wtedy zrobili. Napisałeś, że wolisz inaczej zagospodarować miejsce w domu zamiast trzymać sterty płyt. Ja to podejście szanuję. Ale to niczego nie zmienia.

Widzisz, ja teraz słucham starej płyty Malmsteena i widzę nawet kto był jego technikiem gitarowym. Pytanie czy zwolennicy streamingu kiedykolwiek dowiedzą się jakiego wydania płyty słuchają. Nie neguję streamingu. Uważam, że to przyszłość, ale widzę jego ułomności. Może kiedyś będzie pełna informacja.

Powiem Ci również ze dysponuję kilkudziesięcioma tysiącami plików gęstych, wiele z nich to zrzuty płyt CD (sam robiłem ripy i skany okładek i książeczek) oraz winyli zgranych KORGiem MR-1000 do gęstego DSD/PCM i mam tam pliki tekstowe z informacją na jakim sprzęcie było zgrywane - jaka wkładka, ramię, phono pre itp. I to lubię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kangie
Literówka

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kangie napisał:

Może jestem trochę pieprznięty na tym punkcie, ale co tam. 😉

 

Kiedyś będą Ci za to bardzo wdzięczni 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
8 minut temu, audiofon napisał:

Kiedyś będą Ci za to bardzo wdzięczni 🙂

Powiem Tobie audiofonie i również Wam, że do Pana Hamasaki trochę mi jeszcze brakuje. To są prawdziwi "waryjaci"! 😉

 

Myślę, że powinniśmy wyluzować.

Nie wiem do czego ta dyskusja ma zmierzać...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wyłączą prąd winyl będzie jedynym nośnikiem z którego da się posłuchać muzyki :) A odnośnie młodzieży (i nie tylko) taki obrazek
c532fe8e79abb126f9464f9c17a1a00d.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kangie napisał:

Powiem Tobie audiofonie i również Wam, że do Pana Hamasaki trochę mi jeszcze brakuje. To są prawdziwi "waryjaci"! 😉

 

Myślę, że powinniśmy wyluzować.

Nie wiem do czego ta dyskusja ma zmierzać...

Zmierza do tego jakby niektórzy próbowali wykorzystać ten wątek zniechęcając do nośników, a przekonując do streamingu. Przecież jeśli odejdą płyty, pozostanie streaming lub sprzedaż plików. Nad czym się tu jeszcze rozwodzić i wałkować to samo w koło Macieju. Muzyka pozostanie dostępna w takiej czy innej formie. Jednym różnicy to nie robi, bo i tak płyt nie kupują, hobbyści i kolekcjonerzy … cóż, będą musieli się pogodzić z brakiem dostępu do muzyki na CD.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kangie napisał:

Jak przychodzą ich koleżanki i koledzy to czasami proszą mnie żeby puścić im Michaela Jacksona "Thriller" i żebym pobawił się i obrotami z 33,3 do 45,1 i znowu do 33,3rpm, czasami do zera

Takie zabawy najlepiej wychodzą na muzyce takiej jaką prezentuje np. Barry White, lub podobnej. Dobrze jest przy tym żeby gramofon miał jak najcięższy talerz. 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, audiofon napisał:

Zmierza do tego jakby niektórzy próbowali wykorzystać ten wątek zniechęcając do nośników, a przekonując do streamingu.

Swiadomość faktów Cię zniechęca? Hmmm... ja tam wolę rozumieć własną pasję.

2 godziny temu, audiofon napisał:

Tryb offline masz na myśli?

Wiem, że może coś zniknąć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy
1 minutę temu, szymon1977 napisał:

Hmmm... ja tam wolę rozumieć własną pasję.

Sugerujesz, że my frajerzy - nie rozumiemy naszego hobby?

😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, kangie napisał:

Sugerujesz, że my frajerzy...

 Nie sugeruję, że "frajerzy".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, kangie napisał:

Sugerujesz, że my frajerzy - nie rozumiemy naszego hobby?

Wielu piszących na forum w swoich wypowiedziach wskazuje na słabe zrozumienie audio hobby, ale to nic niezwykłego. Tak jest w każdym hobby jak się nie jest dociekliwym i nie interesuje się zjawiskami fizycznymi które nim rządzą. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Luzik Szymon, lubię Cię również za pasję do starych aut i lat 90-tych w motoryzacji. Nie jednego browara pewnie byśmy wypili.

7 minut temu, szymon1977 napisał:

Nie sugeruję, że "frajerzy".

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kangie napisał:

Nie wiem do czego ta dyskusja ma zmierzać...

Do tego co zawsze.

Ty masz MAŁEGO (tu, mózga) więc jesteś przestarzały i niemodny, zamknięty i bez horyzontów.

JA mam DUŻEGO (mózga), więc jestem nowoczesny, wiem jak i umiem wykorzystać zdobycze internetu itp itd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

No to może zacznijmy mierzyć co innego! 😄

KTO MA DŁUŻSZEGO?

A KTO ZWINNIEJSZEGO??

:D 😉

***

A Lecha36 mianowałbym na Głównego Inżyniera d/s Testów żeby przypilnował właściwej metody pomiarowej/porównawczej i przede wszystkim wyrównanie poziomów głośności co do 0,1dB. Sprawiedliwość musi być! 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Life is too short for boring HiFi..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, kangie napisał:

A Lecha36 mianowałbym na Głównego Inżyniera d/s Testów żeby przypilnował właściwej metody pomiarowej/porównawczej i przede wszystkim wyrównanie poziomów głośności co do 0,1dB. Sprawiedliwość musi być!

Ja się do nadzoru przy takich próbach nie nadaję, wolę nie tracić na to czasu bo wiem jaki będzie finał. Znacznie przyjemniej jest posłuchać ulubionej muzyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Wuelem napisał:

Sensem jest odkrywanie i słuchanie nowych rzeczy. Wspieranie artystów działających (zawsze) aktualnie

W 21 wieku powstało tylko kilka nowych  płyt które zwróciły moją uwagę. Jako miłośnik klasyki mam w kolekcji prawie wszystko co mnie interesuje i kupowanie kolejnych wersji np. moich ulubionych koncertów fortepianowych mało mnie interesuje. A jeżeli chodzi o inną muzykę to raczej nie spodziewam się , że w 21 wieku pojawi się zespół który będzie mieć choćby  10% potencjału twórczego co np. King Crimson. Dlatego ja jestem zainteresowany posiadaniem kolekcji muzyki zgranej z CD  na dysk twardy, a CD trzymam jako backup. A nowości w muzyce mam w ....głębokim poważaniu 🙂

TUX

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, TUX napisał:

A jeżeli chodzi o inną muzykę to raczej nie spodziewam się , że w 21 wieku pojawi się zespół który będzie mieć choćby  10% potencjału twórczego co np. King Crimson. Dlatego ja jestem

Dokładnie. Przemysłówka jak w każdej niemal dziedzinie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam. Rock czy pop faktycznie wyeksploatowane, ale w metalu sporo się dzieje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, szymon1977 napisał:

Swiadomość faktów Cię zniechęca? Hmmm... ja tam wolę rozumieć własną pasję.

A jaka to pasja którą rozumiesz? Spotifuj? Poza tym, czym jest pasja bez rozumienia. To się chyba wyklucza? Jeśli czyjąś pasją jest np. amatorska astronomia, a nie rozumie dlaczego widzimy tylko jedną stronę księżyca, to jaka to pasja? Trzeba najpierw rozumieć mechanikę układu słonecznego. Zrozumieć ruch planet oraz ich satelitów/księżyców. Znać pojęcie koniunkcji. Jak ciała niebieskie orbitują i dlaczego nie odlatują gdzieś w kosmos, Jak powstaje zorza polarna. Pole magnetyczne jak powstaje i przed czym nas chroni? Dlaczego nasza planeta jest okrągła, ale nie do końca? Dlaczego latem zwykle jest ciepło, a zimą zimno itd. „W filmie „Miś” szukaj odpowiedzi 🙂
Jeden z userów w stopce napisał „Pasja bez precyzji to chaos”. Ja powiem, że pasja bez rozumienia to nie pasja, więc Twój komentarz pozbawiony jest logiki 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, audiofon napisał:

Jeden z userów w stopce napisał „Pasja bez precyzji to chaos”.

To cytat z filmu "Czarownice z Eastwick", ale jakże trafny w przypadku każdego hobby 😉.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.