Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka w pokoju odsłuchowym - od czego zacząć?


_Kuben_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, xajas napisał:

Ty juz przeczytales wiec powtorze pytania:

 

Co mowi "akustyczna biblia Everesta" na temat tego, jak rozprawic sie z modami ponizej 100Hz?

Jak stawiles im czolo?

Everest poświęcił problemowi pochłaniania dźwięku ok 60 stron swojego podręcznika.

Do walki z problemami w niskich częstotliwościach proponuje kilka rozwiązań: pułapki basowe (skrzynie o wielkości 1/4 dł fali), rezonatory Helmholtz'a, perforowane płyty dźwiękochłonne, ustroje modułowe. 

U Zbynia, niestety nie było pierwotnie zgody do pracy na pierwszym modem osiowym (konieczność wstawienia ustrojów o dużej kubaturze), więc zastosowałem perforowane płyty dźwiękochłonne, które poprawiły sytuację w obszarze: 60-130Hz. A co będzie dalej - zobaczymy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zymmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, zymmy napisał:

Jeżeli emitujesz sygnał o wartości 85dB, a mody powodują wzmocnienie w miejscu ich występowania do 100dB - to jeżeli najniższe dolinki miałyby być na poziomie sygnału zadanego - czyli 85dB - to pomieszczenie to produkowałoby energię! Jeżeli gdzieś jest np. +15dB, to gdzieś musi być np. -12dB (trzeba uwzględnić utratę energii przez ujście jej na zewnątrz, pochłanianie przez ludzi, meble, ustroje, powietrze...). 

Przy emisji to możemy chyba mówić o emitowaniu mocy akustycznej w funkcji częstotliwości, osiągany SPL jest kwestią wtórną, raczej nie da się określić poziomu referencyjnego (za to w przeciwieństwie do mocy da się go zmierzyć), ale to prawda, że bilans energetyczny musi się zgadzać.  

Pojawia się kolejny problem,  no bo jeśli chcemy korygować akustykę w systemie gdzie emiterami są dwie typowe kolumny głośnikowe i opieramy się głównie na pakiecie różnego typu absorberów, które mają nam powycinać te wszystkie dokuczliwe rezonanse, to nieuchronnie odbieramy część wyprodukowanej energii z układu i w konsekwencji może on stracić równowagę tonalną, bo głośniki nie mają zapasu, raczej są tak skonstruowane aby zapewnić równowagę w otoczeniu akustycznym zbliżonym do idealnego, plus większość ma słyszalne narastające deficyty w najniższych rejestrach (często kompensowane podbiciem tzw. średniego basu).

W związku z powyższym nie dyskredytowałbym na starcie rozwiązań, które zapewniają nie tylko wycinanie ale również są w stanie dodać więcej mocy akustycznej tam gdzie jest to potrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz jest dużo zmiany.I mówienie że pokoj  jest trudny do adaptacji to nie prawdziwe powiedzenie .Uważam że rozmiary pomieszczenia są całkiem dobre. Już teraz przy tak małej ingerencji... są wyraźne efekty  sluchania muzyki.A znam mój sprzęt i wiem jak wcześniej muzyka brzmiała.I to nie jest jakiś przytyk ,zwrócony w stronę akustyka czy takie tam,ale szczera moja opinia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, zbyniu 360 napisał:

Już teraz jest dużo zmiany.I mówienie że pokoj  jest trudny do adaptacji to nie prawdziwe powiedzenie .Uważam że rozmiary pomieszczenia są całkiem dobre. Już teraz przy tak małej ingerencji... są wyraźne efekty  sluchania muzyki.A znam mój sprzęt i wiem jak wcześniej muzyka brzmiała.I to nie jest jakiś przytyk ,zwrócony w stronę akustyka czy takie tam,ale szczera moja opinia.

Trudny to jest pojęcie względne i nikt chyba nic takiego nie mówi? To samo dotyczy rozmiarów.  Nikt tu nie neguje efektów, trudno aby nie było ich słychać biorąc pod uwagę sytuację początkową.  Natomiast to co udało się osiągnąć a to co można by osiągnąć to już są dwie różne sprawy. Dobrze jest też mieć punkt odniesienia w postaci obserwacji innych rozwiązań w innych pomieszczeniach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Zbig napisał:

Przy emisji to możemy chyba mówić o emitowaniu mocy akustycznej w funkcji częstotliwości, osiągany SPL jest kwestią wtórną, raczej nie da się określić poziomu referencyjnego (za to w przeciwieństwie do mocy da się go zmierzyć), ale to prawda, że bilans energetyczny musi się zgadzać.  

Pojawia się kolejny problem,  no bo jeśli chcemy korygować akustykę w systemie gdzie emiterami są dwie typowe kolumny głośnikowe i opieramy się głównie na pakiecie różnego typu absorberów, które mają nam powycinać te wszystkie dokuczliwe rezonanse, to nieuchronnie odbieramy część wyprodukowanej energii z układu i w konsekwencji może on stracić równowagę tonalną, bo głośniki nie mają zapasu, raczej są tak skonstruowane aby zapewnić równowagę w otoczeniu akustycznym zbliżonym do idealnego, plus większość ma słyszalne narastające deficyty w najniższych rejestrach (często kompensowane podbiciem tzw. średniego basu).

W związku z powyższym nie dyskredytowałbym na starcie rozwiązań, które zapewniają nie tylko wycinanie ale również są w stanie dodać więcej mocy akustycznej tam gdzie jest to potrzebne.

"osiągany SPL jest kwestią wtórną" - całkowicie się zgadzam, dlatego też zdziwiło mnie pytanie, które zadał mi Avilla.

"opieramy się głównie na pakiecie różnego typu absorberów" - dlatego też bawię się rezonatorami (na razie zastosowałem tylko płyty dźwiękochłonne ze szczelnie zabudowaną pustką powietrzną - działającą jak wspólna komora dla wielu otworów, czyli małych tuneli. Jest też tam oczywiście odpowiednie tłumienie. Pracują - widać na ilustracjach.)

Niedługo spróbujemy z rezonatorami rurowymi.

Mam jeszcze parę pomysłów - będę rzeźbił - efektami pochwali się Zbyniu, a ja pomogę interpretować 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze cieszę się z szerszej sceny dźwiękowej, nawet  kiedyś zakładałem  taki temat ,bo chciałbym wyciągnąć ją  jak najwięcej, z racji tych 3m w pokoju. .Zasługa duża  jest w dyfuzorach, ale jak pisałem wiele razy na forum, to nikt nie raczył udzielić konstruktywnych odpowiedzi. Czasami się zastanawiam czemu?.Po to jest forum aby się wymienić doświadczeniami, a ile człowiek się w życiu na męczy masakra! Chciałbym abyście  zawsze doradzali ,niż się specjalnie   droczyć, tak  to napewno nic się nie zrobi dobrego, wręcz przeciwnie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę może... rozważał nad rozpraszaczami na sufit ,będzie bardziej muzyka otaczać. Teraz jest super  tak  że by się chciało jeszcze więcej.To tak jak piję się alkohol , więcej i więcej tak smakuje ten stan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Everest poświęcił problemowi pochłaniania dźwięku ok 60 stron swojego podręcznika.
Do walki z problemami w niskich częstotliwościach proponuje kilka rozwiązań: pułapki basowe (skrzynie o wielkości 1/4 dł fali), rezonatory Helmholtz'a, perforowane płyty dźwiękochłonne, ustroje modułowe. U Zbynia, niestety nie było pierwotnie zgody do pracy na pierwszym modem osiowym (konieczność wstawienia ustrojów o dużej kubaturze),


Czy ten pan Everest napisal tez i jest tego swiadom, jakie rozmiary maja takie ustroje? Wystarczyla by 1 (a nie 60 stron)
To jest teoretyczne podejscie nie do zrealizowania w typowych domowych warunkach.


Nie dziwota ze Zbyniu sie nie zgodzil, bo to jest bez sensu

więc zastosowałem perforowane płyty dźwiękochłonne, które poprawiły sytuację w obszarze: 60-130Hz.


Czy to byla poprawa, o tym juz pisalismy -> szeroka dziura bez basu

Czyli powracamy do tematu interpretacji pomiarow
EQ i subwoofery to droga na latwizne…


Czy ty juz slyszales takie EQ i subwoofery?
Czy jestes w stanie twoimi „zaawansowanymi akustycznymi“ metodami bardzo precyzyjnie, „waskopasmomo“ zaatakowac krytyczne zakresy bez wplywu na „sasiednie“ zakresy i bez zbednego zaklocania calosciowego przebiegu charakterystyki czestotliwosciowej i (potencjalnie) zbednego przetlumienia (patrz powyzsza uwaga o szerokopasmowej dziurze)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_4053.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
9 godzin temu, zbyniu 360 napisał:

.Uważam że rozmiary pomieszczenia są całkiem dobre.

Nie są dobre. Ja przez długi czas słuchałem w podobnym do Twojego teraz słucham w pomieszczeniu o dobrych proporcjach i różnica jest bardzo duża.

 

8 godzin temu, zbyniu 360 napisał:

ale jak pisałem wiele razy na forum, to nikt nie raczył udzielić konstruktywnych odpowiedzi. Czasami się zastanawiam czemu?.

Przecież dostawałeś wiele razy podpowiedzi. Ale chyba problem był w tym, że nie takie jakich oczekiwałeś. Zrobiłeś już jakieś pseudo pułapki, przy których się upierałeś i dyfuzor który dalej jest nie do ruszenia chociaż pasuje tam jak pięść do nosa. Trochę @zymmy Ci osobiście w końcu coś przeferswadował ale sądząc po Twoich postach większego zaufania do tego nie masz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Seyv napisał:

Nie są dobre. Ja przez długi czas słuchałem w podobnym do Twojego teraz słucham w pomieszczeniu o dobrych proporcjach i różnica jest bardzo duża.

Miałem podobnie tylko w drugą stronę bardziej dotkliwą tj. z pokoju mieszczącego się w obszarze bolta który był bez żadnej adaptacji przeskoczyłem na większy pokój poza ww. obszarem i jaki efekt; taki, że w tym drugim pokoju przy tym samym sprzęcie (zero zmiennych w sprzęcie audio) nie dało się muzyki słuchać grało bardzo źle bez: basu, dynamiki, przejrzystości, z dudnieniem itd. Obecnie dzięki blisko 1700 litrom rezonatorów i kilku metrom wełny i pianki akustycznej  jest może trochę lepiej jak w tym pierwszym pokoju .

Jaki z tego morał -  złe proporcje pomieszczenia wymagają znacznie większej adaptacji czyt. miejsca na skuteczne ustroje zakładając oczywiście że chcemy to sensownie zrobić i w ten właśnie sposób. Takim przykładem jest mój obecny pokój. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mujas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:


Czy ten pan Everest napisal tez i jest tego swiadom, jakie rozmiary maja takie ustroje? Wystarczyla by 1 (a nie 60 stron)
To jest teoretyczne podejscie nie do zrealizowania w typowych domowych warunkach.


Nie dziwota ze Zbyniu sie nie zgodzil, bo to jest bez sensu



Czy to byla poprawa, o tym juz pisalismy -> szeroka dziura bez basu

Czyli powracamy do tematu interpretacji pomiarow

Czy ty juz slyszales takie EQ i subwoofery?
Czy jestes w stanie twoimi „zaawansowanymi akustycznymi“ metodami bardzo precyzyjnie, „waskopasmomo“ zaatakowac krytyczne zakresy bez wplywu na „sasiednie“ zakresy i bez zbednego zaklocania calosciowego przebiegu charakterystyki czestotliwosciowej i (potencjalnie) zbednego przetlumienia (patrz powyzsza uwaga o szerokopasmowej dziurze)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) IMG_4053.jpg

"Czy ten pan Everest napisal tez i jest tego swiadom, jakie rozmiary maja takie ustroje? Wystarczyla by 1 (a nie 60 stron)" - sam sobie wystawiłeś wizytówkę, która obrazuje Twój poziom wiedzy w temacie akustyki. 
Reszty Twojego wpisu nie musiałem już czytać 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zymmy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zymmy napisał:

"Czy ten pan Everest napisal tez i jest tego swiadom, jakie rozmiary maja takie ustroje? Wystarczyla by 1 (a nie 60 stron)" - sam sobie wystawiłeś wizytówkę, która obrazuje Twój poziom wiedzy w temacie akustyki. 
Reszty Twojego wpisu nie musiałem już czytać 🙂 

Standard, ciagle brniesz w to samo bagno,

Zamiast ustosunkowac sie do zadanego pytania za kazdym razem odpowiedzia jest dyskredytacja osoby stawijacej krytyczne pytanie. To bardzo prymitywna metoda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem dywan .A drastyczne zmiany będą jak powstaną rezonatory helmholtza rurowe,a dyfuzory z tylniej ściany powędrują na sufit na pierwsze odbicia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro zrobię ramkę w złotym dębie do scyscrapera żeby dostał animuszu 😊

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, zbyniu 360 napisał:

Dzisiaj zakupiłem dywan .A drastyczne zmiany będą jak powstaną rezonatory helmholtza rurowe,a dyfuzory z tylniej ściany powędrują na sufit na pierwsze odbicia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

20230126_222025.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zbyniu 360 napisał:

dyfuzory z tylniej ściany powędrują na sufit na pierwsze odbicia.

To raczej będzie za mało, ale zawsze coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, zbyniu 360 napisał:

Dzisiaj zakupiłem dywan .A drastyczne zmiany będą jak powstaną rezonatory helmholtza rurowe,a dyfuzory z tylniej ściany powędrują na sufit na pierwsze odbicia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

te dyfuzory na bocznych scianach, przy takim ustawieniu kolumn w ogole dzialaja?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, krolewicz napisał:

te dyfuzory na bocznych scianach, przy takim ustawieniu kolumn w ogole dzialaja?

Dzialaja, na dobre samopoczucie, zadowolenie wlasciciela.

A to tez jest wazne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te boczne Schroedery wyglądają na za krótkie na wysokość.  Rozproszą boczne odbicia idące poziomo od głośników do słuchacza ale już takich które odbiją się najpierw od bocznej ściany a potem od sufitu lub podłogi już raczej nie obejmą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Zbig napisał:

To raczej będzie za mało, ale zawsze coś.

Na tylnej ścianie są zbędne, na suficie może być z nich pożytek (choć, tak jak piszesz - przydałoby się się więcej) 

6 minut temu, Zbig napisał:

Te boczne Schroedery wyglądają na za krótkie na wysokość.  Rozproszą boczne odbicia idące poziomo od głośników do słuchacza ale już takich które odbiją się najpierw od bocznej ściany a potem od sufitu lub podłogi już raczej nie obejmą.

Racja, lepiej sprawdziły by się dwie pary - ustawione po dwa na sobie. Nie są to jednak tanie ustroje. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, krolewicz napisał:

te dyfuzory na bocznych scianach, przy takim ustawieniu kolumn w ogole dzialaja?

Działają. Poproś Zbynia o zaproszenie - przyjedziesz, posłuchasz bez dyfuzorów, posłuchasz z dyfuzorami - sam ocenisz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci, że bardzo dużo zmieniły rozpraszające ,może się wydawać że mała powierzchnia ,ale są trafione w punkt.Ja jestem bardzo zadowolony ,bardzo wyraźnie słychać je w miejscu odsłuchu. Chyba największą zmianę to one zrobiły... scena jest taka jaka powinna być, czyli jest poprawa duża .Pewnie po dwa byłoby pewnie jeszcze lepiej ale jest tak dobrze, że nie czuję potrzeby dokładać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) A może być tak...?

8

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) A może być tak...?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. Tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję ślicznie, robię to z sympati dla sluchania muzyki, więc akustyke traktuję poważnie, zrobię co się da w miarę możliwości. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia sa w dalszym ciagu mikroskopijne, ale wyglada to troche bardziej „uporzadkowane“
Co mowia aktualne pomiary?
Czy po wyeliminowaniu tych paneli z bocznych scian, cos sie zmienilo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.