Skocz do zawartości
IGNORED

Pytanie do Was REW'owcy, techniczne :-)


T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszlym tygodniu skonczylem akustyke mojego kina, robiona „na ucho” i przyszedl czas na pierwsze pomiary i „dopieszczanie” owej 🙂 Niestety na dziendobry trafilem na problemy z kompatybilnoscia, i w związku z tym mam dwa pytania do tych którzy maja doswiadczenia z REW większe niż ja:

1. uzywam Microsofr Surface 8, który ma tylko dwa porty USB-C i nie posiada wbudowanego HDMI. Uzywam więc dobrej jakosci adaptera Satechi który ogolnie dziala bardzo dobrze, port HDMI przekazuje wszystkie formaty dzwieku przestrzennego prawidlowo na amplituner, przy odtwarzaniu filmow uzywajac KODI. W REW mikrofon (UMIK-1) jak i Amplituner (Arcam AVR850) są widziane prawidlowo, pokazuje wszystkie dostepne kanaly jak trzeba. Jednakze przy próbie wyslania sygnalu czy z generatora czy przy pomiarach, sygnal idzie na amplituner tylko jeśli wybiore wersje dwukanalowa, stereo. Przy wyborze opcji wielokanalowej jest cisza, co bym nie robil. Podejrzewam więc konflikt z adapterem HDMI. Pytanie więc jest takie – czy ktos z Was uzywa REW z zewnetrznym adapterem HDMI który dziala prawidlowo ? Jesli tak, podzielilibyście się modelem owego ?

2. rozwazam tez zakup jakiegos uzywanego laptopa z wbudowanym portem HDMI, drugie pytanie więc – czy z Waszych doswiadczen REW dziala lepiej na Windowsowych maszynach, czy może jednak na Apple ?

Ogolnie, jak macie jakieś praktyczne wskazowki co do zabawy z REW to jako nowicjusz, chetnie przyjme 🙂

A co do samej akustyki i pierwszych pomiarow, generalnie jestem pozytywnie zaskoczony 🙂 Kino było od doslownego zera, w 100% robione przezemnie i tylko i wylacznie „na ucho”, bez zadnych pomiarow 🙂 Lubie wyzwania, tym bardziej ze wszyscy w okolo mowili ze zrobienie akustyki „na ucho” nie jest mozliwe, więc sam byłem ciekaw co z tego wyszlo, bedac „na ucho” już calkiem zadowolonym 🙂 Jedyne ALE które mialem, to wrazenie ze pokoj jest przegluszony 🙂 Z racji na to ze aby zamknac się w budzecie, wszystkie rozpraszacze poza dwoma są z styroduru, więc także i nieco pochlaniaja dźwięk 🙂 Jak się zrobi cieplo na wiosne, beda malowane pistoletem dwa razy i mysle ze wtedy będzie ok 🙂 Pomiary potwierdzily moje obawy, plus jakieś drobne niedociagniecia do poprawki 🙂 Ale ogolnie jestem zadowolony z wyniku, skoki w czestotliwosciach tez nie są duze i Dirac powinien ladnie wszystko wygladzic 🙂

Pomiary są pokazane od 100Hz, jako ze ponizej tego nic jeszcze nie było robione akustycznie, ogarniecie niskich tonow to następny etap przed ostatnim etapem, czyli kalibracja 🙂

Wszelakie rady, wskazowki czy opinie mile widziane 🙂
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2.jpg

3.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, T napisał:

2. rozwazam tez zakup jakiegos uzywanego laptopa z wbudowanym portem HDMI, drugie pytanie więc – czy z Waszych doswiadczen REW dziala lepiej na Windowsowych maszynach, czy może jednak na Apple ?

Ogolnie, jak macie jakieś praktyczne wskazowki co do zabawy z REW to jako nowicjusz, chetnie przyjme 🙂

Ja uzywam REW pod windowsem i MacOS, nie ma roznicy

Rob pomiary i pokazuj je dla zakresu od 20Hz a nie od 100Hz. Tam sie kryja najwieksze problemy. Bez tej informacji reszta interpretacji jest zbedna

Zrob trzy pomiary

1. tylko lewy kanal

2. tylko prawy kanal

3. suma lewy+prawy

A potem pokaz je rownoczesnie w zakladce All SPL

Masz (dla mnie) dobre i rownomierne czasy poglosu

Dziwna jest ta stosunkowo szeroka i gleboka dziura 220-350Hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, xajas napisał:

Ja uzywam REW pod windowsem i MacOS, nie ma roznicy

Rob pomiary i pokazuj je dla zakresu od 20Hz a nie od 100Hz. Tam sie kryja najwieksze problemy. Bez tej informacji reszta interpretacji jest zbedna

Zrob trzy pomiary

1. tylko lewy kanal

2. tylko prawy kanal

3. suma lewy+prawy

A potem pokaz je rownoczesnie w zakladce All SPL

Masz (dla mnie) dobre i rownomierne czasy poglosu

Dziwna jest ta stosunkowo szeroka i gleboka dziura 220-350Hz

Dzieki 🙂 Z Windowsowym bylo by latwiej, bo zapewne ktos ze znajomych ma takowego nieuzywanego, wiec zapewne zacze od pozyczenia od kogos 🙂

Co do pomiarow, wrzucilem tak jako ciekawostke 🙂 Robilem lewy i prawy, niemalze identyczne. Jedyne co chce teraz zmierzyc to poglos na wszystkich glosnikach, aby zobaczyc czy cos jeszcze musze poprawic w akustyce 🙂 "Na ucho" troche centralny cierpi i jest nieco przegluszone, co sie potwierdzilo 🙂 No ale na razie nie mam jak zmierzyc reszty 🙂 Mierze od 100Hz poniewaz ponizej nic kompletnie nie bylo robione, poglos byl na poziomie 400ms ponizej 80Hz 🙂 Akustyka niskich tonow to nastepny etap, jak skoncze to wtedy pomierze od dolu samego i wszystkie kanaly 🙂

Na razie musze uruchomic REWa w calosci, wpadla mi mysl do glowy ze przeciez adapter Satechi jest traktowany jako osobna karta video/audio, wiec moze bedzie mialo sens zainstalowac asio4all i uzyc ASIO w REW 🙂 Przetestuje w weekend 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skup sie na basie. Pomiar innych kanalow jest bez znaczenia, dla poprawy akustyki pomieszczenia. Te inne kanaly, tez graja powyzej 100Hz, a tam nie masz problemow (poza ta dziura).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, xajas napisał:

Skup sie na basie. Pomiar innych kanalow jest bez znaczenia, dla poprawy akustyki pomieszczenia. Te inne kanaly, tez graja powyzej 100Hz, a tam nie masz problemow (poza ta dziura).

Tak, bas to nastepny etap, znaczy po uruchomieniu REWa 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.