Jump to content
IGNORED

opóźnienia w amplitunerach do kina domow

darek2

Recommended Posts

Posiadam amplituner do kina domowego Yamaha 730 i cały czas się zastanawiam czy mam dobrze ustawione opóźnienia ,jeżeli jakiś posiadacz kina domowego czyta moje zapytanie może by mi pomógł.Ja w swoim amplitunerze opóźnienia mogę ustawiać w mili sekundach(ms)i zastnawiam czy zwiększenie ms.spowoduje lepszy efekt w tylnych głośnikach efektowych czy też gorszy,może ktoś się podzieli ze mną na łamach forum ze swoimi spostrzeżeniami, lub może będzie chciał nawiązać kontakt -mile widziałbym jeżeli do swoich wypowiedzi podał swój adres e-mialowy.Koledzy audiofile tylko nie bądźcie oburzeni,że na łamach forum zadaje takie pytania.

• 4 weeks later...

Czy nie lepiej byłoby sprawdzić to samemu a nie czekać na porady (nie zawsze zresztą słuszne i na miejscu).Myslisz , ze tutaj są jacyś fachowcy....tak....tacy jak TY. Myslę , ze sam powinieneś to sprawdzić dając najpierw krańcowe odległości a potem dostosować resztę.

Deja-vu małe mam, niedawno czytałem podobne pytanie bodajże na forum HFiM (co Hienka, mam rację czy cosik mi się poplątało?).

Do rzeczy. Z tymi opóźnieniami to jest tak: nie ma zasady, że "większe opóźnienia=lepszy efekt" - opóźnienia powinny być dokładnie takie jak być powinny :), to znaczy dobrane do ustawień głośników. Biorąc pod uwagę, że prędkość dźwięku w powietrzu to ok. 340m/s to 3ms=1m. Idziemy dalej - głośniki główne zwykle nie mają ustawiania opóźnień, je traktujemy jako bazowe. Centralny - zwykle różnica w odległości od słuchacza niewielka w stosunku do głównych, ale przy sporym rozstawie przodów różnica zaczyna być zauważalna. Ponieważ głośnik jest bliżej słuchacza, to aby dźwięk dotarł do uszu w tym samym momencie trzeba go później wyemitować z głośnika. Każde 15 cm bliżej to +0,5 ms opóźnienia. Analogicznie mierzymy odległość od głośników efektowych do słuchacza i różnicę w stosunku do głównych przeliczamy na milisekundy.

No i tyle...

Napisałem jak to POWINNO być ustawione i PO CO wogóle te ustawienia są - jak chcesz to możesz sobie ustawić na słuch pod własne upodobania... Miłośnicy "lepszego efektu" na słuch ustawią zwykle dużo za duże opóźnienia, bo wtedy dźwięk dochodzący z tyłów bedzie dużo łatwiej rozróżnialny od reszty... Co nie znaczy, że będzie to miało cokolwiek wspólnego z efektem dźwiękowym jaki na płycie został zapisany i jaki w zamyśle realizatora miał być odbierany - cała panorama zostanie poważnie zafałszowana.

A wracając do tematu - dla chcącego nic trudnego, akurat u Yamahy nie brak cyfrowych "polepszaczy" efektów, wcale nie trzeba ich wspomagać błędną konfiguracją ;) Mówię z własnego doświadczenia z 620-tką.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.