Skocz do zawartości
IGNORED

Ustroje akustyczne pod sprzęt


Kuniu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moje kolumny to ponad ćwierć tony sztuka o wzroście ponad 2 metry każda, tak więc ten teges z przyczyn technicznych raczej zrezygnuję. Same wystarczająco dobrze się usadowiły. A co do elektroniki, ogólny temat eliminacji szkodliwych wibracji załatwiłem stolikiem pod sprzęt. Miałem u siebie pięć różnych pomysłów na ten sam temat i na każdym stawiana zbieranina zachowywała się inaczej. Jeśli chodzi o wspomniane tweak-i, traktuję je jedynie jako punktową kosmetykę.  A jeśli tak, nie ma sensu zawracać sobie głowy czymś ogólnie zmiękczającym przekaz, gdy przykładowo po z bliżej nieokreślonego powodu szukasz w nim oddechu. Dlatego zapytałem o ogólny trend działania pumeksu. W żadnym wypadku zaczepnie. Znasz mnie.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moje potwory tyle nie waza ale … pod kazda kolumną mam 6 albo 8 sztuk. Ale to mniejsze potwory niz Twoje 😉 .

Pod mniejszymi po 4.

Co do sprzetu to u mnie 90% wisi na kilku niezaleznych polkach na scianie. A pumeksy maja raczej za zadanie odizolowanie elektrod lamp od wibracji z innych urzadzen (trafa, silniki) stojacych na tej samej polce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
2 godziny temu, umka napisał:

Bo chyba niezaprzeczalnym jest, że inaczej sprzęt reaguje na gumę, inaczej na metal, a jeszcze inaczej na drewno.

Czy nie lepiej zamiast nieokreślonych elementów i materiałów, które mają przypadkową zdolności do tłumienia drgań i przypadkowy rezonans stosować materiały dobrze opisane jak np. sylomer?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest on na tyle dobrze opisany, że bez problemu można dobrać ilość i rodzaj by uzyskać bardzo dobrą wibroizolację a jednocześnie przenieść rezonans poza pasmo akustyczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Seyv napisał:

Czy nie lepiej zamiast nieokreślonych elementów i materiałów, które mają przypadkową zdolności do tłumienia drgań i przypadkowy rezonans stosować materiały dobrze opisane jak np. sylomer?

 

W konstrukcji dwuczesciowej plinty jednego z moich gramofonow zastosowalem sarbotan (sarbothane), a nie pumeks 😉 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Seyv napisał:

Czy nie lepiej zamiast nieokreślonych elementów i materiałów, które mają przypadkową zdolności do tłumienia drgań i przypadkowy rezonans stosować materiały dobrze opisane jak np. sylomer?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest on na tyle dobrze opisany, że bez problemu można dobrać ilość i rodzaj by uzyskać bardzo dobrą wibroizolację a jednocześnie przenieść rezonans poza pasmo akustyczne.

Chciałbym, aby to było takie proste. Każdy system to inne środowisko i nie zawsze w wydobyciu jego najlepszych cech idealnym wyjściem będzie izolacja miękkim materiałem. Takie podejście do sprawy jest czymś w stylu - "wszystko gra tak samo i nie ma co przepłacać za droższe urządzenia". Niestety to jest elementarz naszej zabawy - przynajmniej dla tej zakładki i raczej nie chcę uprawiać jakiejś profesorskiej krucjaty, gdyż w teorii powinnismy to wyssać z przysłowiowym audiofilskim mlekiem matki. 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez umka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Tak, ostatnio kupiłem takie podstawki stalowe z kulką w środku i dały i mi taką zmianę w brzmieniu, że prowizorycznie wystrugałem jeszcze kilka kompletów. Podkładam tu i tam. Zmiany są albo dość drastyczne, albo subtelne, na granicy mojej percepcji. I albo na plus, albo na minus - zależy od klocka - w sensie sprzętu.

Lampy, to nie ma co bez tego włączać, bo szkoda lamp. A przy tranzystorach to zależy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaszcze1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, jaszcze1 napisał:

 

Lampy, to nie ma co bez tego włączać, bo szkoda lamp. 

Czemu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pmcomp napisał:

Czemu?

To było trochę z przymrużeniem oka, ale tylko trochę, chyba. Może zabrzmiało za radykalnie, ale u mnie, po wstawieniu podstawek widzę, co wcześniej traciłem. Chyba, że ktoś ma już we wzmacniaczu jakąś taką konstrukcję wbudowaną. Słuchawkowych to dotyczy mniej. Oczywiście, to opinia na podstawie słuchania mojego sprzętu, ale chyba lampa, to lampa i wszędzie jest podobnie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaszcze1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lampach wszelkie ustroje powodujace mniejsze drgania elektrod lampy powoduja pozytywne zmiany, to oczywistosć wynikajaca wprost z konstrukcji lamp, w porownaniu do polprzewodnikow.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kulkowe dobrze też działają pod głośnikami. W jednym moim systemie, podstawki kulkowe własnej produkcji wstawiłem pod kolumny, Qutesta, ale już spod Sansui AU 777 wyjąłem, bo dźwięk zrobił się zbyt gładki i punktowy, a za mało taki grający masą.  Przy zestawie biurkowym do pracy, stał się za bardzo absorbujący i stracił taką staroświecką woalkę. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, jaszcze1 napisał:

Lampy, to nie ma co bez tego włączać, bo szkoda lamp. A przy tranzystorach to zależy.

Ciekawe, a co pod lampy się sprawdza? Tak konkretnie, to które podkładki? Pytam bo mam preampa lampowego i koncowke tranzystorowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Mikelas76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Ciekawe, a co pod lampy się sprawdza? Tak konkretnie, to które podkładki? Pytam bo mam preampa lampowego i koncowke tranzystorowa.

Ja mam Finite Elemente ale podobno Franc Audio jest też ok. 

Z moich obserwacji wynika, że wszystko co ma kulkę zadziała. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jaszcze1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minutes ago, jaszcze1 said:

Ja mam Finite Elemente ale podobno Franc Audio jest też ok. 

Z moich obserwacji wynika, że wszystko co ma kulkę zadziała. 

Wymiana kulek tez jest wyraźnie słyszalna. Wolfram i ceramic uważam za zdecydowanie najlepsze. 

Nie zmienia faktu, ze najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłaby zrobiona pod ściśle określoną wagę sprężyna Eulera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest zaden fakt. To jest domniemanie.

Ani kuleczki (obojetnie czy z ceramiki czy z wolframu), ani sprezyny nie maja ZADNYCH wlasciwosci absorbcyjnych (czyli mozliwosci absorbowania energii mechanicznej drgan)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 hours ago, jaszcze1 said:

Te kulkowe dobrze też działają pod głośnikami. W jednym moim systemie, podstawki kulkowe własnej produkcji wstawiłem pod kolumny, Qutesta, ale już spod Sansui AU 777 wyjąłem, bo dźwięk zrobił się zbyt gładki i punktowy, a za mało taki grający masą.  Przy zestawie biurkowym do pracy, stał się za bardzo absorbujący i stracił taką staroświecką woalkę. 

Ściągnąłem ostatnio głośniki z podstawek, bo potrzebowałem je przestawić. Grały tak bułowato, ze wytrzymałem kilka godzin. Nie bez powodu producent moich kolumn, swoje najnowsze modele ustawił na czterech podstawkach z czterema wolframowych kulkami w każdej. Różnica jest kolosalna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne dzialanie kuleczek to redukowanie powierzchni styku (teoretycznie do jednego punktu) i czesciowe redukowanie ograniczenia stopni swobody w plaszczyznie poziomej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, xajas napisał:

No tak, kulka to musi dzialac.
Co prawda, nikt nie wie dlaczego, ale „dziala“

Dla czego? Wydaje mi się, że to jest proste. Przecież to jest łożysko przegubowe więc tłumi drgania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Dla czego? Wydaje mi się, że to jest proste. Przecież to jest łożysko przegubowe więc tłumi drgania. 

Lozysko przegubowe?
Lozysko tlumi?

My tu jestesmy na www.audiostereo.pl a nie na www.poezja.org

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, xajas napisał:


Lozysko przegubowe?
Lozysko tlumi?

My tu jestesmy na www.audiostereo.pl a nie na www.poezja.org

No bez przesady. Przecież jeśli klocek mający bezwładność postawisz na kulce, to stworzysz łożysko, które w plaszczyźnie poziomej, przy odpowiednim zredukowaniu tarcia, zniwaluje przesunięcia poziome klocka, kiedy podłoże drga. 

43 minuty temu, Seth_A_Rider napisał:

Wymiana kulek tez jest wyraźnie słyszalna. Wolfram i ceramic uważam za zdecydowanie najlepsze. 

Nie zmienia faktu, ze najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłaby zrobiona pod ściśle określoną wagę sprężyna Eulera.

Tylko skąd wziąć te kuleczki? Ciężko namierzyc sprzedawcę. Ci którzy na www mają, to po kontakcie jednak nie mają 🥴 a inni nie odpowiadają. Masz jakieś źródło kuleczek? Kupiłem kulki do procy ale one nawet nie są kulkami w 100%, chociaż i tak jakoś działają. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, jaszcze1 said:

Tylko skąd wziąć te kuleczki? Ciężko namierzyc sprzedawcę. Ci którzy na www mają, to po kontakcie jednak nie mają 🥴 a inni nie odpowiadają. Masz jakieś źródło kuleczek? Kupiłem kulki do procy ale one nawet nie są kulkami w 100%, chociaż i tak jakoś działają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zważyłem i zgadza się, wiec ci dwaj sprzedawcy wydają się być w porządku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Seth_A_Rider

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, xajas said:

Co prawda, nikt nie wie dlaczego, ale „dziala“

There is a class of vibrations called seismic noise (between about 1Hz and 10Hz) which exists everywhere on earth primarily caused by earths crust expanding and contracting as temperatures change across a day. There are very few things humans deal with that are sensitive to these vibrations two of them affect audio, DVD head suspensions and high quality crystal oscillators. (others are things like gravity wave detectors and few very esoteric scientific sensor arrays) Note that cheap crystal oscillators (like almost every digital device you own) are NOT sensitive to seismic noise, but the extraordinary crystal suspensions in very low phase noise oscillators ARE.

The only "anti vibration" platforms, footers etc., you can get that actually attenuate seismic noise are roller bearings. They actually work and work very well. Everything else only works on higher frequency noise.

John Swenson

Główny inżynier i projektant urządzeń Uptone Audio, więc człowiek nie mający nic wspólnego z podstawkami/platformami antywibracyjnymi.

Jak napisał, jest bardzo możliwe, ze masz racje i na swoim sprzęcie nie usłyszysz żadnych zmian.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Seth_A_Rider napisał:

There is a class of vibrations called seismic noise (between about 1Hz and 10Hz) which exists everywhere on earth primarily caused by earths crust expanding and contracting as temperatures change across a day. There are very few things humans deal with that are sensitive to these vibrations two of them affect audio, DVD head suspensions and high quality crystal oscillators. (others are things like gravity wave detectors and few very esoteric scientific sensor arrays) Note that cheap crystal oscillators (like almost every digital device you own) are NOT sensitive to seismic noise, but the extraordinary crystal suspensions in very low phase noise oscillators ARE.

The only "anti vibration" platforms, footers etc., you can get that actually attenuate seismic noise are roller bearings. They actually work and work very well. Everything else only works on higher frequency noise.

John Swenson

Główny inżynier i projektant urządzeń Uptone Audio, więc człowiek nie mający nic wspólnego z podstawkami/platformami antywibracyjnymi.

Jak napisał, jest bardzo możliwe, ze masz racje i na swoim sprzęcie nie usłyszysz żadnych zmian.

Możliwe, ale to raczej nie o te szumy chodzi. W przeciwnym razie, byłaby taka sama poprawa przy użyciu klocka za słuchawkami jak i z głośnikami - a nie jest. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

No tak, kulka to musi dzialac.
Co prawda, nikt nie wie dlaczego, ale „dziala“

No i co z tego? Czy nasza wiedza o czymś determinuje fakt, że coś działa lub nie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie ze dziala

Dziala na optyke (niektore ustrojstwa sa estetyczne)
Dziala na nasze samopoczucie (mamy dobre uczucie, ze cos zrobilismy, a to jest bardzo wazne, bo po to sa hobbys, by sie dobrze czuc)
Dziala na stan konta producenta/sprzedawcy (kazdy musi z czegos zyc)
Dziala na nasze ego (mozemy sie zdystansowac od zwyklego Kowalskiego)
Dziala pobudzajaco, motymujaco na komunikacje i wymiane doswiadczen
Dziala na….

Ale to czy i jak dziala z technicznego i akustycznego punktu widzenia, to jest inna para kaloszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, jaszcze1 said:

Możliwe, ale to raczej nie o te szumy chodzi. W przeciwnym razie, byłaby taka sama poprawa przy użyciu klocka za słuchawkami jak i z głośnikami - a nie jest. 

Znamy na pewno przynajmniej dwa rodzaje wibracji z jakimi mamy do czynienia w przypadku audio. Podstawki oparte na kulkach zdają się działać jedynie w płaszczyźnie poziomej. W przypadku głośników powod skuteczności jest oczywisty, ale sam nie rozumiem dlaczego są tak duże różnice w przypadku elektroniki. Nie interesuje mnie to zresztą. Działa i tyle.

Bez podstawek jest wielka buła, nie scena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

….be still and know….

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, xajas napisał:

Oczywiscie ze dziala

Dziala na optyke (niektore ustrojstwa sa estetyczne)
Dziala na nasze samopoczucie (mamy dobre uczucie, ze cos zrobilismy, a to jest bardzo wazne, bo po to sa hobbys, by sie dobrze czuc)
Dziala na stan konta producenta/sprzedawcy (kazdy musi z czegos zyc)
Dziala na nasze ego (mozemy sie zdystansowac od zwyklego Kowalskiego)
Dziala pobudzajaco, motymujaco na komunikacje i wymiane doswiadczen
Dziala na….

Ale to czy i jak dziala z technicznego i akustycznego punktu widzenia, to jest inna para kaloszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Się czepiasz. Działa, bo eliminuje drgania. Najmocniej w płaszczyźnie poziomej i coraz słabiej przy odchyleniach od niej, aż do zaniku w pionie. Zależy jaką swobodę da konstrukcja obudowy tego łożyska. Taka podstawka jak ta Finite Elemente, to jest przegub. A skoro od fal dźwiękowych cała komoda, czy półka, chodzi (chociaż nie widać tego), to po zastosowaniu takiego łożyska, sprzęt stojący na niej chodzi już mniej. A wygląda na to ,że takie łożysko kuleczkowe jest strasznie czułe i wydajne. I co tu jest dziwnego?

A w drgającym sprzęcie powstają szkodliwe prądy. Przecież to też jest proste, bo gdyby tak nie było, to nadal byśmy żyli jak XVIII w, bo nie było by np silników elektrycznych. Automobile byśmy odpalali na korbę.

Tak na chłopski rozum, bo badań nie prowadziłem.  emoji3.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.