Skocz do zawartości
IGNORED

Dirac or not to Dirac, oto jest pytanie (retoryczne) :-)


T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaznaczę od razu na wstępie ze są to moje pierwsze doświadczenia z kalibracja Dirac Live, ale są na tyle ekscytujące ze postanowiłem się z Wami nimi podzielić 🙂 Przed pierwsza kalibracja poświeciłem oczywiście parę godzin na obejrzenie i przeczytanie poradników i tutoriali dotyczących praktycznego podejścia do tematu, ale nadal jestem laikiem więc jak coś pokręciłem to poprawcie 🙂

Już jakiś czas temu zakupiłem Arcama AVR850 po tym jak poczytałem o Dirac Live i jego możliwościach jako systemem kalibracji dźwięku, ale z racji ze robiłem akustykę tylko w wolnej chwili weekendami i w dodatku metoda prób i błędów i na ucho, więc nieco się zeszło zanim owa skończyłem i mogłem przystąpić do finałowego Diracowego etapu 🙂 W materiałach o akustyce w kinie, mój guru audio Anthony Grimani (ale także i inni) doradzał aby maksymalne górki/dołki w pasmie przenoszenia idealnie wynosiły do +/- 6dB i nie przekraczały +/- 12dB. Twierdzi ze skoki większe niż 12dB (szczególnie dołki) są już nie do skorygowania elektronicznie bez utraty jakości czy nawet w przypadkach słuchania głośno, uszkodzenia głośników. A ja definitywnie słucham głośno 😄

Na tyle na ile rozumiem decybele, 3dB to jest podwojenie siły dźwięku a wzrost o 10dB to 10cio krotne zwiększenie głośności 🙂 Więc na ma laicka logikę, zmuszenie kolumny grającej na wysokim poziomie głośności do dodatkowego wytworzenia +6dB czy tym bardziej +12dB w jakimś pasmie może lub w sumie musi prowadzić do problemów z jakością dzwieku, czy nawet uszkodzenia głośników 🙂 W którymś z tutoriali Diraca, chyba zrobionym przez Arcama jeśli pamięć nie myli, także o tym mówią. Aby w przypadku dużych dołków, ręcznie obniżyć proponowana krzywa Diraca w tych miejscach, aby zapobiec uszkodzeniu kolumn. Z tego właśnie względu tyle czasu zajęło mi skończenie akustyki, jako ze chciałem się zmieścić w owych zaleceniach i uzyskać skoki w okolicach zalecanych +/-6dB, aby Dirac nie musiał korygować za wiele 🙂 Z akustyka mam jeszcze jeden problem i chce podnieść nieco czas pogłosu, zamieniając część dyfuzorów z wełny na słabiej pochłaniająca piankę akustyczna 🙂 Ale to już na spokojnie, wtedy zrobię ponowna dokładniejsza kalibracje bo jak widać szczególnie tylne kolumny wymagają „dopieszczenia” 🙂

W międzyczasie dwóch znajomych (pozdrawiam Mietka i Piotra z Iwona) i zrobiło kalibracje Dirac w Swoich Arcamach i byli zachwyceni rezultatami, więc tym bardziej nie mogłem się doczekać aż zrobię owa i u mnie 🙂

Tak więc moje odczucia co do softu i samej kalibracji są następujące: soft i samo ustawienie wszystkiego w przypadku Arcama jest dość proste 🙂 Podłączamy amplituner do tej samej sieci co komputer na którym instalujemy Dirac Live, soft szybko go znajduje i prowadzi dalej za rączkę pokazując jak wyrównać poziom wszystkich kanałów, wykonać pomiary i w którym miejscu ustawić mikrofon 🙂 Ja używałem UMIK1 od mini DSP, którego program od razu odnalazł i poprosił o plik kalibracyjny 🙂 Same pomiary chwile zajmują, jako ze pomiar robiłem w 7 miejscach, ale w sumie cala kalibracja nie zajęła chyba więcej niż 30 min 🙂 Po tym jak wszystkie pomiary były wykonane, można sobie ręcznie dopieścić krzywa która proponuje Dirac a która ja na początek zaakceptowałem, jedynie co zmieniłem to podbiłem bas o parę decybeli na samym dole, jako ze lobie tam więcej „mięska” 🙂 A, ważna rzecz o której mówiono w jednym z tutoriali – w przypadku Arcama, trzeba oczywiście zresetować amplituner do ostawień fabrycznych przed kalibracja, a po resecie ustawić wszystkie głośniki jako DUZE, nawet jak później będą grały jako MALE 🙂 Potem już tylko klikamy OPTYMALIZUJ i czekamy aż Szwedzkie serwery się wypowiedzą co do tego jak nasz system ma grac 😄 Ładujemy gotowa kalibracje do amplitunera i voila, gotowe 🙂

Co więc moje uszy „powiedziały” na pierwsze odsłuchy i wrażenia po kalibracji ? Bo mikrofon mikrofonem, pomiary pomiarami, ale uszy u mnie maja głos decydujący 😄 No więc przesłuchawszy parę kawałków filmów które znam najlepiej, pierwsze co rzuciło mi się w uszy to to jak CENTRALNY zaczął brzmieć czytelniej i przejrzyściej 🙂 Ja ogólnie mam u siebie problemy z centralnym, jako ze z racji na to ze nie mam ekranu transparentnego akustycznie i mam niskie pomieszczenie, musi stać na podłodze 🙂 Na podłodze jest wykładzina i pierwsze odbicie jest niwelowane pochłaniaczem, ale zawsze miałem wrażenie ze nie brzmi on tak jak powinien 🙂 Okazało się to prawda, jako ze po kalibracji Szwedzi dodali trochę Swej magii i centralny definitywnie gra lepiej, dialog jest o wiele bardziej czytelny 🙂 Drugim pozytywem który od razu usłyszałem było bardzo dobre wyrównanie poziomu kanałów 🙂 Wcześniej miałem je ustawione na ucho, plus ręcznie podane odległości do opóźnień, ale po tym jak Dirac wszystko ustawił całość wydaje się bardziej spójna, gra po prostu jak cale kino razem a nie jak pojedyncze głośniki wokoło 🙂 Co do reszty, nie było jakiejś dramatycznej różnicy, ale nie było tez i większych problemów przed kalibracja 🙂 Czas spędzony na kombinacjach z panelami akustycznymi nie poszedł na marne 🙂 Ogólnie poprawa jest definitywnie słyszalna i ogólna jakość dźwięku i przyjemność ze słuchania definitywnie wzrosła, szczególnie jeśli chodzi o centralny 🙂

Tak więc moim zdaniem absolutnie WARTO, tym bardziej jak ktoś ma kino w salonie i nie jest w stanie obwiesić się panelami czy ogarnąć akustyki inaczej, wtedy różnica może być o wiele większa bo Dirac pomoże tez poniekąd i z problemami związanymi z akustyka pomieszczenia (na tyle na ile to oczywiście możliwe) 🙂 Ja u siebie w 20m2 mam 11 pochłaniaczy, 2 pochłaniaczo-rozpraszacze, 6 dyfuzorów 1D i 6 dyfuzorów 2D - wiadomo ze przy probie wstawienia tego do salonu skończyło by się to natychmiastowa eksmisja, zapewne razem ze sprzętem 😄 Tak więc w „normalnych” warunkach różnica będzie zapewne sporo większa, tak jak z reszta wspominali wymienieni na początku znajomi którzy maja sprzęt normalnie w salonach 🙂

Jeśli więc rozważacie zakup nowego amplitunera, czy innego urządzenia który może mieć wbudowany Dirac, a jest ich coraz więcej, to definitywnie polecam! Tym bardziej laikom czy w pomieszczeniach gdzie nie mogą zrobić porządnie akustyki, bo Dirac w sumie jest taka nieco droga na skróty, do lepszego dźwięku 🙂

Na zdjęciach zamieszczam pomiary PRZED i PO plus na każdym kanale, czyli co wedle mikrofonu i REWa zmieniła kalibracja 🙂 Tyły wyszły najgorzej, co mnie nie zdziwiło z racji na ten jeden problemik z akustyka który mam, ale o tym innym razem 🙂 Myślę ze ogólnie wyszło całkiem zacnie wedle pomiarów, bo wedle uszu mych wyszło nawet bardzo zacnie 🙂 Wykresy opisałem, w razie pytań piszcie, w razie tradycyjnego polskiego czepiania się o wszystko, będę ironizował 😄

PS. Jak ktoś doczytał do końca, to chętnych na posłuchanie jak całkiem dobrze zrobione kino we w miarę ludzkim budżecie brzmi, zapraszam do Piaseczna 🙂

Wspomnę jeszcze o sprzęcie na koniec:
Arcam AVR850 jako procesor i przyszłe zasilanie 4xATMOS
Arcam AVR600 jako zasilanie obecnych głośników
Klipsch THX8000L x3 jako przód
Klipsch THX8000S x4 jako tyły
SVSPB2000PRO x2 jako przednie suby odcięte przy 90Hz
ONKYO SKW940 x2 jako tylne wedle zaleceń WELTI System odcięte przy 90Hz
Nvidia Shield PRO jako źródło
QED Strand 79 jako kolumnowe kable
Klotz AC106 z końcówkami Neutrik jako interkonektory i kable do subow

Mam nadzieje ze komuś się przyda, kłaniam się 🙂

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

03small.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie

ogólnie brakuje na tym forum tematu wydzielonego odnośnie Dirac.

moje pierwsze wrażenia z pierwszej kalibracji fatalne. ale to było na szybko,brak wiedzy, nie wiem jakiej jakości jest mikrofon dołączony do sprzętu, może potrzebny jest jednak umik.

a jakie odczucia w słuchaniu dwóch kanałów (po dirac) ?

mocno poprawiałeś charakterystyki zaproponowane przez program (aaa, piszesz że tyko trochę na niskich) (te załączniki to z rew?) ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ro35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, ro35 napisał:

fajnie

ogólnie brakuje na tym forum tematu wydzielonego odnośnie Dirac.

moje pierwsze wrażenia z pierwszej kalibracji fatalne. ale to było na szybko,brak wiedzy, nie wiem jakiej jakości jest mikrofon dołączony do sprzętu, może potrzebny jest jednak umik.

a jakie odczucia w słuchaniu dwóch kanałów (po dirac) ?

mocno poprawiałeś charakterystyki zaproponowane przez program (te załączniki to z rew?) ?

 

Moje pierwsze wrazenia pozytywne, ale akustyke mam w miare dobrze ogarnieta wiec przed kalibracja tez bylo dobrze, acz po jest lepiej, szczegolnie z centralnym 🙂 Uzywalem UMIK1 z Dirac, nie Arcamowego 🙂 I tak, to sa pomiary przed i po uzywajac tez UMIK1 i REW 🙂 Zaakceptowalem krzywa standardowa Dirac, podbilem ino niskie pare decybeli do gory 🙂 I nie slucham muzy tam, w stereo mam Magnepany i do ich dzwieku jestem przyzwyczajony wiec tu tylko kino 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dzieki za podzielenie się wiedza :) W zeszłym tygodniu zrobiłem pierwsza kalibracje z Dirac Live (procesor Emotiva XMC-2) i fakt, zaproponowana charakterystyka ogólnie wpłynęła na korzyść dźwięku przestrzennego vs wczesniejsze manualne ustawienie- glosnik centralny grał płasko, teraz jest naprawdę bardzo wyraźny, glosny.
Jeśli chodzi o stereo to na razie jest niestety gorzej. Zniknęła srodkowa scena, pojawiła się na środku czarna dziura , a dzwiek ewidentnie słychać, ze wydobywa się z L+P kanalu. Bawiąc się ustawieniami procesora - szybkie przełączenie procesora w surowy tryb direct L+P przywraca natychmiast scene na samym środku (głównie wokale). Podobny efekt z wokalem na srodku sceny uzyskuje w systemie przestrzennym z Dirac Live, jednak za wokal odpowiada tutaj glosnik centralny.
Wspomnę, że pomiar w Dirac robiony z 13 pozycji. W weekend będę chciał dokonać pomiaru z pozycji słuchacza, wybierając tez pomiar z różnych pozycji ale nie zmieniając ustawienia mikrofonu.
Możliwości jakie daje Dirac Live jest naprawdę sporo, moja droga sie zaczyna i o ile na zagranicznych forach mozna znalezc info, to w PL temat nadal swiezy i utworzenie sekcji poświęconej Dirac Live na forum jest bardzo dobrym pomysłem:)

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kino to nie tylko filmy ale też koncerty, tego słucham najwięcej

po dirac brzmi to tylko średnicą i jak ze studni,

ale też pierwsze doświadczenia to tylko nauka, muszę się do tego przyłożyć, bo mikrofon dołączony do rotela rsp-1576mk2 nie przekonuje mnie

 

no i pomiarów trzeba więcej, na razie tylko 5 punktów

niestety, na polskich forach niewiele, a dirac też jest implementowany w klasycznych wzmacniaczach stereo...

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ro35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu tez uzywalem Dirac i bylem bardzo zadowolony. Ale uzywalem go do odtwarzania stereo, wiec trudno mi powiedziec, czy dzialal tak samo jak twoj i ma te same funkcje.
Ale mimo to zwroce uwage na dwa aspekty, ktore decydowaly o efekcie koncowym

1. Pomiar na miejscu siedzenia w 9 punktach (przyklad z auta, ale w domu wyglada to tak samo)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


2. Odpowiednio dopasowana krzywa docelowa (target).

Fabryczna domyslna krzywa jest do du… szy i strasznie nudna. Jesli mozesz dopasuj ta krzywa i wyprobuj wiele wariantow (patrz przyklad ponizej)

Fabryczna

IMG_3528.thumb.jpg.773e02ca934f5a050d9fd848345ee26e.jpg


Dopasowana

IMG_3530.thumb.jpg.698151d634db89e46476c327b02b7216.jpg


Wlasciwie dobrany target to absolutna podstawa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasciwie dobrany target to absolutna podstawa



Wlasnie google zaproponowal mi bardzo ciekawy artykul na temat DRC, ktory goraco polecam kazdemu audiofilowi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


Na zachete przytaczam fragment odnosnie Target Curve

IMG_3958.thumb.jpg.c8330251723004a8738b3edf389ee788.jpg

PS.

W calej mojej „DSP/DRC karierze“ wyprobowalem (bez przesady) setki !!! Target Curves, az pojalem, ktore z nich sa wlasciwe dla jakiego systemu (sluchawki, glosniki, male, duze, cicho, glosno, pokoj muzyczny, living room, auto, kuchnia,…).
W kazdym systemie/otoczeniu uzywam inny Target Curve

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli targetów może być wiele według upodobania, dodać do tego nastrój, zmęczenie to można grzebać do końca życia i wiecznie coś zmieniać. 

Av8805 na chwilę jesz postoję. 

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Czyli targetów może być wiele według upodobania, dodać do tego nastrój, zmęczenie to można grzebać do końca życia i wiecznie coś zmieniać. 
 
Pozdr.

Mozna do konca zycia

A moze i nawet trzeba.

Bo z wiekiem zmieniaja sie nasze uszy i potrzebuja troche „dopingu“ w zakresie wysokich tonow. To wszystko mozna znakomicie skompensowac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos Dirac

Teraz zabieraja sie za sluchawki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2023 o 19:04, T napisał:

SVSPB2000PRO x2 jako przednie suby odcięte przy 90Hz
ONKYO SKW940 x2 jako tylne wedle zaleceń WELTI System odcięte przy 90Hz

a co z resztą pasma z kanału LFE?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.01.2023 o 20:00, xajas napisał:

Dawno temu tez uzywalem Dirac i bylem bardzo zadowolony. Ale uzywalem go do odtwarzania stereo, wiec trudno mi powiedziec, czy dzialal tak samo jak twoj i ma te same funkcje.
Ale mimo to zwroce uwage na dwa aspekty, ktore decydowaly o efekcie koncowym

1. Pomiar na miejscu siedzenia w 9 punktach (przyklad z auta, ale w domu wyglada to tak samo)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


2. Odpowiednio dopasowana krzywa docelowa (target).

Fabryczna domyslna krzywa jest do du… szy i strasznie nudna. Jesli mozesz dopasuj ta krzywa i wyprobuj wiele wariantow (patrz przyklad ponizej)

Fabryczna

IMG_3528.thumb.jpg.773e02ca934f5a050d9fd848345ee26e.jpg


Dopasowana

IMG_3530.thumb.jpg.698151d634db89e46476c327b02b7216.jpg


Wlasciwie dobrany target to absolutna podstawaemoji779.png

Tak, jak skoncze akustyke, bo mam jeszcze jedna rzecz do poprawki, to wtedy do tego usiade 🙂 Pierwsza kalibracja to byla pol godzinki, nie mialem czasu posiedziec wiec podbilem ino bas i tyle 🙂 Ale jak bede mial weekend wolny jak skoncze akustyke, to poswiece z pol dnia na dopieszczenie 🙂

2 godziny temu, fetek napisał:

a co z resztą pasma z kanału LFE?

To juz pytanie do procesora, co robi ze wszystkim powyzej odciecia, odciecie jest ustawione na 90Hz i tak gra najlepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis ponowna kalibracja z Dirac , ale tym razem wykonana precyzyjnie z 9 pozycji pomiaru(2 przednie powyżej glowy słuchacza lewa i prawa, 2 przednie ponizej glowy słuchacza lewa i prawa, 2 tylne powyżej glowy słuchacza lewa i prawa, 2 tylne ponizej glowy słuchacza lewa i prawa oraz 1 centralna srodkowa na wysokosci glowy sluchacza). Poprzednia kalibracja wykonana z 13 pozycji, o której pisałem, że w zniknęła scena stereo, pojawiła się czarna dziura na środku, prawdopodobnie wykonana byla zle tj w jednej linii pozycji słuchacza. Nie mierzyłem pozycji przed słuchaczem i za słuchaczem - wszystko w jednej linii. To może tłumaczyć mozliwe bardzo plastyczny, plaski dzwiek. No chyba, ze nowy mikrofon UMIK-1 zrobil swoja robotę ;)
Obecnie kalibracja pomierzona z miarka ;) Pozycja srodkowa, centralna tj glowa słuchacza na wysokosci 90cm od podłogi, punkty pomiarowe ponizej, powyżej glowy o 30cm od punktu centralnego tj na pozycjach 60cm i 120cm od podłogi. Przednie linie pomiaru przed i za słuchaczem oddalone o 50cm od pozycji centralnej. W sumie to powstal szescian o szerokosci 100cm i wysokości 60cm. W środku tak jak pisałem znalazl sie punkt centralny pomiaru. Dirac zrobil tym razem mega dobra robote. Zaproponowana krzywa bez jakiejkolwiek korekcji daje piekna scenę stereo. Wrocil środek z pięknymi wokalami. Lekka kalibracja krzywej w oparciu o charakterystykę pomiaru kolumn frontowych przybliżyła jeszcze bardziej wokale. Jest dobrze :)

Dajcie proszę znać czy obecnie pomiar zrobiony byl właściwie? Info o oddaleniu punktów nad i pod o 30cm i na boki 50cm od punktu centralnego znalazłem gdzieś na zagranicznych forach ;)



Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też zakupiłem Umik-1, jeszcze nie robiłem pomiarów, trochę sfrustrowany, że gwint uchwytu nie nadaje się do statywu fotograficznego...

i pytanie, są dwa pliki kalibracyjne, korzystacie z tego co ma 90 stopni w opisie ?

(pewien problem z wyborem miejsc przy pomiarach, to że miejsce odsłuchowe, kanpa jest przy ścianie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ro35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ro35 napisał:

 

i pytanie, są dwa pliki kalibracyjne, korzystacie z tego co ma 90 stopni w opisie ?

 

Plik 90st w Diracu się wrzuca i mikrofon do góry skierowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

300B DualMono SingleEnded by SinusAudio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, T napisał:

To juz pytanie do procesora, co robi ze wszystkim powyzej odciecia, odciecie jest ustawione na 90Hz i tak gra najlepiej.

no dobrze ale jakie są podstawy że akurat 90 ? ja też kiedyś wybierałem ten przedział. No forum niejednokrotnie była o to burza.

2 godziny temu, ro35 napisał:

to też ciekawe, jak skierować mikrofon 🙂

przecież wszystko masz opisane na stronie, ludzie naprawdę ? nic zero ?

4 godziny temu, ro35 napisał:

też zakupiłem Umik-1, jeszcze nie robiłem pomiarów, trochę sfrustrowany, że gwint uchwytu nie nadaje się do statywu fotograficznego...

gwintów masz minimum 2 standardy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
to też ciekawe, jak skierować mikrofon

Jesli zalezy ci na tym by uwzglednic jak najbardziej wplyw pomieszczenia, to mikrofon pionowo i plik kalbracyjny 90°

Jesli zalezy ci na fali bezposredniej (precyzyjne stereo), to poziomo, skierowany w srodek miedzy glosnikami z plikiem kalibracyjnym 0°

A skad te 90Hz jako podzial?

Bo to jest zdrowy kompromis miedzy obciazalnoscia satelitow i lokalizacja subwoofera jako osobnego zrodla dzwieku


Dajcie proszę znać czy obecnie pomiar zrobiony byl właściwie? Info o oddaleniu punktów nad i pod o 30cm i na boki 50cm od punktu centralnego znalazłem gdzieś na zagranicznych forach ;)



To czy jest wlasciwy, zalezy od twojego zachowania przy odsluchach.

Logika jest prosta

Jesli siedzisz zawsze w tym samym miejscu np w fotelu) i nie ruszasz glowa, to lepsze sa male odstepy. Wtedy masz precyzyjne stereo, ale tylko w tym miejscu. Przesuniecie glowy psuje efekt.

Jesli siedziszna kanapie, lewo, prawo, w srodku,… to wieksze odstepy sa lepsze, bo wtedy pomiary sa bardziej usrednione, czyli mniej precyzyjne, ale porownywalne na kazdym miejscu kanapy


Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, xajas napisał:

A skad te 90Hz jako podzial?

Bo to jest zdrowy kompromis miedzy obciazalnoscia satelitow i lokalizacja subwoofera jako osobnego zrodla dzwieku

tak, stare śpiewki... choć o ile pamięć mnie nie myli mowa była o 80hz bo tak kazał THX (bez znaczenia)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez fetek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fetek napisał:

przecież wszystko masz opisane na stronie, ludzie naprawdę ? nic zero ?

5 godzin temu, ro35 napisał:

też zakupiłem Umik-1, jeszcze nie robiłem pomiarów, trochę sfrustrowany, że gwint uchwytu nie nadaje się do statywu fotograficznego...

gwintów masz minimum 2 standardy

Umika mam od dwóch dni, gdzieś to przegapiłem...

dzięki za info

też mam ze trzy statywy, może mało profesjonalne ale ten sam gwint

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ro35
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, fetek napisał:

no dobrze ale jakie są podstawy że akurat 90 ? ja też kiedyś wybierałem ten przedział. No forum niejednokrotnie była o to burza.

U mnie jak zawsze, uszy sie wypowiedzialy 🙂 Moje kolumny schodza do THXowego 80Hz, sluchalem subow do 120Hz przelaczajac odciecie co 10Hz i 80/90 brzmialy najlepiej, acz niewielka roznica pomiedzy 🙂 Ustawilem wiec 90Hz bo dosc mocno glosno ogladam i stwierdzilem ze lepiej niech z tymi 10Hz sie mecza suby niz glosniki 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, ro35 napisał:

Umika mam od dwóch dni, gdzieś to przegapiłem...

dzięki za info

też mam ze trzy statywy, może mało profesjonalne ale ten sam gwint

to jeszcze Ci się przyda

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

starsze miały inny gwint

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.01.2023 o 15:58, leon_2003 napisał:

Dzis ponowna kalibracja z Dirac , ale tym razem wykonana precyzyjnie z 9 pozycji pomiaru(2 przednie powyżej glowy słuchacza lewa i prawa, 2 przednie ponizej glowy słuchacza lewa i prawa, 2 tylne powyżej glowy słuchacza lewa i prawa, 2 tylne ponizej glowy słuchacza lewa i prawa oraz 1 centralna srodkowa na wysokosci glowy sluchacza)

zdaje się, że w niedzielę zrobiłem taką samą kalibrację, 9pkt, tym razem z Umikiem

oddaję honor programistom, Dirac nic nie spier...ł 😉 a może Umik wykazał się

w sumie nie ingerowałem w to co zaproponował Program - ale w porównaniu z poprzednią kalibracją niebo a ziemia 🙂

tzn. nie ma wielkich zmian w stosunku do tego jak gra procesor bez Diraca, odchudziło mi trochę bas (może było go za dużo? może niedokładnie ustawiłem wstępnie poziom na subie, hmm, niestety jedna z kolumn blisko rogu i widać to na wykresach), trochę inna barwa w średnicy, ogólnie da się tego słuchać. teraz musiałbym się trochę pobawić REWem aby zobaczyć różnicę.

prawdopodobnie w kinie jest lepiej, koncerty, muzyka w dts... różnie. po prostu trzeba słuchać, poprzeglądać tutoriale, uczyć się i jeszcze raz uczyć, pobawić się ustawieniem filtrów. oj dużo to czasu zajmuje.

(Fetek, dzięki za link powyżej, aczkolwiek wg niego nie do końca wiem jak pomierzyć suba)

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...

Witam

Wypożyczyłem Arcama SA30 na testy. Pobrałem ze stronki Diraca - Dirac live for Windows (pierwsze do pobrania ze stronki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  )

Podczas instalacji miałem najpierw problem z brakiem pliku msvcp140_2.dll. Po instalacji dirac wyrzucał błąd o braku tego pliku. Zainstalowałem ze stronki x86 i x64 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Włącza się teraz dirac, ikona z napisem dirac pojawia się, ale jak dalej wczytuje to jest lekko niebieski ekran i nic dalej się nie dzieje. 

Proszę o pomoc, gdzie popełniłem błąd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez moto3650
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dirac wersja 3.6.5. Pobrałem wersję 3.44. Zobaczę czy na niej ruszy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez moto3650
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ver 3.44 działa. Zrobiłem całą procedurę. W sumie przesłałem 3 filtry do arcama.

Jak robię pomiar to na jakie wartości najlepiej ustawić gain mikrofonu i sygnału? Ustawiłem mikrofon na 100 a sygnał mniej więcej na bodajże 62( trochę głośniej niż wykonuje odsłuchy)

Czy jest możliwość zapisu kilku grup? Bo widzę dostępna grupę 1. 

Filtry mam generować osobno na kanał L i P czy generuje się jeden filtr jako całość ? 

Naszły mnie powyższe pytania, bo myślę, że mogę jeszcze poprawić to co uzyskałem, ale nie mam wiedzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz na mysli piszac o tych 100 i 62, ale…

Uzywalem Dirac dawno temu, wiec opisze jak to wtedy dzialalo

Ustawiasz jeden docelowy przebieg charakterystyki (Target)
a Dirac robi osobne pomiary dla lewego i prawego kanalu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na podstawie tej jednej docelowej charakterystyki i tych dwoch pomiarow oblicza osobne filtry dla lewego i prawego kanalu, wyrownujac w ten sposob obydwa kanaly (bardzo wazne!!! i lepsze niz np. w Lyngdorfie/ToomPerfect)

IMG_3530.thumb.jpg.61e1e4b8db35574188cef505c44eb1c9.jpg

Ale mozesz zdefiniowac kilka roznych docelowych przebiegow charakterystyki i wyliczych kilka roznych par filtrow i zapisac/zapamietac je jako kilka setupow, ktore pozniej mozesz przelanczac w trakcie odsluchu. Za moch czasow moglem zapamietac 4 Setupy.

Mozesz np. zrobic jeden setup neutralny, jeden z wieksza iloscia basu, jeden na ciche sluchanie (z podbitym basem i wysokimi), itd.

Koniecznie wyprobuj rozne przebiegi! Ten fabryczny plaski jest absolutnie nudny.
 
IMG_6326.thumb.jpg.b9f792d3533e8d14c29f86fdf5873185.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie zrobiłem zdjęcia tego momentu jak ustawiałem siłę sygnału, ale wydaje mi się, że gain mikrofonu był ustawiony na 100%, a sila sygnału na -62 db( głośność sygnału do korekcji dla impulsu). 

MIkrofon to umik MK1 z plikiem kalibracyjny 90 stopni. Mikrofon przy pomiarach skierowany do góry. 

Pomiar Diraca w 13 miejscach. Jak robiłem pomiar w rew (na innych głośnikach i wzmacniaczu) to wykres był podobny, aczkolwiek w rew robiłem tylko w jednej pozycji. Głośniki obecnie są poniżej moich uszu o jakieś 15cm, muszę je podnieść wyżej. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

IMG_20230618_160529_1687097260361_1.jpg

IMG_20230618_160625_1687097260344.jpg

Poniżej wrzucam jeszcze wykres z rew, z wygładzeniem. Nie wiem czy przy dirac takie wygładzenie mogę też zastosować.

Na poniższym wykresie Inny wzmacniacz, ale te same kolumny. 

Screenshot_2023-06-17-01-10-27-754_com.miui.gallery.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez moto3650
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj Target wyglada troche dziwnie, tak jak bys probowal go dopasowac do przebiegu pomiarow

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale to jest nieporozumienie. Powinno byc dokladnie na opak
Sproboj cos takiego

Jesli masz mlode uszy to tak

IMG_6348.thumb.jpg.86b88ce455fe8542bef8d944e6cda529.jpg

A jesli jestes starszym semestrem to tak (lekko,pdbite wysokie)

IMG_6349.thumb.jpg.3d73106f034724dad87a3670f4889972.jpg

Ja osobiscie nie lubie podbicia przy 100-300 Hz (widoczne u ciebie) bo powoduje zamulone brzmienie


To moze byc pomocne

Zakresy częstotliwości i ich brzmienie

40-60 Hz Dudnienie. Tutaj porusza się dużo powietrza. Małe głośniki mają problemy w tym obszarze. Dlatego musisz być ostrożny tutaj.

60-150 Hz Tłuste brzmienie. Oktawa nad dudniacym Basem. Tutaj możesz stworzyć obfitość basu bez drżących ścian.

125-250 Hz brzmi jak pokryte/stlumione kocem. Zakres ten jest maskowany przez nizsze zakresy basów. Jest to w większości problematyczny obszar.

250-500 Hz prawie jak powyższy zakres. Jakby chmura tłumiła dźwięk, ale w mniejszym stopniu.

500-1kHz Dolne srednie tony. Korekcja EQ w tym zakresie powoduje efekt "małej przestrzeni". Dźwięk w łazience bez zwiekszania pogłosu.

500-5 kHz Srednie tony. Zawiera pierwszą i drugą harmoniczną większości instrumentów.

3-6 kHz Presence i wyższe średnie tony. Sprawiaja aby dźwięk był „obecny“.

7-10 kHz Sybilanty

10-12 kHz Gryzace, ale całkiem przyjemne wysokie tony

12-20 kHz Jasne, przezroczyste blyszczace wysokie tony . Bardzo wysokie harmoniczne instrumentów lub talerzy perkusisty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, xajas napisał:

Ale to jest nieporozumienie. Powinno byc dokladnie na opak
Sproboj cos takiego

Ja np. nie lubię zbyt mocnej korekty. Nie dość że wydaje mi się słyszę nienaturalne dźwięki, to jeszcze przez korekty ograniczamy zapas mocy, która przy małych monitorach a sporym pomieszczeniu nie ma zbyt dużych rezerw i ryzykujemy niepotrzebny przester. Zakładam że kolumny grają w pomieszczeniu jak powinny, a niepotrzebne piki warto skorygować jak już jest Dirac dostępny.  Krzywa którą ustawił @moto3650jest moim zdaniem ok, można za to faktycznie wypłaszczyć trochę zakres 100-300

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.