Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyczna pytanio-prośba o poradę :-)


T
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wpierw opis sytuacyjny: pomieszczenie ma wymiary 5,10m x 3,85m x 2,10m, ściany z gazobetonu, na to stelaż aluminiowy, 10cm wełny na ścianach i 16cm na suficie, na to karton-gips i wykładzina na całej podłodze.

Zastosowane panele to:

ABSORBERY:
- 8 x Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x10cm
- 2 x Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x5cm
- 1 x Mega Acoustic PA-PM-8D 60x60x6cm
- 1 x Bluetone Acoustics Wall Panel Pro 100x50x10cm

DYFUZORY:
- 6 x Vicoustic Multifuser DC3 59,5x59,5x14,7cm
- 2 x Bluetone Acoustics Wave Reflector 100x50x10cm
- 2 x Bluetone Acoustics QRD 11N 100x50x11.5cm
- 2 x Seven Audio Dyfuzor Schroedera QRD 1D N13 114x57x12,5cm

Dokładne rozłożenie na ścianach można zobaczyć na tym filmiku -

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No więc po instalacji wszystkiego, na ucho słyszałem ze pomieszczenie jest przegłuszone, co potwierdziły pomiary które wklejam poniżej 🙂 Generalnie oglądam filmy głośno i bardzo głośno, więc idealnie chciałem pogłos około 250ms, ale wyszło około 200ms miejscami spadając i niżej, jak widać na poniższych wykresach 🙂

Błąd który popełniłem polegał na tym ze przy planowaniu akustyki oczywiście radośnie zakładałem ze wszystko zrobię tak jak trzeba, czyli dyfuzory wszystkie będą drewniane 🙂 Życie (budżet) zweryfikowało i drewniany jest tylko jeden, a reszta mimo ze dobrej jakości jest zrobiona ze styroduru, więc także i pochlania nieco 🙂 Przy zakupie miałem świadomość ze nie będzie tak jak zakładałem, ale pomyślałem ze na wiosnę po prostu pomaluje je wszystkie 2-3ktotnie farba, co powinno rozwiązać problem nadmiernego pochłaniania 🙂

Jednakże życie zweryfikowało ponownie i po rozmowie ze znajomym lakiernikiem, okazuje się ze aby to zrobić dobrze nie będzie to ani takie proste ani tanie jak mi się wydawało 🙂 Wpadłem więc na pomysł aby zastąpić część „mocnych” pochłaniaczy z wełny „słabszymi” z pianki akustycznej 🙂

Na początek zdjąłem ze ścian 6 sztuk i z sufitu 1 sztukę Mega Acoustic FiberSTANDARD 120×60x10cm i zrobiłem pomiary, pogłos skoczył o 100-150ms do góry. Następnie w miejsce zdjętych paneli powiesiłem najmocniej chyba pochłaniające panele z gąbki od Mega Acoustic - PA-PM-KOSTKA-K7 50x50x7cm. Pogłos spadł do 220-250ms w większości pasma, co mnie zadowala, ALE niestety jako ze gąbka słabiej pochlania niższe częstotliwości, pogłos poniżej 750Hz jest nieco wyższy 🙂 Być może pobawię się jeszcze z zamianami paneli, ale jak na razie słyszę ze jest lepiej i dźwięk jest definitywnie żywszy, pozostaje problem wymieniony poniżej 🙂

W KONCU docieramy więc do PYTANIA: JAK obniżyć pogłos poniżej 750Hz nie ruszając nic powyżej, w mojej sytuacji ? Zaczynam wertować materiały na necie, ale nie znalazłem nic jeszcze konkretnego i pomyślałem ze może ktoś z WAS miał podobny problem, albo może po prostu wie jak to ogarnąć ?

Dodam ze nie jest to dla mnie wielki problem w odsłuchach, gdyby nie pomiar to nawet myślę nie zdawał bym sobie z niego sprawy. No ale skoro już wiem ze jest i tyle już pracy poświeciłem ogólnie na to kino, to czemu nie zrobić tak jak być powinno 🙂

Będę wdzięczny za wszelkie sensowne podpowiedzi! 🙂
 

pomiary.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj na próbę grubiej wełny albo wełna + pianka i zobacz, zrób symulacje w REW żebyś wiedział w którym miejscu walczyć. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja walka z akustyką to własnie jest powód dlaczego powstrzymuję się od robienia konkretnych pomiarów mojego pomieszczenia. Kombinowałbym w nieskonczonosc wiedząc jak bardzo jest niedoskonałe 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Kolumny frontowe: Heco Celan XT701, Wzmacniacz: Yamaha AX900 - pracuje jako końcówka mocy, Amplituner: Marantz SR7010, Transport: Squeezebox Classic, Media player: Zidoo Z1000 Pro, Subwoofer: 2x Velodyne EQ-MAX12, Projektor: JVC DLA-X90R, Kolumny efektowe w konfiguracji 7.2.4: satelity 2×Quadral TSA300 (centralny) 4×Quadral TSA500 (surround) 4×Quadral TSA300 (atmos).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, brewka87 napisał:

Twoja walka z akustyką to własnie jest powód dlaczego powstrzymuję się od robienia konkretnych pomiarów mojego pomieszczenia. Kombinowałbym w nieskonczonosc wiedząc jak bardzo jest niedoskonałe 😉

Hehehe, troche tak i troche nie 😄 W sensie rozumiem Cie i poniekad sie zgadzam, ALE uwazam ze jesli nie ma sie cisnienia na to zeby miec cos wiecej niz "gra na prawde dobrze" to nie jest to gonitwa bez konca 🙂 Akustyke robilem na ucho, pomiary zrobilem na koncu z ciekawosci ino glownie 🙂 W sensie slyszalem ze jest nieco przegluszone jak skonczylem, potwierdzilo sie jedynie to co slyszalem w pomiarach 🙂 Teraz jak zmienilem na gabke jestem juz generalnie bardzo zadowolony, dostalem pare dobrych rad na w miare proste ogarniecie tej ostatniej rzeczy i tyle 🙂

ALE dodam tez ze moim zdaniem nie ma szans na ogarniecie na prawde dobrego basu bez pomiarow 🙂 Tak jak srednie i wysskie da sie na ucho, tak niskich moim zdaniem nie 🙂 Dwa dni cale jezdzilem 8 subami po pomieszczeniu i mierzylem, i to najlepsze dwa dni jakie spedzilem w budowie tego kina 🙂 Ci ktorzy byli u mnie mowili ze jest dobrze, ale ja wiedzialem ze nie ma plytszego basu prawie w ogole, pomiary tez potwierdzily 🙂 Ci ktorzy slyszeli bas u mnie przed i po buzie rozdziawiali z wrazenia, jak wielka jest roznica 🙂 Tu wiec sie nie zgodze, basu bez pomiarow sie nie da ogarnac, a jesli sie da to bedzie bardzo dluga i zmudna droga 🙂

Mam w planach zrobic filmik z rezultatami tych dwoch dni, zobaczysz o czym mowie 🙂

6 godzin temu, fetek napisał:

Daj na próbę grubiej wełny albo wełna + pianka i zobacz, zrób symulacje w REW żebyś wiedział w którym miejscu walczyć. 

Dzieki, dostalem pare bardzo dobrych rad na szybkie i malo bolesne ogarniecie tego do konca od Bartłomieja Chojnackiego, wiec temat w sumie zamkniety 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez T

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, T napisał:

Dzieki, dostalem pare bardzo dobrych rad na szybkie i malo bolesne ogarniecie tego do konca od Bartłomieja Chojnackiego, wiec temat w sumie zamkniety 🙂

To może napisz coś dla potomności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, fetek napisał:

To może napisz coś dla potomności.

Tu najlepsze rady, do pokombinowania 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

02.jpg

03.jpg

04.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Arcam AVR850 + AVR600 / Klipsch THX 8000L x3 + THX 8000S x4 / SVS PB3000 x2 / NVidia Shield / Panasonic PT-AT6000E / Adeo Plano Reference 120"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, T napisał:

Tu najlepsze rady, do pokombinowania 🙂

 dlatego ja nigdzie nie mam odsłoniętej wełny, ogólnie mam ją tylko na jednej ścianie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.