Skocz do zawartości
IGNORED

kto ma doświadczenia z bi-wiringiem?


gutten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dwa lata grałem na Dynaudio 52 więc nie dane mi było wypróbować cudów bi-wiringu, o którym się tyle dobrego nasłuchałem i naczytałem. Niedawno kupiłem Elaki 510 (reszta systemu to Thule150B i Rotel 991AE) i postanowiłem sprawdzić "na własne ucho" jak działa podwójne okablowanie. No i klops. Próbowałem Red Dawn w wersji bi-wire, potem parę innych kabelków z wyższej półki i efekt był zawsze ten sam. W porównaniu do pojedynczego okablowania dźwięk był owszem, nieco bardziej szczegółowy, za to mocno zmatowiony i z gorszą przestrzenią. Znajomy realizator dźwięku powiedział mi, że może sie to brać z opóźnień fazowych, jakie często pojawiają się przy prowadzeniu sygnału dwoma, niezależnymi torami. Częściowo pokrywa sie to z opinią pp. redaktorów Audio-Video, którzy testowali bi-wiring i bi-amping na klockach Rotela i CA. Twierdzili, że z podwójnym okablowaniem bas był bardziej zwarty, a przekaz bardziej szczegóowy, ale cierpiała na tym spójność dźwięku i stereofonia. No więc jak jest naprawdę z tym bi-wiringiem? Czy ma któryś z kolegów odmienne (pozytywne) doświadczenia w tej kwestii?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz watek 1481.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Po raz pierwszy w historii ludzkości możesz przenieść chorobę, na którą nie chorujesz, na kogoś, kto został na nią zaszczepiony !!!" u2be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Gutten"- przepraszam. Chociaz to co mnie interesuje pewnie zainteresuje i wieksze grono wiec moze nie na priva lae na forum. Pare osob wiem ze bylo zainteresowanych Elacami 510, w tym ja. Moglbys opisac z czym je porownywales przed zakupem, gdzie kupiles no i najwazniejsze jakie sa Twoje odczucia odnosnie ich brzmienia? Bede bardzo wdzieczny. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elaki kupiłem całkiem niedawno i jestem w nich w stu procentach zadowolony. Zdecydowanie nie są to kolumienki, które powalą słuchacza od pierwszych dźwięków, trzeba się w nie wsłuchać. Pięknie budują przestrzeń - pierwszy plan nie wychodzi przed głośniki, tak jak w wielu monitorach szkoły brytyjskiej, tylko usytuowany jest na linii głośników i dalej biegnie w głąb. Dźwięk bez problemu odrywa sie też od kolumn - dochodzi czasem baaaardzo z boku. Jak na monitory mają też bardzo nisko schodzący bas. Nie wiem, czy trzydzieści coś hz , które podaje producent to prawda, ale na moich 15 m. kontrabas często masuje mi żołądek. Jedyne na co trzeba uważać przy doborze elektroniki to ocieplona średnica. Właśnie sie z tym teraz zmagam próbując dobrać odpowiednie okablowanie, bo mój Thule 150B gra dość miękko i na niektórych płytach dźwięk staje sie zbyt słodki.

 

W recenzji w Hi-Fi bodajże Kłos napisał, że Elaki wykazują fantastyczną spójność i mogę się pod tym podpisać obiema rękami. Od siebie dodałbym jeszcze nieprzeciętną szczegółowość. Wcześniej miałem Dynaudio Audience 52, które też nie były złe, ale w porówananiu z Elacami to zupełnie inna klasa. Dynaudio gra bardziej homogenicznie, nie eksponując zbytnio szczegółow, poza tym ma skromniej zbudowaną scenę, skromniejszy bas i mniej neutralna barwę.

 

Zdecydowanie są to kolumny, które nie boją się elektroniki z górnej półki, Nie wiem, jak zagrałyby z budżetowymi klockami, bo nie próbowałem. Jedynym mankamentem może być niska efektywność (85db) i niska impedancja (znamionowo 4 omy, ale w okolicach 200Hz spada do 3,3 Ohma), tak więc odradzałbym piece o niskiej wydajności prądowej. W Audio Forte namawiają mnie na lampę (Jolidę 1000, 100W, dwie pary pentod na kanał, pełny wypas). Jest to chyba jedyna lampa jaka może pociągnąć te kolumny. Pożyjemy, zobaczymy.

 

Przed zakupem porównywałem je w domu z Dynaudio Contour 1.3 i wyboru dokonałem właściwie w jeden wieczór. Contoury nie dość, że grają tragicznie niespójnie i sucho, to jeszcze kosztują dwa tysiące więcej. Jak na Dynaudio to prawdziwa wpadka. Jedyną konkurencją dla Elaków (w tej cenie , oczywiście) mogłyby by być moim zdaniem Avance Signature 3, ale panowie z Audio Systemu nie są skłonni pożyczać sprzętu na odsłuch do domu. Ich strata.

 

O Elakach mógłbym jeszcze długo. Jeśli któryś z kolegów będzie miał jakieś szczegółowe pytania, jestem do dyspozycji. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Guttena: czy masz pewność, że Dynaudio Contour były dobrze dotarte? Taka druzgocąca porażka i to w jeden wieczór jest dla mnie małą niespodzianką (chociaż zamierzam przesłuchać obu monitorów w sklepie osobiście).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Contoury pożyczyłem z Audio Forte, gdzie chyba od roku bez przerwy z czymś grają, tak więc były wygrzane jak trzeba. Zauważyłem, że złe opinie o tym modelu dośc często sie powtarzają, także nie było to chyba tylko moje osobiste odczucie. Podobno Contour 1.1 gra zupełnie inaczej, ale ciężko to sprawdzić, bo Dynaudio wymieniło właśnie całą linię na nowe modele, robione na wzór Evidence. Kosztują też jak Evidence, niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 26

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.