Skocz do zawartości
IGNORED

Wysterowanie Subwoofera RelT5


gedackt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczow.

 

Mam mala zagwostke techniczna. 

Po przeprowadzce do nowego mieszkania okazalo sie, ze moj dotychczasowy system (Bowers 704s2 + AMC xia150/50 {w zaleznosci od okolicznosci)) cierpi na subtelna niewydolnosc niskich czestotliwosci (obecny salon ma ok 34m2, odleglosc od glosnikow ok 1,6m) . Poniewaz czesto slucham muzyki organowej bylo to dosc irytujace, wiec uzupelnilem zestaw subwooferem Rel T5 (docelowo beda dwa subwoofery). Sub podpiety jest pod wejscie wysokopoziomowe wzmacniacza. 

Sub odciety jest w okolicach 50 hz i klasycznie wysterowany na godzinie 11, BR kolumny obok suba zostal czesciowo zamkniety zatyczka.

W moim trybie "tak jak lubie" (wzmacniacz na godzine 10-11) balans jest calkowicie satysfakcjonujacy. 

Problem pojawia sie kiedy slucham muzyki, "zeby plumkala w tle" (podczas pracy/gotowania etc..). Jezeli wzmacniacz jest na godzinie 7-8, a sub ustawiony defaultowo na 11, to o ile bas na kolumnach wciaz pomrukuje (okolice 70hz), to bas na subie (24-45 hz) w miejscu odsluchowym calkowicie zanika. 

Problem rozwiazuje trywialne rozkrecenie potencjometru wzmacniacza suba na godzine 3 lub nawet max. 

Moje pytanie jest, czy sub pracujacy w ten sposob przez kilka godzin moze ulec zniszczeniu/przegrzaniu, czy tez nie nalezy sie obawiac takich problemow.

Pozdrawiam,
Gedackt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic mu sie nie stanie, bo nawet an 3 godzinie tylko "plumka" 🙂

Ale wlasciwym rozwiazaniem tego problemu (wynikajacego z efektu Fletcher Munsona) bylo by uzycie rozwiazan typu Loudness / Contour. Ale twoj wzmacniac tego niema.

Jesli zrodlem jest PC, to poprzez uzycie programow typu EqualizerAPO mozesz sobie stworzyc kilka setupow dla roznych poziomow glosnosci, gatunkow muzyki albo roznych miejsc odsluchu 🙂

 

PS.

Dlaczego zatkales BR?

 

 

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, gedackt napisał:

Problem pojawia sie kiedy slucham muzyki, "zeby plumkala w tle" (podczas pracy/gotowania etc..). Jezeli wzmacniacz jest na godzinie 7-8, a sub ustawiony defaultowo na 11, to o ile bas na kolumnach wciaz pomrukuje (okolice 70hz), to bas na subie (24-45 hz) w miejscu odsluchowym calkowicie zanika. 

Fletcher z Munsonem tę kwestię obstukali wiele dziesięcioleci wstecz- to po prostu efekt nieliniowej czułości ucha na słyszalność niskich częstotliwości w funkcji poziomu natężenia dźwięku. 

Jak zauważył kolega powyżej, "kontur", czy inaczej "loudness", rozwiązuje ten problem definitywnie.

Edytowane przez porlick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loudness teoretycznie by sie przydal, ale domyslam sie ze efekt bylby ten sam, co przechodzac z trybu direct na normal po przekreceniu potencjometru "bass" na godzine 3 -> bas jest wzmocniony, ale de facto w calym zakresie ponizej 200hz, ponadto wzmocniony sygnal trafia rowniez na kolumny. Caly balans diabli biora. 

BR:

Jezeli wierzyc pomiarom portalow Audiocom.pl i przyjac zalozenie ze 704s4 reaguja podobnie jak 702s2, to przytkanie BR nie wplywa drastycznie na zejscie kolumn, ktore i tak sa uzupelniane przez suba, a poprawa odpowiedzi impulsowej jest zauwazalna. Jednakowoz jak troche sie zastanowilem nad sposobem promieniowania dolnych zakresow, to faktycznie przymykanie BR tylko w jednej kolumnie faktycznie jest bez sesu. Kortki eksperyment unaocznil, ze lepiej jest albo przytkac symetrycznie obie kulumny (ale bas w zakresie 50-80hz robi sie juz za twardy, zaczyna subtelnie brakowac miesistosci), albo lepiej juz calkiem otworzyc BR i sub mozna zestroic jeszcze nizej (co de facto uczynilem).

Doprecyzowujac moje pytanie -> watpliwosci budzi nie tyle wytrzymalosc samej membrany/glosnika, co raczej przegrzanie wzmacniacza, ktory z powodu niskiego poziomu sygnaul na wejsciu bedzie zmuszony do pracy na max swoich mozliwosci. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, xajas napisał:

Nic sie nie stanie
Pamietaj ze pokretlo glosnosci to tzw. attenuator czyli „tlumi“ poziom sygnalu wejsciowego a nie pdnosi jego pziom

@gedackt - nic się nie stanie. Ustawienie potencjometru SUBa zmniejsza sygnał wejściowy na nim - wzmacniacz suba cały czas jest włączony na 100%.

 

Taki sam poziom głośności da jak:

a) Wzmacniacz AMC dasz na 100% - 2V na jego wyjściu, a w Subie ustawisz 10% -- wyjdzie 200mV na wejściu wzmacniacza subwoofera.

b) Wzmacniacz AMC dasz na 10% - 200mV na jego wyjściu, a w Subie dasz potencjometr na 100% -- wyjdzie też 200mV.

 

Wyjście wysokopoziomowe działa tak samo.

Edytowane przez AndrzejPiaseczno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Ja mam końcówkę mocy AMC 2N100 mk2. Końcówka mocy to ta sama co w Twoim XIA150 i przyznam się, że nigdy nie pomyślałbym, aby AMC łączyć z B&W. To neutralny, bardzo szybki i precyzyjny wzmacniacz, w połączeniu z podobnie grającymi B&W zagra tak jak piszesz. Dziwię się, że przed przeprowadzką grało to dobrze w kwestii odpowiedniego dociążenia niskich rejestrów.

U mnie gra z Tannoy Revolution R3, który jest dosyć spokojnym głośnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, StachMuszel napisał:

To neutralny, bardzo szybki i precyzyjny wzmacniacz

zabiles mi cwieka.

Jestem wiernym fanem AMC od dlugiego czasu. W swojej kolekcji mam lub mialem xia30, xia50 i xia150, do tego amc XCDi, amc dac9 (na lampie). Po drodze przewinal sie 1030 i 3030 na lampach i CD6 (tez z lampowym modolem). Jedno z nieliczych amc, ktorego nie zaciagnalem do mojej kolekcji bylo 2100 (vel xia100), ktorego nie kupilem, bo byl dokladnie taki o jakim piszesz -> neutralny i bardzo szybki. Cala reszta gra szerokim i wrecz slodkim srodkiem, a przynajmniej w porownaniu do konkurencji w przedziale cenowym do 1,5k euro wlacznie (Audio Lab, NAD, Cambridge, Denon, Rotel, Creek, Rega, musical fidelity). 


Z calego zestawu xia, moja 150 jest zdecydowanie najwolniejsza, najbardziej miesista i masywna (dlatego wlasnie podlaczam je zamiennie z 50 w zaleznosci od okolicznosci i potrzeb). Zastanawiam sie na ile to kwestia starszej generacji sprzetu (mk1) i siedzacych w srodku kondensatorow.


Az mnie podkusiles, zeby pojechac do mojego lokalnego dystrybutora AMC z moja 150 pod pacha i wziac ja na porownanie z obecna 150mk2.

Edytowane przez gedackt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko kosmetyczne różnice. Szkoda czasu na takie porównania.

Integra ma oprócz końcówki mocy jeszcze preamp. Pewno on jest przyczyną różnic w charakterze brzmienia końcówka vs Integra.

Miałem 2100 w pierwszej wersji. Grała trochę spokojniej na górze. 

Edytowane przez StachMuszel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedzie okazja sprawdze samego DACa wpietego bezposrednio w koncowke mocy. To moze byc ciekawe doswiadczenie. Tak prawde powiedziawsz 150 trzymam tylko ze wzgledu na kosmiczna wydajnosc pradowa. Daje rade nawet na 2 omach dajac przy tym ponad 350 wat na kanal, wiec pociagnelaby nawet bowersy z serii 800 czy infinity kappa. Ot taka rezerwa  w kategoriach "a co jesli kiedys bede tego potrzebowac..."

Edytowane przez gedackt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.