Skocz do zawartości
IGNORED

Mały zagracony pokoik i problem z dołem pasma


Aro1991
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie Malia to absolutnie referencyjna plyta i wzorzec Nr.1 do porownywania i testowania wszystkich systemow i setupow.

Wlasnie leci obok mnie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.02.2023 o 22:53, xajas napisał:


Mysle np. o ustrojstwach typu miniDSP Flex

Miałeś może Flexa wersję balanced z wejściem liniowym w ręku? Z racji, że przetwornik ADC tego urządzenia ma bardzo dobre parametry, zastanawiam się, czy może to pracować w trybie karty dźwiękowej, gdzie można utworzyć pętlę line out->X->line in.
Miałbym wówczas dwie pieczenie na jednym ogniu:
1. przyzwoita karta do pomiarów elektroniki (wzmacniaczy i źródeł),
2. procesor DSP, który na co dzień by grał w drugim systemie, gdzie nie mam adaptacji akustycznej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pit80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem 3 dni z korekcją przygotowana przez kolegę @xajas zaimportowaną do EQ APO i mogę stwierdzić, że różnica dźwięku z korekcją  jest bardzo duża w stosunku do dźwięku bez korekcji. O dziwo dźwięk z korekcją EQ APO znacząco zbliżył się do dźwięku jaki mam z kontrolerem DSP Canton, choć trudno je porównywać 1:1 ze względu na różne źródła dźwięku, laptop kontra IO Data Soungenic to w mojej ocenie warto popracować z EQ APO aby ocenić różnice jakie możemy osiągnąć poprawą akustyki pomieszczenia. Mnie ogranicza APO ze względu na wybór źródła, więc pozostaje próba odpalenia oprogramowania Canton do procesora albo zakup nowego procesora DSP.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za feedback

1. Odnosnie "..choć trudno je porównywać 1:1 ze względu na różne źródła dźwięku, laptop kontra IO Data Soungenic.."

Ja mysle ze glowne roznice wynikaly raczej z roznego strojenia (Target Curve). Ja przyjalem "w ciemno" cos, co wydawalo mi sie w miare podobne/pasowne do tego, co ty wczesniej zmajstrowales, ale na pewno nie bylo takie same

 2. Ja tez mysle ze APO (mimo ze jest znakomite), ze wzgledu na glowne zrodlo nie jest dla ciebie wlasciwym narzedziem. Mysle ze wlasciwa byla by kombinacja typu IO Data Soungenic -> (wejscie cyfrowe) DSP (wyjscie analogowe -> wzmacniacz

Nie rozgryzalem tego IO Data Soungenic w detalu, ale wychodze z zalozenia, ze mozna do niego podlaczyc zewnetrzny DAC przez USB albo Coax

3. Podarowal bym sobie walke z tym starym Cantonowskim procesorem. Od razu skupil bym sie na nowym, otwierajacym o wiele praktyczniejsze mozliwosci optymalnego dopasowania systemu do wlasnych preferencji

4. Tak jak piszesz: "...warto popracować z EQ APO aby ocenić różnice jakie możemy osiągnąć poprawą akustyki pomieszczenia..." jestem dokladnie tego samego zdanie i nie pojmuje, ze wiecej osob nie korzysta z tej znakomitej mozliwosci sprawdzenia, na ile takie rozwiazanie moglo by poprawidzic brzmienie wlasnego systemu. I to za FRIKO!!! Wiekszosc woli inwestowac tysiace zlociszow w kabelki itp. spedzac godziny na przetykanie tych kabelkow i pisanie dziesiatek wypowiedzi, dlaczego  DSP nie moze funkcjonowac, niz raz samemu wyprobowac, jak to dziala 😉

OK, nie wszystko trzeba pojmowac :-)

 

PS.

Czy udalo ci sie wyprobowac obydwie wersje korekcji: czyli ta "lzejsza" i ta bardziej "agresywna"?

Gdybys chcial cos w tym wybranym przeze mnie brzmieniu zmienic, co by to bylo? (mniej/wiecej basu,  mniej/wiecej srednicy, mniej/wiecej wysokich,...)    

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pomiar2023_02.24doeknaok52Hz..thumb.jpg.6bcd185dc126a2ccece9e08981a97905.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, xajas napisał:

Wiekszosc woli inwestowac tysiace zlociszow w kabelki itp. spedzac godziny na przetykanie tych kabelkow i pisanie dziesiatek wypowiedzi, dlaczego  DSP nie moze funkcjonowac, niz raz samemu wyprobowac, jak to dziala 😉

I jeszcze raz powtórzę. Nie da się procesorkami zmienić na tyle dobrze akustyki pomieszczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
I jeszcze raz powtórzę. Nie da się procesorkami zmienić na tyle dobrze akustyki pomieszczenia.



Jak na zawolanie, przypadkowo znalazlem cos ciekawego i pasownego

To jest to co mozna osiagnac „akustycznie“ przez absorbery (zobacz ich rozmiary)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A to wynik pomiarow (zielony)

IMG_4644.thumb.jpg.b52d932ded27a0256bd78b029c2fd11a.jpg

A teraz co mozna osiagnac procesorkami

IMG_4645.thumb.jpg.d597c8924d06732c76b6e1ebfb5af43b.jpg

A teraz porownaj sobie twoje skrzynki/absorbery z tymi pakietami welny powyzej, to mozesz sobie wyobrazic, jaka one maja skutecznosc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zapisie posta coś mi zwiesiło i wyświetliło błąd stąd ten problem. Więc musiałem pisać jeszcze raz .

Cytat

1. Odnosnie "..choć trudno je porównywać 1:1 ze względu na różne źródła dźwięku, laptop kontra IO Data Soungenic.."

Ja mysle ze glowne roznice wynikaly raczej z roznego strojenia (Target Curve). Ja przyjalem "w ciemno" cos, co wydawalo mi sie w miare podobne/pasowne do tego, co ty wczesniej zmajstrowales, ale na pewno nie bylo takie same

Ad 1 Różnice oczywiście są.

Cytat

2. Ja tez mysle ze APO (mimo ze jest znakomite), ze wzgledu na glowne zrodlo nie jest dla ciebie wlasciwym narzedziem. Mysle ze wlasciwa byla by kombinacja typu IO Data Soungenic -> (wejscie cyfrowe) DSP (wyjscie analogowe -> wzmacniacz

Nie rozgryzalem tego IO Data Soungenic w detalu, ale wychodze z zalozenia, ze mozna do niego podlaczyc zewnetrzny DAC przez USB albo Coax

Ad 2 Teraz Transport plików mam połączony z DAC po USB a następnie DAC po RCA do wzmacniacza. Procesor DSP Canton jest wpięty do wzmacniacza w pętli magnetofonowej.

Testowałem na razie tylko wariant łagodniejszy.

Ogólnie z dźwięku jestem zadowolony ale czasami zadaje sobie pytanie czy stopa perkusji nie powinna być mocniej odgrywana z jeszcze większą energią, głównie chodzi o ostrzejsze brzmienia.. Patrząc na całe pasmo to podstawę niskich tonów mam mocną i rozdzielczą, potrafię ją dosłownie "poczuć na ciele" choć wykres z pomiarów może na to nie wskazywać. Zawsze jest jednak  jakieś "ale" i tak, transport IO Data buduje dobrze scenę w głąb i właśnie perkusja jest odgrywana z dalsza to rodzi moje pytanie czy stopa nie powinna wychodzić troszeczkę do przodu, bliżej linii kolumn( tak czasami dzieje się z górą pasma zwłaszcza na realizacjach ECM) . Teraz jeszcze jak widzę wykres z pomiarów i jakąś stratę energii wynikającą z tego dołka ok 52Hz to też mnie nurtuję ile tracę tej energii i jak to mogę odczuwać. Dodam, że w pomiarach i akustyce dopiero raczkuję więc nie wszystko może dobrze interpretuję. 

Plan mam taki, zakup mikrofonu i próba poprawy jeszcze akustyki w pokoju np. zmiana miejsca odsłuchu, zmiana ustawienia kolumn albo dodanie ustrojów akustycznych. Jak uda mi się trochę zniwelować dołki to wtedy zakup nowego procesora i dopracowanie korekcji pod moje preferencje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pomiar 2023.02.24 w.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Blondynek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz podkreslic „stope“, to popraw target curve

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

IMG_4649.thumb.jpg.73ba54e108cc16e7395f39db53903a80.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze raz przypominam: jezeli jedynym zrodlem jest twoj IO Data, to obojetnie jaki procesor kupisz, wpinanie go w petle Tape i zachowanie aktualnego przetwornika DAC jest bez sensu. W takiej kombinacji DAC jest zbedny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, xajas napisał:

 

 


Jak na zawolanie, przypadkowo znalazlem cos ciekawego i pasownego

To jest to co mozna osiagnac „akustycznie“ przez absorbery (zobacz ich rozmiary)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A to wynik pomiarow (zielony)

IMG_4644.thumb.jpg.b52d932ded27a0256bd78b029c2fd11a.jpg

A teraz co mozna osiagnac procesorkami emoji6.png

IMG_4645.thumb.jpg.d597c8924d06732c76b6e1ebfb5af43b.jpg

A teraz porownaj sobie twoje skrzynki/absorbery z tymi pakietami welny powyzej, to mozesz sobie wyobrazic, jaka one maja skutecznosc emoji6.png

 

 

Jeszcze w akustyce występują przesunięcia fazowe  itd.Do procesorków nie dam się namówić 

Jest  w pewnym stopniu działanie korzystne dla takich urządzeń, ale na pewno do prawdziwej akustyki, to pewnie im daleko.Ja nie jestem expertem ,ale  tutaj są akustycy na forum. I oni coś nie coś wiedzą. Jak by tak było...  to by pracy nie mieli w salach koncertowych, studiach/A po co ? już tam są procesorki/.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez zbyniu 360
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Cytat

 

I jeszcze raz przypominam: jezeli jedynym zrodlem jest twoj IO Data, to obojetnie jaki procesor kupisz, wpinanie go w petle Tape i zachowanie aktualnego przetwornika DAC jest bez sensu. W takiej kombinacji DAC jest zbedny.

Drugie źródło to gramofon.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Blondynek13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jeśli mogę wiedzieć jak generujesz, liczysz target curve ? Może to zbyt ogólne pytanie ?
Nie, to jest bardzo dobre i trafne pytanie.

Uzywam roznych programow DSP, i jeden z nich ma wlasny edytor do modelowania Target Curve (za pomoca myszy), ktore moge zapisac jako plik textowy i pozniej przejac do innych programow jak np. REW
Tak wyglada taki plik -> 3 szpalty: Czestotliwosc (Hz)     Poziom SPL (dB)  Faza (deg)

* Freq(Hz); SPL(dB); Phase(degrees)
20.000000; -0.138; 0.0000
20.299999; -0.142; 0.0000
20.600000; -0.146; 0.0000
20.900000; -0.150; 0.0000
21.200001; -0.154; -0.0000
21.400000; -0.157; 0.0000
21.799999; -0.162; 0.0000
22.000000; -0.165; 0.0000
22.400000; -0.171; 0.0000
22.700001; -0.176; 0.0000
23.000000; -0.180; 0.0000
23.299999; -0.185; 0.0000
23.600000; -0.189; 0.0000
24.000000; -0.195; -0.0000
24.299999; -0.200; -0.0000
24.700001; -0.206; -0.0000
25.000000; -0.211; -0.0000
25.400000; -0.218; -0.0000
25.799999; -0.224; -0.0000
26.200001; -0.231; -0.0000
26.500000; -0.236; -0.0000
26.900000; -0.243; -0.0000
.....
 
Ale de facto potrzebujesz tylko te pierwsze dwie szpalty i mogl bys go nawet stworzyc zwyklym edytorem textu jak Notepad
Przyklad
20    -5,23
25    -5,39
32    -5,42
40    -4,89
50    -4,68
63    -4,33
80    -3,73
100    -3,45
125    -2,92
160    -3,75
200    -6,53
250    -8,55
315    -7,22
400    -5,04
500    -4,83
630    -3,21
800    -3,11
1000    -3,09
1250    -3,06
1600    -3,87
2000    -4,28
2500    -3,98
3150    -4,22
4000    -6,19
5000    -4,92
6300    -4,63
8000    -2,43
10000    -5,27
12500    -6,14
16000    -5,82
20000    -5,39


Inna ciekawa mozliwosc -> Excel!!!
W niektorych przypadkach uzywam nawet Excel gdzie moge generowac sparametryzowane Target Curve (i zapisywac je jako plik textowy csv)
 
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Jak widzisz wszystko zazelezy od  creatywnosci i fantazji (Einsteinie i fantazji juz pisalismy  )
Jeszcze w akustyce występują przesunięcia fazowe  itd. Do procesorków nie dam się namówić 
Cale szczescie, bo do procesorkow sie nie nadajesz
 
Apropos "przesuniec fazowych w akustyce" i procesorkow:
Porownaj „przesuniecia fazowe w akustyce“ przed i po korekcji procesorkiem (jesli jestes w stanie to ocenic)
 

IMG_4646.thumb.jpg.574f18081121c4e25b970eed9c09302b.jpg 

IMG_4647.thumb.jpg.92661efd3c9b58ed6cec99e7eeed213f.jpg
 
I jeszcze raz przypominam: jezeli jedynym zrodlem jest twoj IO Data, to obojetnie jaki procesor kupisz, wpinanie go w petle Tape i zachowanie aktualnego przetwornika DAC jest bez sensu. W takiej kombinacji DAC jest zbedny.
Drugie źródło to gramofon.

Czy phono-pre jest w wzmacniaczu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, widząc Excel trochę zaczyna mi 😀świtać. Czy dobrze myślę, że na osi Y poziom 0 to będzie odniesienie do poziomu sygnału ustawionego przy pomiarze REW? Np. 75db ? Wróć,  to będzie wynik danej częstotliwości z pomiaru ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zbyniu 360 napisał:

I jeszcze raz powtórzę. Nie da się procesorkami zmienić na tyle dobrze akustyki pomieszczenia.

Na ile dobrze? 

 

37 minut temu, zbyniu 360 napisał:

Ja nie jestem expertem ,ale  tutaj są akustycy na forum. I oni coś nie coś wiedzą.

To może poczytaj, co piszą? 

Tylko oczywiście nie tych z doktoratem z akustyki. Tacy się nie znają. Bo ekspert to wiadomo jest ekspert, ale bez przesady 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tz. że wynik pomiaru danej częstotliwości podbijam lub obniżam o daną wartość w db a krzywa graficzna jest mi tylko potrzebna, żeby sobie zobrazować cały przebieg całego pasma częstotliwości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, te pliki textowe albo excel zawieraja wspolrzedne punktow definiujacych przebieg twojego docelowego przebiegu charakterystyki jaka chcesz osiagnac (target curve)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) A REW w o parciu o pomiary wylicza odchylki od tego przebiegu czyli potrzebne EQ
IMG_4652.thumb.jpg.c63b6eb7f9b3a7f3e8a840eaa2a09372.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xajas A co uważasz o tej popularnej krzywej wydanej przez harmana, jest też podana pod filmem>

"31.5 6 40 5.9 50 5.5 63 4.9 80 3.7 100 2.5 125 1.3 160 0.6 200 0.2 250 0 1000 -1 32000 -6"

Idąc dalej też zalecasz aby pasmo pokazywało się w trybie "Var" zamiast wygładzeń typu 1/12 czy 1/6? bo potem ma to znaczenie gdy je wrzucimy do dalszej korekcji z generatorem EQ w REW

Wydaje mi się że z tego poradnika szło by wygenerować swoją nieco inną "krzywą"

Zdziwiło mnie stwierdzenie

"I jeszcze raz przypominam: jezeli jedynym zrodlem jest twoj IO Data, to obojetnie jaki procesor kupisz, wpinanie go w petle Tape i zachowanie aktualnego przetwornika DAC jest bez sensu. W takiej kombinacji DAC jest zbedny."

Czy mógł byś to jakoś na chłopski rozum opisać czemu lepiej ominąć (mimo że dobry i drogi) DAC w torze Pawła?

Czyli w tym wypadku DSP przerabia z cyfry na analog 0-1, czy gdzie będzie ta przeróbka sygnału?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo lubie krzywa Harmana. Jedna z typowych klasycznych, standartowych krzywych (ta niebieska)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )


Przerobilem ja w dziesiatkach wariacji probujac rozne pozimy i zakresy podbicia basu i obnizki wysokich

IMG_4653.thumb.jpg.e3d6b729793ceb0ca9d86b58d01c490e.jpg
De facto wszystkie moje krzywe bazuja na tej krzywej Harmana, ktora dopasowalem do mojego smaku

A) zmniejszylem podbicie basu
B) wycofalem troche srednice (spokojniejsze, bardziej klarowne brzmienie)
C) podbilem wysokie (bo jestem stary i gluchy i tak lubie)

IMG_4654.thumb.jpg.5f6d84fb855560680d17de1c32e0751b.jpg

Porownaj jeszcze raz z ponizsza, to zrozumiesz, skad ona sie wziela

IMG_4608.thumb.jpg.0cf712c263f0cc3dd643cbfca27e7a1c.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnosnie stopnia wygladzania.

Uzywam rozne stopnie i typy wygladzania, by swiadomie wplynac na stopien/agresje korekcji.

Jest kilka parametrow w REW EQ, ktorymi razem ze stopniem wygladzania wsteruje procesem korekcji EQ
- ilosc EQ
- ich agresja (poziom, dobroc)
- korygowany zakres czestotliwosci.

Po wygenerowaniu przez REW filtrow, ogladam sobie te filtry i oceniam, czy mi sie „podobaja“ czy nie i czy rzeczywiscie kazdy jest potrzebny, albo uwazam ze go nie slychac, wiec go wylanczam.
Czasami zastepuje je wlasnymi, bo mam tyle doswiadczenia, ze rozpoznaje kiedy kilka skomplikowanych filtrow EQ moge zastapic jednym prostym.
Jedna mala wada REW EQ jest ograniczenie uzywania parametru Q do wartosci 1 i nie uzywanie EQ Low/High Shelf, ktore sam manualnie koryguje

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ominac DAC?

Bo przeszkadza

Aby uzyc procesor DSP musisz dostarczyc do niego sygnal w postaci cyfrowej

Czyli jesli masz zrodlo cyfrowe (transport, Komputer,…) najlepiej dostarczyc sygnal do procesora DSP bezposrednio polaczeniem cyfrowym (USB, coax,…)

Patrz dolny wariant (zielony cyfrowy sygnal)

A jesli uzyjesz DAC (gorny wariant), to najpierw zamieniasz sygnal zrodla na analogowy, potem wysylasz go do procesora analogowo (czerwony), a potem odracasz caly proces i znowu zamieniasz go spowrotem na cyfrowy, aby go dostarczyc cyfrowo do DSP.
I to jest bez sensu. To jest zupelnie zbedna konwersja C/A i spowrotem A/C

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

O koncowym brzmieniu decyduje DAC zabudowany w procesorze DSP

Ale jesli ktos sie zaprze, to moze kupic procesor DSP z wyjsciem cyfrowym i uzyc dodatkowy zewnetrzny DAC.

Dokladnie cos takiego oferuje np MiniDSP, gdzie mozesz wybrac wersje z wyjsciem cyfrowym albo analogowym


IMG_4658.thumb.jpg.e6bd6304649137436369d532bf6c3285.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, xajas napisał:

Dokladnie cos takiego oferuje np MiniDSP

Tak, mini dsp oferuje wiele możliwości gdy jest się "pod ścianą", ale trzeba wziasc pod uwagę że dzwiek wydobywający się za jego pośrednictwem jest bardzo, bardzo średni, może nawet kiepski.

Miałem, próbowałem i podziekowalem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktory miniDSP miales ?
Takie ustrojstwo to tylko narzedzie jak mlotek i srobokret
Moim zdaniem efekt koncowy zalezy w 80% od tego, kto to narzedzie uzywa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 8 miesięcy temu...

Witam po dłuższej przerwie, w ostatnim czasie pożyczyłem umika i porobiłem trochę pomiarów (trochę to może mało powiedziane, bo było ich z 100-150) żeby nie zapomnieć najbardziej korzystnych ustawień musiałem porobić w tamtym czasie poglądowe fotki pokoju, śmieszna sprawa bo często tak było, że źle ustawię np panel z wełny o kilkadziesiąt cm w jakaś stronę i pomiar znacznie mógł odbiegać w jakiejś częstotliwości, najczęściej to był mod na 180hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Po kilku dniach udało mi się dosyć dobrze wyrównać bardzo nierówne pasmo jakie zamieszczałem tu na wiosnę>>>

Clipboard0244466.jpg.2e48b35aa7171b8b0fb47b9e0b2d50a3.thumb.jpg.e3fb4357e583809b3237445059cde7a5.jpg

Nowe nieco inne ustawienie kolumn, skrócony bas reflex oraz inny układ w pokoju paneli dał lepsze efekty, na dzień dzisiejszy wygląda to tak>>

IMG_20231117_055323637.thumb.jpg.ef0c47c7c6f73a9e580b919424686018.jpg

IMG_20231117_055401661.thumb.jpg.1bc84296d57056aa1d62adf8a5e5468b.jpg

Przez kilka miesięcy korzystałem wyłącznie z EQ APO i wgranych do niego ustawień od Xajasa, w nowych warunkach obecnie dźwięk w niektórych aspektach jest lepszy od tamtego po EQ, przejrzystość, lokalizacja, dynamika, wgląd w nagranie, bardziej odmulony dźwięk, oczywiście na plus.

Jeszcze chwile pobawię się z akustyką ale i tak jest nieźle, napewno też zaimplementuje obecne wykresy do EQ APO bo niski bas w niektórych momentach jest zbyt nierówny i się wybija.

Czas pogłosu jest niezły, na basie max 500-600ms i opada równomiernie do 200ms na średnich i wysokich.

Zaczynając testy wywaliłem większość rzeczy z pokoju, tamten dyfuzor skyline też zmieniał swoje miejsce żeby zobaczyć co wniesie do pomiaru.

Po korzystniejszym ustawieniu kolumn i miejsca odsłuchowego  trochę poprawiłem gorzej grającą lewą kolumnę>> jest nieco szersza baza stereo i lewa stronę poleciała z 20cm w lewo bliżej drzwi, miejsce odsłuchowe 10cm w lewo.

Wykresy z próby "naprawienia" lewej kolumny jak jeździłem nimi po pokoju.

IMG_20231108_033832851.thumb.jpg.5709c32909952ce2c14ee368fb2f280d.jpg

Na koniec zająłem się ustrojami i największe zmiany nastąpiły przestawiając panele z wełny w wrażliwych miejscach jak i na jednej ścianie dyfuzorów z stytroduru sporo poprawiło zakres 180hz, sprawdzałem też kalkulatorem pierwsze odbicia i to one odgrywały dużą rolę w wyrównywaniu krzywej.

Clipboard022.thumb.jpg.e3a0c7bb087c85980c43fc86c64f2c39.jpg

Generalnie bardzo wrażliwy temat, na słuch w życiu bym tego nie ogarnął bo wystarczyło żeby przestawić w inne miejsce mały panel z wełny żeby zepsuć jeszcze bardziej spl

Kolejna ciekawostka ile dobrego może dać zwykły styrodur, dołożyłem 2 małe kawałki (białe z lewej) oddalone 20cm od ściany skutecznie podbiły wysoki bas/niską średnicę i dały do myślenia że wypadało by popracować na bocznymi odbiciami, bo o dziwo przestawianie rzeczy na ścianie za głową nie dawały mi tak pożądanych efektów hah

Clipboard028888.thumb.jpg.2784e95de38288c075ae803c2a60e003.jpgClipboard01111.thumb.jpg.d01677b568e85d6849015387459aae4d.jpg

Pozdrawiam serdecznie

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Aro1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi,
To zredukowanie tych dwoch dziur to na pewno sukces

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale bas jest nadal bardzo „wycofany“ w porownaniu z dominujaca srednica.

IMG_0563.thumb.jpg.a923cf8e74c7f312f784694fea82c1f4.jpg

Jak na moj smak „optycznie“ brzmi to bardzo agresywnie ale anemicznie, bez „ciepla“.
Moze to jest to, co nazywasz przejrzystoscia i odmuleniem

Porownaj to z zalecanymi przebiegami

IMG_0565.thumb.jpg.b4899ce56e33863491aa4ca95c408924.jpg

Wlacz wygladzanie na 1/3 albo jeszcze mniej. Jak to wyglada?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.