Skocz do zawartości
IGNORED

Rega Brio - kolumny do pokoju 15m2 w budżecie do 3-3.5tys.


tomikin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, potrzebuję porady jakie kolumny wybrać do pokoju 15m2, które dobrze zgrają się z Regą Brio. Obecnie grają u mnie Dali Concepty 6 i z Brio brzmi to całkiem fajnie ale postanowiłem zmienić na coś lepszego i łatwiejszego do napędzenia zwłaszcza, że Rega zaleca impedancję 8Ω. Zastanawiam się czy pozostać przy podłogowych czy jednak, tak jak wielu poleca, wybrać podstawkowe do niedużego w sumie pomieszczenia? Muzyka to raczej instrumentalna i melodyjna lekka elektronika typu chillout, lounge czy deep house choć czasami pojawiają się cięższe brzmienia. Z kolumn które mam osłuchane to oprócz moich Dali tylko MA MR6 i Heco Aurora 700 i z tej trójki najbardziej odpowiada mi przestrzenny charakter Conceptów. W obecnym zestawieniu przydałoby mi się troszkę większe dociążenie i bardziej wyrazista góra. Kolumny mogą być nowe lub używane, optymalny dla mnie budżet to między 2 a 3 tys ale jeśli będzie warto to coś dorzucę. Dodam też poglądowy rysunek pokoju dla ułatwienia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak monitor audio to może lepiej Silver 100. Dadzą radę w takim pomieszczeniu a to znacznie lepsza seria niż MR.

Ja Aurorę słuchałem w 16 metrach ale to już musiał byś zadbać o podstawy akustyki. Dywan. Duży wypoczynek. No coś. 

Bo to kolumny o sporym zakresie dołu. 

Ciekawym pomysłem mogą być też małe kefy q550 albo elac f5.2

Z jaśniejszej strony acoustic Energy ae 120

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać żeby kolumny miały urozmaicony bass i żeby przetworniki nie były mniejsze niż 6 cali. Przypomniało mi się że Aurory grały jednostajnie na basie a przynajmniej takie miałem odczucia, może przez to że było go za dużo w moim pokoju, szczególnie niskie rejestry dawały o sobie znać.

Zarówno MR6 jak i Aurory 700 miałem okazje pożyczyć i posłuchać u siebie ale na poważnie nie brałem ich pod uwagę gdyż nawet wizualnie wydawały mi się trochę za duże.

Dzięki @Piotr Sonido za fajne propozycje, gdyby tylko te podłogowe miały większe głośniki nawet kosztem ich ilości to może coś by z tego było, zwłaszcza AE 120 ale i Kef też niczego sobie.

Póki co to MA Silver/Bronze 100 jak i Dali Oberon 3/Opticon 2 wpadły mi w oko jeśli chodzi o podstawkowe i Arie 906 ale te z kolei schodzą poniżej 4Ω.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega RX1

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, warto rozważyć takie opcje jak Kef Q550 oraz Pylon Audio Opal 23 z podłogowych. Z Brio będzie przyjemnie w takim zestawie. Z monitorów pomyślałbym nad Chorami 806, które faktycznie mogą zejść nisko z impedancją, ale nie są aż tak ciężkie w wysterowaniu. Na forum jest trochę ich przeciwników, trochę zwolenników, ale jak zawsze w audio — zapraszamy na odsłuch 🙂 To on ostatecznie zadecyduje, a może się okazać, że jeszcze inna opcja wygra z pozostałymi. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, tomikin napisał:

Witam wszystkich forumowiczów, potrzebuję porady jakie kolumny wybrać do pokoju 15m2, które dobrze zgrają się z Regą Brio. Obecnie grają u mnie Dali Concepty 6 i z Brio brzmi to całkiem fajnie ale postanowiłem zmienić na coś lepszego i łatwiejszego do napędzenia zwłaszcza, że Rega zaleca impedancję 8Ω. Zastanawiam się czy pozostać przy podłogowych czy jednak, tak jak wielu poleca, wybrać podstawkowe do niedużego w sumie pomieszczenia? Muzyka to raczej instrumentalna i melodyjna lekka elektronika typu chillout, lounge czy deep house choć czasami pojawiają się cięższe brzmienia. Z kolumn które mam osłuchane to oprócz moich Dali tylko MA MR6 i Heco Aurora 700 i z tej trójki najbardziej odpowiada mi przestrzenny charakter Conceptów. W obecnym zestawieniu przydałoby mi się troszkę większe dociążenie i bardziej wyrazista góra. Kolumny mogą być nowe lub używane, optymalny dla mnie budżet to między 2 a 3 tys ale jeśli będzie warto to coś dorzucę. Dodam też poglądowy rysunek pokoju dla ułatwienia.

Dali Concepty 6 są odpowiednikiem aktualnych Oberonów 7, które detalicznie wahają się około 6k zł, pytanie czy jest sens wymieniać na coś innego, ponieważ ja twierdzę, że aktualne kolumny stawiają sensowny poziom jakościowy. Może lepiej poczekać dołożyć do 4/5k zł i kupić coś używanego ze znacznie wyższej ligi. 🙂 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć, warto rozważyć takie opcje jak Kef Q550 oraz Pylon Audio Opal 23 z podłogowych. Z Brio będzie przyjemnie w takim zestawie. Z monitorów pomyślałbym nad Chorami 806, które faktycznie mogą zejść nisko z impedancją, ale nie są aż tak ciężkie w wysterowaniu. Na forum jest trochę ich przeciwników, trochę zwolenników, ale jak zawsze w audio — zapraszamy na odsłuch 🙂 To on ostatecznie zadecyduje, a może się okazać, że jeszcze inna opcja wygra z pozostałymi. 

Kef Q550 nie wątpię że gra fajnie jednak nie mogę się przekonać do głośniczków 130mm, Pylon Opal 23 - nie podobają mi się, podobnie Chory 806, Vestia N°1 to co innego :-) Z odsłuchem może być problem ale chętnie skorzystałbym z opcji wypożyczenia jak już się na coś zdecyduję. 
Z jakimi jeszcze kolumnami polecacie łączyć Regę Brio i z jakimi parują je klienci kupując w waszym salonie ?

 

 

8 godzin temu, S4Home napisał:

Dali Concepty 6 są odpowiednikiem aktualnych Oberonów 7, które detalicznie wahają się około 6k zł, pytanie czy jest sens wymieniać na coś innego, ponieważ ja twierdzę, że aktualne kolumny stawiają sensowny poziom jakościowy. Może lepiej poczekać dołożyć do 4/5k zł i kupić coś używanego ze znacznie wyższej ligi. 🙂 

Bo ogólnie fajnie mi się słucha Concepty 6 i właściwie tylko to, że mam je już z 10 lat skłania mnie do zmiany i czasem sobie myślę że czekałem zbyt długo skoro teraz kolumny tyle kosztują jak choćby Oberony 7 - 6tys. masakra...
W takim razie z używanych za 4-5tys. co byście zaproponowali z tej nieco wyższej półki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomikin napisał:

Bo ogólnie fajnie mi się słucha Concepty 6 i właściwie tylko to, że mam je już z 10 lat skłania mnie do zmiany i czasem sobie myślę że czekałem zbyt długo skoro teraz kolumny tyle kosztują jak choćby Oberony 7 - 6tys. masakra...
W takim razie z używanych za 4-5tys. co byście zaproponowali z tej nieco wyższej półki ?

Może idź za ciosem dalej w kierunku Dali i popatrz na Ikony 7 albo mniejsze 6, według mnie spoko opcja 😎

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Inna opcja w kierunku bardziej szczegółowego grania to Canton:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Można też spojrzeć na coś z AP czyli Tempo 6 - bardzo udany model, ale nie co ponad budżet:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez S4Home
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro masz dwie półki wyżej -  Dali Mentor 5, trochę mniejsze ale bas mają znacznie lepszy i mocniejszy m. in. od Zensor 5 które są tych samych gabarytów, więc ilościowo raczej nie będą odstawały od Concept 6. Ikony zagrają też nieźle, ale Mentor to inna bajka, dadzą prawdziwy efekt 'wow'. Zamiast Ikon 7 wolałbym te Mentor 5 lub nawet podstawkowe Mentor 2 + jakiś mały dobry subwoofer Rela 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, tomikin napisał:

Z jakimi jeszcze kolumnami polecacie łączyć Regę Brio i z jakimi parują je klienci kupując w waszym salonie ?

Lubianymi połączeniami w przypadku niewielkich pomieszczeń są Audiovectory QR1 z monitorów, a także System Audio Saxo 40, jeśli chodzi o podłogówki. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednik odpowiednikowi nie równy.

Oberony molgby by kosztować i 10k to nie znaczy że są tyle warte.

Jeśli kolega oczekuje zmian no to trzeba je zrobić.

Jeśli to brzmienie jest dla ciebie za łagodne i mdłe to idź w coś żywego . 

Silvery, acoustic Energy, magnaty, heco ale seria revolution , może 3?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sluchasz muzyki siedzac na lozku?

Czy zrodlem jest PC?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.03.2023 o 20:33, tomikin napisał:

Kef Q550 nie wątpię że gra fajnie jednak nie mogę się przekonać do głośniczków 130mm

Też tak kiedyś myślałem aż zostałem z przetwornikami 110mm. Świat audio potrafi zrobić psikusa 🤯

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4HomeAP Tempo 6 - grubo :-) Ikon 6/7 fajna opcja, ogólnie pójście w wyższe serie Dali jak najbardziej rozważam, marzy mi się jakiś Opticon albo Rubicon ale to wiadomo - może kiedyś...

Dali Mentor 5 lub 2 o tym nawet nie marzyłem :D Szkoda że ten z ogłoszenia ma małe wgniotki ale propozycja bardzo ciekawa i warta zastanowienia, dzięki @don111
 

10 godzin temu, hary1357 napisał:

Też tak kiedyś myślałem aż zostałem z przetwornikami 110mm. Świat audio potrafi zrobić psikusa 🤯

Domyślam się, że to musi być coś jeszcze bardziej wyjątkowego niż zaproponowane przez Piotra Acoustic Energy AE120 skoro dałeś się przekabacić ;) ?
 

 

11 godzin temu, xajas napisał:

Czy sluchasz muzyki siedzac na lozku?

Czy zrodlem jest PC?

Kiedy słucham na poważnie to tak, często jednak sobie na nim leżę i słucham dla czystego relaksu, zdarza mi sie nawet siedzieć przy biurku.
Tak, głównym źródłem jest PC - Asus Xonar Essence ST a dla odmiany streamer Arylic S50 Pro+, kiedy nie korzystam z komputera.

@Piotr Sonido Czy Monitor Audio Silver 100 to porównywalne granie jak Focal Aria 906 ? Wyczytałem w teście Audio.com że Aria 906 ma minimalną impedancję na poziomie 5.5Ω (poniżej 4 omów schodzą podłogowe Arie) więc do Regi Brio też by się nadała. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywalne no tak. Ale moim zdaniem Silver 100 jest ciekawszy. 

Po pierwsze łatwiejszy dla wzmacniacza po drugie z ciekawszym basem. Ma spory potencjał ale nie nawala nim w ciemno byle kiedy 

 906 są chyba najbardziej udane. Całej serii.

Ja bym wolał jednak silvery albo gx.

Że zmianą dali na wyższe dali trzeba uważać. Bo to jest inne granie. Fajne żywe z zachowaniem ciepła na dole. Ale góra nie akceptuje źle nagranych utworów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr Sonido napisał:

Że zmianą dali na wyższe dali trzeba uważać. Bo to jest inne granie. Fajne żywe z zachowaniem ciepła na dole. Ale góra nie akceptuje źle nagranych utworów.

Chyba tylko Ikony mk1, mk2 są łagodniejsze. Mentory to już w ogóle inny poziom - są dużo bardziej szczegółowe od Ikon ale też dużo gładsze. Moim zdaniem problemu o jakim wspominasz nie powinno być, a już na pewno nie w tak dużym stopniu jak w Ariach czy Silverach, gdzie nie ma miekkich kopułek tylko metalowe (lub pochodne). Miękkie kopułki jak wiadomo delikatnie dodają od siebie trochę powietrza i wybrzmień. To moim zdaniem druga podstawowa różnica pomiędzy kolumnami, którą się słyszy od razu, zaraz po podziale na podstawkowe i podłogowe, czyli rodzaj kopułki wysokotonowej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomikin napisał:

@S4HomeAP Tempo 6 - grubo 🙂 Ikon 6/7 fajna opcja, ogólnie pójście w wyższe serie Dali jak najbardziej rozważam, marzy mi się jakiś Opticon albo Rubicon ale to wiadomo - może kiedyś...

No to idź w stare Ikony przecież to linia aktualnych Opticonów 🙂 Tempo 6 to w ogóle świetna konstrukcja, mi się strasznie podobają!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, don111 napisał:

Chyba tylko Ikony mk1, mk2 są łagodniejsze. Mentory to już w ogóle inny poziom - są dużo bardziej szczegółowe od Ikon ale też dużo gładsze. Moim zdaniem problemu o jakim wspominasz nie powinno być, a już na pewno nie w tak dużym stopniu jak w Ariach czy Silverach, gdzie nie ma miekkich kopułek tylko metalowe (lub pochodne). Miękkie kopułki jak wiadomo delikatnie dodają od siebie trochę powietrza i wybrzmień. To moim zdaniem druga podstawowa różnica pomiędzy kolumnami, którą się słyszy od razu, zaraz po podziale na podstawkowe i podłogowe, czyli rodzaj kopułki wysokotonowej. 

Miałem ikony 6 mkII. 

Prywatnie. Wytrzymałem na nich pół roku. Potem weszły opticony i opticony Mk II. Słuchać różnice w każdej kolejnej wersji. Ale momentami tej góry jest tam za dużo. Albo inaczej. Gorsze nagrane materiały bardzo wstęga uwydatnia. 

Do elektroniki były super.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Miałem ikony 6 mkII. 

Prywatnie. Wytrzymałem na nich pół roku. Potem weszły opticony i opticony Mk II. Słuchać różnice w każdej kolejnej wersji. Ale momentami tej góry jest tam za dużo. Albo inaczej. Gorsze nagrane materiały bardzo wstęga uwydatnia. 

Do elektroniki były super.

 

 

Też miałem Ikony mk1 i m2. Są szczegółowe i do najłagodniejszych nie należą, szczególnie wersja mk1. Co nie ma miejsca już np w Mentor czy Grand. Ale wyżej polecasz Focale i MA Silver, tak jakby one miały łagodniejszą górę, co przecież nie ma miejsca. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to podstawkowe wystarczą. Poza tym lepiej używane wyższej klasy szukać. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, ze nie rozumiem dotychczasowego przebiegu tego watku. Co prawda doceniam i szanuje dobre checi wszystkich aktywnych doradcow, ale ten troche "bezplanowy" wyscig w przytaczaniu roznych zestawow glosnikowych jest moim zdaniem troche bez sensu (zreszta podobnie jak wiekszosc takich watkow). 

Dlaczego?

Bo nie dostrzegam najmniejszych wysilkow zrozumienia tego co w zasadzie w starym systemie nie pasuje i co powinno byc poprawione. To tak jak wystawianie przez lekarza recepty na tabletki od bolu glowy, bez badania i diagnozy, na co wlasciwie ten pacjent choruje 😉 

Ale pokolei

 

Ja czytam:

....Obecnie grają u mnie Dali Concepty 6 i z Brio brzmi to całkiem fajnie ale postanowiłem zmienić na coś lepszego i łatwiejszego do napędzenia zwłaszcza, że Rega zaleca impedancję 8Ω.

Czy te Dali sa rzeczywiscie takie trodne do napedzenia (maja wysoka skutecznosc, normalna impedancje, wiec napewno latwiejsze do napedzenia, niz wiele powyzej probonowanych glosnikow

 

Dalej czytam: 

....Zastanawiam się czy pozostać przy podłogowych czy jednak, tak jak wielu poleca, wybrać podstawkowe do niedużego w sumie pomieszczenia? Muzyka to raczej instrumentalna i melodyjna lekka elektronika typu chillout, lounge czy deep house choć czasami pojawiają się cięższe brzmienia.

.... często jednak sobie na nim leżę i słucham dla czystego relaksu

Chillout, lounge czy deep house "zyja" z poteznego, podkreslonego basu. A szczegolnie wtedy, gdy sluchamy muzyki lezac na lozku i sluchamy jej dla relaksu przy nizszych poziomach glosnosci (bo wtedy jeszcze bardziej brakuje basu). Takie sytuacje az krzycza: "subwoofer! subwoofer! subwoofer!"

A co tu jest zalecane jako rozwiazanie? Podstawkowce z przetwornikiem 15cm albo nawet 11cm?

Sorry, ale takie poradywolaja o pomste do boga! Na takie pomysly moze wpasc tylko ktos, kto nie wie co to jest Chillout albo Deep House 😉 

 

Dalej czytam:

....W obecnym zestawieniu przydałoby mi się troszkę większe dociążenie  

Przeciez autor watku ma juz w miare solidne podlogowki a mimo to domaga sie wiekszego dociazenia.

No to jak? Prosto. Albo jeszcze wieksze podlogowki albo subwoofer, a nie jakies podstawkowce pierdziawki

 

Dalej czytam:

...Tak, głównym źródłem jest PC - Asus Xonar Essence ST a dla odmiany streamer Arylic S50 Pro+, kiedy nie korzystam z komputera.

Jesli

- mam bardzo konkretne wyobrazenie odnosnie tego jakie brzmienie chcial bym osiagnac (przydałoby mi się troszkę większe dociążenie i bardziej wyrazista góra)

posiadane glosniki wcale nie sa takie zle (Z kolumn które mam osłuchane to oprócz moich Dali tylko MA MR6 i Heco Aurora 700 i z tej trójki najbardziej odpowiada mi przestrzenny charakter Conceptów)

- slucham ich w roznych miejscach (siedzac, na lozku, przy biurku,...)

- a glownym zrodlem jest komputer,

to pierwsze co bym wyprobowal to uzycie programu Equalizer APO!

Dzieki temu moge:

1. Dopasowac brzmienie dokladnie do moich oczekiwan/preferencji (dopasowanie charakterystyki przebiegu czestotliwosciowej -> target curve)

2. Moge sobie zaprogramowac rozne setupy wlasciwe do odsluchu w roznych miejscach: przy biurku, na siedzaco albo na lozku 🙂

3. Moge na poczatek zachowac posiadane glosniki i zbierac powoli/cierpliwie kase na naprawde dobry sprzet

 

A calosc nie kosztuje ani grosza -> za FRIKO

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, don111 napisał:

Też miałem Ikony mk1 i m2. Są szczegółowe i do najłagodniejszych nie należą, szczególnie wersja mk1. Co nie ma miejsca już np w Mentor czy Grand. Ale wyżej polecasz Focale i MA Silver, tak jakby one miały łagodniejszą górę, co przecież nie ma miejsca. 

Tak faktycznie mentor i grant tego nie ma a z najnowszych epicony też grają łagodniej w tym paśmie. 

Ja generalnie szukali nie polecam nie specjalnie ich lubię ale jeżeli mówimy o kwestii Monitor Audio to jest to innego rodzaju granie górą. 

W tych kolumnach prezentacje jasnej góry dostajesz od samego początku. Mam wrażenie że ktoś to zrobił specjalnie i to ma tak grać. W dali ikon i opticon góra jest bardzo czysta i dawkowana jest stopniowo. 

Problem jest gdyż jej nadmiar uwydatnia się dopiero w gorzej nagranych utworach albo po prostu starszych. 

I wtedy Moniczka audio czy nawet focal dalej ciągnie to co prezentował też na przykład na muzyce elektronicznej komputerowej. Natomiast hybryda dali zaczyna atakować jazgotem. 

Kupiłem ikony 6mkII świadomie. Słuchałem bardzo dużo elektroniki psi-transu drum and bass. 

Byłem z nich bardzo zadowolony i zawsze myślałem że w cenie w jakiej je kupiłem to szybko nie wymienię na nic innego. Pięć miesięcy zacząłem słuchać comy, dżem czy Pink Floyd. 

Wiem obrót w gustach o 180 stopni ale nigdy nie zostawiłem elektroniki:)

No i wtedy powiem ci że dosłownie miesiąc z nimi wytrzymałem.

18 godzin temu, xajas napisał:

Powiem szczerze, ze nie rozumiem dotychczasowego przebiegu tego watku. Co prawda doceniam i szanuje dobre checi wszystkich aktywnych doradcow, ale ten troche "bezplanowy" wyscig w przytaczaniu roznych zestawow glosnikowych jest moim zdaniem troche bez sensu (zreszta podobnie jak wiekszosc takich watkow). 

Dlaczego?

Bo nie dostrzegam najmniejszych wysilkow zrozumienia tego co w zasadzie w starym systemie nie pasuje i co powinno byc poprawione. To tak jak wystawianie przez lekarza recepty na tabletki od bolu glowy, bez badania i diagnozy, na co wlasciwie ten pacjent choruje 😉 

Ale pokolei

 

Ja czytam:

....Obecnie grają u mnie Dali Concepty 6 i z Brio brzmi to całkiem fajnie ale postanowiłem zmienić na coś lepszego i łatwiejszego do napędzenia zwłaszcza, że Rega zaleca impedancję 8Ω.

Czy te Dali sa rzeczywiscie takie trodne do napedzenia (maja wysoka skutecznosc, normalna impedancje, wiec napewno latwiejsze do napedzenia, niz wiele powyzej probonowanych glosnikow

 

Dalej czytam: 

....Zastanawiam się czy pozostać przy podłogowych czy jednak, tak jak wielu poleca, wybrać podstawkowe do niedużego w sumie pomieszczenia? Muzyka to raczej instrumentalna i melodyjna lekka elektronika typu chillout, lounge czy deep house choć czasami pojawiają się cięższe brzmienia.

.... często jednak sobie na nim leżę i słucham dla czystego relaksu

Chillout, lounge czy deep house "zyja" z poteznego, podkreslonego basu. A szczegolnie wtedy, gdy sluchamy muzyki lezac na lozku i sluchamy jej dla relaksu przy nizszych poziomach glosnosci (bo wtedy jeszcze bardziej brakuje basu). Takie sytuacje az krzycza: "subwoofer! subwoofer! subwoofer!"

A co tu jest zalecane jako rozwiazanie? Podstawkowce z przetwornikiem 15cm albo nawet 11cm?

Sorry, ale takie poradywolaja o pomste do boga! Na takie pomysly moze wpasc tylko ktos, kto nie wie co to jest Chillout albo Deep House 😉 

 

Dalej czytam:

....W obecnym zestawieniu przydałoby mi się troszkę większe dociążenie  

Przeciez autor watku ma juz w miare solidne podlogowki a mimo to domaga sie wiekszego dociazenia.

No to jak? Prosto. Albo jeszcze wieksze podlogowki albo subwoofer, a nie jakies podstawkowce pierdziawki

 

Dalej czytam:

...Tak, głównym źródłem jest PC - Asus Xonar Essence ST a dla odmiany streamer Arylic S50 Pro+, kiedy nie korzystam z komputera.

Jesli

- mam bardzo konkretne wyobrazenie odnosnie tego jakie brzmienie chcial bym osiagnac (przydałoby mi się troszkę większe dociążenie i bardziej wyrazista góra)

posiadane glosniki wcale nie sa takie zle (Z kolumn które mam osłuchane to oprócz moich Dali tylko MA MR6 i Heco Aurora 700 i z tej trójki najbardziej odpowiada mi przestrzenny charakter Conceptów)

- slucham ich w roznych miejscach (siedzac, na lozku, przy biurku,...)

- a glownym zrodlem jest komputer,

to pierwsze co bym wyprobowal to uzycie programu Equalizer APO!

Dzieki temu moge:

1. Dopasowac brzmienie dokladnie do moich oczekiwan/preferencji (dopasowanie charakterystyki przebiegu czestotliwosciowej -> target curve)

2. Moge sobie zaprogramowac rozne setupy wlasciwe do odsluchu w roznych miejscach: przy biurku, na siedzaco albo na lozku 🙂

3. Moge na poczatek zachowac posiadane glosniki i zbierac powoli/cierpliwie kase na naprawde dobry sprzet

 

A calosc nie kosztuje ani grosza -> za FRIKO

 

 

Ale ile ty jesteś na forum?

Musisz od razu wiadomo że to jest wymiana dla czystej wymiany chęci poznania czegoś innego a nie przez pryzmat założeń jakieś to pojawiają.

"Z obecnego systemu jestem zadowolony ale" tak zaczyna się 80% postów o chęci zakupu czegoś nowego.

Tylko 20% jest w stanie przyznać że system który wybrali jest zły i dokonali złego wyboru taka nasza mentalność Polska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Ale ile ty jesteś na forum?

 

Dlugo.

A im dluzej, tym bardziej upierdliwy 🙂

Ale mozna to tez nazwac "konkretny"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@xajas Słusznie zauważyłeś, że zamiast zmieniać kolumny można spróbować jeszcze modelować brzmienie przy pomocy peceta ale nie taki był zamysł tego tematu. Postanowiłem zmienić kolumny i powoli działam w tym kierunku. Z resztą już eksperymentowałem z konfiguracją dźwięku Foobar2000 z Asio czy equalizerem w ustawieniach xonara i daje to całkiem niezłe efekty dlatego sprawdzę ten program APO skoro polecasz zwłaszcza jeśli to może być droga do "naprawdę dobrego sprzętu" :D

To czy Concepty 6 są łatwe w napędzeniu czy trudne tego nie wiem, grać grają. Czy 4Ω to normalna impedancja tego też nie wiem a może ważniejsza jest efektywność i za bardzo przejąłem się zaleceniom Regi ? Na pewno lżejsze pod względem obciążenia kolumny dla Brio dałyby mi więcej spokoju.

Odnośnie tego, że chillout czy deep house basem żyją, a niech żyją ale ja nie czuję potrzeby subwoofera tym bardziej w małym pokoju (15mkw), wystarcza mi taki bas jaki jest z podłogówek. Z większymi kolumnami basu było nawet za dużo o czym pisałem wcześniej z kolei o dociążeniu to nie sprecyzowałem tego ale miałem na myśli ogólnie barwę dźwięku nie tylko bas i wcale się tego nie domagam :D Jeśli już to proszę o "troszkę" tego :-)


Nie jestem też pewien czy do Regi Brio, która jakby nie patrzeć jest budżetowym wzmacniaczem, są potrzebne kolumny kosztujące krocie i czy ona w pełni je wykorzysta, ciężko mi nawet określić w jakim budżecie należałoby poszukiwać najbardziej odpowiednich dla niej kolumn nie mając wiedzy o sprzęcie ani rozeznania na rynku dlatego liczę że z pomocą forum nie pobłądzę i że za 3 czy 4 tys. z hakiem coś fajnego wynajdę :-)

Jak na razie z podstawkowych najbardziej stoję za Moniczką Audio Silver 100 :B potem Aria 906, Oberon 3 i jeśliby 4 omy nie stanowiły problemu to Dali Opticon 2.

Z podłogowych Ikon 6... Mentor 5 albo Oberon 5.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=1239]xajas[/mention]  Z resztą już eksperymentowałem z konfiguracją dźwięku Foobar2000 z Asio czy equalizerem w ustawieniach xonara i daje to całkiem niezłe efekty dlatego sprawdzę ten program APO skoro polecasz zwłaszcza jeśli to może być droga do "naprawdę dobrego sprzętu" :D

Odnośnie tego, że chillout czy deep house basem żyją, a niech żyją ale ja nie czuję potrzeby subwoofera tym bardziej w małym pokoju (15mkw), wystarcza mi taki bas jaki jest z podłogówek. Z większymi kolumnami basu było nawet za dużo



Zaczne od konca

Czy bylo „za duzo“ basu to widac na pomiarze, bo przewaznie to co odbierasz uszami „za duzo“, to jeaden peak, a reszty brakuje. To tak zwany „one note bass“

Sens uzycia subwoofera nie ma nic wspolnego z wielkoscia pomieszczenia. Najmniejsze pomieszczenie w ktorym uzywam subwoofer ma 6,25m2 i moge sie zalozyc o 2 skrzynki piwa, ze 50% Kowalskich moze takim brzmieniu tylko pomarzyc

Zaleta APO jest wygodna mozliwosc przejecia parametrow korekcji, ktore mozesz bez „experymentowania“ bardzo precyzyjnie wyliczyc programem REW

Obejrzyj to video i wszystko pokapujesz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zbyt skomplikowane jak dla mnie, mega czasochłonne i wcale nie za free bo potrzebny jest mikrofon do kalibracji. Jak ktoś ma czas i chęci się w to bawić to jak najbardziej jest to do ogarnięcia, na filmie jest wszystko wytłumaczone krok po kroku. Jednak nie dla mnie takie zabawki ale dzięki.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AP Tempo 6 w takim metrażu to gwarantowane problemy z basem, te kolumny potrzebują przestrzeni w okół siebie i pokoju z 20m2 w górę i to trzeba będzie się pobawić z ustawieniami. Z AP celowałbym w Spark 3 lub Spark 5, ewentualnie Yara Evolution, Tempo 2, z tym że mojego doświadczenia nie pokarzą pełnego potencjału i nie będzie dociążenia w dole z tą Regą, moim zdaniem nie są to kolumny łatwe do napędzenia. Jak będziesz chciał aby zagrały całym potencjałem, to czeka Cię szukanie lepszego wzmaka.

W dniu 5.03.2023 o 15:04, tomikin napisał:

W obecnym zestawieniu przydałoby mi się troszkę większe dociążenie i bardziej wyrazista góra.

To by mi pasowało pod Klipsch RP-5000 czy RP-6000, dołu nie brakuje, wręcz jest go sporawo, a górą z tych mocniej wyrazistych, łatwe  do napędzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2023 o 17:41, xajas napisał:

Dlugo.

A im dluzej, tym bardziej upierdliwy 🙂

Ale mozna to tez nazwac "konkretny"

To prawda 🙂

Moniczki Audio tego przez tyle lat jescze nie słyszałem. 

a już Harman kondom i Danony 🙂 zasilaja moje hall of fame 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2023 o 16:08, Prewwit napisał:

AP Tempo 6 w takim metrażu to gwarantowane problemy z basem, te kolumny potrzebują przestrzeni w okół siebie i pokoju z 20m2 w górę i to trzeba będzie się pobawić z ustawieniami.

Podobne obawy mam co do Ikonów 6 bo one też potrzebują przestrzeni, żeby zagrały tak jak powinny choć z drugiej strony mają fajną impedancję i skuteczność a to duża zaleta.

W dniu 12.03.2023 o 16:08, Prewwit napisał:

Klipsch RP-5000 czy RP-6000, dołu nie brakuje, wręcz jest go sporawo, a górą z tych mocniej wyrazistych, łatwe  do napędzenia.

Sporo ważą, byłby problem z targaniem tego i nie za urodziwe ale jeśli chodzi o granie to może być dobry kierunek. Monitorki RP600 nawet trochę mi się podobają :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomikin napisał:

Sporo ważą, byłby problem z targaniem tego i nie za urodziwe ale jeśli chodzi o granie to może być dobry kierunek. Monitorki RP600 nawet trochę mi się podobają 🙂

Moim zdaniem do Twojego metrażu RP-5000 byłby optymalne, 17kg sztuka to nie tak strasznie, chyba że na jakieś jedenaste piętro po schodach 😉 Jak podejdzie granie to i do urody idzie przywyknąć😀

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.