Skocz do zawartości
IGNORED

JBL L101 Lancer


l.e.s.t.e.r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jadą do mnie leciwe JBL L101, z racji tego że "parę" wiosen już mają, ciężko o dane o nich. 

Znalazłem że ich skuteczność to 80dB ale wydaje mi się że sposób pomiaru jest inny niż obecnie

1 watt input produces 80 dB sound pressure level at distance of 15

 

Teraz się mierzy na dystansie 1m a w specyfikaji tych głośników pisze 15 (metrów?)

 

Zastanawiam sie nad mocą wzmacniacza do tych kolum.

Na 6 stronie są dane

https://www.manualslib.com/manual/284520/Jbl-Lancer-L101.html?page=6#manual

Edytowane przez l.e.s.t.e.r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W specyfikacji jest 15 cali czyli ok. 40 cm 😉 

Ponieważ to gwarantowane 8 Ohm mocą bym się specjalnie nie przejmował.

ale ze względu na tubę lepiej byłoby wzmacniacz o niezbyt ostrym charakterze.

Sama instrukcja zaleca poziom komfortowego odsłuchu 75 - 80 dB, więc zgodnie

z nią kolumna daje 80 dB z 1 W - powinien więc wystarczyć 10 W wzmacniacz 😉 

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.03.2023 o 18:31, l.e.s.t.e.r napisał:

Dzięki za wyjaśnienie. Na początek myślałem o JVC JR-S501 który leży pod kocykiem w pokoju 🙂 , to są sprzęty z podobnych lat więc powinno być dobrze.

Daj znać jak ci zagrało. Ciekaw jestem jako posiadacz ciut większy JBL L300.

Zawieszenia górne basowcow ok ? Nie kruszą się ? Jak trzeba wymienić to daj znać polecę ci kogoś 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Marcin Wielgus napisał:

Daj znać jak ci zagrało. Ciekaw jestem jako posiadacz ciut większy JBL L300.

Zawieszenia górne basowcow ok ? Nie kruszą się ? Jak trzeba wymienić to daj znać polecę ci kogoś 

 

Dzisiaj dojechały w końcu, one są po pełnym serwisie w Danii. 
słucham i słucham ale chyba l220 duuuuużo lepsze ;)

2e35071a-fdb5-49ef-8307-29456976628b.jpeg

808d5e37-7232-4913-abfd-d515831c2390.jpeg

IMG_4191.jpeg

IMG_4192.jpeg

IMG_4195.jpeg

IMG_4193.jpeg

IMG_4195.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
L101 kumpel mnie zmęczył i mu sprzedałem po kosztach. 
L220 grają dużo lepiej u mnie, mam duży salon.

Tak na oko widać że spory to i kolumny powinny być "stosowne" a i bas sądzę że lepszy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Po jakimś czasie ten mój kumpel zakupił to tych l101 subwoofer bo mu basu brakowało. Gra to u niego z Heglem 590 - chłop zadowolony jest :)

Najważniejsze że zadowolony. Spasowanie dobrze suba z frontami do muzyki to trochę wyzwanie ale da się zrobić.
Fizyki nie da się oszukać stąd u mnie JBL L300 z 15" na basie i gra muzyka


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Marcin Wielgus napisał:


Najważniejsze że zadowolony. Spasowanie dobrze suba z frontami do muzyki to trochę wyzwanie ale da się zrobić.
Fizyki nie da się oszukać stąd u mnie JBL L300 z 15" na basie i gra muzyka emoji106.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To jest dentysta , zna się na wszystkim 😉 tego hegla kupił nawet go nie słuchając wcześniej 😉

10 minut temu, Marcin Wielgus napisał:


Najważniejsze że zadowolony. Spasowanie dobrze suba z frontami do muzyki to trochę wyzwanie ale da się zrobić.
Fizyki nie da się oszukać stąd u mnie JBL L300 z 15" na basie i gra muzyka emoji106.png


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jakby Ci czasem przyszło do głowy sprzedać swoje l300 to napisz do mnie proszę, ten mój kumpel choruje na te głośniki 🙂 weźmie w ciemno napewno, bez odsłuchu 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok będę pamiętał ale to dopiero jak nie będę miał na jedzenie lub życie mnie nie zmusi, bo L300 to raczej dożywocie będą miały u mnie. Dwa lata ich szukałem i jak do tej pory nic nie zagrało lepiej .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Marcin Wielgus napisał:

Ok będę pamiętał ale to dopiero jak nie będę miał na jedzenie emoji6.png lub życie mnie nie zmusi, bo L300 to raczej dożywocie będą miały u mnie. Dwa lata ich szukałem i jak do tej pory nic nie zagrało lepiej .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No wiem, a tak z ciekawości to gdzie je kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety co racja to racja .

Ja do swoich zainwestowałem w zwrotnice wg projektu Nelsona Passa

https://www.firstwatt.com/pdf/art_l300.pdf
I zrobiłem je jako Charge-Coupled Linear Definition .
JBL dostały drugie życie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Marcin Wielgus napisał:

Niestety co racja to racja .

Ja do swoich zainwestowałem w zwrotnice wg projektu Nelsona Passa

https://www.firstwatt.com/pdf/art_l300.pdf
I zrobiłem je jako Charge-Coupled Linear Definition .
JBL dostały drugie życie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ja szukam kogoś żeby przejrzał moje zwrotnice w l220, trafiłem na wilk audi 🙂 zaczął rozmowę od tego że zrobi nowe zwrotnice , dużo lepsze niż oryginał - cena od 4K w zwyż.

potem poczytałem na tym forum o tej firmie i lekko się zdziwiłem 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ja szukam kogoś żeby przejrzał moje zwrotnice w l220, trafiłem na wilk audi  zaczął rozmowę od tego że zrobi nowe zwrotnice , dużo lepsze niż oryginał - cena od 4K w zwyż.
potem poczytałem na tym forum o tej firmie i lekko się zdziwiłem

Słyszałem o nich i na YT znajdziesz sporo ich fajnych filmów jak robią renowacje.
Wiem o tym wątku gdzie krytycznie się ktoś wypowiada ale chyba jest w tym trochę przesady. Reduktor szumu dla którego robili kolumny głuchy nie jest i zna się na dźwięku i pomiarach i był Happy. Robią zwrotki ale to bardzo duża kasa, nie wiem czy warto bo obecnie strasznie koszty komponentów poszły w górę.

Widziałem twój wątek i pytanie ale nie mam pomysłu choć ... Skąd jesteś ? Jeśli północ / pomorze to podam ci namiar.
W twoich zwrotkach sprawdzilbym kondy te zalane woskiem białym bo jak miałem JBL 4315 to musiałem je wymienić i dałem mundorfy. Reszta wygląda ok tj rezystory nie wyglądają na przegrzane . Oczywiście trzeba wszystkie luty sprawdzić / poprawić. Taki przegląd to nie są duże koszty.
"Poprawianie" fabryki to już jest nie łatwa zabawa i sam Nelson Pass przyznał w tym artykule że ciężko.

Ciekawym tematem są tzw zwrotnice prądowe. Tak jak napisałem powyżej że zrobiłem u siebie tzw Charge-Coupled

Poczytaj

https://www.enjoythemusic.com/diy/0911/charge_coupled_crossovers.htm

https://www.audiostereo.pl/topic/126462-bateryjna-polaryzacja-zwrotnicy-g%C5%82o%C5%9Bnikowej-wasze-do%C5%9Bwiadczenia/page/8/

JBL stosuje je w największych modelach .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marcin Wielgus napisał:


Słyszałem o nich i na YT znajdziesz sporo ich fajnych filmów jak robią renowacje.
Wiem o tym wątku gdzie krytycznie się ktoś wypowiada ale chyba jest w tym trochę przesady. Reduktor szumu dla którego robili kolumny głuchy nie jest i zna się na dźwięku i pomiarach i był Happy. Robią zwrotki ale to bardzo duża kasa, nie wiem czy warto bo obecnie strasznie koszty komponentów poszły w górę.

Widziałem twój wątek i pytanie ale nie mam pomysłu choć ... Skąd jesteś ? Jeśli północ / pomorze to podam ci namiar.
W twoich zwrotkach sprawdzilbym kondy te zalane woskiem białym bo jak miałem JBL 4315 to musiałem je wymienić i dałem mundorfy. Reszta wygląda ok tj rezystory nie wyglądają na przegrzane . Oczywiście trzeba wszystkie luty sprawdzić / poprawić. Taki przegląd to nie są duże koszty.
"Poprawianie" fabryki to już jest nie łatwa zabawa i sam Nelson Pass przyznał w tym artykule że ciężko.

Ciekawym tematem są tzw zwrotnice prądowe. Tak jak napisałem powyżej że zrobiłem u siebie tzw Charge-Coupled

Poczytaj

https://www.enjoythemusic.com/diy/0911/charge_coupled_crossovers.htm

https://www.audiostereo.pl/topic/126462-bateryjna-polaryzacja-zwrotnicy-g%C5%82o%C5%9Bnikowej-wasze-do%C5%9Bwiadczenia/page/8/

JBL stosuje je w największych modelach .


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Podeślij namiar na tego gościa z północy , ja te zwrotnice mogę wymontować, zapakować i wysłać na serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

Ja tylko pomoglem skontaktować ale robota to @eMCZe nie chce kraść jego splendoru.

Daj znać jak ci zagrało bo widzę że XXI wiek w kondach trafił do JBL L220 sądzę że dając nowe życie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Marcin Wielgus napisał:

Ja tylko pomoglem skontaktować ale robota to @eMCZe nie chce kraść jego splendoru.

Daj znać jak ci zagrało bo widzę że XXI wiek w kondach trafił do JBL L220 sądzę że dając nowe życie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Oswajamy się powoli 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Marcin Wielgus napisał:

widzę że XXI wiek w kondach trafił do JBL L220

W wieku XX też folie były, nawet w środku JBL ale... rozstrzał między nominalem a wartością mierzoną sięgał 20 procent, podobnie wynosiła różnica pomiędzy wartościami mierzonymi na jednym i drugim. To naprawdę zabija scenę, detale, dynamikę. 

Po zmianie kondensatorów na wartości nominalne przywrócone zostały punkty podziału na zwrotnicach a przede wszystkim wyrównały się. Kolorowo tam ale kondy były dobierane osobno charakterem pod każde pasmo dając to co moją w danym paśmie najlepszego nie zabijając przy tym portfela. 

Dla tych co powiedzą "ale to nie brzmi już jak oryginał" od razu odpowiadam, że jak brzmi oryginał wie tylko pierwszy właściciel jeżeli pamięć ma dobrą, a stare kondensatory = zdegradowane kondensatory = zdegradowany dźwięk = popsute głośniki. 

Zaraz po odpaleniu uderzyła mnie lekkość i wielkość sceny. Sekcja perkusyjna znów brzmi naturalnie, gitary potrafią wejść pod skórę a wokal daje namacalność zamiast wycofania które mu towarzyszyło wcześniej, wokół szczegóły i cały ten plankton... a słuch mam dobry jak się wczoraj okazało 🤣

10 godzin temu, l.e.s.t.e.r napisał:

Oswajamy się powoli 😉

Z czasem będzie jeszcze lepiej bo kondy muszą się wygrzać a wiem ile tej miedzi zajmuje pokazanie tego co najlepsze na górze, choć powiem szczerze że już teraz mógłbym je kochać w moim systemie a ja bardzo krytyczny jestem. Mogłem wziąć mój wzmacniacz do Ciebie na pierwszy odsłuch ale mój samochodzik mógłby już przy tych kolosach L220 w środku dodatkowych 50 kg nie udźwignąć, zresztą zajęły cały bagażnik 🙂

P. S. Jedziesz po Hegla?? 

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, eMCZe napisał:

W wieku XX też folie były, nawet w środku JBL ale... rozstrzał między nominalem a wartością mierzoną sięgał 20 procent, podobnie wynosiła różnica pomiędzy wartościami mierzonymi na jednym i drugim. To naprawdę zabija scenę, detale, dynamikę. 

Po zmianie kondensatorów na wartości nominalne przywrócone zostały punkty podziału na zwrotnicach a przede wszystkim wyrównały się. Kolorowo tam ale kondy były dobierane osobno charakterem pod każde pasmo dając to co moją w danym paśmie najlepszego nie zabijając przy tym portfela. 

Dla tych co powiedzą "ale to nie brzmi już jak oryginał" od razu odpowiadam, że jak brzmi oryginał wie tylko pierwszy właściciel jeżeli pamięć ma dobrą, a stare kondensatory = zdegradowane kondensatory = zdegradowany dźwięk = popsute głośniki. 

Zaraz po odpaleniu uderzyła mnie lekkość i wielkość sceny. Sekcja perkusyjna znów brzmi naturalnie, gitary potrafią wejść pod skórę a wokal daje namacalność zamiast wycofania które mu towarzyszyło wcześniej, wokół szczegóły i cały ten plankton... a słuch mam dobry jak się wczoraj okazało 🤣

O mały włos a po nowy wzmacniacz bym leciał 😂

7 minut temu, eMCZe napisał:

W wieku XX też folie były, nawet w środku JBL ale... rozstrzał między nominalem a wartością mierzoną sięgał 20 procent, podobnie wynosiła różnica pomiędzy wartościami mierzonymi na jednym i drugim. To naprawdę zabija scenę, detale, dynamikę. 

Po zmianie kondensatorów na wartości nominalne przywrócone zostały punkty podziału na zwrotnicach a przede wszystkim wyrównały się. Kolorowo tam ale kondy były dobierane osobno charakterem pod każde pasmo dając to co moją w danym paśmie najlepszego nie zabijając przy tym portfela. 

Dla tych co powiedzą "ale to nie brzmi już jak oryginał" od razu odpowiadam, że jak brzmi oryginał wie tylko pierwszy właściciel jeżeli pamięć ma dobrą, a stare kondensatory = zdegradowane kondensatory = zdegradowany dźwięk = popsute głośniki. 

Zaraz po odpaleniu uderzyła mnie lekkość i wielkość sceny. Sekcja perkusyjna znów brzmi naturalnie, gitary potrafią wejść pod skórę a wokal daje namacalność zamiast wycofania które mu towarzyszyło wcześniej, wokół szczegóły i cały ten plankton... a słuch mam dobry jak się wczoraj okazało 🤣

Z czasem będzie jeszcze lepiej bo kondy muszą się wygrzać a wiem ile tej miedzi zajmuje pokazanie tego co najlepsze na górze, choć powiem szczerze że już teraz mógłbym je kochać w moim systemie a ja bardzo krytyczny jestem. Mogłem wziąć mój wzmacniacz do Ciebie na pierwszy odsłuch ale mój samochodzik mógłby już przy tych kolosach L220 w środku dodatkowych 50 kg nie udźwignąć, zresztą zajęły cały bagażnik 🙂

P. S. Jedziesz po Hegla?? 

Jadę , ale jak się uda to kupię od gościa od nas z forum Atoll IN200se, po jest też z Krakowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, l.e.s.t.e.r napisał:

O mały włos a po nowy wzmacniacz bym leciał 😂

Dlatego napisałem, że 

"Mogłem wziąć mój wzmacniacz do Ciebie na pierwszy odsłuch ale mój samochodzik mógłby już przy tych kolosach L220 w środku dodatkowych 50 kg nie udźwignąć, zresztą zajęły cały bagażnik 🙂

Ale fakt jest że wzmacniacz daje sobie radę a mój dobry słuch wychwycil po pierwszej nutce problem ze średnimi... którego nie było u mnie i przy pomiarach. Okazało się że wstrząsy transportu zweryfikowały wszystkie połączenia na zwrotnicy. Za co jeszcze raz przepraszam. 

Martin Logan CLS, Ayon Triton 8 x KT150, DAC STAX (2xPCM63K na 6414/ECC81), Rotel RCD (TDA1541 na 6N9S) ,Yamaha PX3 z Yamaha MC5 (Shibata na boronie) z pre na 6N9S/6S2S, Volumio pod R Pi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.