Skocz do zawartości
IGNORED

Izolacja termiczna ścian i podłóg a wytłumienie i dźwięk odbity


netwalker

Rekomendowane odpowiedzi

Po 20 latach zabawy w kino domowe w mieszkaniu w bloku mam mozliwość w końcu zrobienia go w dedykowanym pomieszczeniu w piwnicy pod domem. Piwnica (sufit na poziomie gruntu) została pogłębiona do obecnych 225 cm i podłoga to zbrojony beton. Zabieg niełatwy i nietani. Natomiast teoretycznie muszę jeszcze docieplić podłogę (tak zgodnie twierdzi architekt i wykonawcy). Pomieszczenie to piękny kwadrat (tak wiem, martwmy się etapami) 5,6 m x 5,6 m.

Przy tych 225 cm to już szału nie ma z wysokością, więc chcę żeby docieplenie zabrało jak najmniej z wysokości. Jeśli chodzi o właściwości akustyczne powinna być to wełna mineralna. Z kolei jeśli chodzi o właściwości termiczne i nie wchłanianie wilgoci to powinien być to styropian lub styrodur. Podobno 5 cm docieplenia przejdzie, na to 4 cm wylewki - zrobi się 215 cm wysokości netto w pomieszczeniu - ujdzie.

Pytanie brzmi:
W bezkompromisowym podejściu do akustyki czy to ma jakieś znaczenie czy pod podłogą faktycznie będzie wełna mineralna? To i tak będzie przecież zalane tymi 4 cm wylewki. Czy użycie wełny mineralnej ma znaczenie tylko przy przechodzeniu dźwięku przez ścianę/podłogę czy dla dźwięku odbitego również? Dla wysokich częstotliwości to pewnie bez znaczenia, ale jak dla średnich i niskich?

Zakładam, że to samo dotyczy ścian. Czy powinno się je wygłuszać wełną mineralną skoro za ścianą mam "ziemię" i dźwięk nie będzie "wyciekał" na zewnątrz? Czy wystarczy sama adaptacja akustyczna wnętrza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, netwalker said:

W bezkompromisowym podejściu do akustyki czy to ma jakieś znaczenie czy pod podłogą faktycznie będzie wełna mineralna?

Wełna pod taką wylewką nie pracuje jak typowa wełna akustyczna a raczej jako mechaniczne tłumienie możliwych drgań wylewki. Ciężko powiedzieć czy i w jakim stopniu to będzie lepsze niż styropian, ale raczej nie będzie różnicy.

Poza tym w bezkompromisowym podejściu pod takie jastrychy (zwykle tzw. suchy jastrych) stosuje się elastomery dobrane tak aby częstotliwość drgań wypadała poniżej 20 Hz.

IMHO z kwadratu raczej nie będziesz miał bezkompromisowej jakości dźwięku, co najwyżej bezkompromisowy poziom wydatków prowadzący do w miarę poprawnego dźwięku 😕

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avilla dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Tak mi intuicja podpowiadała, że z tą wełną to chodzi bardziej o przenikanie dźwięku do sąsiednich pomieszczeń. Wolałem się upewnić. To tę rundę wygrywa więc izolacja termiczna i wodna.

Kwadrat na pewno da się jeszcze przyciąć. Głośniki planuję za ekranem transparentnym i to już coś poniekąd zmieni w kształcie pomieszczenia. Na ściany boczne mogę dać grubo (20 cm/strona) wełny i płyty GK, widziałem też patenty z kilkoma ściankami pod kątem. Mogę je dać bardziej w pięciokąt. Jeszcze przyjdzie mi się z tym zmierzyć - zamierzam się pomartwić o to trochę później 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/20/2023 at 3:31 PM, netwalker said:

z tą wełną to chodzi bardziej o przenikanie dźwięku do sąsiednich pomieszczeń.

No właśnie nie. Z tą wełną chodzi o pochłanianie dźwięku w pomieszczeniu a nie o izolację pomiędzy pomieszczeniami.

On 3/20/2023 at 3:31 PM, netwalker said:

Kwadrat na pewno da się jeszcze przyciąć.

No niby tak, ale u Ciebie na niekorzyść jest jeszcze wysokość która jest dosyć blisko połowy wymiarów szer/dł. No to ci dojdzie jeszcze i kłopot z nakładaniem się kolejnych modów. Nie chcę Cię zniechęcać, ale słabo to widzę.

mimo wszystko powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2023 o 12:10, netwalker napisał:

W bezkompromisowym podejściu do akustyki czy to ma jakieś znaczenie czy pod podłogą faktycznie będzie wełna mineralna?

Dla samej akustyki pomieszczenia  raczej znikomy wpływ .... Choć przy zastosowaniu odpowiedniej wełny i płyt podłogowych pewnie by to coś dało.

Tylko ,że ty masz zaledwie surowe 225cm .Ja bym się skupił na jak najmniejszym zabraniu wysokości.Bo im niżej to i mniej komfortowo.Nie wiem co planujesz ale Atmos przy 215 cm to już na granicy możliwości jest.Choć do wykonania...

Pomyślałbym o suchej zabudowie

 

tego typu tak żeby się zmieścić w 7-8 cm. 

Potem martwiłbym się akustyką i niskimi częstotliwościami....To spokojnie ogarniesz ilością Subów i waty...

x 4  lub  w systemie SBA (Mam i sobie chwalę ) lub  DBA  (ponoć kosztowniejsze  ale bardziej wydajniejsze).Średnie i wysokie to zabawa z absorberami w już  gotowym pomieszczeniu...

Piszę tak bo sam mam salkę w  pomieszczeniu mniejszym od  twojego ,  a i niezbyt wysokim... 220cm.Spokojnie mam wszystko ogarnięte metodą "Chałupniczą" i jestem  bardzo zadowolony....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Gmow1977 said:

Piszę tak bo sam mam salkę w  pomieszczeniu mniejszym od  twojego ,  a i niezbyt wysokim... 220cm.Spokojnie mam wszystko ogarnięte metodą "Chałupniczą" i jestem  bardzo zadowolony....

Nie to że się czepiam, ale w akustyce nie ma czegoś takiego jak „sam mam małą salkę” - w domyśle podobną do twojej - i  ja jestem zadowolony - w domyśle ty też będziesz.

Po pierwsze ważne są dokładne wymiary i ich proporcje - dwa pokoje o identycznej kubaturze i wymiarach różniących się o np. 50 cm (na plus w jednym wymiarze i minus w innym) mogą dawać diametralnie różną jakość dźwięku. A nie wspominam nawet materiałów z których są wykonane poszczególne przegrody.

@Gmow1977 jakie dokładnie wymiary ma Twoja salka? Jak są zbudowane ściany i z czego jest sufit?

Po drugie „jestem zadowolony” to nie jest kwalifikator a raczej subiektywne odczucie. Jak zechcesz pokazać jakiś wykres waterfalla w zakresie niskich - to będzie więcej mówiło o jakości niż takie dosyć ogólnikowe stwierdzenia.

Z całą resztą jak najbardziej się zgadzam: SBA lub lepiej DBA to chyba jedyne sensowne opcje jak jest kicha. Szacun za zapewne ogrom pracy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, avilla napisał:

Nie to że się czepiam, ale w akustyce nie ma czegoś takiego jak „sam mam małą salkę” - w domyśle podobną do twojej - i  ja jestem zadowolony - w domyśle ty też będziesz.

Pisząc tak nie chciałem wystraszyć kolegi ,żeby już na początku drogi nie podcinać mu skrzydeł...

Podobnie jak On zaczynałem tę przygodę i miałem wątpliwości .Pojawiały się też różne koncepcje i  porady na forum ,jak również stwierdzenia ,że się nie da ,że to nie będzie fajnie grało.Jednak doszedłem do końca z uporem maniaka i nie żałuję.

1 godzinę temu, avilla napisał:

Po pierwsze ważne są dokładne wymiary i ich proporcje - dwa pokoje o identycznej kubaturze i wymiarach różniących się o np. 50 cm

Oczywiście nie mam zamiaru podważać jakich kolwiek teorii akustycznych...Fizyki sie nie oszuka 😅.W moim przypadku wymiary różnią się znacząco od kolegi.

Pomieszczenie znajduje się w piwnicy żelbetowej ,w której wydzieliłem pomieszczenia za pomocą lekkiej zabudowy z KG.

Sama salka 

Cóż jak znam życie ....idealne wymiary trafiają się rzadko. Moje pomieszczenie również do nich nie należy.

Jak wspomniałem i dobrze pamiętam  :

Pomieszczenie 220 cm wysokie 465cm długości niecałe 360cm szerokości. Lewa ściana to zabudowa KG w systemie Kanapki.Czyli od wewnątrz :

Płyta12.5mm potem mata akustyczna do podłogi vinylowych potem 12,5 mm Płyta KG ,Stelarz 100mm wypełnienie 10cm Sonorock potem 2 warstwy 12,5mm Płyta KG.

 

Przednia ściana Ekran Akustyczny za nim  na start pianka akustyczna "piramidka potem różna mieszanka wełny kamiennej  5cm Rockwool Termorock następnie twarda 20cm Rockwool Sonorock na koniec  5cm pustka od ściany.

Wszystko  ukryte pod agro

W przedniej zabudowie ukryte LCR + 4 Suby w systemie SBA. .

Tylna ściana to ODGRODA OTWARTA " Baffle wall" analogicznie do przedniej z tą różnica, że grubość wełny jest dużo wyższa .Sonorock 40cm Termorock 5cm. Tylna część ściany to Dwie warstwy KG +mata z gumy 3mm.

Za pomieszczeniem znajduje się Narzędziownia ,w której jest ukryte cała technika .

Sufit to rzagiel akustyczny  nad  nim absorbery pierwszych odbić I dyfuzory Hofa i Atmos 

Boczne ściany to absorbery pierwszych odbić na przodzie:

3x 65x150 Termorock 10cm +3cm pustka od ściany. Po obydwuch stronach .

W tylnej części również....

Na podłodze Gruba wykładzina na pianomacie 8mm.

 Odsłuch 280- 300 cm od ekranu 

 

1 godzinę temu, avilla napisał:

Po drugie „jestem zadowolony” to nie jest kwalifikator a raczej subiektywne odczucie. Jak zechcesz pokazać jakiś wykres waterfalla w zakresie niskich - to będzie więcej mówiło o jakości niż takie dosyć ogólnikowe stwierdzenia

Oczywiście ,że są to moje subiektywne odczucia.Ja nie jestem żadnym 'audiofilem"....pomiarów ,choć robiłem  ,chyba też "nie słyszę "

Gdzieś tu w dziale znajduje się temat" Pierwsze pomiary w salce kinowej" ..Jest to mój pierwszy pomiar jaki wykonałem za pomocą Rew i Umik1 .

Oczywiście  teraz jestem już bardziej wprawiony  i bardziej się zagłębiłem ale nie ukrywam ZNAWCĄ w tej tematyce nie jestem  .Ostatnio cierpię na straszny brak czasu... Jednak jeśli  znajdę chwilę to się do komputera i  wstawię najnowsze pomiary.Wedłóg mojej "subiektywnej " oceny wyglądają o wiele lepiej😅

Jak byś chciał poczytać to zapraszam cały temat z budowy😅 

Pozdrawiam serdecznie 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Gmow1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem - tylko pobieżnie patrząc na wymiary i fakt że jedna ze ścian była w zabudowie GK (a nie murowanej) to miałeś już na starcie o wiele, wiele łatwiej niż @netwalker

Ale i tak - wieeeelki szacun- zrobiłeś to zawodowo. 
 

@netwalker zobacz jakie grubości wełny kolega zastosował - w twoim przypadku zapewne będzie potrzeba nawet grubszych warstw. Lub zwiększenia pustki powietrznej za wełną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Teraz muszę rozprawić się z podłogami w całym budynku a do kwestii organizacji pomieszczenia kinowego chciałem wrócić za jakieś pół roku, ale skoro już przy tym jesteśmy…

OK, to pomieszczenie mierzone przy suficie ma 560 x 560 cm, wysokość 225 cm bez docieplenia i wylewki. Mogę zrezygnować z wodnego ogrzewania podłogowego na rzecz elektrycznego i pewnie oszczędzić na tym… 3 cm? Więc przyjmijmy po prostu, że wysokość to 215 cm.

To czego nie powiedziałem, to że piwnica została pogłębiona w środku pomieszczenia a każda ze ścian ma na dole ławę fundamentową ze zbrojonego betonu. Za fotelami jest to 28 cm a z każdej innej strony 70 cm wysokości. Głębokość ław czyli odległość od ściany to za ekranem 70 cm, po bokach po 40 cm - patrz załącznik. Można spokojnie to pomieszczenie zmniejszyć w rozsądnym zakresie.

Planuję ekran transparentny dźwiękowo. Nie chcę wywoływać kolejnej burzy, ale rozważałem serię Genelec The Ones i ewentualny “flush-mount” kanałów LCR. Równie dobrze mogę jednak poeksperymentować z wytłumieniem roboczo piramidkami całej przestrzeni za ekranem transparentnym zanim zrobię docelowy wystrój. Generalnie plan zakłada 9.1.4.

Tak, górne głośniki Atmos to jest wyzwanie. Może da się wykuć przestrzeń w suficie. Może się nie da i trzeba będzie dać coś względnie płaskiego. Już sprawdziłem, że umieszczenie ich niedaleko od bocznych krawędzi to słaby pomysł, ma być do 0,7 szerokości pokoju. Z tego co posłuchałem rozwiązań Atmosowych to te głośniki z góry mnie lekko rozpraszają, więc tu dopuszczam kompromisy, ale może nie słyszałem fajnego setupu.

Wiem, że są narzędzia do wyliczania optymalnej akustyki, ale nie usiadłem jeszcze do tego. Rozważam, też żeby jakiś profesjonalny podmiot od akustyki pomieszczeń zaprosić do współpracy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

⁸⁸

2 godziny temu, netwalker napisał:

Generalnie plan zakłada 9.1.4

Ten rozstaw 0,7 od Dolby🙄 raczej tyczy się wysokich, czytaj... "normalnych " pomieszczeń .W twoim przypadku z doświadczenia, radziłbym ci przy atmosie i  tej wysokości  ,raczej konfigurację 9.1 6.Dlaczego? Ano dlatego, że przy tej wysokości żeby zachować odpowiednią separację górnych kanałów i przejścia od przodu do tyłu 

TM L/R  sprawdzą się w takiej konfiguracji wyśmienicie.Sam mam instalacje 7.1.4, ale  wykonaną pod 7.1.6.Narazie napędza to Denon avc x4700h.

Jednak wszystkie te normy to o kant d.... można rozbić jak ma się pomieszczenie tego typu jak moje czy twoje...

Piszę tak  ponieważ   w moim przypadku , przy wysokości 220cm  przejścia z lewej na prawo brzmią dobrze ,ale przód/ tył, choć przy pojedyńczych efektach (jakiś wybuch albo syczenie jakiejś kreatury) brzmią dobrze ,to przy bardziej skomplikowanych ....przelot samolotu /rakiety ,powodują lekką dziurę na środku. 

Muszę dodać że moje gòrne to nie typowe sufitowe, lecz dedykowane Dali Alteco c1 nie walą prosto w dół tylko pod kątem 30-45 stopni w kierunku pozycji odsłuchowej.To te ż jest MUS .Tył pod sufitem  ,a przòd na suficie oddalone przód/tył wedle konfigóracji Dolby.Dolne surraund dałbym nawet niżej  tak na 90cm centrum od podłogi  Dobrze to tłumaczy facet z tego kanału

.Polecam jego kanał bo facet wie co mówi i można wiele praktycznej wiedzy  przyswoić...

Zachęcam też @netwalker do otwarcia tematu i  dzielenia się postępami ,to pomoże  i tobie, i  wielu  innym w podjęciu decyzji ,często kompromisòw ,które pozwolą  cieszyć się tym pięknym hobby 👍

Pozdrawiam  entuzjastów Kina😉

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2023 o 12:10, netwalker napisał:

czy to ma jakieś znaczenie czy pod podłogą faktycznie będzie wełna mineralna?

Nie ma żadnego - warstwa betonu na wierzchu skutecznie zniweluje jakiekolwiek różnice a wełna ma zdecydowanie gorsze parametry wytrzymałościowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego - warstwa betonu na wierzchu skutecznie zniweluje jakiekolwiek różnice a wełna ma zdecydowanie gorsze parametry wytrzymałościowe.

Ano wlasnie.

Nie jestem fachowcem budowlanym, ale…

Czy zdajesz sobie sprawe z tego, co sie stanie z uplywem czasu, po latach?
Beton wylany „plywajaco“ na welnie obnizy sie (welna sie ubije) Problem -> szpary na krawedziach do sciany, polaczenia z zasilaniem ogrzewania,….

Dokladnie taki efekt zaobserwowalem przy renowacji kuchni po 20 latach (betonowa wylewka na styropianie) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pisałem, że wełna ma gorsze właściwości wytrzymałościowe. Twardy styropian będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Gmow1977 napisał:

Ten rozstaw 0,7 od Dolby🙄 raczej tyczy się wysokich, czytaj... "normalnych " pomieszczeń .W twoim przypadku z doświadczenia, radziłbym ci przy atmosie i  tej wysokości  ,raczej konfigurację 9.1 6.Dlaczego? Ano dlatego, że przy tej wysokości żeby zachować odpowiednią separację górnych kanałów i przejścia od przodu do tyłu 

Założyłem, że skoro mają być utrzymane kąty to przy małej wysokości sufitu 4 głośniki i tak będą dość blisko siebie i że 6 niewiele tu zmieni. Przy suficie 215 cm i "uchu" na poziomie 90 cm wychodzi mi 250 cm odległości między 4 głośnikami Atmos wzdłuż pomieszczenia i 125 cm między nimi dla 6 głośników Atmos. Budżetowo to już niewiele zmienia w całym projekcie, planowany procesor też udźwignie 9.x.6.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dobry ten film od Home Theater Gurus, faktycznie myślałem o głośnikach "downfiring", bez pochylenia, przede wszystkim ze względu na głębokość zabudowy. Jak pochylenie to najczęściej i głębokość głośnika. Faktycznie pro porady, często na tych kanałach "home theaters" są raczej banały. Mam czas przewertować cały kanał zanim się dobiorę do tematu na poważnie.

Zrobię pewnie oddzielny wątek jak już poważnie usiądę do tego, teraz mam na głowie pompy ciepła, rekuperacje, okna, takie tam budowlane sprawy. A kino domowe zostawiam na koniec, jakby budżet miał być przewieziony na innych rzeczach.

W sprawie styropianu pod podłogą macie rację. Nie ma co tam faktycznie pakować wełny ze względu na słabszą izolację cieplną, nasiąkliwość i faktycznie potencjalnie - zapadanie się. Poprawy akustyki poszukamy gdzieś indziej.

Poczytałem też o SBA / DBA i tu faktycznie może być to pomocne w opanowaniu mojego kwadratu. Ale też pomieszczenie jest tylko do kina, mogę je przycinać jak chcę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, netwalker napisał:

Założyłem, że skoro mają być utrzymane kąty to przy małej wysokości sufitu 4 głośniki i tak będą dość blisko siebie i że 6 niewiele tu zmieni. Przy suficie 215 cm i "uchu" na poziomie 90 cm wychodzi mi 250 cm odległości między 4 głośnikami Atmos wzdłuż pomieszczenia i 125 cm między nimi dla 6 głośników Atmos. Budżetowo to już niewiele zmienia w całym projekcie, planowany procesor też udźwignie 9.x.6.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dobry ten film od Home Theater Gurus, faktycznie myślałem o głośnikach "downfiring", bez pochylenia, przede wszystkim ze względu na głębokość zabudowy. Jak pochylenie to najczęściej i głębokość głośnika. Faktycznie pro porady, często na tych kanałach "home theaters" są raczej banały. Mam czas przewertować cały kanał zanim się dobiorę do tematu na poważnie.

Zrobię pewnie oddzielny wątek jak już poważnie usiądę do tego, teraz mam na głowie pompy ciepła, rekuperacje, okna, takie tam budowlane sprawy. A kino domowe zostawiam na koniec, jakby budżet miał być przewieziony na innych rzeczach.

W sprawie styropianu pod podłogą macie rację. Nie ma co tam faktycznie pakować wełny ze względu na słabszą izolację cieplną, nasiąkliwość i faktycznie potencjalnie - zapadanie się. Poprawy akustyki poszukamy gdzieś indziej.

Poczytałem też o SBA / DBA i tu faktycznie może być to pomocne w opanowaniu mojego kwadratu. Ale też pomieszczenie jest tylko do kina, mogę je przycinać jak chcę.

I tak trzymaj...👍

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z docieplenia nie rezygnować? 10 cm wysokości do wygrania.

O tyle rozważałem taki scenariusz, że tam nawet jak jest mróz trzaskający na zewnątrz to w piwnicy jest te 8 stopni minimum. A teraz jeszcze przy okazji pogłębiania piwnicy od zewnątrz też dociepliłem i hydroizolowałem fundamenty.

Pianomat i na to wykładzina i już jest 223 cm wysokości 

😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, netwalker napisał:

Ale z docieplenia nie rezygnować? 10 cm wysokości do wygrania.

O tyle rozważałem taki scenariusz, że tam nawet jak jest mróz trzaskający na zewnątrz to w piwnicy jest te 8 stopni minimum. A teraz jeszcze przy okazji pogłębiania piwnicy od zewnątrz też dociepliłem i hydroizolowałem fundamenty.

Pianomat i na to wykładzina i już jest 223 cm wysokości 

😁

Z twoich wypowiedzi  wnioskuję ,że piwnicę masz już pogłębioną na te 225cm  i chudziak.W sumie szkoda ....można było bardziej pogłębić i wtedy nie było by problemu z wysokością. Posadzkę trzeba ocieplić bo będzie ciągło od podłogi .Pianomat to też jakieś rozwiązanie .Można i tak ...Jedynie musisz się zastanowić co z ogrzewaniem. Może klimatyzator? wyżej podałem ci suchą zabudowę . Dzięki temu można zniwelować grubość podłogi do minimum, jednak będzie to minimum 5cm .

Może masz jeszcze możliwość pogłębienia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można było bardziej już pogłębić, głównie ze względu na poziom wód gruntowych. I tak już były podbite fundamenty - stąd takie duże ławy fundamentowe dookoła pomieszczenia ze zbrojonego betonu - żeby się pogłębiona poniżej poprzednich fundamentów piwnica nie złożyła do środka. To znaczy pewnie dałoby się, ale to byłaby impreza za kilkaset tysięcy złotych i wciąż byłoby ryzyko, że woda znalazłaby sobie drogę do pomieszczeń. Budynek ma ponad 50 lat, jest segmentem i to też nie pomagało w przedsięwzięciu. BTW, widziałem, że w Londynie normalne jest schodzić dwie kondygnacje w dół od poziomu gruntu i robić kino domowe w piwnicy. A te ich pomieszczenia jakoś nie grzeszą wysokością.

Jastrych suchy czy standardowy - w obu przypadkach muszę mieć te ok. 5 cm docieplenia - roboczo styropianu. Myślałem, że ten suchy wyklucza wodne podłogowe (fajnie mieć przy okazji), ale widzę że bywa wersja pod podłogówkę i wtedy jest 25 mm a nie 45 mm jastrychu. Zawsze to 2 cm do przodu... czy tam do dołu 😉 Sprawdzę dokładnie temat. Tak, klima będzie, może być też do ogrzewania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2023 o 15:31, netwalker napisał:

Avilla dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Tak mi intuicja podpowiadała, że z tą wełną to chodzi bardziej o przenikanie dźwięku do sąsiednich pomieszczeń. Wolałem się upewnić. To tę rundę wygrywa więc izolacja termiczna i wodna.

Kwadrat na pewno da się jeszcze przyciąć. Głośniki planuję za ekranem transparentnym i to już coś poniekąd zmieni w kształcie pomieszczenia. Na ściany boczne mogę dać grubo (20 cm/strona) wełny i płyty GK, widziałem też patenty z kilkoma ściankami pod kątem. Mogę je dać bardziej w pięciokąt. Jeszcze przyjdzie mi się z tym zmierzyć - zamierzam się pomartwić o to trochę później 😉

Akustykę wełna czy styropian - wsio rawno. Ja dałbym płyty PIR - mają większy współczynnik izolacyjności 0,022W/mK versus wełna czy styropian 0,035, czyli zamiast 5cm dajesz 3 i masz mniej więcej to samo i do tego suchy jastrych 2x14mm i razem masz 60mm. Trochę drożej, ale na jedno pomieszczenie można się szarpnąć. 

Z docieplenia nie rezygnuj, bo grunt ma stałą temperaturę ok. 7st, taką będziesz miał posadzkę i w efekcie podłogę w całości mokrą, bo będzie kondensować. No i zimno i w lecie i w zimie 🙂 

O tłumieniu odbić na suficie i podłodze zapomnij przy tej wysokości chyba, że gdzieś dasz jakąś wyspę tam gdzie nie chodzisz. 

A ściany wygląda na to że możesz się rozpędzić 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micwoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

micwoj, dzięki, faktycznie kombinacja jest świetna. Zapomniałem o tych płytach PIR i z kalkulacji wynika, że 3 cm wystarczy. Różnica w kosztach bez znaczenia dla całego projektu.

W zakresie suchego jastrychu też zrobiłem rekonesans i widzę, że polski Sander System ma dwa fajne produkty:

1. Suchy jastrych "Acoustic", ze żłobieniami do rur ogrzewania podłogowego, 24mm jedna wastwa i jak rozumiem jedna wystarczy. Info z katalogu:

"System oprócz podstawowej funkcji grzewczej, pozwala również wytłumić pomieszczenie. Prefabrykowane elementy wykonane z włókna drzewnego pokryte folią aluminiową gwarantują optymalną izolację akustyczną, jak i termiczną". Danych na poparcie tej izolacyjności akustycznej nie znalazłem, ale przyjmijmy, że to dodatkowy niemierzalny bonus.

2. "Renovation" oparty o płyty gipsowo-włóknowe, którego wysokość to 15-18 mm, w zależności od tego czy ma zmieścić rury ogrzewania 10 czy 12 mm. Szybko się nagrzewa i szybko stygnie, co akurat w przypadku kina domowego jest zaletą - używane potencjalnie 2-3h dziennie wieczorem. Też idzie jedna warstwa.

Zostawiam linka do katalogu Sanser dla innych researchujących ten temat, w którym jest to lepiej rozpisane niż na stronie: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Czyli mamy 30 mm na izolację termiczną + 15 do 24 mm na suchy jastrych w zależności od wariantu, razem 45-54 mm. To byłby naprawdę super wynik. Na to pianomat i wykładzina.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, netwalker napisał:

Czyli mamy 30 mm na izolację termiczną + 15 do 24 mm na suchy jastrych w zależności od wariantu, razem 45-54 mm. To byłby naprawdę super wynik. Na to pianomat i wykładzina.

Dokładnie tak...👍

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, to na podłogę staram się dawać ludziom min. 15cm styropianu, wtedy rzeczywiście strumień ciepła w dół jest nieduży i podłoga staje się komfortowo ciepła. Ale u ciebie każdy centymetr na wagę złota, sam zdecyduj. 

Odnośnie izolacyjności akustycznej suchego jastrychu - pamiętaj, że to normalnie służy do izolacji na stropie, od pomieszczenia poniżej. 

Cały czas ludzie mylą izolacyjność przegrody na skroś, a tłumienie odbić. Podają jedne współczynniki tłumienia odbicia mówiąc o izolacji ściany i odwrotnie.

To dwa zupełnie różne zagadnienia, zupełnie różne materiały i zupełnie inne rozwiązania. Nie masz suchym jastrychem izolować dżdżownic od twojego subwoofera 🙂 Tylko zapewnić maksymalne tłumienie odbić dźwięku od posadzki. Więc np. grubszy filc i na to wykładzina to fajny patent. Tłumienie odbić daje ci właściwie tylko materiał porowaty o otwartych porach. Pianomat ma znów izolować, ale strop od uderzeń. Pianomat ma zamknięte pory, dla przykładu "Nasiąkliwość krótkotrwała po 24 godzinach [%]: ≤ 35"

Pamiętaj o zapewnieniu "pływania" twojej posadzki tak, żebyś nie przenosił drgań na ściany. Listwy przypodłogowe mocowane do ściany też nie powinny dotykać posadzki. Podnieś je 2-3mm, możesz uszczelnić czymś elastycznym żeby ci kurz i kłaki nie właziły pod listwy - jakiś czas temu widziałem w sklepie gumowe uszczelki do tego. To samo próg - trzeba odciąć posadzkę wewnątrz od zewnętrznej na linii drzwi żeby się nie przenosiło na resztę domu itp. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez micwoj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 3/24/2023 at 2:27 PM, micwoj said:

Ja dałbym płyty PIR - mają większy współczynnik izolacyjności 0,022W/mK versus wełna czy styropian 0,035

@micwoj a jesteś pewny że płyty PIR nadają się pod jastrych? czy mają wystarczającą sztywności i wytrzymałość na wodę itd?

Alternatywnie jest przecież XPS, który ma podobne parametry przenikalności cieplnej co PIR i zdecydowanie nadaje się pod jastrych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez avilla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, avilla napisał:

@micwoj a jesteś pewny że płyty PIR nadają się pod jastrych? czy mają wystarczającą sztywności i wytrzymałość na wodę itd?

Alternatywnie jest przecież XPS, który ma podobne parametry przenikalności cieplnej co PIR i zdecydowanie nadaje się pod jastrych.

Pir też się nadają. Wedłóg tego opisu mają nawet lepsze właściwości niż XPS ....

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem budowlanym, ale moim zdaniem te dyskusje o izolacji akustycznej pod wylewka i oszczedzanie 2cm to bzdura!
Piwnica, wylewka, izolacja cieplna, wilgoc, ogrzewanie itd. to najbardziej krytyczne punkty w calym domu, wiec buduj je zgodnie z zasadami BUDOWY, a nie zgodnie z zasadami AKUSTYKI, bo maly blad w sztuce oznacza syf i wieczne klopoty na cale zycie!

A z AKUSTYKA skup sie „nad“ wylewka a nie „pod“ wylewka.

Zapomnij idee fixe adaptowania podlogi i sufitu. Masz jeszcze inne sciany i powierzchnie, pozwalajace na instalacje odpowiedniej adaptacji i osiagniecie dobrej akustyki.

PS.

Ja tez mam taka niska piwnice 5,75x4,55x2,25, czysty beton. I bez bajerow pod wylewka albo na suficie jakos sobie poradzilem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, xajas napisał:

Nie jestem fachowcem budowlanym, ale moim zdaniem te dyskusje o izolacji akustycznej pod wylewka i oszczedzanie 2cm to bzdura!
Piwnica, wylewka, izolacja cieplna, wilgoc, ogrzewanie itd. to najbardziej krytyczne punkty w calym domu, wiec buduj je zgodnie z zasadami BUDOWY, a nie zgodnie z zasadami AKUSTYKI, bo maly blad w sztuce oznacza syf i wieczne klopoty na cale zycie!

A z AKUSTYKA skup sie „nad“ wylewka a nie „pod“ wylewka.

Zapomnij idee fixe adaptowania podlogi i sufitu. Masz jeszcze inne sciany i powierzchnie, pozwalajace na instalacje odpowiedniej adaptacji i osiagniecie dobrej akustyki.

PS.

Ja tez mam taka niska piwnice 5,75x4,55x2,25, czysty beton. I bez bajerow pod wylewka albo na suficie jakos sobie poradzilem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu sie z tobą wszyscy zgadzają i to pisaliśmy w pierwszych postach ,że pod posadzką w piwnicy  izolacja akustyczna nic nie da ....

W dniu 21.03.2023 o 22:08, Gmow1977 napisał:

Dla samej akustyki pomieszczenia  raczej znikomy wpływ ....

 

W dniu 21.03.2023 o 22:08, Gmow1977 napisał:

Potem martwiłbym się akustyką i niskimi częstotliwościami....To spokojnie ogarniesz ilością Subów i waty na ścianach...

W dniu 20.03.2023 o 13:52, avilla napisał:

Wełna pod taką wylewką nie pracuje jak typowa wełna akustyczna a raczej jako mechaniczne tłumienie możliwych drgań wylewki. Ciężko powiedzieć czy i w jakim stopniu to będzie lepsze niż styropian, ale raczej nie będzie różnicy.

Poza tym w bezkompromisowym podejściu pod takie jastrychy (zwykle tzw. suchy jastrych) stosuje się elastomery dobrane tak aby częstotliwość drgań wypadała poniżej 20 Hz.

Teraz rozchodzi sie o wysokość ...jak uzyskać najwyższą przy najniższej ingerencji w podłogę.... Bo kolega ma wyjściowe 225cm , a chce Atmosa....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

38 minut temu, xajas napisał:

Nie jestem fachowcem budowlanym, ale moim zdaniem te dyskusje o izolacji akustycznej pod wylewka i oszczedzanie 2cm to bzdura!
Piwnica, wylewka, izolacja cieplna, wilgoc, ogrzewanie itd. to najbardziej krytyczne punkty w calym domu, wiec buduj je zgodnie z zasadami BUDOWY, a nie zgodnie z zasadami AKUSTYKI, bo maly blad w sztuce oznacza syf i wieczne klopoty na cale zycie!

PIR się nadaje, ma lepsze własciwości i mechaniczne i nasiąkliwości od EPS, XPS i wełny. 

Jak miał zaprojektowane 5cm styropianu, to bez szkody dla jakichkolwiek parametrów może dać 3cm PIR. 

Ja bym na posadzkę dał więcej izolacji wg współczesnych standardów. Ale przy takim braku miejsca trzeba znaleźć kompromis. 

Przy ogrzewaniu podłogowym mniejsza ilość izolacji jest ok, bo w zimie i tak nie będzie miał punktu rosy. Gorzej w lecie, bo i ogrzewania brak i ilość pary w powietrzu większa, ale ktoś mu to w końcu projektował, zakładam że sprawdził obliczenia wilgotnościowe przy tak małej izolacji. 

Daleki jestem od autorytatywnego narzucania komuś pomysłu, nie będę się wpieprzał projektantowi w projekt, inwestorowi w decyzję o inwestycji itp. Mogę najwyżej podrzucić opcje do wyboru. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za merytoryczną dyskusję. Jak rozmawiam z osobami z branży budowlanej to początkowo odrzucają część rozwiązań ze względów kosztowych i nie bardzo rozumieją dlaczego tak mi zależy na tych wysokościach.
"- Może PIR?
- No tak, ale to jest drogie
- Niech sobie będzie drogie, 2 cm do przodu"

Odnośnie styropianiu, styroduru, wełny i ogólnie docieplenia - nie mam już wątpliwości żeby dać PIR. To nie jest powszechne rozwiązanie właśnie ze względu na koszty. Pytanie brzmi czy 3 cm wystarczą. Projektant twierdzi, ze 5 cm styropianiu starczy. Po samej lambdzie, można więc zamienić 5 cm styropianu na 3 cm PIR. Inne parametry jak nacisk, nasiąkliwość, niepalność, odporność na grzyba, starzenie - powinny być faktycznie nawet lepsze.

Przenikanie wody z gruntu - mam nadzieję, że jest dobrze zaizolowane, dużo (wszystko?) zostało zrobione w tym kierunku, tym bardziej że jesteśmy tuż nad wodami gruntowymi z podłogą. Odnośnie punktu rosy i skraplania - no to potencjalnie jest problem i przyznaję, że nie potrafię się do końca zmierzyć z wyliczeniem/ogarnięciem tego. Mogę trzymać kciuki, mogę zaufać projektantowi, może mogę ratować się rekuperacją i klimatyzacją, które osuszają... lekko. No i będzie podłogówka, ciepło od podłogi.

Co mi grozi jak dam tego docieplenia za mało? Pomijając wilgoć, to że będę grzał matkę ziemię a nie kino i więcej zapłacę za grzanie. 2-3h dziennie tam musi być optymalna temperatura i tu jastrych z rurami prowadzonymi w górnej warstwie plus taki jastrych o dobrym przewodzeniu cieplnym (a nie akumulacji) powinnien pomóc.

To nie salon, to mój mancave 🙂 W super-awaryjnej sytuacji przeproszę, zerwę jastrych z podłogówką i wykładziną i dołożę ocieplenia na tych niecałych 25 m2 podłogi (tyle jest po odjęciu ław fundamentowych). Ale chciałbym zawalczyć o i zaryzykować te 3 cm PIRu + 18 mm jastrychu jeśli nie znajdę solidnych argumentów na to, że oznacza to poważne kłopoty. Do tej pory piwnica była nieocieplona, nieogrzewana, miała okienka wentylacyjne a raczej ich brak i rzadko tam temperatura spadała poniżej 5'C.

Ja poważnie pogadam o wykuciu częsci pustaków pod te 6 Atmosów. Strop jest typu DZ-3:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Pustaki z najprawdopodobniej gruzobetonu. Może da się wyciąć te 6 sztuk i uzupełnić strop jakimiś solidnymi nowoczesnymi materiałami z miejscami pod głośniki. Nawet 10 cm głębokości to już coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, netwalker napisał:

To nie salon, to mój mancave 🙂 W super-awaryjnej sytuacji przeproszę, zerwę jastrych z podłogówką i wykładziną i dołożę ocieplenia na tych niecałych 25 m2 podłogi (tyle jest po odjęciu ław fundamentowych). Ale chciałbym zawalczyć o i zaryzykować te 3 cm PIRu + 18 mm jastrychu jeśli nie znajdę solidnych argumentów na to, że oznacza to poważne kłopoty. Do tej pory piwnica była nieocieplona, nieogrzewana, miała okienka wentylacyjne a raczej ich brak i rzadko tam temperatura spadała poniżej 5'C.

Dlatego bym sie tym nie przejmował....w Zimie podłogówka ogrzeje do 20 stopni a resztę ....sprzęt jak odpalisz😅 .Nie zdziw się, człowiek ,projektor ,amlituner, końcówki mocy....to wszystko wytwarza temperaturę...Po takim 2 godzinnym seansie temperatura może nawet skoczyć o 5 stopni...

 

6 godzin temu, netwalker napisał:

Ja poważnie pogadam o wykuciu częsci pustaków pod te 6 Atmosów. Strop jest typu Dz

Tutaj powinieneś to skonsultować z projektantem....Jakkolwiek pojedyńczy pustak można wykuć dzurę ,to w przypadku belek stropowych nie jest to już tak proste .One raczej nie powinny być naruszone .Tam jest zbrojenie które nadaje im sztywność.Dlatego sprawdź gdzie wypadają  Atmosy i skonsultuj z projektantem....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, belek nie ruszamy. Między legarami jest ok. 50 cm. Prędzej nagniemy zasady Atmosa niż bezpieczeństwa 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 17

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.