Skocz do zawartości
IGNORED

high-endowe prawdy czyli subiektywnie o audio


Meloman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, sly30 napisał:

Dobry, niekoniecznie high endowy system, powinien zagrać dobrze, każdy rodzaj muzyki. Przecież sprzęt nie wie i nie rozumie jaką muzykę odtwarza. Dla sprzętu, to są tylko sygnały elektryczne. 

Chodziło mi właśnie o sytuacje gdy cos nie daje rady, no ale sam wpadłem w własne sidła bo nie mozna nazwac wtedy tego dobrym

3 minuty temu, piano napisał:

 

jaki repertuar!?

Głośnik jest głośnikiem i ma grać, a nie robić focha. 

Gdy jest mały, lub wydmuszka, to masz co masz, ale duży i dobrze zszyty może więcej. 

Każda poprawnie(!) skrojona konstrukcja 3 way w papierze z min. '12 zagra każdy repertuar w stopniu co najmniej zadowalającym. Reszta zależy od kierownika budowy. 

o to to - nieprecyzyjnie sie wyrazilem, jak strzela focha to nie mozna go nazwac dobrym, jednak mimo to sa takie ktore strzelaja focha a ich producenci probuja im przypiac metke hi-end (i tu jest istota problemu na ktory chcialem zwrocic uwage)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, xsnailx napisał:

a ich producenci probuja im przypiac metke hi-end (i tu jest istota problemu na ktory chcialem zwrocic uwage)

i słusznie 😉

bo na rynku jest wysyp wydmuszek pod szyldem High End. Pytanie też czy kierownik operuje w domenie wzroku czy słuchu? Gdy do tego dołożymy błędy kierownika budowy i babole po stronie przyłączeniowej czy środowiska pracy, to mamy klops z bigosem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, piano napisał:

Każda poprawnie(!) skrojona konstrukcja 3 way w papierze z min. '12 zagra każdy repertuar w stopniu co najmniej zadowalającym. Reszta zależy od kierownika budowy. 

Nieprawda
1. Co dla ciebie poprawne dla mnie nie musi
2. Zależy od jakości nagrania a nie repertuaru

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Nieprawda

jeśli tak bardzo zależy Ci na twojej prawdzie, to na potrzebę dyskusji, przyjmijmy, że twoje jest na wierzchu. 

Sęk w tym, ze lud i tak zrobi po swojemu 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, piano napisał:

 

jeśli tak bardzo zależy Ci na twojej prawdzie, to na potrzebę dyskusji, przyjmijmy, że twoje jest na wierzchu. 

Sęk w tym, ze lud i tak zrobi po swojemu 😉

Gerard ma obsesje na punkcie dużych driverów j odstawienia kolumn od ściany. Sam ma kolumny z małymi basowcami i przyklejone do ściany, no i szlag go trafia, gdy tylko ktoś napisze coś, że kolumny nie powinny stać przy ścianie i że minimum, to 12 cali na basie. Podświadomie, wie że tak jest, ale z jakichś sobie znanych powodów, nie chce, czy nie może tego zmienić i nie może się z tym pogodzić, więc każdy taki wpis jak Twój budzi u niego wściekłość… 🙂 Jakby mógł, to od razu waliłyby w mordę.. :-)))

Napisałeś, że minimum 12 cali, to taka zniewaga zemsty wymaga… :-))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sly30 napisał:

każdy taki wpis jak Twój budzi u niego wściekłość… 🙂

a tak starłem się nie obrazić jego Matki 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sly30 napisał:

że minimum, to 12 cali na basie

12 cali to ok 500cm2 powierzchni membrany

Gerard ma dwa 8 calowe woofery na stronę więc powierzchnia membrany to ponad 400cm2

potencjał jest porównywalny z 12 calami

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, piano napisał:

a tak starłem się nie obrazić jego Matki 😉

To dobry chłopak jest, tylko trudno mu przyjąć pewne fakty i zrobi wszystko, by przekonać siebie i innych, że fizyki nie ma… 🙂 Ponoć jego system bardzo dobrze gra, ale jestem pewien, że mógłby jeszcze lepiej zagrać gdyby kolumny odstawić od ściany i gdyby na basie było np 2x12 cali. 2x10 też fajnie zagra, ale 2x12 zagra lepiej. No taka jest fizyka. Nic na to nie poradzimy i nie ma sensu zaklinać rzeczywistości. 
Mój system też mógłby zagrać lepiej, gdybym chociaż mógł zlikwidować sprzęt, który stoi między kolumnami w 2 rzędach. Ale nie mam takiej możliwości. Mówi się trudno i słucha się dalej. 

5 minut temu, slawek.xm napisał:

12 cali to ok 500cm2 powierzchni membrany

Gerard ma dwa 8 calowe woofery na stronę więc powierzchnia membrany to ponad 400cm2

potencjał jest porównywalny z 12 calami

 

Wiesz przecież, że tak nie jest. A rezonansowa? Tego nie przeskoczysz. Przy dobrym 12 cali to może być np 25hz, a dobry 8 cali to 40hz. I gdy bas schodzi w te okolice, a do 40hz powinien bez problemu, to….sieje dużymi zniekształceniami…niestety. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, sly30 napisał:

Gerard ma obsesje na punkcie dużych driverów j odstawienia kolumn od ściany. Sam ma kolumny z małymi basowcami i przyklejone do ściany, no i szlag go trafia, gdy tylko ktoś napisze coś, że kolumny nie powinny stać przy ścianie i że minimum, to 12 cali na basie. Podświadomie, wie że tak jest, ale z jakichś sobie znanych powodów, nie chce, czy nie może tego zmienić i nie może się z tym pogodzić, więc każdy taki wpis jak Twój budzi u niego wściekłość… 🙂 Jakby mógł, to od razu waliłyby w mordę.. :-)))

Napisałeś, że minimum 12 cali, to taka zniewaga zemsty wymaga… :-))

Zes ładnie historie ułożył 🙂 , tylko nie pomyślałeś ze 12" czy 15" jest bardzo duży wybór n rynku i jakoś nie mnie nie oczarowały

52 minuty temu, piano napisał:

 

jeśli tak bardzo zależy Ci na twojej prawdzie, to na potrzebę dyskusji, przyjmijmy, że twoje jest na wierzchu. 

Sęk w tym, ze lud i tak zrobi po swojemu 😉

Oczywiście ze lud zrobi swoje a prawda jest tylko jedna.
Bardzo często przekręcasz co było napisane, ja pisałem ze "poprawnie" jest subiektywne a to ty starasz sie narzucić swoje, nie odwrotnie

36 minut temu, piano napisał:

a tak starłem się nie obrazić jego Matki 😉

I to niby śmieszne ?

33 minuty temu, sly30 napisał:

 

Wiesz przecież, że tak nie jest. A rezonansowa? Tego nie przeskoczysz. Przy dobrym 12 cali to może być np 25hz, a dobry 8 cali to 40hz. I gdy bas schodzi w te okolice, a do 40hz powinien bez problemu, to….sieje dużymi zniekształceniami…niestety. 

Jak przestaniesz myśleć przez pryzmat własnego projektu to ujrzysz ...., usłyszysz
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez .:Gerard:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Jak przestaniesz myśleć przez pryzmat własnego projektu to ujrzysz ...., usłyszysz

Ależ słyszałem. Miałem przecież wcześniej przeróżne konstrukcje znanych firm. Ale ile słyszałem u znajomych i w różnych innych miejscach, to aż trudno sobie wyobrazić. I właśnie usłyszałem i dlatego tak, a nie inaczej ustawiałem swój projekt. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, sly30 napisał:

Wiesz przecież, że tak nie jest. A rezonansowa? Tego nie przeskoczysz. Przy dobrym 12 cali to może być np 25hz, a dobry 8 cali to 40hz. I gdy bas schodzi w te okolice, a do 40hz powinien bez problemu, to….sieje dużymi zniekształceniami…niestety

nie możesz utożsamiać wielkości głośnika z częstotliwością rezonansową

np Scan-Speak 23W/4557T02 średnicę 23 cm a Fs 21hz

a 15 calowy Scan-Speak 38WE/8582T00 26 hz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, .:Gerard:. napisał:

 

Jak przestaniesz myśleć przez pryzmat własnego projektu to ujrzysz ...., usłyszysz
 

Predzej pieklo zamarznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sly30 napisał:

Ależ słyszałem. Miałem przecież wcześniej przeróżne konstrukcje znanych firm. Ale ile słyszałem u znajomych i w różnych innych miejscach, to aż trudno sobie wyobrazić. I właśnie usłyszałem i dlatego tak, a nie inaczej ustawiałem swój projekt. 

To co polecisz tak do 30- 35m² ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

To co polecisz tak do 30- 35m² ?

To co mam do drugiego systemu. Obudowa zamknięta, mogą stać blisko ściany, 2x 11 cali bas. Jest dobrze. Nie musi zaraz być 2x 15. Ale jeśli jesteś zadowolony, to po co masz zmieniać?

6 minut temu, slawek.xm napisał:

nie możesz utożsamiać wielkości głośnika z częstotliwością rezonansową

np Scan-Speak 23W/4557T02 średnicę 23 cm a Fs 21hz

a 15 calowy Scan-Speak 38WE/8582T00 26 hz

Mogę jeśli konstrukcja i klasa jest zbliżona. Gdy patrzysz na parametry driverów np z tej samej serii czy rodziny, to czym większy tym rezonansowa niższa. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sly30 napisał:

To co mam do drugiego systemu.

 

Cos większego, potrzebuje centrum na realnych wysokościach, zestawy około 1.8m wysokie, znasz coś markowego ? Mój faworyt to Verity Audio Lohengrin II S, niestety u mnie za mało miejsca dla nich, wszystko mam ustawione wzdłuż pokoju i przy ich gabarytach podstawy grałoby mi za bardzo na twarz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
22 minuty temu, slawek.xm napisał:

Scan-Speak 23W/4557T02 średnicę 23 cm a Fs 21hz

Ale efektywność jest niska. Oczywiście możne on dobrze pompować jak dasz mu mocy ale zniekształcenia wtedy też będą większe i ten bas zawsze będzie taki wymuszony. Fizyki się nie da oszukać jeśli bas ma być dobry to głośnik musi być duży. Przez lata promowania małych głośników do wąskich słupków wielu producentów z powrotem oferuje duże głośniki jak choćby Scan-Speak 38WE/8582T00 czy SB34NRX75-16.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Cos większego, potrzebuje centrum na realnych wysokościach, zestawy około 1.8m wysokie, znasz coś markowego ? Mój faworyt to Verity Audio Lohengrin II S, niestety u mnie za mało miejsca dla nich, wszystko mam ustawione wzdłuż pokoju i przy ich gabarytach podstawy grałoby mi za bardzo na twarz

Ja już inaczej patrzę na te sprawy. Gdybym miał miejsce na większe, to zamówił bym takie same tylko większe z 2x13 cali na bas. Wysokość byłaby pewnie ok 1.6m, waga ok 200kg sztuka i cena 3x niższa niż te różne Verity itd. Oczywiście dobre elementy zwrotnic. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Seyv napisał:

Ale efektywność jest niska. Oczywiście możne on dobrze pompować jak dasz mu mocy ale zniekształcenia wtedy też będą większe i ten bas zawsze będzie taki wymuszony. Fizyki się nie da oszukać jeśli bas ma być dobry to głośnik musi być duży. Przez lata promowania małych głośników do wąskich słupków wielu producentów z powrotem oferuje duże głośniki jak choćby Scan-Speak 38WE/8582T00 czy SB34NRX75-16.

Nie oszukasz ale można wykorzystać, duza skrzynia wzmocni
Jak będziesz miał możliwość posłuchania np. Wilson Benesch Eminence to pogadamy o fizyce

3 minuty temu, sly30 napisał:

Ja już inaczej patrzę na te sprawy. Gdybym miał miejsce na większe, to zamówił bym takie same tylko większe z 2x13 cali na bas. Wysokość byłaby pewnie ok 1.6m, waga ok 200kg sztuka i cena 3x niższa niż te różne Verity itd. Oczywiście dobre elementy zwrotnic. 

Bedzie taki projekt ? Chętnie podjadę na odsłuch i jak mnie zauroczy to .....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Bedzie taki projekt ? Chętnie podjadę na odsłuch i jak mnie zauroczy to .....

To byłoby na zamówienie. W tej sytuacji musisz wybrać coś innego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, sly30 napisał:

. Obudowa zamknięta, mogą stać blisko ściany, 2x 11 cali bas. Jest dobrze.

O, a pamiętasz, jak zobaczyłeś, na fragmentarycznym zdjęciu, ze skrótem optycznym, jedną moją kolumnę?

Jak zawyrokowałeś na tej podstawie, że to jest wciśnięte w kąt i nie może dobrze grać?

Otoż, ani wcisnięte w kąt, ale co lepsze - moje ZG, dla mocy jakich używam do słuchania w 80% czasu, przy zastosowanym w nich variovencie, są OZ.

Jak to się zmienia punkt widzenia (no bo nie słyszenia) gdy samemu się używa OZ. 🤔

 

Godzinę temu, sly30 napisał:

No taka jest fizyka. Nic na to nie poradzimy i nie ma sensu zaklinać rzeczywistości. 

O, od kiedy to "robisz" w fizyce?

Do tematu wpływu drutków w tej fizyce już doszedłeś, czy jeszcze nie ten "semestr"? 🤭

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, iro III napisał:

Jak to się zmienia punkt widzenia (no bo nie słyszenia) gdy samemu się używa OZ

Nic się nie zmienia. Kolumny nigdy nie powinny stać przy ścianie, a już broń Boże w narożnikach. Nigdy tam nie pokażą 100% swojego potencjału. Ale jeśli już muszą, to odpowiedni projekt OZ zniesie te niedogodności trochę lepiej. Ale trochę lepiej niż źle, nie oznacza bardzo dobrze. 

6 minut temu, iro III napisał:

Jak to się zmienia punkt widzenia (no bo nie słyszenia) gdy samemu się używa OZ

Nic się nie zmienia. U mnie te OZ są w drugim, kinowym systemie i będą sterowane procesorem z dsp. To inne warunki pracy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sly30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, sly30 napisał:

Kolumny nigdy nie powinny stać przy ścianie

 

Godzinę temu, sly30 napisał:

To co mam do drugiego systemu. Obudowa zamknięta, mogą stać blisko ściany

Może więc wybierz właściwą wersję,

nie jak Kali...

P.S. jaka jest u mnie faktyczna odległość od ścian, już raz po tamtej "aferze", podawałem, co do cm, teraz to możesz sobie puszukać...

...tylko po co Ci to?

Przeciez "zawsze" wiesz wszystko naj-lepiej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Chicago napisał:

Dla słuchacza najważniejsza jest muzyka! Tak samo jak dla kierowcy najważniejszy jest samochód, albo traktor.

Cieszy mnie, że poparłeś moją tezę.
Samochód czy traktor - to odpowiednik sprzętu audiofilskiego.

Jazda pojazdem byłaby odpowiednikiem słuchania muzyki.
A tu nikt nie dyskutuje o prędkości poruszania się czy stylu kierowania.

Emocje z muzyki, to można mieć jak, jak się puści bardzo głośno jakiś utwór zaczynający się transjentowym walnięciem. Słynny taki jest nawet w muzyce poważnej. I słuchacz jest potem parę godzin pod wrażeniem. 
To zresztą fajne porównanie:
- jazda traktorem -> zakładka START,
- jazda osobówką -> zakładka HI-FI,
- jazda wyścigówką -> zakładka HI-END.

No sorry wszystkim - ja latam samolotem 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, iro III napisał:

Może więc wybierz właściwą wersję,

Jest tylko jedna wersja. Wcześniej opisałem jaka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
35 minut temu, .:Gerard:. napisał:

Nie oszukasz ale można wykorzystać, duza skrzynia wzmocni

Duża skrzynia nic nie wzmacnia co najwyżej nie ogranicza. Efektywny głośnik wymaga dużej skrzyni w stosunku do średnicy, mniej efektywny głośnik zadowoli się mniejsza skrzynia przy tej samej średnicy. Większy głośnik większa skrzynia, mniejszy głośnik mniejsza skrzynia. Takie prawidła natury.

Oczywiście słuchałem wielu kolumn z mniejszymi głośnikami i potrafiły zagrać świetnie ale mnie bas najbardziej podobał się zawsze z tych dużych, oczywiście ktoś może mieć odmienne zdanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, sly30 napisał:

Nic się nie zmienia. Kolumny nigdy nie powinny stać przy ścianie, a już broń Boże w narożnikach. Nigdy tam nie pokażą 100% swojego potencjału. Ale jeśli już muszą, to odpowiedni projekt OZ zniesie te niedogodności trochę lepiej. Ale trochę lepiej niż źle, nie oznacza bardzo dobrze. 

 

Nie zgodzę się

Ja mam bardzo nie książkowo ustawione, do jednej strony i bardzo szeroko, wszystko dzieje sie miedzy kolumnami, przy proporcjonalnym ustawieniu może nie musi być lepiej (wiele zależności)
Natomiast słuchałem Klipsch w narożnikach i jakoś nie słyszałem aby były z tym problemy, producent nawet zaleca do ściany i narożników
Tak samo w OB nie dla hecy bas stosują przy ziemi albo w podłogę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, .:Gerard:. napisał:

Natomiast słuchałem Klipsch w narożnikach i jakoś nie słyszałem aby były z tym problemy, producent nawet zaleca do ściany i narożników

Podałeś przykład, który potwierdza, to o czym pisałem. To idea kolumn z dawnych lat, wykorzystująca ścianę do przedłużenia tuby. I dla basu tak jest lepiej w tym konkretnym przypadku, ale już nie dla sceny i holografii 3D. Tylko, że 60 lat temu nikt nie myślał o 3D z 2 kolumn. Cieszono się, że w ogóle jest chociaż stereo. 

 

4 minuty temu, .:Gerard:. napisał:

Tak samo w OB nie dla hecy bas stosują przy ziemi albo w podłogę

Tak robi się tylko w kompromisowych projektach, gdzie odgrody są dla basu zbyt małe. W dobrym projekcie nie ma takiej konieczności. OB nigdy nie powinny stać ani przy ścianie, ani w narożnikach. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sly30 napisał:

Tylko, że 60 lat temu nikt nie myślał o 3D z 2 kolumn. Cieszono się, że w ogóle jest chociaż stereo. 

 

Ty słuchałeś ostatnio jakiś tam realizacji i muzyki za lat 60/70 ubiegłego wieku? Na tych swoich kolumnach? Z analogu czy z cyfry?

I co, nie ma tam sceny 3D? A może jednak trochę głuchy jesteś?

Zapewne nie i ... wydaje mi się że jednak znajdziesz takie płyty. Ja mam takich w swojej kolekcji, i analogowej i cyfrowej mnóstwo.

 

To teraz zastanów się jak zrealizowano mix i master takiego nagrania skoro, jak twierdzisz, cytuję: nikt nie myślał (czyli nikt nie miał) o 3D z dwóch kolumn ???

A może o i mieli w tych reżyserkach jakis kosmiczny sprzęt i kolumny, o których my nie wiemy ???

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez pmcomp

Muszę przewietrzyć mój system…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Seyv napisał:

Duża skrzynia nic nie wzmacnia co najwyżej nie ogranicza. Efektywny głośnik wymaga dużej skrzyni w stosunku do średnicy, mniej efektywny głośnik zadowoli się mniejsza skrzynia przy tej samej średnicy. Większy głośnik większa skrzynia, mniejszy głośnik mniejsza skrzynia. Takie prawidła natury.

Przykład dla tego samego głośnika

Volume/PrincipleBR-Channel fb

30 l/bass reflexBR 25.50 40 Hz

50 l/bass reflexBR 25.50 31 Hz

70 l/bass reflexBR 25.50 27 Hz

5 minut temu, Seyv napisał:

Oczywiście słuchałem wielu kolumn z mniejszymi głośnikami i potrafiły zagrać świetnie ale mnie bas najbardziej podobał się zawsze z tych dużych, oczywiście ktoś może mieć odmienne zdanie.

Dlatego wspominałem o własnych preferencjach,
ja w dużych przetwornikach słyszę narzucone nienaturalne skracanie, nadmierność.
Co sie dzieje jak wysokie nie maja wybrzmień ? Dźwięk na tym zakresie robi sie kliniczny .....
Jak ktos pisze ze lubi ten "szybki bas" to skądś sie to bierze, ja lubię bas taki którego nie mogę określić czy jest szybki czy wolny, nie lubię ciśnienie akustyczne niskiego zakresu jest nadmiernie odczuwalne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.