Skocz do zawartości
IGNORED

Adaptacja akustyczna salonu


Corleone
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zaaranżować salon pod audio, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu życia pozostałych mieszkańców domu 😁. Załączony fragment projektu przedstawia salon połączony z jadalnią, które dopiero powstają - oba pomieszczenia mają te same rozmiary, oddziela je jedynie kominek. Położenie kominka i szafki RTV jest z góry narzucone, w rogu znajdować się będzie kanapa. Czy macie jakiś pomysł jak w tej sytuacji uzyskać możliwie optymalne rozmieszczenie kolumn? Przychodzą mi do głowy 2 warianty:

- Wariant 1: kolumny obok szafki RTV, krótkie kable głośnikowe, okna 3 i 4 zasłaniane ciężkimi kotarami, ale ze względu na połączenie jadalni z salonem obawiam się asymetrii. Pomarańczowym kolorem zaznaczyłem przejścia pomiędzy pomieszczeniami, które być może uda się zasłaniać zsuwanymi w dół roletami rzymskimi, albo zbliżonym rozwiązaniem.
- Wariant 2: kolumny przy kominku, dłuższe kable głośnikowe, prowadzone w rurkach zalanych w podłodze, przy ewentualnym braku rolet wydaje się to korzystniejsze, mamy symetrię, część odbić od okien trafi chyba w tylną część kominka (od strony jadalni)?

Chciałbym też zapytać o kolumny, które polecalibyście do tego typu pomieszczenia. Jestem zdecydowany na wzmacniacz lampowy o mocy około 2x40 W, słucham głównie bluesa, czasami klasyki, ewentualnie progresywny rock, jazz. Ze względu na rodzaj wzmacniacza i preferowane gatunki muzyczne myślałem nad tubami, np. Tannoy, Klipsch. Jakie gabaryty miałyby sens przy takiej kubaturze pomieszczenia? Tannoy Turnberry, Stirling, czy coś mniejszego? Rozważałem też Focal Kanta 2, ale obawiam się, że ten wzmacniacz ich nie uciągnie.

Korzystając z faktu, że na forum są również ludzie z branży chciałem zapytać o to, jak podchodzicie do tematu odsłuchów, gdy klient przychodzi ze wzmacniaczem DIY chcąc zestawić go z konkretnymi modelami kolumn? Czy dopuszczacie taką możliwość? Co w przypadku, gdyby wskutek wady sprzętu klienta uszkodzone zostały kolumny?

Z góry dziękuję za wszelkie porady/odpowiedzi 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy

W przypadku wariantu 2 będziesz miał problem z basem i sceną. Słyszałem już takie ustawienie u kogoś. Ściana pomiędzy kolumnami u Ciebie z kominkiem będzie odbijać częstotliwości środka i góry pasma natomiast nie będzie zysku na basie.

Do tego kolumny możesz rozstawić węziej. Pomimo asymetrii wariant pierwszy wydaje się lepszym wyborem. 

10 godzin temu, Corleone napisał:

Co w przypadku, gdyby wskutek wady sprzętu klienta uszkodzone zostały kolumny?

Na skutek czego miały by zostać uszkodzone kolumny? Czy wzmacniacz posiada wady konstrukcyjne? Jest wykonany z wadliwych lub odpadowych części? Jego montaż jest niestaranny przez co są problemy z transportem? Jeśli tak jest w Twoim interesie jest by go poprawić lub wymienić. Widziałem dużo wzmacniaczy DIY i ich jakość była nie gorsza a czasem nawet lepsza niż jakość wzmacniaczy manufakturowych lub nawet dużych producentów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez bym wybral 1 (ale bardziej na lewo i szerzej)
2 bylo by mi zbyt upierdliw (w przejsciu) i za waskie

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Seyv napisał:

Na skutek czego miały by zostać uszkodzone kolumny? Czy wzmacniacz posiada wady konstrukcyjne? Jest wykonany z wadliwych lub odpadowych części? Jego montaż jest niestaranny przez co są problemy z transportem? Jeśli tak jest w Twoim interesie jest by go poprawić lub wymienić. Widziałem dużo wzmacniaczy DIY i ich jakość była nie gorsza a czasem nawet lepsza niż jakość wzmacniaczy manufakturowych lub nawet dużych producentów.

Dzięki za odpowiedzi.

Też niejednokrotnie spotkałem się z konstrukcjami DIY, które biły na głowę 2x droższe komercyjne konstrukcje, ale wiele osób nadal jest uprzedzonych do DIY, bo ufa tylko markowym produktom. Zastanawiam się, czy takie podejście pokutuje również wśród osób pracujących w salonach audio i powinienem się spodziewać problemów chcąc zestawić wzmacniacz DIY z kolumnami oferowanymi przez dany salon, na potrzeby odsłuchu. Nie obawiałbym się jakości komponentów ani ich montażu, ale pytanie było trochę na wyrost i tyczyć się może równie dobrze wzmacniaczy komercyjnych.

W kwestii wariantu 1 - czy postawienie tub tak blisko ściany jest korzystne? Spotkałem się z tym raczej głównie w przypadku kolumn podstawkowych, w celu wzmocnienia basu. Czy przy tubach nie będzie to przypadkiem skutkowało niepożądanym i przesadnym wzmocnieniem dolnych zakresów pasma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
26 minut temu, Corleone napisał:

Czy przy tubach nie będzie to przypadkiem skutkowało niepożądanym i przesadnym wzmocnieniem dolnych zakresów pasma?

O jakich tubach piszesz? Jaki jest ich zakres działania?

28 minut temu, Corleone napisał:

Zastanawiam się, czy takie podejście pokutuje również wśród osób pracujących w salonach audio i powinienem się spodziewać problemów chcąc zestawić wzmacniacz DIY z kolumnami oferowanymi przez dany salon, na potrzeby odsłuchu

Ja bym bardziej zabiegał by kolumny odsłuchać w domu. To, że zagrają z Twoim wzmacniaczem w salonie jeszcze nie świadczy o tym, że zagrają dobrze u Ciebie w domu. Co do odsłuchu w salonie nie musisz się obnosić, że to DIY jeśli ma ładną obudowę i jesteś go pewien. Chyba z że montaż, na przysłowiowej desce to wtedy lepiej zostawić go w domu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Seyv napisał:

O jakich tubach piszesz? Jaki jest ich zakres działania?

Myślałem o Tannoy Turnberry, według producenta działają w zakresie 34-44000 Hz. Ewentualnie coś podobnego z Klipscha. Nie wiem tylko czy Turnberry nie są za duże/za małe do takiego pomieszczenia. Nie bardzo wiem czy są jakieś zasady doboru kolumn do geometrii/kubatury pomieszczenia.

9 godzin temu, Seyv napisał:

Ja bym bardziej zabiegał by kolumny odsłuchać w domu. To, że zagrają z Twoim wzmacniaczem w salonie jeszcze nie świadczy o tym, że zagrają dobrze u Ciebie w domu.

Chciałem najpierw przetestować w salonie kilka par kolumn. Nie upieram się przy tubach, biorę pod uwagę np. Focal Kanta 2, ale wołałbym uniknąć kolumn podstawkowych. Kiedy trafią się konkretne kolumny, które mi się spodobają będę chciał dopiero wziąć je na odsłuch do siebie. Chyba, że chodzi Ci o różnice w charakterystykach pomieszczeń i to, że kolumny, które odrzucę w salonie, w moim domu mogłyby zagrać lepiej, niż pozostałe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.