Skocz do zawartości
IGNORED

Ocieplenie/złagodzenie systemu audio


Fajfoll
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, Fajfoll napisał:

Małe biuro 6 metrów kwadratowych. Do takiego pomieszczenia kolumny wpasowały się idealnie.

W takim razie - nie ma mowy o zbyt dużym pomieszczeniu, jeśli brakuje Ci basu a kolumny tak bardzo Ci pasują wizualnie i nie chcesz ich ruszać, to może wzmak lampowy będzie strzałem w dychę.

Ja pamiętam jak przesłuchiwałem  kilka lampiaków - tam największym problemem była właśnie ilość basu - ciut za dużo i poluzowany, ale z kolumnami ze skromnym basem jak twoje (65hz) i małym głośnikiem basowym efekt był bardzo przyjemny w tym zakresie, a środek i góra był właśnie taka za co lubi się lampy, czyli przeciwieństwo tego co  opisałeś, że Ci się nie podoba.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wlodek71 napisał:

Jako były posiadacz M3-ki wtrące, że on miał dół jaki bym sobie życzył w każdym wzmacniaczu, suchy też nie był.

Wniosek jest taki, że jeśli dwóch słuchających ten wzmacniacz ma tak skrajne wrażenia, to najprawdopodobniej kolumny które były różne zakładam, są za to odpowiedzialne.

Z pewnością, dlatego pytałem Elbinga o kolumny z jakimi połączony był M3 bo ostatnie co można mu zarzucić że jest suchy i metaliczny. Prawdopodobnie słuchane było na jakichś tłuczkach a NAD'owi się oberwało za to że nawet jemu nie udało się ucywilizować owych paździerzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Tal

„We read to know we are not alone.“  C.S. Lewis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, szpakowski napisał:

Chcesz suba do 6m wstawić? ... to raczej nie jest dobry pomysł ...

Dobry? Nie, bardzo dobry!

39 minut temu, xajas napisał:


Slyszales juz cos takiego?

On ostatnio suba słyszał z plastikowego KD ćwierć wieku temu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Tal napisał:

....Prawdopodobnie słuchane było na jakichś tłuczkach a NAD'owi się oberwało za to że nawet jemu nie udało się ucywilizować owych paździerzy...

Podejrzewam inny problem. Być może NAD oberwał rykoszetem za kiepski sygnał z Musical Fidelity ? 🤔 Później jak szukałem odtwarzacza CD to taki metaliczny, jasny, świdrujący uszy dźwięk miały właśnie odtwarzacze MF... Jednak ta dyskusja uczy elastyczności w myśleniu ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Elbing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
On ostatnio suba słyszał z plastikowego KD ćwierć wieku temu.

Tak, to takie dyskusje z slepymi o kolorach

Po pierwsze nigdy nie slyszeli takiej konstelacji.
Po drugie nie zdaja sobie sprawy, nie rozumia, z jakimi „efektami“, zjawiskami akustycznymi mamy w takim przypadku do czynienia.

Geneneralnie najwiekszym problemem, z ktorym jestesmy konfrontowani w zakresie basu sa mody/rezonanse (czyli to potocznie nazywane „dudnienie“). Ale te wystepuja tylko powyzej okreslonej czestotliwosci zaleznej od wymiarow pomieszczenia. Najnizszy, pierwszy mod to 340m/s podielony przez 2x dlugosc pomieszczenia. Czyli zakladajac ze mowa o pomieszczeniu 6qm (dla uproszczenia 2,5mx2,5m=6,25qm) to najnizszy mod to 68Hz.
Ponizej 68Hz mamy w tym pomieszczeniu genialny, niezaklucony bas „kompresyjny“! A to jest ponizej czestotliwosci podzialu subwoofera. Czyli subwoofer gra absolutnie znieksztalcony.
Sluchajac basu z subwoofera w takim pomieszczeniu czujemy sie, jak bysmy sami byli „w srodku subwoofera“
Efekt jest nie do opisania. Bas jest absolutnie zjawiskowy

A tego opisu nie wysysam sobie z palca i nie powtarzam jakichs tam podchwyconych na forum historyjek, tylko pisze z wlasnej praktyki i niesamowitego osobistego przerzycia. Bo ten wczesniej przytaczany pomiar z subwooferem to wlasnie pomiar z takiego pomieszczenia => to moja mikroskopijna kuchnia o w wymiarach 2,45x2,55!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zbudowalem juz mnostwo subwooferow, slyszalem dziesiatki kombinacji, ale ten, ktory wywarl na mnie najwieksze wrazenie, absolutnie nieporownywalne z wszystkim co dotychczas slyszalem, jest wlasnie ten najmnieszy, najtanszy i to w najmniejszym pomieszczeniu

Czysty odjazd!

A jak pokaze gdzie jest umiejscowiony, to wiekszosc dozna szoku

IMG_0170.thumb.jpg.bbe32e5f5245403e67dd5b73cfbe47bf.jpg

IMG_2696.thumb.jpg.9299bded440299cb55b7b83ab301c47e.jpg

Tyle na temat subwooferow w malych pomieszczeniach.

Never say never!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Tal napisał:

@Elbing prawie zeszczałeś się w gacie bo NAD M3 może się podobać więc dopiero teraz zapytam Cię o sprzęt towarzyszący zatem jakie kolumny były do niego podpięte i co robiło za źródło, bo większych bzdur nie słyszałem nad te że owy wzmacniacz gra sucho i ostro. Co za bzdury!

Miałem ten wzmacniacz na pewno nie był ani suchy ani ostry. Ale jeśli chodzi całokształt to zwykła lampa PP el34 zagrala lepiej (oczywiście na odpowiednim zestawie lamp) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez trueman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Ajothe napisał:

@xajas fajnie masz w kuchni, ale suby ocieplają Tobie resztę pasma średnich i wysokich? 

Tak jest to możliwe, chodzi o równowagę tonalną, wystarczy prosty eksperyment; zatkaj otwór bas refleks (który teoretycznie ingeruje tylko w bas) w swoich kolumnach a przekonasz sie, że wszystko brzmi inaczej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zatkaniu bas jest odchudzony, ale brzmienie się nie ochładza.  

Mam również sub do podłogówek i bez suba już nie gramz bo nie lubię. Natomiast sugerowanie, że sub ociepli brzmienie zestawu wydało mi się dziwne. 

Mi się wydaje, że o wiele więcej dałby ciepły wzmacniacz 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ajothe napisał:

Mi się wydaje, że o wiele więcej dałby ciepły wzmacniacz 😉

Co już wcześniej sugerowałem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, wlodek71 napisał:

...chodzi o równowagę tonalną, wystarczy prosty eksperyment; zatkaj otwór bas refleks (który teoretycznie ingeruje tylko w bas) w swoich kolumnach a przekonasz sie...

Robiłem ten eksperyment z BR, robiłem z subem: bas się zmienia - reszta brzmi tak samo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, szymon1977 napisał:

Robiłem ten eksperyment z BR, robiłem z subem: bas się zmienia - reszta brzmi tak samo.

No cóż, nie będe forsował swoich teorii na siłe, ale ja tak miałem, choć nie umiem tego sensownie uzasadnić, dla tego nie traktujcie tego jako jednej z audiofilskich prawd a jedynie wartą przetestowania opcje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, wlodek71 napisał:

No cóż, nie będe forsował swoich teorii na siłe, ale ja tak miałem, choć nie umiem tego sensownie uzasadnić, dla tego nie traktujcie tego jako jednej z audiofilskich prawd a jedynie wartą przetestowania opcje.

Powiem tak: jeśli kolumny mają zaznaczoną górę (jak np moje B&W 606), to niedostatek dołu bardziej doskwiera (niż np w spokojnych Tannoy Mercury M1). Owszem, po wyłączeniu sub-a czy zatkaniu BR gorzej całości się słucha, ale nic to nie ma wspólnego ze zmianami środka i góry. Po prostu środek i zaznaczoną górę przyjemniej się słucha, gdy towarzyszy im mocny i szybki bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszedł walec ...ciekawe dlaczego? 

... panie @xajas zastosuję się do twojej (w zasadzie Twaina) słusznej uwagi. Nie dyskutuję z tobą, masz przecież znacznie większe doświadczenie ... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, szymon1977 napisał:

Po prostu środek i zaznaczoną górę przyjemniej się słucha, gdy towarzyszy im mocny i szybki bas.

Otóż to, nie trzeba wtedy tłumić tego, co ma wpływ na energetyczność przekazu, a to jest priorytetem w muzyce rockowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dalej jest rozmowa o tym samym co było na pierwszych stronach bo trochę tutaj popisaliście przez weekend. 

Moim zdaniem to nie jest kwestia pytania czy subwoofer w takim pomieszczeniu to jest dobry pomysł czy nie. 

To jest dobry pomysł ale moim zdaniem nie rozwiąże to kwestii problemu który był zawarty w pierwszym poście.

Na szczęście suba można łatwo wypożyczyć i po prostu sprawdzić w domu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.04.2023 o 11:07, mikel napisał:

Zacząć trzeba od podstaw czyli źródła. Daruj sobie komputer chyba że masz naprawdę dobry drogi dac z amanero itp. Zmień komputer na dobry streamer. Ja mam u siebie i bardzo polecam Bluesound Node po modzie zasilania na zewnętrzne. Więcej przeczytasz w klubie Node.

 

Dalej... akustyka. Faktycznie popatrz czy nie masz zbyt dużo płaskich powierzchni. Bez zadbania o to w zasadzie nigdy nie będziesz zadowolony. Musisz zagracić trochę pokój 🙂

 

Kolumn nie przekreślaj zanim nie poprawisz źródła i akustyki. Zbyt jasno grający system to nie jest fajna sprawa. Wiem bo sam z tym zawsze walczyłem. Mi udało się osiągnąć nasycenie i spory dobrej jakości bas poprzez kupno Node z modem PD Creative plus iFi iPower X, wymiana zasilającego do listwy na Elecaudio CS 361b, Gigawatt LC-1 mk2 do wzmacniacza, IC Melodika MDC1110, zadbanie o właściwe ułożenie wszystkich kabli i tłumienie wibracji. To wszystko sprawiło że system gra ciepłym, nasyconym dźwiękiem z dobrą głębią. Wiem że niektóre z wymienionych rzeczy niektórych oburzy ale mam to gdzieś.

Miło słyszeć, że iPower X wniósł wartość do twojego systemu! Niech służy!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Piotr Sonido napisał:

Na szczęście suba można łatwo wypożyczyć i po prostu sprawdzić w domu

Ale to dopiero po znalezieniu monitorków. Tak sobie myślę: moc wzmacniacza duża - może coś z Dynaudio?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, szymon1977 napisał:

Ale to dopiero po znalezieniu monitorków. Tak sobie myślę: moc wzmacniacza duża - może coś z Dynaudio?

Najpierw muszę je sprzedać. Ale popuszczając wodze fantazji chętnie zacznę się rozglądać za czymś powiedzmy w budżecie 5 tys. wliczając w to zarówno kolumny jak i dac (sprzęt nowy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Fajfoll napisał:

Najpierw muszę je sprzedać. Ale popuszczając wodze fantazji chętnie zacznę się rozglądać za czymś powiedzmy w budżecie 5 tys. wliczając w to zarówno kolumny jak i dac (sprzęt nowy).

To jest budżet albo na kolumny albo na daca 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, przecież autor nie szuka "sebastianowego" basu (przepraszam tych normalnych), więc nie rozumiem czemu propozycje z subem. Po to by zagęścić dół i zdominować, by mniej góry było? Bez sensu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Wito76 napisał:

...więc nie rozumiem czemu propozycje z subem. Po to by zagęścić dół i zdominować, by mniej góry było? Bez sensu.

Fakt, nie rozumiesz: nie po to stosuje się sub w stereo.

41 minut temu, Wito76 napisał:

(przepraszam tych normalnych)

(nie ma za co)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, trueman napisał:

To jest budżet albo na kolumny albo na daca 😄

Niestety budżet ma swój limit a przesuwać go by można w niemal nieskończoność 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, szymon1977 napisał:

Ale to dopiero po znalezieniu monitorków. Tak sobie myślę: moc wzmacniacza duża - może coś z Dynaudio?

Też jestem takiego zdania. Jeśli wzmacniacz jest mocny i wydajny to dynaudio pokażą klasę. To granie łagodne niektórzy powiedzą że nudne ale dźwięczne i bardzo melodyjne.

Pytanie czy takiego szuka kolega. Ale tak.

No to mamy szukać już tych kolumn dla ciebie czy czekać aż je sprzedaż? Dasz nam wtedy znać czy jak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Piotr Sonido napisał:

Jeśli wzmacniacz jest mocny i wydajny to dynaudio pokażą klasę. To granie łagodne niektórzy powiedzą że nudne ale dźwięczne i bardzo melodyjne.

I podobno z mocnym basem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, szymon1977 napisał:

I podobno z mocnym basem.

A to już różnie bywa. Ja na przykład lubię bas i dla mnie dynaudio grają za łagodnie. 

Ale siedziałem kiedyś u znajomego który no ma pieniądze robi w programach i jak to po wizycie w nautilusie w domu ma Aku z dynaudio. 

Tak sobie gadaliśmy i popijaliśmy a w tle leciała muzyka. Po paru godzinach zrozumiałem jaki klimat buduje ten zestaw.  Ja oczekuję przynajmniej w tym momencie mojego życia od muzyki nieco więcej zaangażowania ale w tamtej chwili to był bardzo ale to bardzo miły odsłuch.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Piotr Sonido napisał:

Też jestem takiego zdania. Jeśli wzmacniacz jest mocny i wydajny to dynaudio pokażą klasę. To granie łagodne niektórzy powiedzą że nudne ale dźwięczne i bardzo melodyjne.

Pytanie czy takiego szuka kolega. Ale tak.

No to mamy szukać już tych kolumn dla ciebie czy czekać aż je sprzedaż? Dasz nam wtedy znać czy jak?

Trochę poczytałem o tych kolumnach i rzeczywiście mogłyby się wpisać w moje oczekiwania. Postaram się sprzedać Lucie i jak tylko to się stanie to założę nowy temat aby nie komplikować tego wątku.

Dziękuję bardzo za zaangażowanie i odpowiedzi!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.