Jump to content
IGNORED

FLAC

KRZYZAK

Recommended Posts

Witam !

Mialem "Shangri-La" z sieci (flac) i wypalone na plytce. Ostatnio kupilem oryginalna i porownalem. Nie ma zadnej roznicy!

Czytalem tutaj gadki, jak to nagrywarka, soft i gatunek CDR-a wplywa na brzmienie.

A tutaj skopresowany rip, zciagnety, znow rozpakowany, wypalony na zwyklym Verbatimie brzmi identycznie jak oryginal...

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a napisz na czym odsłuchiwałeś?

Ja też kilka dni temu z pomocą znajomych robiłem ślepy test na rożnice miedzy dzwiękiem z tej samej płyty CD-R i oryginalnej.

Stwierdzilismy że różnicy nie słychać :) ale ja mam słaby amplituer AV i Avance 509 pewnie na lepszym sprzęcie byłoby słychać jak na dłoni. Tak więc aby nie sciągać na siebie gromów napiszę że wierzę w rożnice ale jeszcze ich nie słyszałem :))).

pozdr

Hidden Content

większośc ludzi nie odróżni nawet mp3 od ogrinału ;) (no chyba ze jest koszmarnej jakosci),a róznica miedzy wypalonym wavem a orginałem mysłe,że jest w ogóle nie słyszalna.Po prostu wiekszości osób jest szkoda,że jeden za free sciagnie płytke a inny da za nią 80 zł powiedzmy. No i ten który dał 80 zł zawsze bedzie mówił że kopia jest do dupy, chociaż jesli nawet nie słyszy różnicy. taka prawda :D

Hidden Content

wookash:

Rotel RCD-02, HD-650, Creek OBH21 SE. Temu ostatniemu mozna moze zarzucic przecietna muzykalnosc, ale na pewno nie brak detalicznosci.

Testy roznic miedzye tloczonymi a cdrami robilem juz wczesniej, niestety byl tylko jeden, co twierdzil, ze slyszy. Skutecznosc mial 60%, czyli zadna.

Mam tylko jedna plyte nagrywana, ktora nawet ja odrozniam. O dziwo przegrywana na nagrywarce stacjonarnej, specjalnie do audio.

Hidden Content

A ja tam nie wiem czy są różnice czy ich nie ma. Ja po prostu lubie mieć oryginalną płytkę. Pachnąca książeczka, zdjęcia, wszystko pięknie i fachowo. A poza tym mam również świadomość, że ktoś włożył w to jakąś pracę. A jeśli efekty tej pracy sprawiają, że i ja mam satysfakcję ze słuchania, to czemu mam za to nie zapłacić. Co innego, ze ceny płyt CD faktycznie są zbyt wysokie a my a przynajmniej ja za mało zarabiamy.

Hidden Content

Z moich doświadczeń wynika, że różnica jest spowodowana napędem, który nie radzi sobie z płytami cdr. Raz nawet zdarzyło mi się, że kopia brzmiała lepiej niż oryginał. Oczywiście było to spowodowane zużytym laserem w starym odtwarzaczu. Po wymianie odtwarzacza przestałem słyszeć róznice. Co do mp3, jeśli zostały dobrze zrobione, to na przeciętnym sprzęcie trudno odróżnić je od oryginału.

Hidden Content

_Cypis_:

Masz racje. tez mi sie lepiej slucha plyty oryginalnej. Jak widze, ze w napedzie laduje CD-R, to slysze roznice (jak nie widze, juz nie :)

Czynnik psychologiczny jest wazny, o czym swiadcza cudowne cegielki, markery do plyt i zlocone kable sieciowe.

Plyta przegrywana nie ma smaczku, mniej sie ja szanuje. Jak wszystko co nie wymagalo pewnego poswiecenia.

Ja kupuje sobie zaraz po wyplacie 2-3 plytki, zapieprzam do domu jak dziki, bo sie nie moge doczekac :)

Ale nieraz w sklepie szlag trafia, jak sie widzi plyte nagrana 30 lat temu za 70 zl. Ocrona powinna byc znacznie krotsza. %0 lat to przegiecie paly.

Niedlugo pewnie wywalcza sobie 100.

Hidden Content

Problemu kopiowania płyt nie należy rozważać tylko w kategoriach piractwa, polskie prawo zezwala na 1 kopię bezpieczeństwa i naprawdę kupując jakąś drogą pozycję warto sobie zrobić kopię 1:1 za 1,50 PLN i nie ważne czy sami skopiujemy czy ściągniemy FLACa z internetu. W/g mnie o ile transport radzi sobie z CD-Rami różnic w brzmieniu nie ma kompletnie żadnych oczywiście jeśli znamy tajniki porządnego kopiowania.

Hidden Content

annawroc:

To nie tyle smieszne, co zabawne i ciekawe zarazem. Absolutnie nie kwestionuje wplywu sugestii na postrzeganie. Przeciez tak naprawde slyszy nasz mozg, a nie uszy. Medycyna tez coraz szerzej stosuje swiadomie placebo jako lek.

Eksperyment ze slepymi testami moglby byc ciekawy.

P.S.

Czy jest jakas roznica miedzy 11110100001001000000 i 11110100001001000000 ?

Hidden Content

>KRZYZAK

Różnicy nie ma, ale jak weźmiesz dwie płytki z tym samym zapisem i zrobisz im tzw. testy elektryczne, obejmujące kilkanaście parametrów (najbardziej znany jest jitter), to już nie będą takie same. Co do tego czy zakłócenia powstające przy odczycie zapisu z płyty (ale nie prowadzące do utraty informacji) mogą się przenosić w jakiś sposób na proces przetwarzania c/a są różne zdania. Ja do tego podchodzę sceptycznie.

Hidden Content

no widzicie,bo wiekszosc jezeli nie wszyscy podchodza do tego jak Cypis. Śliczne opakowanie,ksiązeczka i takie tam. Jednym jest to bez różnicy a inny wybuli dodatkowe 60 zl po to zeby miec ksiazeczke i stysfakcje z tego,ze ma orginał :) Chociaż wiem z doświadczenia ze jak się wybuli za płytę kupe kasy to aż chce jej się ciągle słuchac:) Wiekszośc ludzi jest wzrokowacmi i jezeli cos wyglada ładniej uważa to za lepsze :)

Ale myślę,że jakby przeprowadzic taki ślepy test z tymi co uważają,że kopia rózni sie od orginału to wiekszośc by nie wiedziała, która jest która.Pewnie by strzelali ;)

Hidden Content

• Redaktorzy

Wszystko fajnie, i 00 nie różni się od WC, ale ja mam już dwie dawno nagrane płyty CDR, które przestały być czytane. Nie mówię już o tym, że opisy markerem na okładce kompletnie zbladły, bo to akurat można sobie odtworzyć...

Hidden Content

Zalezy od plytki, napedu i nagrania, a wiec od wszystkiego ;-) Uzywam kilku roznych napedow i zauwazalna roznice mozna uslyszec przy dynamicznie narastajacych wysokich tonach - oryginal brzmi lepiej. Zeby nie bylo niejasnosci: mam ponad 1500 nagran koncertowych, ktorych glownym zrodlem jest wlasnie flac, shn lub ape.

Hidden Content

A może tak: cokolwiek po za tym, że gra lub nie, słyszy może z 10 % ludzi. Z tych słyszących może z 10 % ma na tyle przyzwoity sprzęt (i akustykę pokoju), że słychać na nim wyraźnie subtelne różnice między kopią a oryginałem (scena, definicja źródeł pozornych, wyostrzenia itp.). A jeśli do tego dodać, że 90% płyt jest nagranych do d..y i żadne kopiowanie im nie szkodzi.... ;)

Hidden Content

>Mam tylko jedna plyte nagrywana, ktora nawet ja odrozniam.

> O dziwo przegrywana na nagrywarce stacjonarnej, specjalnie do audio.

niektore stacjonarne celowo pogarszaja jakosc kopii np. przetwarzajac niepotrzebnie na analog i potem znowu na cyfre - wtedy oczywiscie roznice wystepuja.

lame mp3 vbr ~220, joint stereo , z filtrem >19kHz potrafie odroznic tylko i wylacznie na senkach 580, forum 608 i tylko przy okreslonych utworach (zwlaszcza elektronika jak np. tangerine dream, wysokie czestotliwosci). Przy typowej muzyce i na sprzecie z glosnikami (calosc do 10kpln) nie ma szans na odroznienie dobrze zrobionej mp3 od audioCD.

Hidden Content

Mój strary przegrywa część moich płyt na komputerze(program Nero - czy coś w tym stylu), żeby potem odsłuchować te kopie na swoim hi-endowym bumboxie. Na moim sytemie różnice były ewidentne - scena była spłaszczona a barwy osuszone i rozjaśnione. Jedyne co mnie zaskoczyło, to fakt, że mój CD skonstruowany 10 lat temu łykła wszystkie CD-ry.

Hidden Content

Bylo juz ze 100 razy, ale niech bedzie i 101 ;o) do rippowania i nagrywania tylko Exact Audio Copy:

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Reszta to badziewie = klik, klap, brrum.

Hidden Content

Hidden Content

Ja sobie wypaliłem własną płytę testową.

Do eksperymentu MariuszaJ dodałem trochę tracków z testowej fadeovera i La folii de la Spagna, które zgrałem każde w trzech formatach: wav, mp3 320kb gogo z opcją psychoakustyczną i ogg Q9.

Analiza widma w pokazała niewielkie różnice w kompresowanych utworach, małe obcinania wysokich, ale nie było widać żadnych większych skoków.

Moje nagrania zgrywałem w EACu ze 100% jakością (taki był komunikat) ,offset wynosił +12, a wypalałem w Nero 6.6.0.8 na LiteOn 1673S z najnowszym firmwarem z prędkością x8 na Dysan audio DA80 jako normalne CD audio.

I na moim sprzęcie trudno było znaleźć różnicę, a w ślepym teście na pewno bym poległ.

Albo mój sprzęt kiepski, albo jakość formatów stratnych doskonała, albo jestem głuchy.

Nie mam zaufania do "obcych" empetrójek, w sieci niektóre są z błędami, zbyt duża kompresja, albo jescze inne nieznane przyczyny, ale te zgrane przeze mnie są świetne :-)

Taki FLAC analizując widmo nie pokazuje żadnej różnicy z oryginałem. Choć wiem, że to jeszcze nie przesądza o doskonałej kopii, to tak samo jak te 101001 i 10 10 01 niby to samo ale przesunięcie w czasie jest :-)

Czy FLACa, albo APE (skompresowane) można słuchać tylko na kompie? bo jeszcze nie próbowałem na żadnym stacjonarnym?

Hidden Content

• Pokaż nowe odpowiedzi
  • Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
    • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
    The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.