Skocz do zawartości
IGNORED

Super przewód zasilający, a kiepskie druciki do gniazda IEC wewnątrz wzmacniacza…


Tajitsu
 Udostępnij

Czy słyszysz zmianę dźwięku, po wymianie fabrycznego przewodu zasilającego?  

100 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy słyszysz zmianę dźwięku, po wymianie fabrycznego przewodu zasilającego?

    • Tak
      44
    • Nie
      46
    • Trudno powiedzieć
      10


Rekomendowane odpowiedzi

 

52 minuty temu, szymon1977 napisał:

Zasadniczo wszystko ma jakieś znaczenie, natomiast racjonalny sens zyskuje dopiero, gdy skutkuje słyszalną zmianą brzmienia.

 

52 minuty temu, szymon1977 napisał:

Natomiast faktem też jest, że słyszenie zmiany nie oznacza jej istnienia.

"słyszenie zmiany nie oznacza jej istnienia"  Czyli pomimo słyszenia zmiany brzmienia nie możemy być pewni jej istnienia a jeżeli "wszystko ma racjonalny sens "gdy skutkuje słyszalną zmianą brzmienia" to wszystko zarazem ma racjonalny sens i go nie ma, bo nie możemy być pewni jego istnienia. Dobrze rozumuję? 😁

Jestem pod wrażeniem jakie to logiczne i merytoryczne 😳 😅

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Sznup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, szymon1977 napisał:

Zasadniczo wszystko ma jakieś znaczenie, natomiast racjonalny sens zyskuje dopiero, gdy skutkuje słyszalną zmianą brzmienia. Ty go moim zdaniem nie wykazałeś, bo jeśli przewody się zetkną i powstanie brum, to się je inaczej układa, a nie wymienia na takie, które po zetknięciu dadzą brum najlepiej brzmiący.

Zasadniczo masz rację ale oprócz typowych zakłóceń związanych z brumem i przydźwiękiem są również inne występujące w sieci energetycznej oraz wstrzykiwane przez nas samych do linii zasilających chociażby przez zasilacze SMPS. "Nieliniowe" odbiorniki energii powodują, że spektrum zakłóceń jest bardzo szerokie. Im wyższa częstotliwość f tym więcej "śmieci" oraz wyższe prawdopodobieństwo przedostania się ich do zasilaczy urządzeń.

Oczywiście zakłócenia w paśmie ponadakustycznym nie będą bezpośrednio słyszalne ale mogą być powodem rezonansów w obwodach elektroniki naszego audio co otwiera drzwi do wielu niekorzystnych scenariuszy. Nie da się przewidzieć i opisać wszystkich ale na pewno niektóre da się usłyszeć. 

Sprawa jest bardziej skomplikowana i nie dotyczy tylko jednego urządzenia ale całego systemu. Przykład. Wzmacniacz dostanie pobudzenie na częstotliwości ponadakustycznej i w wyniku pojemnościowego charakteru reaktancji przewodów głośnikowych powstanie rezonans na jego wyjściu. Nie usłyszymy go ale przetwornik wysokotonowy naszej kolumny ma w zwrotnicy filtr górnoprzepustowy więc nie ograniczy sygnału z wzmacniacza od góry. Wysoka amplituda sygnału spowoduje, że cewka się nagrzeje w efekcie czego zmniejszy się efektywność przetwornika. Nastąpi kompresja mocy. Teoretycznie niesłyszalny rezonans w paśmie ponadakustycznym wzmacniacza spowoduje, że przetwornik będzie grał ciszej w zakresie pasma akustycznego czyli tym słyszalnym. Tak to mniej więcej działa w dużym uproszczeniu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Sznup napisał:

Dobrze rozumuję? 😁

Nie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, MariuszZ. napisał:

"Nieliniowe" odbiorniki energii powodują, że spektrum zakłóceń jest bardzo szerokie. Im wyższa częstotliwość f tym więcej "śmieci" oraz wyższe prawdopodobieństwo przedostania się ich do zasilaczy urządzeń.

Oczywiście zakłócenia w paśmie ponadakustycznym nie będą bezpośrednio słyszalne ale mogą być powodem rezonansów w obwodach elektroniki naszego audio co otwiera drzwi do wielu niekorzystnych scenariuszy. Nie da się przewidzieć i opisać wszystkich ale na pewno niektóre da się usłyszeć. 

Sprawa jest bardziej skomplikowana i nie dotyczy tylko jednego urządzenia ale całego systemu. Przykład. Wzmacniacz dostanie pobudzenie na częstotliwości ponadakustycznej i w wyniku pojemnościowego charakteru reaktancji przewodów głośnikowych powstanie rezonans na jego wyjściu

Takie 'prawdy' są bardzo szkodliwe dla czytelników. Niby brzmi mądrze, składnia poprawna ale i tak zalatuje audiovoodoo.
Ciągle nie rozumiem jak metr kabla ma załatwić sprawę zasilania. Po cholerę jest cała sekcja filtracji prądu we wzmacniaczu? Co ten metr kabla ma wnieść? Sugerowanie, że sekcja filtracji prądu we wzmacniaczu działa lepiej po wpięciu metra kabla pomiędzy ścianę a gniazdo wzmacniacza to absurd.

Pobudzenie na częstotliwości ponadaukustycznej? Cóż to jest? I to może być przyczyną rezonansów w obwodach elektroniki? Niby jak? To znaczy, że procesor DSP w wzmacniaczu wpadnie w jakiś rezonans? Taktowanie mu się 'rozjedzie'? Rezystory wpadną w rezonans?
Jak wzmacniacz może dostać pobudzenie? Jak wzmacniacz się wzbudza to znaczy, że jest zepsuty albo źle zmontowany i należy go wyrzucić albo naprawić a nie kombinować z kabelkami.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MariuszZ. napisał:

Oczywiście zakłócenia w paśmie ponadakustycznym nie będą bezpośrednio słyszalne ale mogą być powodem rezonansów w obwodach elektroniki naszego audio co otwiera drzwi do wielu niekorzystnych scenariuszy.

Powiem Ci tak: jak ktoś nie wie, że 2+2=4 to przyjmuje, że może równać się pięć. Ten przykład pokazuje, że doszukiwanie się możliwości tam, gdzie własna wiedza się kończy nie jest dobrym pomysłem. Szanuję chęć dyskusji, ale wybacz, nie wykazałeś teoretycznie czy praktycznie wpływu sieciówki na brzmienie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, yayacek napisał:

Takie 'prawdy' są bardzo szkodliwe dla czytelników. Niby brzmi mądrze, składnia poprawna ale i tak zalatuje audiovoodoo.

Dyskutuj na argumenty, a nie na Twoje "widzimisię"  😉 

20 minut temu, yayacek napisał:

Ciągle nie rozumiem jak metr kabla ma załatwić sprawę zasilania. Po cholerę jest cała sekcja filtracji prądu we wzmacniaczu? Co ten metr kabla ma wnieść? Sugerowanie, że sekcja filtracji prądu we wzmacniaczu działa lepiej po wpięciu metra kabla pomiędzy ścianę a gniazdo wzmacniacza to absurd.

Ile metrów przewodu zasilającego tworzy petlę masy? Metr - dwa metry ? Tu masz wytłumaczenie metra.

Po wpięciu w ścianę sieciówki wydłużasz metry linii PE w pętli masy. Zwiększasz rezystancję pętli. Ile można tłumaczyć? 

24 minuty temu, yayacek napisał:

Pobudzenie na częstotliwości ponadaukustycznej? Cóż to jest? I to może być przyczyną rezonansów w obwodach elektroniki? Niby jak?

Normalnie. To podstawy jakich nie będę tłumaczył ze względu na opór materii i moja irytację. Na zdjęciu końcówka mocy mojego Audiolaba 6000A. Odpowiedz sobie na pytanie po co na wyjściu cewka jest i może zrozumiesz zagadnienie rezonansu. Jak nie to zadaj sobie pytanie po co na wyjściu daków filtry są np. "brick wall" lub inne i co by było do wejścia (pre) wzmacniacza podawane gdyby ich nie było. Następnie zadaj sobie pytanie czy wejście RCA wzmacniacza to jedyna ścieżka, którą do sygnału audio mogą przedostawać się zakłócenia wysokiej częstotliwości i jaką rolę w tym mają przewody zasilające. Jak to nie pomoże to ja już nic nie poradzę na Twój "opór".

32 minuty temu, yayacek napisał:

Jak wzmacniacz się wzbudza to znaczy, że jest zepsuty albo źle zmontowany i należy go wyrzucić albo naprawić a nie kombinować z kabelkami.

Taki za 10 czy 100 tysięcy też byś wyrzucił czy kombinował z kabelkami? 😉 

12 minut temu, szymon1977 napisał:

Powiem Ci tak: jak ktoś nie wie, że 2+2=4 to przyjmuje, że może równać się pięć.

Oczywiście, że nie wykazałem. Nie taki był cel. Dobry jesteś z matematyki ale to nie wiedza matematyczna czyni człowieka inteligentnym tylko jego wyobraźnia (Ajnsztajn). Nie mam zamiaru kruszyć betonu i bardziej pobudzać Twoje wyobrażenia o audio niż było to konieczne w tej krótkiej dyskusji. Nie staraj się być sędzią w tych kwestiach bo wiedzę masz ograniczoną o czym sam wcześniej wspomniałeś. 

Również szanuję chęć dyskusji ale po Twojej ostatniej wypowiedzi chyba już nie bardzo mamy o czym 😉 

Taka moja rada. Jak szukasz dowodów na granie kabli na forum to nigdy ich nie zajdziesz. Jedyna droga to próby empiryczne u siebie w domu. Zachęcam. Są dwie opcje. Możesz usłyszeć lub nie. Wszystko zależy od tego jak jak bardzo system jest doskonały (nie jest podatny) lub jak bardzo niedoskonały (podatny). Czy system niedoskonały może pięknie, barwnie, dynamicznie, przestrzennie grać? Oczywiście. Audio to mnóstwo kompromisów 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MariuszZ. napisał:

linii PE

Tak na marginesie. Większość sprzętu audio ma zasilanie dwużyłowe nawet ten Audiolab 6000A na którego się powołujesz.

Tak, jak wzmacniacz się wzbudza to się go naprawia lub wyrzuca. Nie ma znaczenia ile kosztuje - po prostu jest ZEPSUTY lub źle skonstruowany. Żadne żonglowanie kablami go nie naprawi.

Pokazałeś fragment swego wzmacniacza. Jeśli uważasz, że jest poprawnie skonstruowany to nie powinno się w nim już grzebać. A jeśli jest poprawnie skonstruowany to będzie mu dosłownie dyndać jaki kabel sieciowy będzie miał wetknięty w zadek.
A jeśli uważasz, że temu wzmacniaczowi trzeba wetknąć audiofilską (tfu) sieciówkę by zredukować wpływ czegoś nieokreślonego na coś nieokreślone, to ewidentnie masz zepsuty/źle zaprojektowany wzmacniacz i cała sekcja filtracji w tym wzmacniaczu jest po prostu do dupy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, yayacek napisał:

Jak wzmacniacz może dostać pobudzenie? Jak wzmacniacz się wzbudza to znaczy, że jest zepsuty albo źle zmontowany i należy go wyrzucić albo naprawić a nie kombinować z kabelkami.

Wzbudzanie się chyba jedna z gorszych rzeczy w technice, nawet było w wątku subwooferach niszczących nam wzrok, o rezonansach mechanicznych Ikarusa (taki dawny autobus). No chyba, że chcemy skonstuować generator, a nie wzmacniacz, wtedy ok. Zgadzam się z tym co napisał yayacek, kable nie powinny mieć z tym nic wspólnego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, yayacek napisał:

Tak na marginesie. Większość sprzętu audio ma zasilanie dwużyłowe nawet ten Audiolab 6000A na którego się powołujesz.

Nie powołuję się tylko pokazałem, że zabezpiecza się wyjście wzmacniaczy przed rezonansami ponadakustycznymi. Po co? Szukaj odpowiedzi na TO pytanie, a nie twierdź, że jedyne rozwiązanie to wyrzucanie. Są inne rozwiązania. Nie mam zamiaru Cię przekonywać ale warto czasami wysilić sie o jakąś głębszą refleksję. U Ciebie jest albo zero albo jeden. Sprawny, niesprawny. Gdzie jakiś kompromis? W audio jest ich mnóstwo i warto czasami wyjść poza ramy "zerojedynkowej" dedukcji 😉

Audiolaba miałem jakiś czas temu. Dobry wzmacniacz i mimo, że nie brumiał to brzęczał mu transformator (magnetostrykcja) i nie dało sie cicho słuchać muzyki. Coś za coś. Może gdyby miał PE podłączone to obudowy to część zakłóceń by się inaczej rozłożyła, a tak te rożnicowe i składowa stała powodowały że trafo jęczało. Zgniły kompromis. Teraz mam Hypexa nCore, który ma przewód PE podpiety pod obudowę, tak samo jak dwa inne moje wzmacniacze. 

7 minut temu, paww napisał:

Zgadzam się z tym co napisał yayacek, kable nie powinny mieć z tym nic wspólnego.

Gdyby nie miały to na wyjściu Audiolaba projektant by nie dał cewki. Nie wszystkie wzmacniacze są podatne na obciążenie pojemnościowe ale niektóre "dzwonią" na wysokich f. Nie poradzisz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Nie staraj się być sędzią w tych kwestiach bo wiedzę masz ograniczoną o czym sam wcześniej wspomniałeś. 

Twoje stanowisko to "może się coś stać tam, gdzie nie wiem co się dzieje", więc paradoksalnie większa wiedza nie stawia Cię bliżej odpowiedzi na pytanie. Po prostu Ty gdybasz a ja nie, choć też mógłbym.

5 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Jak szukasz dowodów na granie kabli na forum to nigdy ich nie zajdziesz.

Dlaczego niby nie?

5 godzin temu, MariuszZ. napisał:

Jedyna droga to próby empiryczne u siebie w domu.

Próbowałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, szymon1977 napisał:

Po prostu Ty gdybasz a ja nie, choć też mógłbym.

Nie ma innej opcji na razie. Ja gdybam ale wiem o czym napisałem, a Ty nie obaliłeś teoretycznie moich tez. Praktycznie wygląda to tak. Musiałbym zorganizować na potrzeby testu wzmacniacz, który jest podatny na wzbudzanie się w paśmie ponadakustycznym. Następnie musiałbym podłączając na wejście jakiś zasilacz SMPS do wspólnej listwy sprawdzić czy wzmacniacz dzwoni, cewka się nagrzewa, a efektywność przetwornika spada oraz czy przewody zasilające podłączone w pętlę masy w jakimś zakresie oddziaływują na efekty rezonansów. Czyli czy jeden przewód niweluje dzwonienie, a drugi nie. W międzyczasie musiałbym dla takiego wymuszonego i zmierzonego przypadku zorganizować sesję odsłuchową by sprawdzić czy wrażenia soniczne idą w parze z tymi wymuszonymi warunkami. Przecież taki praktyczny czelendż jest nierealny. Nie da się w domowych warunkach takiego zrobić i udokumentować na potrzeby forumowej dyskusji. Można poteoretyzować przedstawiając tezy i argumenty oraz z nimi dyskutować swoimi antytezami.

Ty zaś pisząc "też mógłbym gdybać" zamykasz drogę do dyskusji bo nie ruszasz do niej nawet teoretycznie. Stawiasz się za sędziego w naszej wymianie poglądów, z tym że nawet nie próbujesz swoimi antytezami zawalczyć. Wydajesz werdykt bez próby siły argumentów.

To tak jakbyś wszedł na ring i wykrzyczał "Głupcy przybyłem tu i zaraz was pozamiatam". Po chwili zaś gdy ktoś wkroczył do ringu przyjmując postawę do walki mówisz "Ty wyglądasz jak bokser, ja też mógłbym". Po czym wychodzisz rzucając na odchodne "To, że wyglądasz jak bokser nie znaczy, że umiesz się bić " 😉 

Litości. Poddaję się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
5 godzin temu, yayacek napisał:

jak wzmacniacz się wzbudza to się go naprawia lub wyrzuca. Nie ma znaczenia ile kosztuje - po prostu jest ZEPSUTY lub źle skonstruowany. Żadne żonglowanie kablami go nie naprawi.

Dlaczego mam go wyrzucać skoro podoba mi się jak gra? Zmieniam sobie kable i gra jeszcze fajniej i podoba mi się jeszcze bardziej. Dlaczego miałbym go wyrzucać i kupować inny, którego brzmienie mi się nie podoba? 

Niedawno rozmawiałem ze znajomym. Ma dwa wzmacniacze, na jednym nie słychać zmiany kabli zasilających a na drugim słychać. I on woli słuchać tego, gdzie zmiana kabli wywołuje zmianę brzmienia. Pomimo tej "wady" jego brzmienie bardziej mu odpowiada. Kupił kable z którymi najbardziej mu się podoba i szczęśliwy słucha muzyki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Seyv napisał:

Dlaczego mam go wyrzucać skoro podoba mi się jak gra?

Jeśli komuś podoba się brzmienie zepsutego czy źle skonstruowanego wzmacniacza/urządzenia to nic mi do tego.
Jednak czymś innym jest zachwycanie się wpływem kabla na źle zaprojektowany sprzęt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
9 minut temu, yayacek napisał:

Jednak czymś innym jest zachwycanie się wpływem kabla na źle zaprojektowany sprzęt.

Ale to forum audio, ludzie chcą tu podyskutować o różnym sprzęcie i jego brzmieniu. Jednych zachwyca to a innych tamto. Kiedyś słuchałem tylko "dobrze" zaprojektowanych wzmacniaczy aż kiedyś posłuchałem "źle zaprojektowanego", spodobał mi się i od tamtej pory słucham głównie takich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu, ale na hasło "poprawnie" skonstruowany wzmacniacz, zawsze mi na myśl przychodzi Yamaha 803 z jej brzmieniem (mimo że to ampli formalnie 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, yayacek napisał:

...Jednak czymś innym jest zachwycanie się wpływem kabla na źle zaprojektowany sprzęt.

Co rozumiesz pod pojęciem źle zaprojektowany sprzęt ? 🤔

Spora część dobrze zaprojektowanych wzmacniaczy brzmi tragicznie. Zrozumienie tego mi zajęło ponad dwa lata. Aż w końcu zrobiłem jak @Seyv.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trauma taka, mimo że nie miałem, to kiedyś chyba wszyscy znajomi mieli... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Elbing napisał:

Co rozumiesz pod pojęciem źle zaprojektowany sprzęt ? 🤔

Np taki sprzęt który zachowuje się zgoła odmiennie od kabla jaki się mu wepnie w tyłek. Jeżeli z sieciówką fabryczną gra odmiennie od sieciówki producenta zewnetrznego to raczej niezbyt dobrze to świadczy o projekcie urządzenia.
To tak jakby tomograf dawał zupełnie odmienny odczyt pacjenta w zależności od kabla jakim jest zasilany.
Albo drukarka w zależności od tego jaki kabel ma wpięty do zasilania drukowałaby:
litwo, ojczyzno moja zamiast Litwo, ojczyzno moja

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez yayacek

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, yayacek napisał:

To tak jakby tomograf dawał zupełnie odmienny odczyt pacjenta w zależności od kabla jakim jest zasilany.

Ale to ma inne przeznaczenie.

Mój switch daje takie same dane z zasilaczem liniowym czy z impulsowym.... Ale podpięty do niego system audio gra istotnie lepiej jak zasila go liniowy.... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, yayacek napisał:

Np taki sprzęt który zachowuje się zgoła odmiennie od kabla jaki się mu wepnie w tyłek. Jeżeli z sieciówką fabryczną gra odmiennie od sieciówki producenta zewnetrznego to raczej niezbyt dobrze to świadczy o projekcie urządzenia.
To tak jakby tomograf dawał zupełnie odmienny odczyt pacjenta w zależności od kabla jakim jest zasilany.
Albo drukarka w zależności od tego jaki kabel ma wpięty do zasilania drukowałaby:
litwo, ojczyzno moja zamiast Litwo, ojczyzno moja

Podaj mi nazwę takiego poprawnego urządzenia które jest niewrażliwe na zmianę kabla ?  Chętnie przetestuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, marcinmarcin napisał:

Ale to ma inne przeznaczenie.

Przeznaczenie jest inne ale elektronika jest taka sama a poziom skomplikowania o niebo większy.
Spróbuj wpiąć metr kabla sieciowego (czyli super sieciówkę) do komputera zamiast dołączonego zwykłego kabla zasilającego. Zmieni się wówczas moc obliczeniowa komputera? Dostaniesz na wyjściu optycznym karty dźwiękowej inny sygnał? Płyta w napędzie będzie się kręciła z inną prędkością?
Przecież to jakieś absurdy są.

1 minutę temu, tedi02 napisał:

Podaj mi nazwę takiego poprawnego urządzenia które jest niewrażliwe na zmianę kabla ?  Chętnie przetestuje

Komputer przykładowo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
38 minut temu, yayacek napisał:

To tak jakby tomograf dawał zupełnie odmienny odczyt pacjenta w zależności od kabla jakim jest zasilany.

Wpływ kabla zasilającego nie spowoduje, że zabrzmi on całkowicie odmiennie dalej będzie posiadał swój charakter. Zmiany choć potrafią byś zauważalne nie są spektakularne (chyba, że ktoś ma całkiem skopaną akustykę).

20 minut temu, yayacek napisał:

Spróbuj wpiąć metr kabla sieciowego (czyli super sieciówkę) do komputera zamiast dołączonego zwykłego kabla zasilającego. Zmieni się wówczas moc obliczeniowa komputera?

Już tłumaczyłem, że urządzenia cyfrowe działają na innej zasadzie niż analogowe. To co może mieć wpływ na wzmacniacz nie będzie miało wpływu na komputer ani na odkurzacz. Każde też jest projektowane do czego innego i ma służyć innym celom. 

24 minuty temu, yayacek napisał:

Komputer przykładowo.

Chyba chodziło o urządzenie stricte audio... wzmacniacz jakiś czy lodówka.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Staram się być melomanem ale zamiłowanie do DIY czyni czasem ze mnie audiofila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, yayacek napisał:

To tak jakby tomograf dawał zupełnie odmienny odczyt pacjenta w zależności od kabla jakim jest zasilany.

To, że sprzęt medyczny nie ma specjalnych przewodów sieciowych nie znaczy, że olewają tam kwestie zasilania i zakłóceń sieciowych. Zwróć uwagę na filtry RFI/EMI (screen). Dedykowane do sprzętu medycznego nie mają pojemności filtrujących Cy. Można by analizować dlaczego, Może dlatego, że pętle masowe są niedopuszczalne w sprzęcie medycznym więc "problem" czy "dobrodziejstwo" metra lepszej sieciówki w pętli nie występuje. W audio niestety jest inaczej 😉 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

schaffner (Medium).jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że któryś, chyba z krajowych wzmaczniaczy miał dosyć duży poziom zniekształceń harmonicznych, a był bardzo dobrze oceniany brzmieniowo. Może o to chodzi w wątkach o tych źle zaprojektowanych wzmacniaczach? W sumie winyl też ma charakterystyczne zniekształcenia chyba nieparzyste harmoniczne, a jednak faktura dźwiękowa się podoba, a nawet jest naśladowana przez urządzenia cyfrowe z wykorzystaniem odpowiednich algorytmów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez paww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli metr kabla zasilającego wpływa na zachowanie elektroniki we wzmacniaczu to tak samo powinien wpływać na zachowanie elektroniki w lodówce czy w komputerze czy w TV czy w drukarce - wszędzie są te same podzespoły (rezystory, kondensatory, diody, cewki itp)

Specjalnie podaję sprzęt medyczny jako przykład. Owszem tam są filtry na wejściu do urządzenia - sam podawałem stosowny link do dokumentacji kilka stron wstecz.
Jednak jeśli urządzenie jako takie nie posiada żadnych filtrów to zamiana metra kabla niczego nie zmieni gdyż sam kabel jako taki nie ma zdolności 'poprawiania prądu'.

Wiem, dawałem już obrazki ale znów je wkleję. Mamy wnętrze wzmacniacza. Kabelki ze sklepu elektro idą od gniazda IEC do płytki z sekcją zasilania. Co ma zmienić metr kabla (audiofilskiej sieciówki) wpięty pomiędzy ścianę a gniazdo IEC w przypadku kiedy zupełnie niczego nie zmieniamy w konstrukcji wewnętrznej samego wzmacniacza? Nie zmienia się zupełnie nic - wszystko jest takie samo za wyjątkiem metra kabla, który zamiast fabrycznego jest produktem drogoaudiofilskim.
Jedyną zmienną jest w tym przypadku metr kabla. Cała konstrukcja wzmacniacza się nie zmienia, zasilacz się nie zmienia, filtracja się nie zmienia, szybkozłączki na gnieździe się nie zmieniają, nie dodajemy żadnego układu filtracji zakłóceń EMI. Nic, nada, null - wszystko zostaje po staremu a jedynie zmienia się metr kabla.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzęt studyjny i oprogramowanie studyjne. Edytory, sekwencery, stacje robocze (DAW), authoring, stoły, maszyny i linie replikacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, yayacek napisał:

Owszem tam są filtry na wejściu do urządzenia

Bez pojemności Cy. Dlaczego? Bo są niepotrzebne. Dlaczego? Bo nie ma zakłóceń wspólnych. Dlaczego? Bo nie ma pętli masy. Co to zmienia? Zakłócenia nie dodają się do sygnałów pomiarowych. Przewód zasilający nic nie zmieni. Gdyby zakłócenia się dodawały to wielkość zakłóceń zależałaby od rezystancji przewodu PE w sieciówce. Problem zakłóceń związanych z pętlami mas nie występuje w sprzęcie medycznym. Nie ma w aparaturze pomiarowej urządzeń w I klasie ochronności. W audio niestety są. Wystarczy wytłumaczenie? 

32 minuty temu, yayacek napisał:

Co ma zmienić metr kabla (audiofilskiej sieciówki) wpięty pomiędzy ścianę a gniazdo IEC w przypadku kiedy zupełnie niczego nie zmieniamy w konstrukcji wewnętrznej samego wzmacniacza? Nie zmienia się zupełnie nic - wszystko jest takie samo za wyjątkiem metra kabla, który zamiast fabrycznego jest produktem drogoaudiofilskim.

Jesteś w błędzie. Na zdjęciu zaznaczyłem filtry. Ten dławik omotany PE to filtr zakłóceń sieciowych wspólnych związanych z pętlami mas. Po co on jest skoro zakłócenia sieciowe nie wpływają na pracę urządzenia? Pracę tego filterka możemy potraktować jako substytut zwiększania rezystancji żyły przewodu PE w sieciówce. Robimy to poprzez wydłużenie przewodów, zmniejszenie ich przekroju, podłączenie do ściany, stosując geometrię Helix lub inną powodującą tłumienie wysokich częstotliwości, gdzie możemy PE namotać wokół pozostałych przewodów wydłużając jego długość, a tym samym zwiększając jego rezystancję. Poza tym taka geometria będąca cewką działa jako filtr dolnoprzepustowy, dla wysokich f stanowi większą impedancję. 

Przecież to fakty, które dają sporo do myślenia 😉 

Edit. 

Ten filtr zakłóceń różnicowych może być też dla wspólnych. Nie widać jak wchodzą i wychodzą przewody w ferryt. Ważny jest kierunek nawinięcia przewodów i to dyskryminuje jaki to filtr. 

Prawdopodobnie jednak jest to filtr zakłóceń wspólnych. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez MariuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, MariuszZ. said:

Bez pojemności Cy. Dlaczego? Bo są niepotrzebne. Dlaczego? Bo nie ma zakłóceń wspólnych. Dlaczego? Bo nie ma pętli masy. Co to zmienia? Zakłócenia nie dodają się do sygnałów pomiarowych. Przewód zasilający nic nie zmieni. Gdyby zakłócenia się dodawały to wielkość zakłóceń zależałaby od rezystancji przewodu PE w sieciówce. Problem zakłóceń związanych z pętlami mas nie występuje w sprzęcie medycznym. Nie ma w aparaturze pomiarowej urządzeń w I klasie ochronności. W audio niestety są. Wystarczy wytłumaczenie? 

Jesteś w błędzie. Na zdjęciu zaznaczyłem filtry. Ten dławik omotany PE to filtr zakłóceń sieciowych wspólnych związanych z pętlami mas. Po co on jest skoro zakłócenia sieciowe nie wpływają na pracę urządzenia? Pracę tego filterka możemy potraktować jako substytut zwiększania rezystancji żyły przewodu PE w sieciówce. Robimy to poprzez wydłużenie przewodów, zmniejszenie ich przekroju, podłączenie do ściany, stosując geometrię Helix lub inną powodującą tłumienie wysokich częstotliwości, gdzie możemy PE namotać wokół pozostałych przewodów wydłużając jego długość, a tym samym zwiększając jego rezystancję. Poza tym taka geometria będąca cewką działa jako filtr dolnoprzepustowy, dla wysokich f stanowi większą impedancję. 

Przecież to fakty, które dają sporo do myślenia 😉 

Edit. 

Ten filtr zakłóceń różnicowych może być też dla wspólnych. Nie widać jak wchodzą i wychodzą przewody w ferryt. Ważny jest kierunek nawinięcia przewodów i to dyskryminuje jaki to filtr. 

Prawdopodobnie jednak jest to filtr zakłóceń wspólnych. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Na zdjeciu to filtr zaklocen wspolnych zwiazanych z petlami mas? Z trudem, ale powstrzymam sie od komentarza..
Ja widze dwa dlawiki indukcyjne na ferytowych rdzeniach toroidalnych, pelniace role filtrow dolnoprzepustowych, redukujacych przeplyw sygnalow o duzych czestotliwosciach. Np. radiowych oraz pochodzacych od pracy "siejacych" urzadzen w tej samej sieci zasilajacej, oraz z obwodu uziemienia.

Sprzet medycznych tez zawiera DAC-i i dlatego takze wymaga dobrego filtrowania zasilania do poprawnej pracy, ale nie realizuje sie tego doborem sznura zasilajacego, tylko np. zaprezentowanym przez MariuszaZ przykladowym filtrem RC. 

Sprzedawcy od zarania dziejow skutecznie wciskaja ludziom przerozne rzeczy necac ich do zakupu kitem. Sznury zasilajace sa tego znamienitym przykladem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, yayacek napisał:

wpływa na zachowanie elektroniki

Już ktoś  z tu piszących zrobił test 3  szeregowo połączonych przedłużaczy i ich wpływ na dźwięk wzmacniacza? Jakieś wnioski.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.